Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Buila
Muntii Capatinii

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele "Performante romanesti" (7)

claudiuiasi
claudiuiasi
Coarda

Nu-i normal. Pentru mine prietenia cu el s-a sfarsit, increderea s-a terminat din momentul in care am fost mintit in fata. In rest e problema lui, nu-mi mai pasa. Fiecare traieste cum vrea, in minciuna sau in adevar.
"Ah, prieteni! Nu exista prieteni!" Se pare ca uneori nenea Aristotel are dreptate, desi de multe ori il contrazic.

Vineri, 17 septembrie 2010 - 22:42

mvc
mvc
Caraba

Am uitat sa mentionez faptul ca toti ne dorim ganduri senine, carari insorite si ture cat mai frumoase !

Mihai

Vineri, 17 septembrie 2010 - 20:16

mvc
mvc
Caraba

Subiectul "alpinistilor" cu CV-uri (profile) exagerate , uneori chiar aberant, este o chestiune tot mai des intalnita. Din pacate!

Subscriu in totalitate celor zise de Marius, @sufletmontan, Andreea!

@yo6ial: Nu am inteles de care parte a "baricadei" esti !?
Sunt de acord ca trebuie acordata prezumtia de nevinovatie.
Dar, in cazul de fata, numitul flo_climber a gafat elementar!
De ce ?
Pt ca o data a afirmat ca a urcat pe Matterhorn ("ce am facut"), apoi tot el afirma ca ar vrea sa urce pe Matterhorn ("ce as dori sa fac"). Totodata din jurnalul sau reiese clar ca nu a urcat pana in Varful Matterhornului, motivand diverse aspecte mai mult sau mai putin subiective.
A propos, flo_climber, te-a speriat zapezica aceea si ceva neguri pe la Solvay ? Si de-aia n-ai mai continuat traseul ? Carpati.org
Ca sa nu mai vorbim de abordarea prin Creasta Zmutt pe care nici n-ai mai abordat-o ! Da bine, nu-i asa ??

Cat despre dovezi, hai sa fim seriosi! La tehnica actuala se poate truca usor o fotografie ca sa para de unde nu-i (adica de pe un anume varf). Mai problematic e raspunsul la intrebarile cheie (cum zicea Marius f corect). Dar asta presupune o confruntare directa intre plagiator si auditoriul curios (ca sa nu zic avizat). Ceea ce e f putin probabil...

In context, un om de munte adevarat avea o vorba: alpinismul adevarat incepe atunci cand stanca se uda de la primii stropi de ploaie...
Desigur ca pe la panouri in sala si pe la "maretele" trasee de grad infinit, dar de maxim o ... jumatate de lungime de coarda (adica 25 m), la care accesul se face direct din masina si filajul cu sticla de bere alaturi, evident cu "pitzi" prin preajma, sa nu uit de super-asigurarile in spituri noi, inoxidabile, ancore, etc, situatiile cu adevarat riscante lipsesc cu desavarsire.

Concluzia care se desprinde e trista: se inmultesc "alpinistii de tastatura si internet" ! Si sunt destui, printre noi.

Fiecare are dreptul sa viseze. Numai sa nu incurcam visele cu realitatea. Mai ales in domeniul "Cuceritorilor Inutilului"...

Si stimabile flo_climber, ai grija cu bivuacul in Valea Seaca a Caraimanului !

Vineri, 17 septembrie 2010 - 20:11

sufletmontan
sufletmontan..

Pun pariu ca nici macar viza de Iran nu are "meseriasul" in cauza, de unde atata Damavand?? cum s-ar zice "DA' MA! VAND gogosi!"

Despre Elbrus.... pot spune ca EL BRUScheaza bunul simt Carpati.org

Nu zic ca nu le poate face, dar e clar ca NU LE-A FACUT!

(Nu) astept sa ma ia si pe mine pe Aconcagua Carpati.org

Vineri, 17 septembrie 2010 - 17:01

yo6ial
yo6ial
Coarda

Tu vorbești serios?

Ăăă... din umila-mi experineță pe carpați punct org , ca forum și portal, în general am constatat că cele scrise la profile sunt informații reale.
(care profile sunt profile... ca pe Hi6 sau FaceCartea Carpati.org, în nici un caz Curriculum Vitae... )

Acum, nu pot pune la îndoială buna credință a absolut nimănui decât cu -proba contrarie- în față.
Nu mă băgam să comentez aici dacă nu mă rodea o curiozitate aproape pisicească. Care-i proba contrarie?

Apoi... referitor la faptul că-s oameni ce organizează ture și-și aleg colegii sau caută colegii de tură pe acilea... aceasta este o activitate care se face cum se fac orice fel de activități online:
- ori cunoști personal, de dinainte, persoanele ori risti. Inclusiv propria-ți viață...
Bine că, cel mai adesea, primează onestitatea și bunul simț, în general.
Sper să primeze în continuare, ba chiar să devină și mai de încredere.

Nu suntem pe softpedia sau pe Hi6... Carpați.org, chiar față de alte portaluri similare are marele avantaj al credibilitâții ridicate între utilizatori.

Dar... (dar din dar se face rai? Carpati.org )
Toți suntem supuși une-i legi scrise pe alocuri, scrijelite prin alte locuri sau nescrijelite: fiecare suntem responsabili de propriile fapte și acțiuni.

Aș putea și eu organiza o tură, să accept o droaie de participanți, iar în ziua Z să întrăm toți, bucuroși și cu voie bună pe potecă, în pădure.
Ca seara, să ies doar eu din pădure, cu burta plină să pleznească Carpati.org
Asta ca glumă.

Dar serios, este la fel ca mersul pe munte.
Nu ține atât de grup cât ține de individ, faptul că, odată urcat pe munte mai și coboară.

Ca final no-lol, unde-i pădure e și putregai.
Deci... grijă și cărări cu soare.

Vineri, 17 septembrie 2010 - 16:59

senty
senty
(admin)

Unii sunt bolnavi... dupa faima. Cam asta e concluzia finala.

Mi-am aruncat si eu un ochi pe "profilul de alpinist" si... era sa mi se stinga monitorul. Ce e drept nu a urcat decat pe MB, iar pe Matterhorn, abia pe la 4000m. Daca ma duc in slapi si cu pitzi langa mine pana la baza muntelui... nu inseamna ca "am facut" acel munte. Despre celelalte varfuri... viseee. Prin Iasi (si nu numai) sunt persoane care au urcat pe Damavand si Elbrus, iar la intrebari cheie despre cum e acolo, userul respectiv nu a stiut sa raspunda. Intr-un fel e justificata atitudinea oamenilor cinstiti si corecti care intradevar au urcat pe varf, fata de cei ce au avut nu stiu ce vise "ero[t]ice" si dimineata si-au modificat profilul.

Acum stau si completez o serie de confirmari radio avute cu diferiti radioamatori din lume; si in cazul asta nu pot spune ca am vorbit (lucrat) cu o statie radio din Japonia, daca nu am cum dovedi acest lucru. Confirmarea legaturii (facuta printr un fel de "vedere" pe hartie) e asemanatoare in alpinism cu poza de varf (sau macar din apropiere). Ai cu ce confirma/dovedi, inseamna ca esti indreptatit dupa merite/laude, daca nu... ESTI UN MINCINOS.

Din nefericire, padure fara uscaturi nu exista; sigur sunt si alti, si aici si pe alte portaluri. Imi aduc acum aminte de unu' ce se lauda ca a fost singur pe Elbrus, si de fapt a fost insotit de mai multe persoane, el fiind abia "a 5-a roata la caruta".
Din punctul meu de vedere... unele persoane ce intradevar au ceva performante (si culmea nici nu-si fac oamenii reclama) cand vad astfel de specimene.... pur si simplu inchid calculatorul, se lasa pagubasi, nu mai vor sa intre pe portal, se pierd OAMENI de la care avem multe de invatat!

Cu ganduri sincere,
Marius.

Vineri, 17 septembrie 2010 - 16:41

andreeacorodeanu
andreeacorod..

Nu pot intelege de ce asa unii zisi "alpinisti" isi fac cv uri cu munti pe care nu i-au urcat decat in vise...pt a atrage sponsori???? Dar acei sponsori nu vor cere si ei macar o poza de varf??? Atunci??? Uitati-va de exemplu pe acest profil: http://www.carpati.org/profil/flo_climber/15639/
Din toate acele varfuri enumerate unul singur este cu adevarat urcat. Observ ca si incepe a da sfaturi la altii, ehhh dupa cv ul lui ce i drept la atata experienta nimic de zis... Nu vreau sa deschid polemici dar oare e normal sa ne insusim ce nu am facut??? Oare sa -mi adaug si eu la lista K2 sau Alpamayo?????? Ce-i drept le visez cam des...

Apoi sunt oameni, poate incepatori poate nu, care cauta pe acest site parteneri de tura, mai intai inainte de a iesi te uiti la profil sa vezi despre cine e vorba, daca poti avea incredere...ehh nu as vrea sa stiu finalul...

Ca final lol, mai exista si altii de genu pe carpati.org????

Vineri, 17 septembrie 2010 - 16:16

Afisari: 1,653

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0564 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org