Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful lui Stan
Muntii Cernei-Mehedinti

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#50  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Despre maratoanele montane (50)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Și cum propui obligarea să fie efectuată?
Amendă contravențională?
Darea în judecată?
Douăzeci și una de lovituri la tălpi? Eventual, zece aplicate anticipat?

Nerespectarea condițiilor impuse duce la descalificare.
Cauzarea de pierderi materiale organizatorului implică și compensarea bănească a acestuia.
Și mai e și articolul 20.4.

Fiecare participant este responsabil de propria-i viață și integritate corporală.
Cine dorește să nu se expună nici unui pericol (din cadrul competiției), nu participă.

Atât timp cât nici măcar pedeapsa capitală nu a rezultat în prevenirea tuturor abaterilor, și mă refer la regulile societăților umane în general, nici o formă de altă amenințare cu sancțiuni nu o va face vreodată.

Asta cu reguli și sancțiuni.
Altfel, o femeie a murit, cel mai probabil din pricina cumulului de factori: oboseală care a dus la scăderea abilității de concentrare care a dus la un pas greșit.
Iar medicul ce a încercat să o salveze nu era mai odihnit, alert și prezent decât prima victimă.

Astfel de situații au mai fost și or să mai fie și în cazul plimbărilor montane de agrement.
Câți au murit alunecând din potecă, luați de viituri sau trăsniți?
Și câți au murit încercând să-i salveze pe cei antemenționați?

Concurs sau nu, pericolele sunt reale, permanente și omniprezente.
Unii caută adrenalina, afirmarea și aplauzele alți serenitatea, detașarea și relaxarea.
Moartea ne așteaptă pe toți în egală măsură.

Depinde de fiecare, cât de abitir ne-o căutăm și cât de prețioasă ne este propria existență.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 8 octombrie 2019 - 13:39

rupi2003
rupi2003
Caraba

Daca ''a obliga'' este echivalent cu ''simpla atentionare'' vorbim discutii, nu constructiv.

Marți, 8 octombrie 2019 - 13:02

neco
neco

Art. 12 https://www.carpathianman.ro/documents/MPC/mpc-reg%202019.ro_CC.pdf

Marți, 8 octombrie 2019 - 11:33

mad
mad
Caraba

Zau daca vad rostul unui astfel de topic, chiar daca se vrea a degreva sectiunea de comentarii de la stire. Din punctul meu de vedere este, cel mult, un flame-topic din care nu iese nimic constructiv, pentru ca toti posibilii conlocutori seriosi (adica nu gigi-contra de dragul disputei) vor expune argumentele de care sunt convinsi fara a-i asculta pe ceilalti. Sa fim seriosi, n-as putea eu sa conving pe altul cu o parere contrara de ce sustin alergarile montane, asa cum nici el nu m-ar putea convinge pe mine invers.

Avem tendinta de a vedea doar "bula" noastra - se aplica in general si se aplica si aici. Laura spune ca e indignata de modul in care unii sustinatori ai maratoanelor folosesc ironii si ofense; eu am vazut in diverse discutii fix celelalte ironii si ofense despre iresponsabilii care calca tot in picioare in goana lor dupa titluri si medalii, despre incapacitatea acestora de a merge pe munte admirandu-l la pas, despre organisme care sa omologheze potecile sau obligativitatea legitimarii la un club sportiv. Asta e argumentul meu nu impotriva sau in favoarea trail running-ului, ci pentru lipsa de sens a acestui topic.

Marți, 8 octombrie 2019 - 11:28

victoranica
victoranica
Coarda

Simpla atenționare din partea voluntarilor că urmează pasaje verticale / expuse și că timpul de descatarat se scade din rezultatul final ar trebui sa ajungă. Multe accidente se petrec din graba de a ajunge mai repede la finish

Marți, 8 octombrie 2019 - 10:06

rupi2003
rupi2003
Caraba

@victoranica
„In cele cateva locuri periculoase de pe traseu as plasa cate 1-2 voluntari care sa oblige maratonistii sa coboare incet”.
Daca tot ai propus, probabil ai in vizor o gama variata de metode de constrangere care functioneaza la maratonisti.
Ce zici, te oferi sa fii chiar tu primul voluntar care sa-i oblige?

Marți, 8 octombrie 2019 - 09:37

victoranica
victoranica
Coarda

Constructiv: cred ca o masura usor de implementat si non-prohibitiva ar fi aplicarea unui buffer de timp in care participantii sa descatere, fara graba, portiunile dificile. In cele cateva locuri periculoase de pe traseu as plasa cate 1-2 voluntari care sa oblige maratonistii sa coboare incet. Timpul de coborare al portiunilor complicate sa fie undeva la 15 - 30 min total, poate chiar mai mic (dar suficient ca oricine sa coboare fara graba). Acest timp sa fie un interval-tampon, care sa se scada tututor participantilor din timpul final de parcurgere.

O alta varianta ar fi reconfigurarea traseului, dar zona Pietricica este terra incognito si nu sunt trasee marcate pe versantul vestic acolo.

Luni, 7 octombrie 2019 - 22:15

yo6ial
yo6ial
Coarda

Întodeauna au fost și or să fie oameni care văd această activitate ca lăudabilă, de încurajat, de admirat.
Este vorba de sport. Este un sport extrem. Se desfășoară în condiții reale, dificile, periculoase și tocmai de aceea, afirmarea dobândită în urma simplei participări este net superioară celei din sporturile clasice, de sală sau efectuate în arene ori alte spații amenajate expre pentru acea competiție.

De ce mai urcă oameni pe Everest? Acolo unde oamenii sunt, efectiv și toți, la un pas de moarte din pricina hipoxiei, nu numai din pricina epuizării, altor boli sau a avalanșelor, crevaselor și prăvălirilor de bolovani.
Deci efectiv, acei oameni sunt toți muribunzi câtă vreme se află peste altitudinea de 8km.
Mai pui și că "biletul" costă vreo douăzeci de mii de euro.

Încheind paralela cu Everestul, faptul că acea activitate are un factor de pericol mortal are și o atracție suplimentară pentru cei ce vor să "trăiască mai intens".
Pe lângă pericol, mai este și dificultatea efectivă ce triază participanții și-i poziționează într-o ligă de elită.
Supraviețuiește cel mai puternic.
Afirmare, aplauze, titluri și decorațiuni.
Chestii care, pe lângă cele lucioase și sclipicioase, fascinează omul de când umblă pe două picioare.

Și câtă vreme or să fie astfel de oameni, care cer, vor și plâng după competiție, or fi și cei ce pot profita material.
Sincer nu văd nimic rău în asta. Cineva vrea să dea banul pentru șansa la un titlu și o medalie sau diplomă... altcineva va lua banii, bucuros.

De murit, mor mulți și mor zilnic.
Mor cu racheta de tenis în mână, la fileu, mor alergând după minge, pe teren.
Mor în tribune că nu și-au luat pastila.

Și atâta timp cât nu mor împinși de altcineva în râpă, cu toate că aș avea niște contra-argumente și acolo, responsabilitatea le aparține.

Împactul asupra mediului, a acestor competiții, este nesemnificativ în comparație cu toate celelalte activități umane, în și în afara acelei zone protejate.

Ești indignată de modul în care își susțin pasiunea sau afacerea asta?
Ar trebui să faci cunoștință și să-i asculți cu atenție pe vânători sau pe amatorii de sporturi motorizate (pe munți, prin păduri)
Să auzi ce argumente au și ai să constați aceiași fervență în apărarea acestor pasiuni. Sau mai abitir...
Unii îs gata să facă moarte de om pentru a apăra ceea ce le aduce satisfacția (ori banii).

Unora le pasă de alții, altora le pasă de sine.
Ăștia suntem, ca specie, și nu cred că mai e cazul să zic eu cine deține majoritatea.

Luni, 7 octombrie 2019 - 21:11

neco
neco

Astfel de maratoane trebuie organizate pe trasee pe care sa nu se poata intampla accidente mortale, determinate de teren, oricat de neatent sau neechipat ai fi. Daca la editiile viitoare ale MPC organizatorii vor schimba traseul, inseamna ca parerea mea e viabila. Daca nu, sunt eu intr-un univers paralel.

Luni, 7 octombrie 2019 - 10:10

lauramatei
lauramatei
(admin)

In contextul nefericitei intamplari petrecute pe parcursul desfasurarii Maratonului Pietrei Craiului, editia 2019, constand in faptul ca doi participanti si-au pierdut viata in timpul concursului, multi dintre noi simtim nevoia sa ne exprimam, pe langa sincerele regrete, si opiniile despre maratoanele montane si modul in care acestea sunt organizate: despre ce aduc ele bun sau rau in cultura noastra montana, despre cum ne influenteaza ele pe noi, cei care mergem pe munte la pas sau in fuga, despre ce efecte au ele asupra muntilor in care se desfasoara, despre cum maratonistii si drumetii nu mai au loc unii de altii pe munte si pe internet, despre cat de profitabile sau nu sunt ele si pentru cine, despre cat de preocupati sunt sau nu organizatorii de siguranta participantilor, despre eventuale limite de dificultate tehnica ce-ar trebui impuse in alegerea traseului...si tot ce-ar mai fi de spus.

Pentru a nu extinde dezbaterea despre maratoanele montane in cadrul comentariilor de la stirea mortii celor doi alergatori, deschid acest topic si va invit, atat pe alergatori si fanii maratoanelor montane, cat si pe cei ce nu le agreeaza, sa va argumentati civilizat opinia aici.

Nu-mi propun sa discutam aici despre speta MPC 2019 in sine, despre vinovati sau nevinovati in acest caz, juridic vorbind, ci despre cum vedeti voi o evolutie corecta si sanatoasa a acestui curent al alergarii montane in cadru organizat.

Personal ma declar profund indignata de modul in care unii (repet, unii) sustinatori ai maratoanelor montane isi sustin cauza in alte medii virtuale in care se dezbate subiectul, adresand ironii si ofense celor care aleg sa mearga pe munte cu rucsacul in spate, in felul lor, respingand cu aroganta opinia celorlalti, cu singurul argument "nu ai dreptul sa vorbesti despre alergarea pe munte, nu practici, nu te pricepi".

Opinia mea este (partial) exprimata in comentariile de la stire, dar si altii si eu mai avem, probabil, cate ceva de spus.

Discutia a inceput aici:
http://www.carpati.org/stire/accident_maraton_piatra_craiului/4925/

Luni, 7 octombrie 2019 - 01:04

Afisari: 2,503

#50  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0621 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org