Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Rezistenta coarda sala escalada (6)

jadeasp
jadeasp

Mi am pus și eu întrebarea asta. Am văzut câteva coarde de manșă la săli care aveau suprafața pufoasă de la uzură sau care la capăt aveau teaca goală pe dinăuntru, probabil miezul alunecase într o parte. Ăsta nu e un grad de uzură periculos?

Miercuri, 12 august 2015 - 10:07

animagus
animagus

Va multumesc pentru raspunsuri!

Miercuri, 12 august 2015 - 08:42

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

foarte valabil ce a zis diana.

Marți, 11 august 2015 - 11:36

florin_1968
florin_1968

Salut,

Am fost o perioada la o sala de escalada din Bucuresti si pot spune ca siguranta clientului este pe primul loc. Corzile sunt verificate si schimbate inainte sa ajunga la un grad de uzura care ar pune in pericol viata celui asigurat.

Caderile in coarda par brutale pentru persoanele care vad prima oara asa ceva, plonjarea in gol 2-3 metri, contactul cu peretele, ceva sunete care atrag atentia celor din jur.....este modul de a termina un traseu indiferent daca ai ajuns la finalul lui sau nu. Dar de aceste senzatii au parte doar cei care au experienta si parcurg traseul cap de coarda.

Incepatorii au alt mod de asigurare si o coborare lina indiferent daca cad in coarda sau au terminat traseul. Coarda este rulata peste o bara metalica cu profil rotund montata in partea superioara a panoului astfel cataratorul nu cade decat foarte putin pentru ca pe tot parcursul traseului coarda este intinsa de cel care asigura de la sol.

Poti merge linistit la sala, mai ales daca copilul este atras de acest sport. In cateva luni poate ajunge sa escaladeze cap de coarda.

Intr-un interval de 2-3 ore o pereche de cataratori pot parcurge cate 7-10 trasee fiecare, toate la final cu o cadere spectaculoasa. Inseamna mult peste 100 caderi pe saptamana.

Totul este sigur, nici un proprietar de sala nu risca integritatea unui client folosind materiale ieftine sau uzate, una dintre regulile in catarare este sa verifici starea corzii inainte de a o folosi. Si la final.

Marți, 11 august 2015 - 00:18

dianamiron
dianamiron

Într-o sală de escaladă unde coarda este deja trecută printr-o carabinieră aflată sus, deasupra rutei de cățărare, factorul de cădere este foarte mic. Ar putea fi mai mare dacă se folosește alt sistem de asigurare, similar cu cel de la stâncă, unde alpinistul asigură coarda în puncte succesive, ascendent, deci primele asigurări sunt mult mai jos.
Cele 5-7 căderi testate în laborator sunt căderi cu factor 1,77 (foarte aproape de max.) și coarda este trecută peste o muchie de 0,75mm în loc de o carabinieră. Această situație sigur nu se regăsește într-o sală de escaladă și s-ar putea întâmpla foarte rar afară, la stâncă. (probabil niciodată în durata de viață a unei corzi).
Despre factorul de cădere te las să cauți pe google.
Apoi cine-știe ce corzi au ăia la sală... poate sunt mai groase, mai subțiri, poate sunt semi-statice sau or fi ajuns statice de la uzură. Nici mie nu-mi place să văd corzi vai-de-capul lor într-o sală de escaladă.

Luni, 10 august 2015 - 17:00

animagus
animagus

Salut,

Sunt necunoscator in ale echipamentului de alpinism/escalada si as avea nevoie de ajutor de la voi. Mi-am dus kid-ul la o sala de escalada si cat am stat acolo am vazut cel putin doua caderi (cu adulti) destul de brutale pe o coarda din cele folosite in cadrul salii. Eu am vazut ca la prezentarile de pe magazinele online, la fiecare coarda este trecut un numar de caderi acceptat pana cand aceasta devine nesigura si numarul de obicei este intre 5 si 7.

Intrebarea mea este daca corzile de la salile de escalada sunt diferite, pentru ca acolo o coarda cred ca suporta 5-7 caderi intr-o saptamana!

Multumesc pentru ajutor!

Luni, 10 august 2015 - 13:44

Afisari: 2,632

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0620 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org