Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Mai 2022
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Arjana
Muntii Cernei-Mehedinti

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#63  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Despre ''iubitorii'' de munte (63)

ioanstoenica
ioanstoenica..
Coarda

Multumesc de raspuns. Parerea oamenilor (fie ca e una de atac, fie ca e de aparare, sau poate neutra), este parerea oamenilor. E a lor - ea nu spune cu certitudine ceva despre (alt)cineva. Daca cineva scrie in genul "pe aia care fac si mai rau nu-i vedeti", asta nu certifica faptul ca si eu fac ceva rau - ci e doar o opinie a unei persoane. La fel cum sunt si cele initiale, de la care a plecat "discutia".

Si eu as fi scris despre ideea ca legea e la fel pentru toata lumea (dar trebuia sa cobor din tren Carpati.org ) si nu ma intereseaza sa argumentez cu "pe altii nu-i vedeti?", ca nu e cazul. In schimb da, pentru mine conteaza si reactiile pozitive la ceea ce fac si ma ajuta si ma bucura sa vad efectul a ceea ce fac, in alti oameni - care reusesc sa vada si lucruri bune, nu doar negative (in general, in viata, sau in particular in cazul asta). Chiar si atunci cand vorbim (aparent) despre altii, vorbim de fapt despre (sau din) noi. Cineva poate sa ma laude, cineva poate sa ma critice - sunt parerile lor, au legatura cu mine mai mult sau mai putin. Dar daca cineva spune ceva despre el, din el, atunci asta e mai important pentru mine.

(oricum, pana si comentariul asta e off topic Carpati.org )

Seara frumoasa va doresc, ca la mine netul e cu lilieci in seara asta (adica asa, ca din beci!).

Marți, 8 decembrie 2015 - 20:00

conrad
conrad
(admin)

@ ioanstoenica Ai spus asta: "Iar daca cineva este dezamagit in viata (de ceva, de cineva), nu uitati ca nu exista dezamagire fara o initiala amagire. Iar ambele sunt creatii proprii, din noi, nu au legatura cu ce (cine) e in afara noastra." Foarte bine punctat, e cat se poate de adevarat.

Postarea initiala nu poate fi insa considerata atac la persoana, doar pe motivul ca e despre tine, ca esti cunoscut in aceasta comunitate. Daca era un necunoscut oarecare, poate nici nu stia cineva daca ala are atestat de ghid sau nu. Daca autorul a avut cumva si alte motive, il privesc. Dar "doar pentru ca e vorba de tine si ca daca ar fi fost un necunoscut nu ar fi zis nimic" nu poate fi un atac la persoana. Si omul nu a zis ca nu mananci friptura cu lingura si furculita, cautandu-ti astfel nod in papura. ci a semnalat o ilegalitate pe care, intr-o oarecare masura ai explicat-o, si ati modificat si textul turei sa nu mai para ceva ilegal.

Comentariile au fost sterse nu pentru ca erau sau nu la obiect fiind sau nu despre Ioan Stoenica, ci pentru ca sustineau niste ilegalitati cu exemple in genul "si altii fac asa da' nu va mai scandalizati", sau "nu face asta sa se imbogateasca", fapte si atitudini care sub nicio forma nu pot fi promovate de acest site. Legea e una si aceeasi pentru toti, iar rolul acestui site si al comunitatii lui nu e sa stabileasca unde e vinovatia mai mare intre o fapta sau alta. Doar pentru ca "te cunosc" nu inseamna ca trebuie sa te si sustin, public, in lucruri incorecte.

Ca sa te lamuresti (si tu si toti cei care au zis "da de alte lucruri de ce nu va scandalizati"), va dau un exemplu: daca cineva de pe acest site ma vede aruncand gunoiul pe munte, in locul unde am dormit, unde crezi ca ar face cunoscuta aceasta fapta a mea: aici, unde sunt cunoscut, sau undeva unde nimeni nu stie cine sunt si pentru care as fi un cocalar oarecare care isi lasa gunoiul in urma.
Si daca ar scrie asta despre mine, ar fi corect sa fiu sustinut de catre prieteni, pe principiul ca "altii arunca cu basculantele, dar nu mai ziceti nimic?"

PS: nu te ajutau cu nimic comentariile sterse, care-ti recunosteau vina dar te justificau ca nu faci asta pentru bani, ori ca a te acuza pe tine e ca si cum te-ai lua de baba d ela colt care vinde nu stiu ce. Cu alte cuvinte recunosteau ca porti o vina, dar ca ar trebui trecuta cu vederea "pentru meritele tale de pe acest site". Mai mediteaza la asta: chiar iti doresti sa fii "sustinut" in acest mod?

Marți, 8 decembrie 2015 - 19:42

ratza
ratza
Busola

Ioan, nu te simpatizez în mod deosebit, dar mă simt dator să-i răspund și să explic ce și cum.

Dimineață căutam niște chestii legate de Cozia și am dat de pagina respectivă din întîmplare. Cînd am ajuns la faza cu ghidul și cu taxa de participare (ceilalți organizatori fiind trecuți la fundul paginii) am luat foc, știind cîte nereguli există în parc, știind de taxa pe privit și de faptul că autorităților puțin le pasă de nemulțumirile populimii.

Am o problemă cu plătitul oricărei taxe de acces în natură, indiferent de sumă sau modul de aplicare. În curînd o să ajungem în ipostaza în care vom mai pupa stînci doar dacă plătim înainte. Ori la ghid, ori la stat. Ca de obicei, vor fi cîțiva care se vor bucura că natura e protejată, eventual o vor compara cu biletul la zoo.

Textul original de pe pagină era scris mai pompos față de cum e în clipa de față. Reclama e sfufletul comerțului, parcă altfel vinzi un serviciu cînd scrii "renumitul ghid montan" în loc de "însoțitorul", nu?

În orice caz, văzînd reacțiile și mentalitatea generală - nu contează ce face cineva dacă are anumite calități - promit că de la mine nu veți mai auzi în veci de plîngeri, probleme sau sesizări. Mai mult: fiindcă am avut nesimțirea de a merge gratis pe trasee care nu sînt agreate de autorități, mîine dimineață îmi voi șterge toate jurnalele care au legătură cu trasee nemarcate sau foste marcate și nerecunoscute oficial.

Marți, 8 decembrie 2015 - 18:42

ioanstoenica
ioanstoenica..
Coarda

Salutare! Imi cer scuze pentru intarziere, dar sunt pe drumuri si accesul la net e cu portia iar de pe mobil tastez prea greu. Oricum, ar fi fost bine sa existe si functia de Tag pe carpati, sa afle si omu cand se vorbeste de el, sa fie pe fata, nu pe la spate Carpati.org

Marian a explicat foarte bine cum stau lucrurile in privinta asta din punct de vedere legal (desi n-am inteles exact daca oamenii au o problema cu aspectele legale, cu cele morale, cu meseria de ghid montan in general sau doar cu Ioan Stoenică, aparent singurul om care cere bani pentru ture pe munte Carpati.org )

Eu momentan urmez cursurile SGLM, dar sunt in curs de atestare - mai dureaza deci pana sa pot oferi legal servicii de ghid montan (de fapt Lider Montan).

Tura din Cozia nu este organizata de mine, ci de o asociatie care de obicei angajeaza ghizi montani autorizati pentru turele lor - asa cum este legal. Pe mine m-au rugat sa particip mai mult pentru imagine, dar prezentarea evenimentului (formularea) a fost gresita referitor la prezenta mea - de aceea acum nu mai apare pe site termenul "ghid" asociat cu numele meu (asta a fost o greseala din partea lor, eu am insistat pe ideea ca sunt in curs de atestare si nu sunt inca atestat. Si eu am gresit ca nu am verificat de la inceput cum arata descrierea turei ci abia acum).

Asa ca eu nu particip la tura in calitate de ghid montan si nici nu iau bani pentru servicii de ghidaj - pentru ca nu am voie din punct de vedere legal. Eu particip in calitate de Ioan Stoenică. Si de fotograf. Asta nu inseamna ca timpul, prezenta, imaginea si experienta mea nu conteaza si ca le pun la dispozitie oricui, in orice conditii, gratuit (am facut foarte mult si asta, remember?). Eu voi fi platit de asociatie in baza unui contract de prestari servicii foto (dupa ce le trimit fotografiile facute) iar excursia pe munte se desfasoara pe proprie raspundere (prin semnarea unei declaratii la inceputul turei, de catre fiecare participant). Oamenii platesc servicii de organizare evenimente, nu servicii de ghid montan (in acest caz) (dar pentru asta nu cu mine trebuie sa discutati). "Ghinionul" meu ca pot contribui totusi si la siguranta grupului pe traseu, nu doar la niste amintiri frumoase salvate in fotografii.

E greu de conceput (se pare) pentru unii dintre cei care merg mult pe munte, ca cineva ar fi dispus sa plateasca pentru experiente pe care poate altfel nu le-ar putea trai (nu e vorba doar de mersul pe munte, cat si de ceea ce poti invata - de la oameni, de la excursie, de la padure, e vorba si de de grup si de atmosfera care se formeaza in grup etc). Si la fel de greu de inteles e ca mersul pe munte nu e obligatoriu sa fie doar o pasiune si atat, poate fi la fel de bine un stil de viata. Eu incerc sa fac asta de cativa ani, sa traiesc facand ce simt eu sa fac cel mai mult - iar reactiile oamenilor, am inteles de multa vreme, vor fi mereu foarte diverse. Nu ma astept sa ma placa toata lumea si din fericire am inteles ca, desi imaginea poate fi uneori stirbita de ce spun altii, ceea ce conteaza cu adevarat e ce faci tu, nu ce spun altii despre tine. Si despre ce fac eu (sau ce incerc sa fac) stie destul de multa lume.

Pentru mine nu e un mare castig financiar sa ma duc pe munte cu necunoscuti weekendul asta (in caz ca tura se va tine) in loc sa-mi vad de ale mele, mai ales in conditiile in care mai apar si astfel de reactii (care cu siguranta nu ar fi aparut daca nu era vorba de numele meu - ceea ce se cheama atac la persoana). Dar daca pot contribui cumva la experienta placuta a acelor oameni si pot raspunde pozitiv la invitatia organizatorilor, de data asta aleg sa o fac, pentru ca am mai fost o data intr-o tura organizata de ei si a fost foarte fain si util pentru toata lumea (daca mi-a placut si mie, inseamna ca nu e moral sa iau bani pentru asta? Carpati.org ). Altii sunt liberi sa mearga pe munte cu cine vor ei si in ce conditii vor ei.

Nu discut despre ce inseamna "iubitor de munte" si nici despre comparatia jignitoare din prima postare, pentru ca nu cred ca exista dorinta de intelegere, ci doar dorinta de a varsa ceva in exterior. Ceva care nu imi apartine si nu are legatura cu mine Carpati.org Iar daca cineva este dezamagit in viata (de ceva, de cineva), nu uitati ca nu exista dezamagire fara o initiala amagire. Iar ambele sunt creatii proprii, din noi, nu au legatura cu ce (cine) e in afara noastra.

...

@admin - am observat ca au fost sterse doua comentarii (cel putin) care nu vorbeau despre aspecte legale, ture organizate etc, ci vorbeau, mai mult sau mai putin, despre mine. Nu am inteles exact, topicul initial era despre ture contra cost ilegale, sau despre ture contra cost ilegale organizate de Ioan Stoenica (din categoria - "uite ce face Ioan Stoenică")? Pentru ca aproape toate postarile (mai putin cele ale celor de la SGLM, care au fost foarte echilibrate si la subiect), aproape toate postarile discutau una alta despre mine. Dar au fost sterse doar cele care prezentau si o alta fata a lucrurilor, asa cum au perceput-o oamenii respectivi. Daca subiectul discutiilor era Ioan Stoenică, atunci acele comentarii aveau dreptul sa ramana afisate. Daca subiectul nu era Ioan Stoenică, atunci si comentariul meu ar trebui sters, pentru ca vorbesc despre ce fac eu, nu despre situatii ipotetice Carpati.org

Seara frumoasa tuturor si mergeti in siguranta "Pe poteci!" Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Marți, 8 decembrie 2015 - 18:11

ratza
ratza
Busola

Dintre ceilalți doi e vreunul ghid montan autorizat?
Interesant, acum nu mai scrie ghid, scrie însoțitor. Carpati.org

Marți, 8 decembrie 2015 - 17:19

andrei.st
andrei.st
(admin)

Salve,
@ratza am intrat si eu pe link-ul de la tine, dar scrie "prezenta unui insotitor iubitor renumit de munte, Ioan Stoenica" :-? Carpati.org

Marți, 8 decembrie 2015 - 17:17

cipicernat
cipicernat
(admin)

A existat un avertisement, l-ati ignorat. Acesta este al doilea si ultim avertisment. Ramaneti la subiect si nu ne obligati sa stergem comentarii. Carpati.org

Ioan a fost online, ar fi putut sa lamureasca polemica iar, pe de alta parte, Marian Anghel si Adrian Glavan au lamurit statutul sau legal.

Meritele sau defectele unei persoane nu au o minima legatura cu legalitatea (sau nu) a prezentarii sale intr-o postura pe care legal nu si-ar putea sa si-o aroge.

(Strike 3 = vacanta temporara de pe site pentru o perioada Carpati.org )

Marți, 8 decembrie 2015 - 16:48

adiglavan
adiglavan

Ioan Stoenica este elev al cursului de formare profesionala pentru International Mountain Leader organizat de Societatea Ghizilor si Liderilor Montani, curs cu durata de 2 ani.
Modulul din noiembrie, de prim-ajutor, a fost primul modul din curs, organizat cu sprijinul SMURD.

In rest Marian Anghel a spus despre cine are dreptul legal sa conduca grupuri pe munte contra cost.

Doar Atestatul de ghid de turism cu specializarea ghid montan, emis de Autoritatea Nationala de Turism (sau Ministerul Turismului cele mai vechi) permite aceasta.

Prezentarea atestatului - la solicitarea clientului, este obligatorie conform legislatiei in vigoare.

Marți, 8 decembrie 2015 - 16:19

rupi2003
rupi2003
Caraba

Daca nu ma insel Ioan Stoenica urma in noiembrie un curs de Lider Montan, curs tinut de Societatea Ghizilor și Liderilor Montani - modulul pregatire in vederea acordarii primului ajutor.
L-am vazut intr-o imagine imbracat cu un tricou galben (impreuna cu alte 7 persoane - cursanti) langa un elicopter SMURD.
Nu stiu daca l-a absolvit inca.
Pana la o eventuala reactie la topic a lui Ioan Stoenica, poate ne lamureste Marian Anghel, era si el in imaginea respectiva, in tricou albastru (al instructorilor).

Nu m-am prins de logica argumentului "este celebru, a dus multi pe munte gratuit, a facut poze motivante, merita sa nu plateasca taxe ca profesionist pentru ca nu doreste sa se imbogateasca".
Alti participanti la cursul despre care vorbeam mai devreme, despre care nu stiti nimic, ar trebui sa nu sa plateasca taxe la debutul in profesie?

Apropo de cautatul scuzelor pentru diverse mici ilegalitati financiar-fiscale, intr-o tura pe carpati am auzit o vorba: aruncatul de gunoaie pe munte este din aceeasi categorie cu mersul cu trenul cu nasul.

Marți, 8 decembrie 2015 - 16:10

cornlel999
cornlel999
Caraba

Din ce stiu, ar fi licentiat in ale ghidarii pe munte, oficial. Asa se zice prin targ.
Sunt multi care fac asta si in tara si afara. Organizeaza ture cu straini in special, dar na, e o nisa de bussines.
Dar ramane totusi aspectul fiscal al trebii. Cei care fac asa ceva ar trebui sa plateasca parcurilor pe unde umbla o suma, ca totusi fac profit din activitatea asta, taxe la stat, sa aiba firma de astfel de activitati. Carpati.org
Noi sa fim sanatosi si soare sa fie!

Marți, 8 decembrie 2015 - 15:25

cipicernat
cipicernat
(admin)

Rugamintea mea este sa nu va infierbantati prea tare, nici pro si nici contra. Carpati.org Pe de o parte, Ioan are cont aici si poate sa lamureasca si singur situatia (e posibil, de exemplu, sa existe un ghid autorizat in tura), pe de alta parte, nici nu exista, pana una alta, decat o exprimare nefericita a celor care si-au asumat organizarea turei (de aici pana la evaziune e cale lunga) Carpati.org

Marți, 8 decembrie 2015 - 15:22

zentai
zentai
Coarda

@-Alex- unii, nu eu, că-s mișel, dar alții ar zice că există o oareșcare tentă de frivolitate în aserțiunea ta cu incapabilii care nu-și pot organiza singuri o tură. In primul rând că ce-i așa rușinos să nu te pricepi la ceva dar să-ți dorești tura?!si atunci apelezi la un ghid, adică o persoană calificată care să-ți asigure reușita!

Contrariul n-ar însemna delir? Tema delirului ne indică tratamentul. Dominanta tematică a delirului ne orientează spre ajutorul bisericii sau a balamucului. Dacă dominanta tematică este satanistă, vor avea efect molitvele vasiliene, sfântul maslu, rugăciunile, aghiasma, puterea crucii. Carpati.org

Hai c-am glumit destul! Mai sunt o categorie care n-au timp de toate într-o vară și atunci...ce se poate pasa, se pasează, la ghid, la soție, la colegii se serviciu...la tot ce se poate! Carpati.org.Eu încă visez să mă urc într-o mașină confortabilă, să-mi aprind o țigară și să mă conducă ghidul peste tot, așa de mânuță!

Despre moralitatea câștigului , măi dragă Ratza, s-ar putea zice că dacă nu-i legal se cheamă că nici moral n-are cum să fie.Aici am o dilemă personală, că nici exagerat de moral nu mă simt iar legalitatea e dichiseala unei lumi civilizate!Mă simt dichiseanu (de dinainte de a doua nevastă) dar le ce-mi folosește, că alții sunt distribuiți pe rol?!...Astfel că legea se împlinește de la sine! Noi , așa cum spui și tu, trebe doar să fim atenți!

Marți, 8 decembrie 2015 - 14:40

ratza
ratza
Busola

@yo6ial - nu vorbim de o tură oarecare, ci una în interes comercial, organizată de persoane care nu au dreptul legal să facă lucrul ăsta. E ca diferența dintre a-ți duce mașina la reparat într-un service autorizat RAR sau să ți-o repare unul care poate știe bine mecanică, dar ți-o face pe bani în fața blocului. Dacă se întîmplă ceva din cauza vreunui șurub uitat pe bordură și te plantezi într-un stîlp, poți dovedi că intervenția ta asupra mașinii fost conformă cu normele? Gică de la colț își va asuma răspunderea? Părerea mea e că nu.

Doi la mînă, nu confunda prostia cu necunoașterea. Majoritatea noastră ne bazăm pe buna-credință a celorlalți (luînd destul de des lepșe, ce e drept) și nu stăm să verificăm dacă șoferul de autobuz are permis, dacă a trecut de controlul psihologic, dacă, dacă, dacă. Cîteodată mai apare cîte o chestie care sare în ochi și atunci verifici, însă pînă atunci te bazezi pe buna-credință a celorlalți.

Nu e rușinos să cîștigi bani decît dacă o faci în mod moral, eventual legal.

Marți, 8 decembrie 2015 - 14:12

mariananghel
mariananghel..
Caraba

Cine dorește sa participe la ture montane cu ghid, școli de alpinism sau orice alte activități de instruire montana, ar trebui să solicite organizatorului să vadă certificarea oficială care-i dă dreptul de a organiza activitățile respective.

Este vorba de atestatul de GHID DE TURISM+SPECIALIZAREA GHID MONTAN (care este la purtător, precum permisul auto), singurul care dă dreptul posesorului să poată face pe bani ture pe munte și cursuri de inițiere.

Doar atestatul de GHID DE TURISM nu dă dreptul de a conduce grupuri pe munte.
Orice alt atestat (de instructor sau salvator montan, de ex.) - nu dă dreptul de a conduce comercial grupuri pe munte.

Acest atestat de GHID DE TURISM+SPECIALIZAREA GHID MONTAN este emis doar de către AUTORITATEA NATIONALA DE TURISM - ANT (sau Ministerul Turismului - daca este mai vechi).

Nici un alt document, emis de cluburi sau alte organizații (indiferent cum se numesc ele) nu certifica calificarea respectivei persoane de a organiza si desfasura activitati montane.

Prezentarea atestatului - la solicitarea clientului, este obligatorie conform legislatiei in vigoare.

Marți, 8 decembrie 2015 - 13:59

radmar
radmar
(admin)

y06ial: Calauze, dar in vremea de azi sunt calauze calificate si instruite pentru anumite situatii exceptionale; tocmai de aceea sunt autorixate. Daca nu s-ar fi intamplat tot felul de probleme si nenorociri in trecut crezi ca se mai punea problema de a se organiza astfel de scoli pentru autorizare?

E bine sa stii istorie o parte din istorie, dar e si mai bine sa stii si cum a evoluat, de ce si care sunt necesitatile.

Marți, 8 decembrie 2015 - 13:59

yo6ial
yo6ial
Coarda

Totuși ce roade? Că undeva, cândva, cineva face bani? Carpati.org
Tot îmi răsună vorbele ăluia de-o vândut, acu' câțiva ani, parcul Titulescu (centrul Brașovului, lângă primărie)

”Dom'le... Sunt atâția proști pe lumea asta încât e păcat să nu profiți.”

Dacă oamenii care apelează la astfel de servicii nu sunt capabili să își poarte de grijă, să se orienteze, să își aranjeze singuri cazarea, hrana, etc, de ce ar începe vreun parpalac se facă punte și luntre, de pomană, pentru ei?

De când îi lumea civilizată și au pornit exploratorii, călăuzele n-au fost de pomană.

Marți, 8 decembrie 2015 - 13:10

zentai
zentai
Coarda

Acuma, eu văd lucrurile cam în felul următor:
- că Ioan Stoenică a avut (timpul trecut ține doar de construcția frazei) contribuții majore la dezvoltarea site-ului, prin turele organizate șiRT-urile postate, din care m-am documentat și eu, în unele ture pe care le-am făcut;
- că s-ar putea să fie amănunte pe care nu le știm (îmi dă prin cap că poate are atestări oficiale sau ceva de gen)
- că noi nu ne putem cere socoteală unii altora de ce facem în viața noastră;

Să nu crezi acum, Ratza, că sunt, în orișice fel, vreun fan al taxelor pe bocanc sau turelor cu ghizi, deși există o posibilitate, cu-n grad destul de mare de certitudine, să urc vreodată cu ghid pe oareunde. Motivele care mă determină pe mine să fac asta poate că îi face și pe alții să urce cu ghid pe aici sau aiurea. E suficient să-mi zică cineva că e perfect fain să se interzică accesul pe nemarcate ca să-mi crească aciditatea în sânge mai ceva ca într-o fabrică de înjumătățire a uraniului. Dar dacă lăsăm deoparte ceeace ne unește, ceea ce ne dezbină, aflăm că e fix de competența celor abilitați prin lege.

Eu aleg să am încredere că Ioan Stoenică nu se îndepărtează de vreun deziderat moral și-n situația în care organizează ture pe bani care poate că se amortizează în costurile turei și Ioan Stoenică nici măcar nu-i pupă...Nu e rușinos să câștigi bani.Partea legală e o pricină care nu mi se adresează spre dezlegare!Părerea mea!

PS- faină chestia cu înscrisul în tură!

Marți, 8 decembrie 2015 - 12:25

ratza
ratza
Busola

Revin cu niște chestii. Acum, după ce nu mai scot așa multe flăcări pe nări, recunosc că s-ar putea să mă fi pripit în concluzii. Deși la fundul paginii sînt scrise clar numele organizatorilor, s-ar putea totuși ca beneficiarii banilor să fie de fapt doar agenția, nu Ioan. Tot imoral mi se pare, dar măcar nu mai e infracțiune.

Marți, 8 decembrie 2015 - 12:19

ratza
ratza
Busola

@radmar - lista conține toți ghizii autorizați, fie montani, fie turistici etc.
@zentai - din cîte țin minte, tura din Trascău era organizată de Felicia, care ARE atestat de ghid, iar nemulțumirea mea a fost legată de moralitatea turelor pe bani.
http://www.carpati.org/stire/prin_mun%C5%A3i_cu_amc_descoperim_relieful_carstic_-_mun
%C5%A3ii_trasc%C4%83u/4001/

De acord că fiecare face ce vrea cu timpul liber, cu condiția să nu-i afectezi pe alții. Dacă era să fiu jegos, mă înscriam în tura respectivă și organizam un flagrant de toată frumusețea.

Marți, 8 decembrie 2015 - 11:51

zentai
zentai
Coarda

Și-uite așa, cădem unul câte unul, în ispita prosperității! Carpati.org

Rața, bine că te-ai sesizat, man! Mă risc să cred că e din cauză de Cozia, că dacă era în Ceahlău pun pariu pe-o samahoancă de Dumbrăveni, cât poți tu duce, făcută de socru-miu, de simți cum îți cresc dejtele, că te durea la bașcheți.Asta nu-ți scade meritu', ci doar că vigilența ți-e cam chitită! Carpati.org

Totuși, ce face omul în timpul liber eu zic că e treaba lui, rămânând să se descâlcească el singurel cu autoritățile. Nu era mai fix dacă îi arătai site-ul lui Marian (Anghel)?El poate face demersuri oficiale, fiind reprezentant al Asociației Ghizilor Montani Români, parcă! Și noi nu știam de Stoenică și aveam pace!

Tura n-a fost propusă pe carpați.org, caz în care îmi amintesc, cu dichis, c-au mai fost propuse și pe aici ture pe bani, primite, adevărat, cu mult "entuziasm"!

Șeim on iu, Ioan Stoenică!Azi mi-ai prăbușit templul pe care ți-l ridicasem în suflet! Carpati.org

Marți, 8 decembrie 2015 - 11:36

Afisari: 6,291

#63  Inapoi 1 2 3 4 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0802 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org