Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Iunie 2022
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Iulie 2022
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Piciorul Porcului
Muntii Padurea Craiului

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#43  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Banner la Monumentul Eroilor (43)

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@yo6ial: sa lasam bannerul acolo preventiv, ca vine Wimbledon-ul... Carpati.org

Sâmbătă, 21 iunie 2014 - 14:35

yo6ial
yo6ial
Coarda

Apăi, bace Mihai, nu folosrști cuvântul magic... nu merge vraja. Carpati.org

Știe cineva cât mai sunt afișate temenelele sub cruce? Ieri seară erau încă la locul de... cinste.

Sâmbătă, 21 iunie 2014 - 13:25

xoreax
xoreax
Coarda

Nu-i cunosc personal, nu-i rog!

Sâmbătă, 21 iunie 2014 - 12:33

lauramatei
lauramatei
(admin)

Xoreax, simpatica chestia aia de-ai gasit-o, dar nu cred ca are lagatura nici cu extraterestrii, nici cu topicul deschis de tine si de la care tu insuti te abati acum, vorbind despre extraterestriCarpati.org.

Cu adminii....le-ai mai solicitat tu ceva si mai devreme, si nu te-au ascultat. Mai bine roaga-i! Carpati.org

Sâmbătă, 21 iunie 2014 - 12:14

xoreax
xoreax
Coarda

Solicit administratorilor sa inchida acest topic inainte sa ajungem la discutii despre Elvis si extraterestri..

Apropo de extraterestri, ia uitati ce-am gasit in Postavaru saptamana trecuta:

https://lh6.googleusercontent.com/-psN4nfIVjqA/U53f1FkwaiI/AAAAAAAACUg/uwdD__r62xY/s1
024/IMG_8187.JPG

Fascinant!

Sâmbătă, 21 iunie 2014 - 12:06

zentai
zentai
Coarda

Ai perdut din vedere criteriul valorii,caci Simona Halep nu da numai bine cu racheta in minge, cat sa ajunga fix in finale de mare slem, dar tocmai ca nu e un exponent al aceleiasi realitati in care se scalda Dalba Dragusanu, chit ca alt Cristea ar avea bani de-un bannerCarpati.org!

Cat despre nationalismul cazut in desuetitudine...dupa cum stii, am mai afirmat ca cele mai frumoase adevaruri sunt cele pe care le valideaza realitatea.Ai ocazia sa-ti verifici aceste afirmatii, la fiecare 15 martie, prin ArdealCarpati.org.Te duci,colo,fain la tribuna, iei microfonul si produci la scena deschisa adevarurile tale despre nationalism!Carpati.org.Radical, s-ar putea sa-ti mai schmbi unele puncte de vedere!Carpati.org

In jurul nostru, toate statele sunt intemeiate pe criterii etnice, adicatelea nationaliste.Doar in State nu se mai stie ce e.Dar US sunt departe, tocmai peste ocean!La doi pasi de noi a fost un pic de Srebrenita, sub nasul militarilor olandeziCarpati.org.Si vezi ca-n Ucraina, cimitirele romanesti din Cernauti sunt devastate.Desigur, din motive urbanistice, nu nationaliste!Dar noi, romanii, sa nu mai fim nationalisti, daca ne propune Xoreax,ca-i rusinos, mort si nepotrivit in contextul actual!
Mesaj modificat de autor!

Joi, 19 iunie 2014 - 10:48

xoreax
xoreax
Coarda

Incercam un exercitiu de imaginatie? Ce-ar fi fost daca ar fi montat bannerul in peretele Costilei? Aproape de urna lui Cristea?

Va zic eu. N-ar mai fi fost nicio discutie pe forum ci direct o bataie la fata locului, cand cei care ar fi montat bannerul ar fi fost surprinsi in fapt.

Sa mai incercam un exercitiu de imaginatie. S-ar fi schimbat ceva daca bannerul de la Monument ar fi fost dedicat Biancai Dragusanu?

Cum am zis si anterior, n-am nimic cu Halep. Sincer, si mie imi place si ma uit si eu la meciurile ei. De fapt, ultima oara am prins finala cu Sharapova imediat dupa o tura de pe Valea Horvatca; n-am luat trenul sa ajung mai repede acasa ci am ramas in gara sa-l urmaresc.

Nu ma face insa mandru ca sunt roman ci doar o respect pentru performantele sportive. Din punctul meu de vedere, nationalismul e mort de mult si nepotrivit in contextul actual.

Joi, 19 iunie 2014 - 10:27

zentai
zentai
Coarda

Profit de intro-ul lui Ciprian...

@-xoreax-Personal n-am nimic cu banner-ul, mai ales ca n-o sa fie vesnic acolo.Mie imi place Halep.N-am fost un jucator profesionist dar, atat cat ma pricep eu, joaca un tenis super tehnic, mai ales raportat la inaltimea ei!

Ce parere pot sa-mi exprim este ca gestul nu incearca sa aduca un egal intre ceea ce reprezinta monumetul si performanta sportiva a lui Simona Halep.A intreprinde un demes care sa convinga asta nu inseamna decat rea credinta!Ca sa fie de stiut :Romania nu are nici cel mai mic merit in performanta unui tenisman profesionist.Nu a investit in aceasta sportiva nici timp, nici bani, nici medici, nici supraveghere tehnica, medicala, baze sportive, jacuzi, maseori, spume de baie, parfumuri, cadouri si alte cele. Nici macar sireturile de la adidasi nu datoreaza Simona Halep Romaniei.Au fost munca si banii ei!

Ceea ce cred eu ca inseamna gestul, este tocmai aprecierea pentru"sfidarea" pe care seriozitatea,munca si talentul acestei domnisoare din Constanta o aduce mediocritatii absolut jernibile pe care politicul ne-o propune in mass-media.Oamenii se agata cu disperare de orice reprezinta o valoare.Asta a insemnat si votul masiv dat lui Mircea Diaconu.Inseamna ca degeaba suntem afundati in pestrite,zavorance de salam, dragusance care imbianca copii minune,dizvorturi,dizgratii,evita peron,macaleandri,fratia smenelurilor si mai cate si mai cate, de parca Alice a gresit povestea si-n loc de minuni, s-a parasutat in tara cosmarurilor, unde, cultural, face trotuarul.Totusi tara rezista si fara coafuraCarpati.org.Taft vetter trai...

Asa ca indignarea ta,despre un banner, iroseste o ocazie:aceea de a aprecia un moment de adevar.Carpati.org.

Joi, 19 iunie 2014 - 09:55

cipicernat
cipicernat
(admin)

@Mihai (xoreax): Atunci cand deschideti un topic pe forumul carpati.org (sau pe orice alt forum din lumea asta), va asumati implicit dreptul la opinie al altor persoane. Care persoane s-ar putea sa aiba pareri complet diferite si sa inteleaga mesajul initial diferit fata de modul in care a fost gandit. Va asumati acest risc si e cazul sa aveti un grad de flexibilitate in ceea ce priveste raspunsurile primite (mai ales atat timp cat nu cereti o informatie precisa).

Si tot atat timp cat nu cereti o informatie precisa, si echipa de administrare isi permite sa pastreze un aer de Poiana a lui Iocan si sa nu dea in cap oricarui participant la discutie care nu transforma totul intr-o discutie intre oameni cu 2 ani de-acasa fara frecventa. Nu suntem DNA si nu aplicam la milimetru regulamentul. Doar vrem sa ne asiguram ca cei care intra pe carpati.org gasesc informatii utile, ca turele postate nu ii pun in pericol si, daca e posibil, isi gasesc oameni cu care sa converseze pe teme comune.

Joi, 19 iunie 2014 - 09:10

odin
odin
Rucsac

Xoreax, nu am nimic cu tine dar la naiba, te agati de banner-ul ala de parca ti l-au pus in balcon si nu mai vezi strada... Carpati.org
Oamenii cand se bucura excesiv de mult, au manifestari ciudate, tind sa se exteriorizeze intr-un mod aparte, de multe ori extrem de ciudat. Chestiile astea se numesc "crize de originalitate" (juvenila). Pai da, nu trec astia de mintea gainii cand se bucura. Il mai tii minte pe Stelea ca facuse cerere sa o ceara de sotie pe fata strigand de pe Arcul de Triumf?
Acum ce-i drept, nu putem norma chestia asta, manifestarea de bucurie.
Si mai intra si meseriile in peisaj Carpati.org Parasutistii ar fi sarit cu parasuta cu banner agatat, se fac prajituri si torturi reprezentand obiecte necesare sau reprezentative unei meserii, etc . Ei, banner-ul asta a fost pus de alpinisti si logic, nu putea fi agatat decat de munte...ca e pus la ordin sau manifestare spontana...nu stim.
Uite, distreaza-te , ca tot e cupa mondiala Carpati.org
http://www.gq.ro/radar/11380762-cele-mai-neobisnuite-modalitati-de-a-sarbatori-un-gol
-video

Joi, 19 iunie 2014 - 00:56

kxo.xp
kxo.xp

De ce s-a facut asta? HA! Raspunsul e simplu: scopul a fost "socarea prin inedit" coroborat cu "noi am facut asta - va suntem alaturi - votati-ne!" si o umbra de mandrie nationalisto-patriota. Sau asta era doar pretextul?

In fine.

Pun pariu ca nimeni nu s-a gandit decat cum "sa dea bine" sau (in cel mai fericit caz) "sa apara dragut", nicidecum la ce implicatii ar avea instalarea unui banner cu "hai stea..." pardon, "bravo simona" langa Crucea Erorilor.

Personal, nu pot spune ca imi repugna gestul. Mi se pare aproape haios, mai ales ca textul nu prea era lizibil Carpati.org

Pacat insa ca sentimentul de bucurie pe care il tin unii sus (poate pre sus chiar) nu prea e de durata - stim sa fim patrioti pe facebook, atunci cand un prieten a postat o mare realizare romaneasca. In rest... vorbim engleza sa nu se prinda nemtii ce natie suntem.

Miercuri, 18 iunie 2014 - 23:12

xoreax
xoreax
Coarda

@ad078, @scufitul_rosu Asa cum se poate observa cu usurinta, prin acest topic:

- am informat pe ceilalti despre banner (nu bag mana-n foc, dar nu cred ca stia aproape nimeni de acest lucru); ulterior, am adus informatii noi despre cine a aprobat acest lucru (prin postarea filmuletului)
- mi-am exprimat opinia referitoare la aceasta situatie
- am invitat pe ceilalti sa-si exprime si ei opinia

Eram foarte curios de motivele pe care le-ar putea avea cineva pentru a aproba o astfel de manifestare.

Miercuri, 18 iunie 2014 - 22:59

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Offf xoreax, iar te simti vizat cand nu e cazul. Comentariul meu nu te atingea decat partial, si in alte privinte decat argumentezi tu. Nici macar nu am zis ca n-as fi de acord cu ce spui! Nici eu nu-s incantat de treaba cu bannerul dar pricep oarecum ce a fost in mintea celor care au facut asta, si pana la urma faptul e deja consumat!

Lucrul pe care nu il inteleg in schimb este scopul/utilitatea topicului. Uitandu-ma pe postarea ta de deschidere, constat ca esenta este "s-a pus un banner la cruce, nu imi place asocierea creata deoarece ....(urmeaza lista de argumente)...". Adica o afirmatie, nu o intrebare. Nu-ti contest in niciun caz dreptul de a avea o opinie, si nici argumentele formulate. Dar noi ce ar trebui sa facem in topicul asta, cum sa reactionam?!? Ce astepti de la noi? Ar fi odata cele doua variante evidente - fie "asa e, xoreax, vai cata dreptate ai" (si deci ti-ai gasit tovarasi de opinie), fie "eu zic ca nu-i asa deoarece ....(urmeaza lista de argumente)....". A, si o varianta inteligenta era sa tacem din gura, dar am ratat ocazia si de data asta Carpati.org

Simplificand pana la rudimentar, intrebarea ar fi: vine unul la tine pe strada si iti zice ca nu-i place culoarea verde, argumentandu-ti de ce. Ce faci?
a) esti de acord cu el; empatizezi puternic si ii spui asta, va bateti pe umar, sau poate chiar va imprieteniti
b) il contrazici vehement sau poate chiar ii articulezi doua peste ochi
c) il lasi in treaba lui si-ti vezi de drum
d) niciunul dintre raspunsurile de mai sus (va rugam specificati solutia dvs pe linia punctata)

Miercuri, 18 iunie 2014 - 22:35

zoly
zoly
Busola

Cu câteva decenii în urmă, cluburile de alpinism se întreceau în a monta plăcuțe, plăci și chiar cifre romane mai mari de-o șchioapă în cele mai vizibile dar și cele mai greu accesibile locuri pentru a marca câte un congres al partidului și a-și aduce astfel "prinosul de recunoștință", uneori sinceră, alteori oportunistă.

A venit loviluția și plăcuțele au fost schimbate pe cruci, nu de-o șchioapă ci cât blocul de înalte, montate nu cu alpiniști voluntari ci cu firmele patronate de șefii mai mici sau mai mari ai noii nomenclaturi, prin care aceștia sperau șă-și eclipseze păcatele și să-și umple urnele, nu cu cenușă turnată-n cap ci cu voturile dreptcredincioșilor. Crucile acestea, kitschuri ale "democrației originale", nu au nimic în comun cu Crucea Eroilor Neamului de pe Caraiman.

Tot în perioada mahmurelii postloviluționare a apărut și monstruozitatea care a ciuntit pentru veșnicie frumusețea Cazanelor Dunării, în numele ultranaționalismului geto-dac.

Iaca a venit și vremea bannerelor ...

Încă puțin și vom auzi poate o licitație publică în vreun consiliu local prahoveam sau brașovean pentru împărțirea spațiilor de publicitate. Peretele Văii Albe: 1 euro/mp, Peretele Clăii Mari: 0.5 euro/mp șamd.

Miercuri, 18 iunie 2014 - 12:08

ad078
ad078
(admin)

Sincer, nu vad sensul acestui topic. Care este rostul lui?

Pana acum vad ca a fost bun numai la starnit galceava Carpati.org

Urmatoarele comentarii off-topic vor fi inactivate.

Miercuri, 18 iunie 2014 - 12:04

xoreax
xoreax
Coarda

@scufitul_rosu: Aceeasi indignare as fi avut-o si daca bannerul ar fi fost montat in dreptul oricarui alt monument, nu neaparat in forma crucii! Excludem motivele religioase dintr-o astfel de discutie.

Si daca tot vorbim de pareri diferite, eu sunt singurul din aceasta discutie care si-a argumentat optiunea.

Iti propun sa te uiti de la inceputul discutiei si sa urmaresti replicile celorlalti. Singurul care si-a exprimat-o corespunzator a fost odin, argumentand ca bannerul e provizoriu, ca exista aprobare legala si ca "chiar nu mai poti in tara asta sa iti arati recunostinta pentru niste performante?".

In rest, toti ceilalti s-au incadrat in una din urmatoarele categorii:

- aprobare fara argument
- deviere discutie catre subiectul "De ce primeste Simona Halep atata atentie"
- raspuns la discutie deviata
- bascalie
- nicio informatie utila
- offtopic fara nicio legatura cu nimic

Asadar, singurul caruia ar trebui sa-i multumesc este, in fapt, odin (in ciuda divergentelor pe care se pare ca le are de ceva timp cu mine). A avut singura opinie argumentata legata de subiect.

Miercuri, 18 iunie 2014 - 11:44

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Impresia mea de ansamblu este ca noi nu suntem obisnuiti cu diversitatea de opinii. Fiecare are convingerea ca e ca el si nicicum altfel. Credeti ca daca vine cineva de alta religie, sau pur si simplu ateu, o sa dea doi bani pe crucea noastra? Dar daca suntem popor majoritar crestin, inseamna ca toata lumea gandeste absolut la fel si e oripilata de asocieri intre ceva postulat ca sfant si un simbol al momentului? Daca am un sistem de valori al meu, nu vad de ce as avea aroganta sa cred ca e cel corect, singurul adevarat si ca ceilalti gresesc. Imi asum faptul ca vor exista voci care il vor contesta, e un lucru asumat. E dreptul lor, si reactia de a le interzice din start o opinie diferita de a mea denota un gen de primitivism. Si atunci de ce m-as mira ca altii n-au aceeasi perceptie decat mine, si deci fac asocieri intre elemente care in sistemul meu de valori nu se pot combina? Ma indigneaza? Poate. Dar daca ma asez in sistemul lor de referinta actiunile le sunt logice. De aici incolo depinde care imi este gradul de toleranta sau chiar limita de suportabilitate. Voi gasi oricand atat oameni care sa fie de partea mea (cu sistem de valori asemanator, deci) cat si contestatari. Asa ca singurul scop al unui demers de tip indignare este de selectie a exemplarelor speciei care imi seamana si imi canta in struna, ca sa ma consoleze ca nu toti vad lumea identic cu mine. Inca o forma de socializare Carpati.org

Miercuri, 18 iunie 2014 - 11:12

xoreax
xoreax
Coarda

Prin faptul ca acel banner se afla la mica distanta de monument si acestea se pot vedea cu usurinta de jos, se creeaza o asociere intre:

- Monumentul Eroilor, care aduce aminte de Romania interbelica si soldatii cazuti in razboi
- Simona Halep, un sportiv al Romaniei moderne, locul 3 in clasamentul WTA

Cele doua au la fel de multe in comun precum cerul si pamantul.

Si sa nu incepeti acum cu alta asociere pe care am auzit-o si m-a oripilat efectiv: aceea ca Simona Halep "e la inaltime", precum Monumentul. Groaznic! Asociere mai barbara decat asta nu auzi decat, vorba antevorbitorilor mei de offtopic, in carciumi!

@paulu: te rog frumos sa incetezi, prin bascalie nu descretesti fruntea nimanui, cel putin nu a mea. Si bascalia tot carciumii e specifica.

Miercuri, 18 iunie 2014 - 10:24

paulu
paulu

@scufitul_rosu: exact la asta mă gândeam și eu, prea multe certuri pe site. De aceea, prin comentariile mele, am încercat să descrețesc câteva frunți. Am reușit oare?
Acum, vorbind serios, eu unul n-am nimic împotriva bannerului (chiar mi se pare interesantă ideea unora de a-și arăta recunoștința), cu atât mai mult cu cât nu a fost pus PE Cruce, ci pe o stâncă, provizoriu.
Deranjante sunt acolo inscripțiile de pe cruce, acele graffiti

Miercuri, 18 iunie 2014 - 10:11

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Baiete, inca un rand! Carpati.org

Miercuri, 18 iunie 2014 - 10:00

Afisari: 3,633

#43  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Acest topic este inchis

0,0711 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org