Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Februarie 2024
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Martie 2024
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Stanca Franz Josef
Muntii Bucegi
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Cost transport Elbrus (6)

the.ingrid
the.ingrid

Sunt autobuze destul de des din Min Vody spre Terskol (2 -3 h). Trebuie sa ajungi in autogara din Min Vody, care e destul de aproape de aeroport. Mai e si varianta autostop, daca esti singur si sigur pe tine Carpati.org Se practica in Rusia.

Duminică, 27 iulie 2014 - 11:20

slusi
slusi

Eu am ales varianta cu avionul : Budapesta-Istanbul-Mineralnye Vody cu compania Pegasus. Apropo, sunt ceva autobuze pe varianta Terskol-Mineralnye vody?

Duminică, 27 iulie 2014 - 11:15

teo77
teo77

Eu intentionez sa ajung in zona Elbrus in august 2015 si am gasit ssolutia de transport urmatoare: Galati-Chisinau = transport auto, Chisinau-Soci = transport cu avion si Soci- Nalchik = tren si mai departe spre Azau cu auto. Problema este ca avionul Chisinau-Soci zboara doar duminicile si trebuie cumparate biletele din timp pentru a reduce costurile de transport. Succes in ascensiunea Elbrusului.

Marți, 22 iulie 2014 - 06:53

the.ingrid
the.ingrid

Eu am ales avionul spre zona Elbrus, in aeroportul din Mineralnye Vodi. Gasesti zboruri catre Moscova/ St Petersburg si apoi zboruri interne spre Min Vodi sau Nalchik. Este mai rapid si vezi mai mult din Rusia (daca ai timp, chef, si buget).

S-ai o ascensiune implinitoare!
Ingrid

Luni, 21 iulie 2014 - 14:45

zentai
zentai
Coarda

1- Costa aprox. 600 lei dus- intors, fiind cea mai ieftina varianta de transport!Exista varianta pe relatia Iasi- Rostov (sau oriunde din tara pe unde trece trenul Varna- Rostov.E un tren doar estival.Ar trebui sa-l gasesti deja pus in functiune la orice casa CFR mai acatarii).Mai e un tren, prin Kiev, dar e extrem de scump.

Exista urmatorul algoritm: iei bilete de tren numai dus.La retur s-ar putea sa nu gasesti locuri libere si rusii nu fac rezervari la trenurile lor.Adica, platesti valoarea calatoriei plus valoarea cusetei, a locului.In afara de faptul ca rusii s-ar putea sa nu recunoasca valoarea biletului cumparat in Romania(nu-i problema, caci CFR iti returneaza banii daca biletul nu este recunoscut), se mai poate intampla ce-am zis: sa nu gasesti loc.

Cand ajungi in Rostov cumperi doua randuri de bilete:
- unul din Rostov la Mineralnye Vodi si, socotind cam cat ar dura tura ta pe Elbrus, bilet de retur, Mineralnye Vodi-Rostov;
- un bilet de retur pe relatia Rostov - Iasi, caci cand cobori din tura s-ar putea sa nu mai gasesti bilete la retur, fiind un tren estival.

Biletul de retur Mineralnye Vodi - Rostov, evident, nu tre sa ajunga mai tarziu decat plecarea trenului Rostov - Iasi, dar splilul e ca nici mult mai devreme, decat cu popas prin vreun camping (de ex.Saclia), caci in Rostov posibilitatile de cazare sunt volatile, in lipsa cunoasterii temeinice a limbii ruse!Carpati.org

2- nu stiu pe nimeni care sa mearga in august in Caucaz

Bafta si tura faina

Joi, 17 iulie 2014 - 15:08

slusi
slusi

Salut!

Cam intr-o luna plec spre Elbrus si inca nu stiu cu ce sa merg pana acolo si am cateva intrebari :

1. Cam cat costa cu trenul( dus-intors ) si cam ce variante as avea cu trenul
2. Stiti pe cineva care merge in august spre Caucaz?

Multumesc foarte mult Carpati.org

Duminică, 13 iulie 2014 - 23:54

Afisari: 1,920

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0942 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org