Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Ianuarie 2022
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Februarie 2022
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28

Vremea
Varful Bodea
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Altele "Momie" pe momia de pe vf. Mircii D: (7)

xoreax
xoreax
Coarda

@paulu: in ceea ce priveste Sura de Piatra, lucrurile sunt destul de clare. Respectivul s-a dus cu tupeu dar cand a ajuns intr-o zona mai expusa si s-a uitat in jos, s-a c***t pe el..

Joi, 10 iulie 2014 - 08:23

paulu
paulu

Acum o iau i eu ca pe o glum, dar la faa locului e aiurea. Prima dat m-am confruntat cu o astfel de problem pe munte n urm cu 27 de ani, cnd eram copil. M-am cocoat mpreun cu un prieten pe ura de Piatr din Piatra Mare i, locul fiind ngust, am reuit amndoi s-l lum n tlpi. Al dreaq, cu ce plcere s-a c... la acolo admirnd peisajul de la nlime, inndu-se de pietre! Nu tiam de unde miroase. E cam greu s te curei pe nclri, intr prin tot relieful tlpii i mirosul persist. Una e cnd calci n aa ceva n ora, alta e pe munte, unde mirosul contrasteaz cu aerul curat. n plus, la ora mai uii, dar pe munte astfel de "incidente" se in minte. Am uitat trasee pe care le-am fcut n trecut, dar faza de acum 27 de ani mi-o amintesc perfect.
yo6ial@, chiar nu m-am gndit la metoda aia cu mutatul pietrei Carpati.org Parc l i vd pe la cu "prjitura" n mn Carpati.org
xoreax@, poteca de ocolire se evidenia foarte bine, dar eu mi-am dorit s ajung n vrf. E clar c, pentru o vreme, trebuie ocolit Carpati.org
florinbalan@, bun sfat n caz de cea Carpati.org Ne lum dup miros
Mesaj modificat de autor!

Joi, 10 iulie 2014 - 00:57

odin
odin
Rucsac

eu era sa alunec in zona cu lanturi pe jepii mici pe o momaie din aia...deci se poate si in locuri inaccesibile sa reuseasca unii sa stea in echilibru ceva timp

Miercuri, 9 iulie 2014 - 21:06

xoreax
xoreax
Coarda

Iata de ce ar trebui utilizata poteca de ocolire a varfului (pe vremuri am inteles ca era si marcata)!

Miercuri, 9 iulie 2014 - 19:08

yo6ial
yo6ial
Coarda

@paul, ... tu crezi c tia tiu s citeasc? Carpati.org
Sau dac tiu, s-or simii mustrai, cumva, de a ta dojenire? i-ai gsit! Eventual s-or mndri de ne numa' c-or fo' dai pe sticl.

Altfel, logic, nu e nici un mister cu privire la modus operandi: o luat piatra din vrf, a ornat-o i a pus-o la loc.
Ct vreme nu iese din litera legii, nu e nici o problem, nu? Carpati.org

Pe potecile munilor, calc cu bgare de seam. Practic bun, nu?
i niciodat s nu crezi tocmai tu n-ai s te lipeti de vreun noroc din potec. Vai de bocancii mei n cte au intrat...

Miercuri, 9 iulie 2014 - 15:17

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Atata vreme cat legislatia interzice parasirea potecii marcate ce vrei sa faca oamenii? In plus au marit vizibilitatea traseului, prin mots si miros Carpati.org

Miercuri, 9 iulie 2014 - 13:54

paulu
paulu

Alaltieri, ajuns pe vf. Mircii, am nceput s fac pozele de rigoare, cu toate c era nvluit de nori. Am observat c piatra aezat chiar n vrful momii avea o culoare maronie. Cnd m-am uitat mai bine, nu mi-a venit s cred ochilor: era un caca uscat. Lng el, dar pe o piatr mai jos, era un "nsoitor". Probabil, primul aparinea derbedeului, teribilistului, nu tiu cum s-i spun - care conducea grupul, iar cellalt unui "subaltern". "`reai ai dreaq s fii, tocmai unde v-ai gsit!", mi-am spus. Ajunsesem pentru prima dat pe Mircii, iar cccioii ia m-au fcut s rmn cu o astfel de amintire. De acum ncolo, de cte ori o s aud de Mircii, o s-mi amintesc de "moat" D:<
M ntreb cum or fi reuit, mai ales cu la din vrful momii. O poziie foarte incomod, probabil s-o fi sprijinit n bee sau l-a inut careva. Chiar i aa (i mi cer scuze c vin cu detalii scrboase), cred c i-a trebuit mult hrtie igienic dup aceea, pentru c s-a murdrit cam tare fcnd aproape din picioare.
i a doua zi am avut o surpriz neplcut, cum urcam de la Podrgel. κi fcuse careva nevoile chiar pe crare, tot intenionat, c avea pe unde pe lng. i era de dat recent, a fost foarte nasol pentru c vntul btea din vale iar eu urcam, pur i simplu mi-a tiat respiraia, de parc nu era de ajuns c-mi ddeam sufletul pe panta aia!
Tot felul de "exemplare" umbl prin munii tia! Ne mai mirm c vedem refugii i indicatoare distruse.
Oare ce e de fcut, cum pot fi educai astfel de indivizi? De aceea am i postat mesajul, poate vreunul dintre ei citete i realizeaz c nu e bine s fac astfel de "gesturi".

Miercuri, 9 iulie 2014 - 11:23

Afisari: 6,351

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0589 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2022) www.carpati.org