Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

August 2022
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Septembrie 2022
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Pietrosul
Muntii Calimani

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#36  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Capre negre moarte in Valea Alba (36)

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Multumiti legii stricte care, fiind riguros aplicata, intarzaie legalizarea vanatorii de turisti cu opinie civica.

Luni, 15 septembrie 2014 - 22:01

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Pai nu inteleg,de ce tot critica unii vanatori si braconieri de capre negre pe aci,astia iau capul si lesul il lasa.
Asa are si gura la ursi si la caini maidanezi ce sa manance.
Poate se mai gaseste si niste conationali de ai nostri,sa faca o afacere,ca trebuie sa manance si gura lor si a puradeilor,sa culeaga lesurile de capra proaspete,sa le vanda la restaurante.
Uite traieste atatea fapturi pe urma la braconieri si vanatori.
Iar niste rautaciosi pe aici se gaseste sa critice.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 15 septembrie 2014 - 16:44

yo6ial
yo6ial
Coarda

Râdem noi, râdem, dar ne considerăm o specie morală, nu? Care nu tolerează cruzimea...

Luni, 15 septembrie 2014 - 15:46

the.ingrid
the.ingrid

Hehe, punctul de vedere al vanatorilor... e prin luneta Carpati.org

Luni, 15 septembrie 2014 - 14:51

baumwolle
baumwolle
(admin)

Confirm focurile de arma, si noi le-am auzit. Lesurile din Valea Alba sunt puternic degradate, nu au mai ramas decat copitele si smocuri de blana. In intreaga zona a Vaii Albe roiesc corbii, semn ca mai sunt cadavre "proaspete" in zona.

O verificare a legii mi-a confirmat ceva neplacut: la 1 septembrie s-a deschis sezonul de vanatoare pentru "specimene de selectie", urmand ca de la 15 octombrie sa inceapa sezonul pentru trofee. Din cate se vede, este foarte posibil ca ce am auzit sa fie semnele activatii unor vanatori "cu acte", caci setea de sange a omului slab trebuie legiferata cumva...

Luni, 15 septembrie 2014 - 13:38

the.ingrid
the.ingrid

Ieri am auzit focuri de arma ca la jocurile de airsoft in zona Costilei. Fara exagerare, vreo 3 puscaturi nonsalante tot au fost, la interval de timp.

Luni, 15 septembrie 2014 - 12:58

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Hai sa mai pun si eu paie pe foc Carpati.org
Da, lesul caprei de pe Valcelul Mortului e inca acolo, un deliciu olfactiv...
Iar acum cam doua saptamani am gasit un cartus pe BMC, in zona palniei de origine a Vaii Costilei...

Luni, 15 septembrie 2014 - 12:53

yo6ial
yo6ial
Coarda

Iubitorii muntelui nu lasă plocon de 1100-2800 euro pentru fiecare capră neagră împușcată.
Oricum, sezonul e deschis de la 1 septembrie.

Vă miră ceva?

Sâmbătă, 13 septembrie 2014 - 22:58

zoly
zoly
Busola

Astazi, in jurul orei 15, in Valea Cerbului a rasunat un foc de arma!

Eu fiind pe Brana Morarului l-am auzit venind din zona caldarii superioare. Dupa o ora ma intalnesc in vale cu un domn ce cobora de la Omu si care ne-a relatat ca vreo douazeci de drumeti rasfirati pe traseul Omu-Valea Cerbului si sus pe traseul Omu - Babele de sub Ceardac s-au oprit cu totii, unii au fost socati, altii au tipat sau doar s-au mirat. Toti au perceput detunatura ca venind din zona Acelor Morarului (la mine inseamna ca a ajuns ecoul dinspre caldare).

Impreuna am decis sa raportam "incidentul" la 112, care ne-a redirectionat apelul catre Politie. Politia nu a fost pana in acel moment instiintata, ne-a cerut detalii, a revenit cu un telefon, dar nu pareau prea dornici de a sapa mai departe, spunandu-ne ca poate a fost o petarda. Eu ca eu, desi cu armata facuta poate mai pot confunda sunetele, dar domnul care a sunat este un fost membru al serviciilor speciale si mi-a spus nu numai ca este clar un foc de arma, nicidecum bubuit de petarda, ci a estimat si calibrul, 12-14 mm, posibil arma artizanala.

Parc natural, plin cu turme de oi pe toate vaile de abrupt, cu un proaspat lacas de cult sfintit in platou, cu gipanele oprind cu manelisti in Saua Sugarilor sau pe varful Caraiman, acum si braconat de cateva zile incoace ...
Ce-i mai lipseste? O taxa de acces pentru iubitorii muntelui.

Sâmbătă, 13 septembrie 2014 - 22:22

adrianm90
adrianm90

Braconaj. Cunosc pe cineva care s-a intalnit cu 2 braconieri pe valcelul mortului weekendul asta, capra impuscata cazand de pe stanci foarte aproape de persoana respectiva iar cei 2 au luat capul ca trofeu pentru cineva. Nu cunosc daca s-a adresat autoritatilor sa raporteze.

Sâmbătă, 13 septembrie 2014 - 00:09

yo6ial
yo6ial
Coarda

Din contră, povestea cu Romică și Julieta poate fi (parțial) valabilă în cazul animalelor de turmă - aleargă una spre hău, că observă hăul dar prea târziu sau că vine restul turmei din spate, așa moare toată turma.

Vineri, 12 septembrie 2014 - 17:06

the.ingrid
the.ingrid

Mda, nu merge teoria cu povestea "Romeo si Julieta" din lumea caprelor... Trist!
Pe plaiurile bucurestene maidanezii vaneaza biciclisti/motociclisti/copii insotiti de bunici. Sunt surprinsa sa aiba alegeri de astea in alte locuri. Cred ca e mai usor de digerat o shaorma cu "detoate" din tomberoanele din Busteni decat lesurile de capre din Valea Alba.

Pe Malin este un soi de baraca al carei scop nu l-am inteles, am suspectat ca e un soi de adapost/panda pentru braconaj.

Vineri, 12 septembrie 2014 - 16:56

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Poate or fi mancate partial de caini maidanezi.
Tiu minte ca a pus cineva aci un jurnal de curand,mersese pe un traseu de abrupt din Bucegi si vazuse la un moment dat doi maidanezi care mancau dintr-o capra neagra,moarta.

Vineri, 12 septembrie 2014 - 16:38

mugurel.ilie
mugurel.ilie..
Caraba

Am incarcat doua fotografii la http://we.tl/3LfJcoCWve

Cauzele naturale nu prea fac sens intr-unul din locuri iar moartea a doua animale la mica distanta e destul de putin probabila.

Cine ajunge in week-end pe Valea Alba poate obtine mai multe detalii ...

Vineri, 12 septembrie 2014 - 13:46

yo6ial
yo6ial
Coarda

Fotografii, ceva?

Caprele mai mor de bătrânețe, mai mor lovite de fulger, mai alunecă de pe țancuri și leșurile sunt cărate de urși...
Dar lipsa capetelor mă duce și pe mine cu gândul direct la braconaj...

Vineri, 12 septembrie 2014 - 12:56

mugurel.ilie
mugurel.ilie..
Caraba

Ieri in firul Vaii Albe, ceva mai sus de saritoarea Carnului, erau la 50 de metri unul de altul resturile a doua capre negre.

Animalele par a fi murit in urma cu 2-3 zile iar corpurile sunt in pozitii nefiresti si cu parti lipsa (noi nu am reusit sa vedem capetele). Aceste detalii, plus fetele domoale ale vaii si vremea buna din ultimele zile, sugereaza ca moartea nu s-a datorat unor cauze naturale.

Stie cineva ceva despre asta ?

Vineri, 12 septembrie 2014 - 09:20

Afisari: 4,636

#36  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0612 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org