Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Vitos
Muntii Hasmas

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele Avalans pe valea Bucsoiului (7)

yo6ial
yo6ial
Coarda

YOLO&YODO

Nu v nțeleg mirarea.
V mir c unii merg pe vi n condiții cu risc sporit?
V mir c unii o caut pe Adrenalinuța?
V mir c rd n timp ce filmeaz și au o abordare vesel?

Fiecare are responsabilitatea propriilor fapte și fiecare și asum ce riscuri consider.
C ajunge lider, campion sau statistic, e doar suma deciziilor luate, din care scdem norocul.
La urma urmei, poți s urci pe Morar printre avalanșe spontane(nu scurgeri de fleșcraie), alunecri de teren și prvliri de bolovani, nu pțești nimic, GoPro-ul e plin de material de Tub și... te calc unu, cu mașina cnd traversezi spre gar n Bușteni.

Zic și eu, așa... poate n rspr, pentru c nu-l vd pe Ioan chiar s nu știe ce face pe vale și glumele sunt o reacție din puținele posibile și normale n situația respectiv.

V gndiți c ar ncuraja un anume comportament sau atitudine?
Sau c ar da un exemplu, altfel dect pozitiv?
Fiecare rspunde de proprile fapte. Fiecare urmeaz sau ignor exemplele celor din jur.

Eu m bucur de imaginile mprtșite de Ioan pentru c iubesc natura și nu se ntmpl prea des s m aflu la locul potrivit, n momentul potrivit și s fiu martor unui spectacol natural ca acesta.

Luni, 25 aprilie 2016 - 23:24

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Postatorul se antreneaza pt a fi lider montan, si a pus o intreaga argumentatie pe blog. Ati citit-o? (o zic fara sa-mi fie prieten - sau macar simpatic Carpati.org )

Luni, 25 aprilie 2016 - 21:14

macaz2006
macaz2006
Caraba

Eu nu prea am multe tigle, unii chiar imi spun kamikaze, dar recunosc ca imi e frica de avalanse. M-am intors din drum in unele ture unde poate ca nu se impunea asta. Nu zic ca ceea ce am facut eu a fost bine, nu zic ca e rau ce au facut cei din clip, dar pot sa spun ca cei ce merg pe asemenea trasee, in asemenea conditii, o cauta cu lumanarea... cum pe cine? pe Adrenalina. De aia nu s-au intors. Ca daca venea nu stiu cand sau nu stiu cata zapada, ca altii au patit-o in situatii similare, ori mai stiu eu cate scenarii sinistre, ii putem judeca cat vreti, insa trebuie sa acceptati ca unii vaneaza astfel de ture, isi asuma riscurile si consecintele de dragul conditiilor limita. Am fost si eu in cateva situatii limita; bine, poate nu chiar atat de extreme pe cat mi-au parut la momentul respectiv, dar sentimentul ce ramane in timp vizavi de aceste intamplari nu isi gaseste echivalentul intr-o tura normala de munte. Cei ce merg in astfel de ture vaneaza momentele si mai putin peisajele. Asa ca zic: bine ca nu s-a intamplat nimic si ture faine in continuare!!!

Luni, 25 aprilie 2016 - 19:31

hahaha
hahaha

Oare ce se intampla la min 4.22 daca venea de 4-5 ori mai multa zapada?

Luni, 25 aprilie 2016 - 16:14

lawr
lawr
Caraba

Supermegapericulos. Am mers si eu pe Bucsoiu si nu prea ai unde sa te ascunzi.

Luni, 25 aprilie 2016 - 12:41

lauramatei
lauramatei
(admin)

Candva am prins pe Grohotis sau Portitelor, (nu mai tin minte...), ceva exact ca in filmul acesta, veneau suvoaie. Am facut cale intoarsa atunci imediat si a fost foarte bine. Eram cu oameni cu multa experienta si decizia a fost ferma si corecta.

Altadata insa... Era zapada proasta, erau placi...si n-am facut cale intoarsa la timp..., desi era evident ca nu e bine sa urcam...Eram pe valea Bucsoilui...
N-am scris niciodata aici despre acest moment din viata mea, din respect pentru colegii cu care am fost in tura, dar daca tot au trecut doi ani...
Da, am iesit acum doi ani dintr-o avalansa cu zapada putina, poate mai putina decat asta, dar am vazut, am simtit cum te duce si cat de neputincios esti, pentru cateva secunde bune m-am intrebat daca nu cumva o sa mor... si-am inotat in ea ca-n mare... si numai Dumnezeu stie cum am iesit la margine. Nici nu mi-am imaginat pana in momentele acelea ce forta poate avea suvoiul! Altcineva n-a avut acelasi noroc. Nu l-a ingropat deloc, era putina, dar l-a dus valul pana jos, s-a accidentat si urmarile au ramas si acum, peste doi ani! Cineva nu mai poate merge pe munte! Si-l rog sa nu se supere ca scriu asta acum aici.
Pare amuzat, dar nu este, iar cand vad cum unii se distreaza cand vad asa ceva si sunt acolo si nu-si dau seama in ce pericol sunt, imi vine sa bat pe cineva!!! Ma va urmari momentul acela toata viata... Si-mi va parea rau toata viata ca n-am renuntat cand trebuia. Toate glumele din film sunt ridicole!!! Nu e nimic de ras!!!
Mesaj modificat de autor!

Luni, 25 aprilie 2016 - 12:06

rivas
rivas
Caraba

https://www.youtube.com/watch?v=YnNC8j0eZjY#t=489
nu stiu dac am postat corect dar este un filmulet fcut pe 18.04. 2016 pe valea Bucsoiului cu 2 avalanse de primvar . Nu comentez mai mult cci snt sigur c vor comenta altii ... dup ce vor viziona filmul . rog admin s nu sterg aceast postare educativ . Multumesc
Mesaj modificat de autor!

Luni, 25 aprilie 2016 - 10:17

Afisari: 4,650

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0674 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org