Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Iulie 2022
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Moraru
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Contientizarea populaiei privind natura (8)

yo6ial
yo6ial
Coarda

Pi cum nu? Zi și tu...
Nu-s lucruri ce trebuie tratate cu "asta e".
Cnd fu bolovanu n-avea nimeni ce s comenteze. Acum noi ne tiem craca de sub posterior.
Cu drujba, nu așa.

Dac vine un bolovan acuma o s ne uitm toți n sus și chiar n-o s avem altceva de zis dect "asta e..."
Cu privire la propriul nostru comportament avem ce face și ce zice.

Miercuri, 25 noiembrie 2015 - 21:07

zentai
zentai
Coarda

Filosofic vorbind,mi-aduc aminte de bolovanul ala czut din cer,dupe care rmase 1% din specii...Adica,ce-mi vine prima prin minte e ca 99% se duse dracu!Si dinozaurii nici mcar nu apucaser sa-si fumeze primul trabuc!Vina de a exista nu se pune!Adevrat ca unii ,pentru un dram de fericire,mai inventeaz atomica...dar cic trim pe cea mai buna dintr toate lumile posibile.
Sa moar dujmanii daca nu te ncingi cam repede,coane Alex!😊

Miercuri, 25 noiembrie 2015 - 20:58

yo6ial
yo6ial
Coarda

i separat, comentez asupra campaniei Stand For Trees: Nu bre.
Nu tichete de carbon ci linai cei ce ne fur dreptul nou i celorlalte specii dreptul la via.

Cnd ne ludm cu raiune i nelegere asupra universului ce ne nconjoar, unii doci, cu faculti i masterate, tobe de carte, cnd vom lupta n legitim aprare mpotriva ameninrilor pe termen lung din partea propriilor semeni?

Ce nu pricepem? Nici dup ce ne calc maina nu realizm c am traversat aiurea?

Natura va gsi o cale i, n timpul ei, ce depete cu mult minile noastre mrunte, va reveni la normal.
Nimic nu va indica c specia noastr ar fi existat vreodat.
Alturi de noi vor pieri i nenumrate alte specii. Alturi i din vina noastr.

Nu ne-a psat de cnd ne-am dat jos din pom i nu ne va psa nici n ultimele clipe.

Miercuri, 25 noiembrie 2015 - 20:23

yo6ial
yo6ial
Coarda

Adrian, tu nu te simi i nici marea majoritate a populaiei. Dar eti. i eu i tu, noi toi.
Toi, aproximativ 7500000000 i n cretere, maimue chelboase.

Unii mai mult, ali mai puin, dar nici unul pe planeta asta lipsit de vin i implicare.

Miercuri, 25 noiembrie 2015 - 20:12

zentai
zentai
Coarda

Imi place s cred despre mine c sunt un om al pcii!Totui, chestiile astea cu contientizarea... mi stau fix n gt! Pe crucea mea dac m simt vinovat cu ceva despre periclitarea naturii....nici mcar n stare de semicontien,chit c dup dou pahare de J.D. unora le-ar veni chef s dea foc la nite pdure!

tiu de la o teorie din tiinele juridice c vinovatul colectiv nseamn "pasarea"vinoviei ntr-un viitor mult prea puin perceptibil...Pentru c cercetarea ar durea prea mult!ia cu industrie pe declaraia de avere, s ias n fa s lcrimeze la postarea de fa!

Miercuri, 25 noiembrie 2015 - 15:52

grumi
grumi

Inca un video cu tema principala distrugerea naturii. Merita amandoua urmarite.
https://www.youtube.com/watch?v=eRLJscAlk1M

Miercuri, 25 noiembrie 2015 - 14:35

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Foarte tare!!! Chiar m-a impresionat! Scurt si cuprinzator in acelasi timp! Trist dar adevarat la ce influenta negativa a avut omul asupra naturii...

Miercuri, 25 noiembrie 2015 - 12:57

grumi
grumi

Sper ca nu gresesc dar este un video care merita urmarit de cat mai multa lume :
https://www.youtube.com/watch?v=VrzbRZn5Ed4

Miercuri, 25 noiembrie 2015 - 11:42

Afisari: 3,984

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0561 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org