Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Rebra
Muntii Rodnei
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Trasee escalada incepatori? (14)

costin.calin
costin.calin..

Salut,

Eu am inceput cu Refugiul Costila. Acolo in weekend nu prea ai loc. Atat de multi fiind, vei asculta multe povesti. Le vei filtra prin propriul discernamant. Te vei acomoda cu denumiri le vei putea cartografia in minte si treptat te vei putea (alaturi Kargel-Muntii Bucegi) sa te deplasezi prin Bucegi.

Va trebui sa inveti sa te orientezi, si ca prim test, este sa ajungi la ref.

Cum se indreapta vremea da o fuga pana la ref . Poti sa incerci acum si o iesire pe Valea Alba. E tot un test de orientare. Daca ajungi devreme "La verdeata" sigur vei prinde grupuri care se duc pe vale pana sus. Va fi zapada si va fi simplu(daca zapada este moale). Vara in schimb pe ghetar este foarte greu fara coltari. In general pe munte trebuie sa stii cand sa renunti. Si cei care merg in Hymalaia renunta. Timmy ti a atras atentia, in Bucegi este o treaba mai serioasa. Chiar daca o vale mai incolo o dama urca in pantofi cu toculet.

Daca te hotarasti sa iesi de pe traseele marcate, nu uita ca pe langa crucile puse pe carari sunt mult mai multe nepuse.

Luni, 31 martie 2014 - 10:38

luiza_georgescu
luiza_george..

Salut,

Pentru vaile de abrupt... gasesti descrieri in carti mai vechi de alpinism... sau in descrieri pe blog-uri.

Trasee de escalada gasesti in toata tara: pe Valea Prahovei (faleza Belvedere din Predeal, falezele de la Sf. Ana, Sinaia, falezele din Postavarul sau din Cheile Rasnoavei), in Zarnesti (Prapastiile Zarnestiului), in Cheile Turzii etc etc.
Din pacate, nu avem un site centralizat cu toate traseele de escalada din Romania, va trebui sa cauti segmentat informatia.

Spune-ne unde vrei sa te duci si in functie de asta te uiti de faleze/topo-uri/dificultati trasee.
La o cautare pe Google:
http://www.fralpinism.ro/topo/Belvedere%20v1.5.pdf - fralpinism este site-ul federatiei
http://www.climbingtopo.ro/area.php?area_name=Paraul%20Rece
http://eclimb.ro/topo.php?crt=8&n=Topo_escalada_zona_Cheile_Bicazului
http://flutureledepiatra.ro/2012/08/14/escalada-in-cheile-sohodolului/
http://eclimb.ro/topo.php?crt=7&n=Topo_escalada_zona_Sinaia

Bafta!

Marți, 24 decembrie 2013 - 16:19

jadeasp
jadeasp

Chiar vroiam anul asta sa fac un curs de alpinism dar nu am apucat. Anul viitor sigur! Intre timp poate am sa mai incerc din traseele de 1A-B, dupa cum imi mai permite vremea.

Va multumesc pentru ca impartasiti cunostintele dobandite atat de greu! Sunt recunoscator ca am ocazia sa escaladez pe umerii unor uriasi Carpati.org

Vineri, 20 septembrie 2013 - 12:39

gabicolea
gabicolea
Caraba

Daca nu ai in grupul tau pe cineva cu experienta cu care sa mergi si de la care sa prinzi e recomandabil sa faci un curs de initiere in alpinism. Exista si aici si pe alpinet anunturi din partea celor care organizeaza si sunt cateva pe an.

In principiu, vara vaile si branele de 1A nu necesita echipament tehnic (e bine sa ai la tine pt orice eventualitate ham si cordelina/coarda, 2-3 carabe, 2-3 anouri/bucle de chinga). Astea se fac la picior si au treceri expuse sau cate un pasaj de 1-2-3 metri de catarare usoara la liber ori variante ocolitoare a pasajelor dificile. Si cateva de 1B sunt accesibile (Seaca dintre Clai, Comorile (din versantul Jepilor))
Vezi ca acum la vreme de toamna branele pot fi foarte periculoase cu iarba uscata si putin inghet.

Nu stiu ce inseamna la tine cunostintele de escalada, pot doar presupune ca te cateri mansa.

Ca idee, ceea ce ai citit tu in juma de ora in articole noua ne-a luat ani sa le intelegem pe propria piele si abia mai apoi cu info de afara putin cate putin. Silui Mike cateva zile pt fiecare articol Carpati.org

Asadar, cel mai bine e sa o iai usor-usor.

Ca si locuri de escalada pe mai multe lc, zona Pestera Muierilor este deosebita. Vezi ca sunt ceva jurnale pe aici inclusiv unul al meu.

Zile senine
G

Joi, 19 septembrie 2013 - 11:40

jadeasp
jadeasp

Multumesc Gabi! Citind articolul mi-am dat seama ca ce ma intereseaza pe mine se defineste ca alpinism clasic. Timmy a spus ca acesta necesita mult mai multe cunostinte decat escalada sau drumetia. Pe acestea, de unde as putea sa incep sa le dobandesc?

Pe de alta parte, articolul spune ca traseele usoare de alpinism, e.g. Brana Caprelor in Buila Vanturarita (pe care am facut-o) si "nemarcate usoare precum vai de abrupt (mai ales in Bucegi), Creste si Brane (Braul Mare al Costilei, Braul Mare al Jepilor sau Braul lui Raducu" (care ma interesau de mult) incep de unde se termina drumetia si implica doar pasaje in care se folosesc mainile si niste echipament de asigurare. Asadar, aceste trasee de alpinism usoare, de ex. vaile mai usoare nemarcate din Bucegi, valea Cheii din Buila, am putea sa le facem doar cu echipamentul si cunostintele de escalada?

Miercuri, 18 septembrie 2013 - 20:08

gabicolea
gabicolea
Caraba

Alexandru

Aici gasesti raspunsuri la multe din intrebarile tale:

http://www.carpati.org/articol/alpinismul-introducere_si_explicatii/562/

http://www.carpati.org/articol/schita_unui_traseu_alpin_si_topurile_in_escalada/579/

Zile senine
G

Miercuri, 18 septembrie 2013 - 16:53

jadeasp
jadeasp

Mulțumesc timmy, atunci o voi lua de la zonele recomandate și mai departe am să văd pe parcurs ce mai învăț cum stă treabă cu escalada. Acum vroiam doar să găsesc niște trasee potrivite pentru început. Dacă voi mai avea ceva nelamuriri am să întreb. Până una-alta, am mai citit niște informații de bază dintr-o carte - Mountaineering - Freedom of the Hills si bineînțeles am să învăț făcând, de la cei mai experimentați.

Miercuri, 18 septembrie 2013 - 10:45

timmy
timmy

Salut,

O sa incerc sa te ajut, dar intai sa ne lamurim putin ... "am gasit doar trasee de la 4 in sus pe scara franceza" tu cam ce grade cauti?

Ai grija sa nu confunzi tipurile de gradatie - UIAA II...V+...VII-...; Franceza 4a...5b...6c+.... Acestea doua sunt pentru Escalada Sportiva si determina dificultatea Rotpunkt pentru o lungime de coarda.

Totodata, in Romania exista si gradatia pentru catarare pe mai multe lungimi (Alpinism daca vrei). Notatia poate crea confuzie deoarece este de forma 3A...4B...6B. Aceasta gradatie exprima dificultatea generala a unui traseu de mai multe lungimi. Le poti gasi detaliate daca googaluiesti putin. Sa stii ca desi mai rar, un traseu 3A poate contine pasaje destul de dificile, dar destul de scurt.

Fiind incepator, nu iti recomand sa mergi in Bucegi. Aceste trasee lungi implica mult mai multe cunostinte necesare si nu, nu sunt o imbinare dintre escalada si drumetie. Este treaba mai serioasa.

Dupa cum ai mai fost sfatuit, cele mai bune locuri in Romania pentru incepatori sunt la Poiana tapului si in Postavaru. In Postavaru iti recomand faleza "Metal Expert" din spatele bolovanului prostului.

Ar fi de preferat ca unul dintre voi sa se poata catara cap-coarda nu cred ca sunt accesibile sa pui mansa prin spate.

Ca ultim sfat, ar fi bine sa te documentezi serios despre ce inseamna cataratul si diferitele discipline aferente. Eventual sa faci si un curs ceva Carpati.org

Numai bine, pentru alte intrebari iti stau la dispozitie.

Miercuri, 18 septembrie 2013 - 09:22

sorinb
sorinb
Coarda

Poti incerca si aici:
http://www.romaniaquest.com/climbing/topo
Sau cumpara 'ROCK CLIMBING IN ROMANIA', o gasesti in magazinele cu specific montan.

Bafta la cocotz!

Miercuri, 18 septembrie 2013 - 08:50

jadeasp
jadeasp

Și aceste trasee alpine se pot parcurge cu echipamentul și cunoștințele de escaladă și drumeție, la grade de dificultate comparabile, sau necesită ceva în plus (e.g. Protecții mobile, etc.)?

Miercuri, 18 septembrie 2013 - 08:35

tibi.buzdugan
tibi.buzduga..
Caraba

Traseele de acolo difera tocmai ca sunt trasee de alpinism, nu de escalada: au mai mult de o lungime de coarda iar cotatia este cotatie alpina, nu are legatura cu pasul impus al traseului.

Marți, 17 septembrie 2013 - 23:27

jadeasp
jadeasp

Multumesc pentru sugestii Tibi! In link am sa ma uit la toate sa caut, pana acum m-am uitat la vreo jumate si am gasit doar trasee de la 4 in sus pe scara franceza.

In afara de asta, am mai gasit pe acelasi site trasee de alpinism: http://www.fralpinism.ro/?cat=142 . Prin ce difera astea? Scuze de intrebarile de incepator dar nu am gasit definitii clare.

Marți, 17 septembrie 2013 - 23:11

tibi.buzdugan
tibi.buzduga..
Caraba

Salut,

Gasesti aici niste topo-uri : http://www.fralpinism.ro/?cat=36 , cu siguranta si prin alte locuri daca o sa cauti pe google. Ca trasee usoare iti recomand cariera de la Poiana Tapului, unde toate traseele sunt abordabile si bune pentru scoala si exersat. Altele usoare mai poti gasi in Piatra Mare (la Pestera Ursilor) si cateva prin Postavaru in Cheile Rasnoavei.

Posibil sa fie si altele, dar eu doar la falezele astea am fost si mi s-au parut foarte bune pentru inceput.

Spor!

Marți, 17 septembrie 2013 - 22:40

jadeasp
jadeasp

Vreau sa ma duc la escalada, pentru a 4-a oara in viata mea si pentru prima data in Romania, si caut niste trasee potrivite. Ma voi duce cu un prieten ceva mai experimentat, dar dat fiind ca eu sunt incepator cautam ceva usor si de doar 1 lungime de coarda.

Am cautat pe net si am gasit doar cateva trasee usoare, toate in Bucegi, fara prea multe informatii despre ele. Stiti unde as putea gasi o lista cu trasee, care sa includa localizarea, dificultatea si poate si o descriere?

Marți, 17 septembrie 2013 - 22:25

Afisari: 5,543

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0610 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org