Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Pietrosul
Muntii Calimani

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#50  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Despre maratoanele montane (50)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Vorbeam, totuși, de competiții nu de ritmul pasului la ture solo.

Avem în balanță alergători/drumeți individuali sau în grupuri mici, care la o adică se auto-moderează (cineva din grup sare și bagă înapoi în rucsac ambalajul "pierdut" de coleg, chiar și în cazul unui membru al unui alt grup) și curse, concursuri, maratoane unde numărul de oameni e mai mare, intercomunicarea e considerată fraternizare (glum) și sunt convins câ 99.9% nu vor zice nici fâs dacă-l văd pe vreunul că "uită" staniolul în potecă.

Iar cu organizatorii care curăță după concurs să nici nu aud. Acum, noaprea, dacă dau o tură pe ceva marcate din zonă adun 20kg de panglici decolorate de soare, număr 100 de marcaje făcute cu spray (bio, vechi de 1-5 ani) și Dumnezeu cu mila la capitolul ambalaje (de profil).

Realitatea e că organizatorul promite dar voluntarii ar prefera să fie la o cafea în oraș, nu prin pădure ca animalele adunând după alții.
Pe care alții, nu-i urmărește organizatorul la fiecare pas și fiecare știe asta.

Eu aș vrea ca datele de contact și identitatea comprtiției să apară pe toate marcajele temporare efectuate. Astfel încât organizatorul să poată răspunde contravențional dacă acestea rămân în urma competiției.
Depozitarea de deșeuri pe domeniul public se sancționează cu câteva zeci de mii în cazul persoanelor juridice. Dar când e foar bandă roșu-alb de la dedeman, cu 12lei rola...

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 21:03

mar1us
mar1us
Caraba

Personal, am o problemă cu ideea de alergare montană în sine de ce sa ducem agitatia asta și pe munte, să alergăm cu lăcomie după recorduri-alegând prin asta să ne privăm singuri de liniștea și odihna pe care muntele ni le oferă?...dar inainte sa faceti tot felul de comentarii, intrebati-va ce spun altii despre voi, care mergeti in drumetie pe munte si nu la petreceri cu gratare.Faptul ca nu intelegeti ca altii alearga pe unde voi va deplasati usurel nu inseamna ca acei oameni fac ceva gresit.Pur si simplu este vorba de altceva.Acceptati ca oamenii sunt diferiti si păcat ca nu înțelegeți că oamenii au pasiuni si plăceri care diferă de cele ale altora.Oamenii ăștia,maratonistii montani,fac și drumetie montana,deci cunosc și tihna muntelui si alergarea pe munte este combinația a doua pasiuni-muntele și alergarea.Nu cred ca poti judeca mii de dornici de alergari monatane si sa ca nu poti intelege cat ajuta din multe puncte de vedere acest gen de miscare.Ca dezvoltare personala sunt putine activitati care sa egaleze muntele...

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 20:35

baumwolle
baumwolle
(admin)

Orice activitate montană prezintă un grad de risc ce nu poate fi complet eliminat, fie că vorbim de drumeție, de alergare, de cățărare sau alpinism. Într-o activitate comercială (competiție, tură ghidată etc.), organizatorul este dator să ia toate măsurile necesare pentru a reduce riscul și să realizeze un instructaj de protecție a muncii în privința riscurilor ce nu pot fi gestionate prin acțiuni organizatorice.

Din discuțiile urmărite pe tema MPC 2019, am înțeles că zonele cu risc crescut au fost corect asigurate. De asemenea, știu că la MPC înscrierea nu funcționează pe principiul "primul plătit, primul servit", iar regulamentul și ședința tehnică dinaintea cursei acoperă protecția muncii. Prin urmare, în opinia mea nu poate fi considerat organizatorul răspunzător de aceste evenimente nefericite.

Dacă ar trebui schimbat un pic modul de abordare a competițiilor de alergare montană? Categoric, da, prin educație pentru cei doritori, care, așa cum s-a spus deja, ajung uneori de la șoșea direct pe potecă, fără a ține cont de mediul total diferit pe care îl oferă muntele.

Dacă ar trebui să se ia măsuri drastice, precum interzicerea unor astfel de competiții? Categoric, nu.

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 14:56

zentai
zentai
Coarda

Mai zic că nu-i sănătos s-o iei personal, într-o discuție. Nimeni nu are nimic cu nimeni. Alerg pe munte înainte ca să se "inventeze" maratoanele montane. Rămân la părerea ca maratoanele sunt un fel de "Daciada".

Mai zic, de asemenea, că cine nu vede impactul negativ al maratoanelor asupra muntelui, să lase să treacă pe la el prin sufragerie vreo șapte sute de oameni. Numai că sufrageria se poate restaura dar natura cine s-o mai restaureze?!
Am alergat și eu, înaintea unui maraton, același traseu. Ca timp, am trecut bine peste medie dar eram foarte-foarte departe de podium! Pentru mine asta a făcut să fie fără sens. Bineînțeles că pentru alții are sens. E treaba lor, e dreptul lor. Așa zic ei! OK! La mine, respectul pentru "dreptul lor" a ținut până când cei de care povesteam anterior aruncau paharele cu apă/ceai pe jos pentru că era dreptul lor. Plătiseră taxa de participare! Erau acei "cineva" pentru care eu, ca voluntar, eram acolo să strâng după ei. A spune că după un maraton rămâne lună mi se pare cel puțin inadecvat. Dacă noi nu lăsăm gunoaie, dacă "ei"nu lasă gunoaie, atunci cine le lasă?! Una e să se meargă în grupuri constante pe munte și alta este să duci un grup masiv care în câteva ore sfârtecă muntele cu "voia" lor!

Știu că mai sunt și alte aspecte. Toate celelalte aspecte se regăsesc în viața noastră frumoasă pe care o avem.Nu trebuie să răpunem un munte! Am avut părerea contrară și maratoanele îmi erau indiferente. Unele aspecte m-au făcut să reconsider. O să le reconsiderați și voi, cu timpul, sunt sigur!
Nu se poate să iubești ceva, ceva care te definește, cu care ai crescut, și să accepți că legat de acest aspect, totul este de vânzare dacă are un preț!

Sunt, pentru nevoia noastră de competiție, sălile de sport, stadioanele, terenurile de sport, șoseaua. Muntele ar trebui să rămână așa cum l-a lăsat natura!

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 13:22

naludar
naludar

Venisem sa zic ceva similar cu ce-a zis victoranica.
Ca in multe alte situatii, cred ca adevarul e undeva la mijloc. Da, natura are de suferit, dar are de suferit si cand trasee nemarcate devin urcate frecvent si subiectul asta nu-l vad abordat.
Gunoaie raman, dar nu pentru ca-s maratonisti, ci pentru ca exista (multi) oameni nesimtiti: drumeti, maratonisti, mtb-isti etc.
Accidente se intampla, dar se intampla si in ture de drumetie, chiar simplute. Cred ca toti oamenii care au chemarea asta a extremului sunt constienti ca probabil nu mor acasa.

Maratoanele montane (desi eu nu le inteleg, recunosc) nu le poti interzice, nu-i sanatos. Dar cred totusi ca organizatorii pot sa limiteze riscurile ori prin alegerea unor trasee care nu trec prin zone foarte expuse. Si tot pe organizatori pica si igienizarea zonei, dupa concurs.

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 11:09

skylander
skylander

Salutare,

A spus bine Diciu ca aici nu e cel mai bun mediu pentru un asa topic.
Referitor la riscurile ce exista in zona de coborare unde a avut loc accidentul, am observat stupefiat cum o multime de oameni, in mod aproape constant, se tine de corzile instalate in locurile mai sensibile fara sa tina cont de riscul ca acestea sa slabeasca sau chiar sa cedeze. Nerabdarea de a astepta la coada dupa cei mai neexperimentati sau ezitanti reprezinta un alt factor de risc ce-i indeamna pe unii sa cocheteze cu descalificarea depasind pe poteca ingusta si expusa.

Spre deosebire de o alergare in afara concursului, o cursa oficiala iti ofera o alta perspectiva. Exista o multime de aspecte care le diferentiaza pe cele doua si care chiar nu au legatura cu faima sau numarul de like-uri invocate mai jos. De fapt realizez ca exista persoane care doresc sa fie convinse ca alergarea montana merita cu adevarat sansa de a fi practicata si intr-un cadru organizat. Cu siguranta o privire spre ce se intampla in afara tarii legat de acest subiect ar raspunde multor intrebari.

"ori alergi si simti vibe-ul , ori n-alergi si stai jos". Iata cum inteleg unii cele spuse de altii, lucru ce confirma faptul ca discutia nu este constructiva ci se limiteaza doar la argumente, mai mult sau mai putin sustinute, in favoarea unor puncte de vedere destul de rigide. La fel si cea despre lafaitul incaltamintei la MPC. Si da, exista cel putin un concurs in urma caruia banii sunt donati pentru o cauza. Maratonul montan Rafael de exemplu.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 11:05

victoranica
victoranica
Coarda

Eu nu sunt de acord cu remarca "În ochii unui nepracticant e la fel de inutil sa urci Valea Coștilei în februarie și să alergi MPC.” De exemplu eu nu alerg, nu alerg ca nu simt sa alerg, ca imi place sa vad muntele la pas, desi mi s-a sugerat din mai multe parti sa incep sa alerg, ca ar fi ceva potential.

Nu alerg, dar nu ii desconsider pe alergatori. Nu vad nimic inutil in a alerga, ba dimpotriva, alergatul te poate ridica, iti poate imbunatati conditia fizica si starea de sanatate, ii poate motiva pe altii, iti poate oferi un hobby sanatos. Cunosc persoane pe care alergatul le-a scos din depresie sau le-a facut sa slabeasca kilograme (de ordinul zecilor ! ) .

Sa crezi ca a nu practica un sport sau o activitate rimeaza permanent cu a nu o intelege demonstreaza un nivel de superficialitate in gandire. In acelasi timp, e adevarat ca sunt in jur persoane care o arunca fix pe tonul asta - "la ce v-a trebuit / ce naiba cautati acolo" etc. Trebuie separate un pic oalele, dar asta cere timp si rabdare pe care uneori nu le detinem, asa ca trecem la etichetare grosolana.

Problemele care s-au ridicat legate de maratoane in cadrul topicului sunt reale. Da, mediul se degradeaza; da, raman gunoaie si da, unele sectiuni nu sunt propice alergatului. Si nu e nevoie sa alergi la maraton ca sa pricepi asta, sunt chestiuni practice de bun simt. Daca incepem sa o scaldam ca tu nu alergi si nu stii ce simtim noi, alergatorii, deja s-a pierdut subiectul. Am putea, in schimb, sa vedem samburele de adevar care vine din tabara adversa, sa-l decantam un pic si sa vedem cum putem face mai bine in loc sa ne trimitem jeturi cu bolta lunga unii catre altii.

Iar solutiile care trebuie cautate nu sunt cele de ordin radical, la modul 'sa nu mai fie maratoane' , 'sa se interzica ..' etc. Sunt convins ca, prin pasi mici si siguri si un dialog ceva mai deschis se pot indrepta multe lucruri care astazi scartaie.

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 10:52

meetthesun
meetthesun
Busola

Danmih, eu nu consider ca „ti-am inchis gura”, am crezut ca esti doar curios despre cum sta treaba. Cu atat mai mult ca stii. Si eu alerg mai mult singura si fara scopul concursurilor, anul acesta doar la Cindrel am fost pentru ca imi doream foarte mult sa ajung acolo si nu am reusit altfel...
Da, multe concursuri sunt comerciale, insa si turele de trekking comerciale cu ghizi au devenit ceva ultra frecvent fata de 2009 sa zicem.
Ca in orice chestie care ia amploare, exista si probleme, crede-ma, se discuta foarte aprins despre ele pe grupurile de alergare Carpati.org

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 10:31

meetthesun
meetthesun
Busola

Am considerat ca danmih a pus intrebarile cu buna credinta si am raspuns tot cu buna credinta.
Nu puteam sa povestesc in zeci de pagini tot ce inseamna alergare montana in Romania sau in general, dar va asigur ca este o comunitate la fel ca cea de pe carpati, la fel ca a drumetilor in general. Cu bune si cu rele adica.
Daca doriti sa scoateti din context si sa judecati, eu nu va pot impiedica, este dreptul vostru/nostru.

Cand am inceput sa merg pe munte problemele care ne nemultumeau erau aceleasi si nu existau inca „alergatori montani”.

Sunt multe concursuri unde paharele de plastic nu mai exista, concurentii sunt obligati sa aiba propriul recicpient.
Sunt multe concursuri unde stransul benzilor/verificarea traseului de eventuale gunoaie incepe imediat dupa ultimul concurent, impreuna cu inchizatorul de traseu.

Cei mai multi alergatori nu umbla cu pet-uri si nici cu servetele umede (cel mai frecvent gunoi), pentru ca repet ce am spus mai sus „poziționarea într-o tabără sau alta este din start greșită pt ca multi alegători montani sunt și drumeti, alpinisti, mtb-isti”. Cei mai multi, inainte sa alerge pe munte, au mers pe munte si continua sa mearga pe munte.

Niciun concurs de alergare oricat de numeros ar fi el nu va face potecile sa arate precum acestea din Tarcu: https://www.facebook.com/voluntariat.montan.9/posts/178620033301311

De echipament nu zic nimic, asta tine de vanitatea umana care e la fel indiferent de cum te deplasezi pe munte. Am chiar colegi care NU merg pe munte si au incaltari de ultramaraton pentru ca sunt... comode.

Legat de ce spune Ciprian: in Alpi sunt foarte multe concursuri de alergare, e un adevarat fenomen, pe langa poteca se face tunel de oameni care incurajeaza. Din cate vad, foarte multi romani iubitori de munte au fost in Alpi si au fost incantati, ba chiar dupa 1-2 ani de Carpati, abordeaza varfuri de 3000m+, tehnice sau nu, pentru... recunoastere?!?

Mi se pare definitoriu ce spune diciu:

„Pe munte toți cucerim inutilul.
În ochii unui nepracticant e la fel de inutil sa urci Valea Coștilei în februarie și să alergi MPC.”

p.s. eu sunt si drumet si alergator, de-asta am ales sa particip la discutie.

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 10:25

danmih
danmih

Claudia, nu știu de ce ai presupus din start că nu alerg. Probabil pentru că e mai ușor să îi închizi gura unuia care nu știe despre ce vorbește. Am terminat primul maraton în 1995 și alerg în mod constant, dar am hotărât să alerg ca tipa din clip, fără să zic. Știu și ce înseamnă entuziasmul din timpul unui maraton. Anul trecut am fost la startul MPC și îmi venea să alerg și eu pe lângă ei ca un câine de la stână care se ține bucuros după turiști Carpati.org

E rău când alergarea montană devine o chestie comercială.
În afară de cei câțiva care fac performanță și merg la competiții pe afară, mai sunt sute care dacă ar alerga individual în loc să participe la maraton, ar pierde fix entuziasmul de care ziceam mai sus și like-urile de pe facebook. Eu zic că merită, am ales să nu particip ca să las muntele un pic mai sălbatic.

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 10:04

cipicernat
cipicernat
(admin)

Am deschis, fara sa vreau, o cutie a Pandorei tare intunecata...

Nu m-am asteptat la asta, sa fiu sincer. Brasovul "montan" e micut. Atat de micut incat e aproape imposibil sa iesi pe undeva fara sa dai de figuri cunoscute. Iar cunoscutii astia sunt, pana la urma, oameni. Cu bune si rele, cu vise si visuri. Nu sunt doar alergatori sau schiori sau alpinisti sau biciclisti sau drumeti. Sunt doar oameni.

Oameni cu scopuri si drumuri diferite in viata. Unii salutand cand intra in cabana, altii nu. Unii cautand gloria, altii cautand relaxarea, altii banii, altii inlaturarea cine stie carui demon intern.

Sa arati cu degetul spre unii sau altii si sa ii cataloghezi ca fiind "elitisti" mi se pare, personal, nedrept. Dar, la drept vorbind, la fel de superficial ne grabim sa ii catalogam pe unii "pantofari", iar altii ne privesc ca fiind "nebuni care merg la munte sa le dea de lucru Salvamontistilor". Asta pentru simplul motiv ca suntem construiti sa credem ca noi suntem perfecti si doar altii gresesc. Si, imi pun cenusa in cap de multe ori, pentru ca ma surprind adesea gandind la fel.

----

Am tot respectul fata de toti cei care contribuie la marirea securitatii potecilor. La fel, am tot respectul si fata de cei care contribuie la igienizarea lor. La fel, si pentru cei care contribuie la educatia montana, de orice fel. Imi sunt dragi si ii respect.

Totusi, la sfarsitul zilei, constat ca distanta dintre noi si cei din Alpi ramane aceeasi. Ne mandrim ca nu am "betonat" potecile, fara sa realizam ca potecile noastre cele mai umblate devin, pe zi ce trece, niste santuri. Vom ajunge poate si la intelepciunea de a pune mana si pe lopata acolo unde e nevoie.

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 09:46

yo6ial
yo6ial
Coarda

Păi aia e și ideea: Mai bate vântu', mai reduce din volumul de muncă.
Și dacă nu bate destul, îl mai lăsăm, avem răbdare.

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 09:34

hahaha
hahaha

"când marcajele sau gunoaiele sunt strânse la 1-2 săptămâni după"
Chiar asa se intampla?
Eu chiar credeam ca dupa ce ajunge ultimul concurent se incepe strangerea gunoaielor.
Oare in cata nesimtire se traduce chestia asta, sa strangi gunoaiele la o saptamana sau doua dupa un concurs avand in vedere traseul si faptul ca la munte cam bate vantul...
Poate in cativa ani o sa avem 6-7 maratoane organizate in acelasi masiv la doua saptamani unul dupa altul....o sa ne bucuram de un gonoi care nu mai dispare

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 09:25

diciu
diciu

În care se demonstrează încă o dată că Oblio nu are ce căuta în lumea capetelor ascuțite.

A discuta despre alergare pe carpați.org în special în proximitatea unui accident e ca și cum ai discuta despre alpinism pe adevarul.ro după accidentul din Retezat.
Unii vor căuta să-i salveze pe alpiniști de ei înșiși, alții vor condamna goana după faimă, adrenalină și vârfuri cucerite.

Pe munte toți cucerim inutilul.
În ochii unui nepracticant e la fel de inutil sa urci Valea Coștilei în februarie și să alergi MPC.
Și asta nu se va schimba într-o discuție pe un forum.

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 06:46

zentai
zentai
Coarda

Am participat si eu,ca arbitru/observator/stewart sau cum s-o fi chemand la vreo trei editii a unui maraton.Spuneam omului sa lase paharul acolo dupa ce bea apa sau ceaiul.Îi spuneam clar si insistent!Fugea mai departe cu paharul in mana,ca un cretin, si-l arunca 20 - 30 de metri mai incolo.Nu o sa inteleg niciodata atata nesimtire.Daca facea asta de fata cu mine! Se intampla cam la unul din zece. Poate ca e putin ar zice unii...

Pe de alta parte,am facut sport de performanta.Antrenamentele erau pana la pragul lesinului.Unii chiar mai lesinau vara. Pentru cineva care se antreneaza 7 zile,uneori,inainte de competitii,de doua ori pe zi si la fel si-n cantonamente,conteaza podiumul foarte mult pentru ca altfel se cheama ca isi pierde vremea degeaba.

Din punctul meu de vedere maratoanele montane sunt un lucru gresit din punct de vedere al pretuirii naturii cu tot ce inseamna frecat poteca de 700 de alergatori si sunt un lucru gresit din punct de vedere moral pentru ca-i face pe participanti sa creada ca sunt sportivi de performanta, speculandu-i financiar...iar diplomele alea de participare chiar sunt un elogiu adus mediocritatii!Parerea mea!

Bat si eu potecile la bicla,as zice chiar la greu, dar cand am iesit cu prieteni care au facut ciclism de performanta, intr-o jumatate de ora ei erau deja un punct in zare.

Stiu ca nu ne place sa fim penibili, in general vorbind.
Dar pana la urma fiecare isi astampara setea de viata cum vrea el dar muntele,cu tot ce trezeste el in sufletele noastre,n-ar trebui sa ajunga sa fie luat de stadion.Acolo traiesc salbaticiuni pe care orgoliile noastre n-ar trebui sa la stanjeneasca viata. Mai ales ca din toata povestea asta nu au de castigat decat unii...organizatorii de aceste "turnee de socializare"! Ori,natura fiind a tuturor,beneficiile de orice fel ar trebui sa se imparta.As vrea sa vad odata un maraton fara taxa de participare sau ca banii sunt donati unor orfelinate.Pentru ca daca nu ar fi un castig substantial in organizarea de astfel de "intreprinderi" financiare nu cred ca si-ar bate nimeni capul!
Si uite asa se face profitul, hranit de iluziile noastre! Exact ca-n viata! Pen' ca maratoanele montane suntem noi si suntem multi care vrem asta. Si pun pariu ca parerea contrara nu conteaza pentru ca ce mai este LaSportiva daca nu ti-o falfai la MPC?!

Miercuri, 9 octombrie 2019 - 00:19

victoranica
victoranica
Coarda

"Dacă vei alerga vreodată, fie și pe șosea, ca antrenament pentru ture de anduranta, să slabesti etc. vei începe să înțelegi ce simt oamenii când aleargă. Altfel esti in aceeasi postura ca a oamenilor care și pe tine, poate, te intreaba de ce urci pe munte weekend de weekend."

Sa-ti traduc eu, Dane : ori alergi si simti vibe-ul , ori n-alergi si stai jos, nu mai comenta, nu mai pune intrebari ca nu pricepi tu ce simt elitistii, fraiere !

Asadar exista un ori intre doua chestii : alergi ORI n-alergi.
Imediat mai jos:

" - poziționarea într-o tabără sau alta este din start greșită "

Marți, 8 octombrie 2019 - 23:21

meetthesun
meetthesun
Busola

Danmih, din postura de drumet și alergător montan, dar cu sufletul drumet, iti raspund eu.

1. Regulamentele obliga alergatorul la a lua gunoiul cu sine sau la a-l lasa maxim in punctele de alimentare. S-a dovedit că cele mai multe geluri nu sunt aruncate intenționat, ci cad din buzunarelele exterioare.
Mai sunt și alergători care vin de la sosea și care nu prea inteleg treaba cu muntele, dar sunt putini.
Organizatorii insistă pe curățenie, ba chiar igienizeaza riguros traseele înainte și după. Au fost si alergatori descalificati pe acest motiv si impiedicati sa mai participe la concursul respectiv. Mai sunt excepții, tot mai puține de la an la an, când marcajele sau gunoaiele sunt strânse la 1-2 săptămâni după (drumetii care nu stiu ca a fost recent concurs se inflameaza uneori exagerat...)

Cele mai multe gunoaie sunt aruncate de drumeti.

2. Rezultatele nu sunt recunoscute în vreun fel cu excepția celor foarte buni care merg și la concursurile de afară și care de 1-2 ani reprezintă România la campionate de trailrunning, skyrunning etc.
Dacă anul asta scoti un timp bun, la anul vrei să îți îmbunătățești timpul - cam asta e telul celor mai mulți, adică unul personal.

Dacă vei alerga vreodată, fie și pe șosea, ca antrenament pentru ture de anduranta, să slabesti etc. vei începe să înțelegi ce simt oamenii când aleargă. Altfel esti in aceeasi postura ca a oamenilor care și pe tine, poate, te intreaba de ce urci pe munte weekend de weekend.

Câteva observații personale:
- poziționarea într-o tabără sau alta este din start greșită pt ca multi alegători montani sunt și drumeti, alpinisti, mtb-isti.
- alergarea montană nu înseamnă alergare continuă, uneori se merge, alteori se face chiar pauză - oroare, nu?
- mulți drumeti consacrați, montaniarzi cu state vechi, fac adevărate maratoane montane în bocanci: ture de peste 12 ore pe zi cu zeci de km și sunt mai iuti de picior ca mulți dintre alergatorii care termina mpc-ul în timpul limita (9h). Daca i-ai numi maratonisti s-ar simti jigniți?
- nu încălțările profilate de alergare (în care e multă cercetare moderna) te fac alergător cum nu bocancii te fac montaniard (stiu oameni care au o tură pe an și aceea e pe Moldoveanu)
- vazutul muntelui e chestie obiectivă, eu reușesc să fac asta și în alergare, alții pot sa meargă că melcii fără să evolueze (cati nu merg pe munte doar pentru că nu au alta viata personala? Motiv valabil și pt alergatori care își găsesc o comunitate compatibila)

Dacă mai ai și alte curiozități, iti raspund.

P.s. Când, ca mama de bebeluș alaptat ai maxim 1h liberă, ce faci? O mergi spre Tâmpa ajungand pana la baza sau alergi și ajungi până pe vârf sau până în Poiana Stechil sau până La Bancuta? Eu am preferat alergatul pentru că iubesc muntele și imi satur dorul și cu astfel de doze modeste.

Marți, 8 octombrie 2019 - 20:51

danmih
danmih

Am și eu 2 mesaje pentru cei care aleargă la maratoane și câteva întrebări pentru noi.

1) Pentru alergători: dacă arunci ambalajul gelului, atunci nu te mai duce la maraton. Ai ales maratonul respectiv și nu unul mai ușor, tocmai pentru că e greu, ai vrut să lupți cu tine însuți să îți depășești limitele, să arăți că poți, etc. Dacă îți e prea greu să cari ambalajul gelului, atunci alege o cursă mai ușoară.

Oare organizatorii le spun alergătorilor să își care gunoiul cu ei?
Oare ar fi greu să îi sancționeze pe cei care aruncă ambalajele?
Oare ar fi deplasat să îi încurajeze pe participanți să îi pârască pe nesimțiți? În țările vestice spiritul civic este încurajat, chiar dacă asta înseamnă să îți pârăști vecinul. La noi văd că nu prinde deloc.

2) Dacă alergi singur pe același traseu, dar nu în cadrul maratonului, atunci se mai pune că ai terminat un maraton? Sau e important să fie o cursă oficială ca să fie recunoscut rezultatul, deci atunci o faci (și) pentru faimă, nu?

Și ca să vă arăt că nu sunt singurul care gândește așa, uite că cei de la Central Comedy au un clip pe tema asta: First Person to Run a Marathon Without Talking About It ( https://www.youtube.com/watch?v=4L9dK--2bbM&feature=youtu.be ). Sper că e voie să mai și glumim, că are legătură cu topicul și că nu încalcă regulile forumului.

Marți, 8 octombrie 2019 - 18:48

victoranica
victoranica
Coarda

Adi, te iei prea in serios. Nu am niciun motiv pentru care sa fac voluntariat pentru un sport cu care nu am tangenta. Ziceam de constructivitate in ideea in care mai multe idei la obiect, argumentate, realiste, poate ajung la cei care organizeaza si sunt luate in calcul. Linkul pus de neco e util, arata ca solutia propusa de mine este, cel putin teoretic, in regulament. Ar trebui sa se tina mai mult cont de ea pe viitor, mi se pare minim invaziva si nu afecteaza desfasurarea maratonului pe viitor.

Inteleg ca te-a iritat strict ce am postat eu ? Ca daca ideile nu-si au rostul, puteai sa protestezi la fel de bine impotriva topicului per se.

Marți, 8 octombrie 2019 - 15:41

rupi2003
rupi2003
Caraba

"Și cum propui obligarea să fie efectuată?"

Nu propun obligarea la nimic a maratonistilor, nici din lista ta, nici de alt tip.

Imi propusesem doar sa aflu cum e cu constructivitatea, voluntariatul si obligarea; daca se vor manifesta in teren dupa ce trec de tastatura si DEX.

Marți, 8 octombrie 2019 - 15:24

Afisari: 2,500

#50  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0789 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org