Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Moraru
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Cabana Ciucas (5)

a_mic
a_mic

Mi-e greu sa raspund intrebarilor. Informatiile le am de la muncitorii din zona cu care m-am intalnit coborand din tura si de la patronul de la Silva. Cu autorizatia de mediu stiu ca a fost o problema pentru Alexe in privinta drumului. Cu autorizatia celor de la Keia, iar mi-e greu sa spun. Aici lucrurile trebuie privite cu circumspectie: e greu sa ai si locuri de munca si dezvoltare economica si fara sa te atingi de nimic. Asta e cam cum e povestea cu bagatu' si cu sufletu-n rai...
In privinta ghertoilor carora le va placea sa se dea cu icssaseurile, depinde de politica omului. Si chiar daca acesta va controla situatia, in mod sigur nu va putea controla manelizarea locului. Aici sunt de acord cu multi din cei ce si-au exprimat nemultumirea. Putem doar sa speram ca nu vor pleca si in Tigai sa asculte Salam-ul la sidimetre. Eu am amintiri frumoase despre cabana, ramase de cand am fost prima oara, pe la sfarsitul anilor '70, chiar daca am stat la cort la cateva sute de metri de ea. Eram tare sarac pe-atunci...

Duminică, 16 ianuarie 2011 - 00:08

midan
midan
Rucsac

Eu stiam ca alimentarea cu apa se va face de la Izvorul Hotului.

Cat priveste "accesul" controlat am mari dubii, am auzit și eu ca va exista o masina care sa transporte turistii pana sus la cabana dar asta exclude toți zgherțoii care vor să se dea grozavi cu mașinile lor ?

Tot nu știu cum au primit autorizație de mediu pentru construcția drumului si alte diverse chestii.

Din câte știu eu Fantana N. Ioan e izvoarul permanent al Teleajenului, odioasa fabrica de imbuteliat apla plata "Keia" si captarea respectivui izvor n-or avea nici un impact asupra mediului .. ?

Sâmbătă, 15 ianuarie 2011 - 23:14

a_mic
a_mic

Deschiderea este programata pentru sfarsitul lui aprilie, mai precis: de Paste. Pana atunci ar trebui sa se incheie in mare amenajarile interioare, sa fie montata o turbina eoliana si sa fie gata reteaua de alimentare cu apa (de la fantana Prof. Nicolae Ioan). Accesul se va face "controlat" in sensul transportului turistilor cu mijloacele auto ale cabanei. Asta am aflat alaltaieri din povestirile muncitorilor de acolo.

Sâmbătă, 15 ianuarie 2011 - 22:14

visiniu
visiniu

acum 2 luni nu era inca deschisa.

Miercuri, 29 decembrie 2010 - 20:07

gornel_z
gornel_z

S-a deschis noua cabana Ciucas?
Stie cineva detalii despre conditii, preturi, etc?
Merci.

Miercuri, 15 decembrie 2010 - 15:02

Afisari: 1,995

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0578 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org