Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Badea
Muntii Parang

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Cost transport Elbrus (6)

the.ingrid
the.ingrid

Sunt autobuze destul de des din Min Vody spre Terskol (2 -3 h). Trebuie sa ajungi in autogara din Min Vody, care e destul de aproape de aeroport. Mai e si varianta autostop, daca esti singur si sigur pe tine Carpati.org Se practica in Rusia.

Duminică, 27 iulie 2014 - 11:20

slusi
slusi

Eu am ales varianta cu avionul : Budapesta-Istanbul-Mineralnye Vody cu compania Pegasus. Apropo, sunt ceva autobuze pe varianta Terskol-Mineralnye vody?

Duminică, 27 iulie 2014 - 11:15

teo77
teo77

Eu intentionez sa ajung in zona Elbrus in august 2015 si am gasit ssolutia de transport urmatoare: Galati-Chisinau = transport auto, Chisinau-Soci = transport cu avion si Soci- Nalchik = tren si mai departe spre Azau cu auto. Problema este ca avionul Chisinau-Soci zboara doar duminicile si trebuie cumparate biletele din timp pentru a reduce costurile de transport. Succes in ascensiunea Elbrusului.

Marți, 22 iulie 2014 - 06:53

the.ingrid
the.ingrid

Eu am ales avionul spre zona Elbrus, in aeroportul din Mineralnye Vodi. Gasesti zboruri catre Moscova/ St Petersburg si apoi zboruri interne spre Min Vodi sau Nalchik. Este mai rapid si vezi mai mult din Rusia (daca ai timp, chef, si buget).

S-ai o ascensiune implinitoare!
Ingrid

Luni, 21 iulie 2014 - 14:45

zentai
zentai
Coarda

1- Costa aprox. 600 lei dus- intors, fiind cea mai ieftina varianta de transport!Exista varianta pe relatia Iasi- Rostov (sau oriunde din tara pe unde trece trenul Varna- Rostov.E un tren doar estival.Ar trebui sa-l gasesti deja pus in functiune la orice casa CFR mai acatarii).Mai e un tren, prin Kiev, dar e extrem de scump.

Exista urmatorul algoritm: iei bilete de tren numai dus.La retur s-ar putea sa nu gasesti locuri libere si rusii nu fac rezervari la trenurile lor.Adica, platesti valoarea calatoriei plus valoarea cusetei, a locului.In afara de faptul ca rusii s-ar putea sa nu recunoasca valoarea biletului cumparat in Romania(nu-i problema, caci CFR iti returneaza banii daca biletul nu este recunoscut), se mai poate intampla ce-am zis: sa nu gasesti loc.

Cand ajungi in Rostov cumperi doua randuri de bilete:
- unul din Rostov la Mineralnye Vodi si, socotind cam cat ar dura tura ta pe Elbrus, bilet de retur, Mineralnye Vodi-Rostov;
- un bilet de retur pe relatia Rostov - Iasi, caci cand cobori din tura s-ar putea sa nu mai gasesti bilete la retur, fiind un tren estival.

Biletul de retur Mineralnye Vodi - Rostov, evident, nu tre sa ajunga mai tarziu decat plecarea trenului Rostov - Iasi, dar splilul e ca nici mult mai devreme, decat cu popas prin vreun camping (de ex.Saclia), caci in Rostov posibilitatile de cazare sunt volatile, in lipsa cunoasterii temeinice a limbii ruse!Carpati.org

2- nu stiu pe nimeni care sa mearga in august in Caucaz

Bafta si tura faina

Joi, 17 iulie 2014 - 15:08

slusi
slusi

Salut!

Cam intr-o luna plec spre Elbrus si inca nu stiu cu ce sa merg pana acolo si am cateva intrebari :

1. Cam cat costa cu trenul( dus-intors ) si cam ce variante as avea cu trenul
2. Stiti pe cineva care merge in august spre Caucaz?

Multumesc foarte mult Carpati.org

Duminică, 13 iulie 2014 - 23:54

Afisari: 1,827

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0633 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org