Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Calendar

Aprilie 2024
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2024
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Piciorul Porcului
Muntii Padurea Craiului
#41  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Marcaje pe Braul lui Raducu? (41)

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Eh, stiti voi bancul ala: "eu acum am aflat! ”Carpati.org stati sa vedeti ce valva fac cand o sa descopar apa calda Carpati.org

Vineri, 13 iunie 2014 - 23:21

xoreax
xoreax
Coarda

Ionut, citeste mesajul meu din 16 noiembrie 2013 din acest topic. Am postat acolo si cateva link-uri la pozele facute de mine la acea vreme pe brau.

Vineri, 13 iunie 2014 - 22:23

boreal
boreal
Caraba

Ionuț, au fost acoperite încă de toamna trecută.

Vineri, 13 iunie 2014 - 22:09

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Revenind la topicul legat de Raducu, am constatat la ultima incursiune ca cineva a facut un pustiu de bine si a acoperit cu gri "inscrisurile" rosii de pe stanca - cele care, pe langa ca zgariau retina, mai si numerotau Comorile surprinzator (eufemistic vorbind).

Vineri, 13 iunie 2014 - 17:38

miparv
miparv
Rucsac

Sper ca au pus marcaj galben si la bifurcatie spre ref. Costila, mai sus de Munticel, poate nu ma ratacesc iar Carpati.org

Vineri, 23 mai 2014 - 17:55

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Ba mai mult, au zis ca, daca mai gasim panglici dupa 31 mai, sa-i anuntam! Eu unul ma bucur sa vad astfel de reactii, mai ales daca sunt dublate si de fapte.
Simtiti o senzatie aparte, pe care n-ati mai incercat-o de mult si nu reusiti sa o reperati bine? Am citit despre ea - cica ii zice "normalitate" si se pare ca e foarte raspandita prin alte tari Carpati.org

Joi, 22 mai 2014 - 20:39

xoreax
xoreax
Coarda

E bine ca au fost cel putin receptivi la problema Carpati.org

Joi, 22 mai 2014 - 17:27

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Ok, am intrebat. Mi s-a raspuns civilizat ca termenul de strangere a panglicilor e de 2 saptamani conform contractului, dată fiind distanta mare a celor doua circuite implicate (150km) si ca actiunea a fost deja demarata.

Joi, 22 mai 2014 - 17:00

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Bravo, Mugur! Avantajul proximitatii, de...Dar las' ca venim si noi din urma cand avem ocazia!

Miercuri, 21 mai 2014 - 23:29

mugurg
mugurg

Oricum am curatat eu azi toata zona dintre Caminul Alpin si Poiana Costilei.

Miercuri, 21 mai 2014 - 22:09

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Sa ii scoata...de unde mai exact? Ca marcajul duce spre Alba, iar Cerbul e cu un munte mai la dreapta! Sunt confuz...
Dar lasand asta la o parte, ma gandesc ca puteau rezolva si fara sa ciopleasca copacii...

Miercuri, 21 mai 2014 - 14:25

mugurg
mugurg

Marcajul cu culoare galbena de pe Munticel, arata traseul pe care echipa Salvamont Busteni il foloseste pentru a scoate "accidentatii" cu mijloace motorizate din zona Valea Cerbului. Este marcat de acestia cu aceasta culoare pentru a putea fi observat si pe timp de noapte. Sursa Parcul Natural Bucegi

Miercuri, 21 mai 2014 - 14:09

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Multumesc xoreax, asta trebuie sa fie, fiindca am inteles ca aceleasi panglici erau si pe Munticel - ori vad ca respectiva cursa mergea de la Omu la vale pe Cerb si apoi catre Caminul Alpin. Sa le dam un buzz sa vedem ce zic...

Miercuri, 21 mai 2014 - 10:34

xoreax
xoreax
Coarda

Salut,

"Manifestarea" se numeste transylvania100k iar itinerariul se poate consulta la adresa:

http://www.transylvania100k.com/#!routes/cnnz

Intr-adevar, portiunea marcata cu triunghi albastru (poteca Schiel) dintre Busteni si Piatra Arsa face parte din circuitul propus in cadrul concursului (care s-a incheiat deja).

Cred ca se poate trimite o atentionare asociatiei care a organizat maratonul.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 20 mai 2014 - 20:55

yo6ial
yo6ial
Coarda

Da.. dar supra-marcatorii și-au făcut un obicei, în ultimii câțiva ani, din a agăța panglici, desena cu spray-uri colorate pe arbori, stânci, chiar pe marcaje omologate și pe jos, pe potecă sau peste vegetația joasă. Și cum le-au făcut așa le lasă.

După fiecare concurs rămân ”semnele”, plicuri, bidonașe și tuburi de geluri energizante.
Iar cum numele organizatorului, alături de datele de contact, nu se regăsesc nici pe panglici nici pe bulinele și săgețicile desenate cu spray... prinde orbu' - scoate-i ochii.

Sacii de gunoi or fi fost umpluți în timpul vreunui ”eveniment”, de ochii lumii.

Ăștia trebuie pândiți și ”ornați” din cap până-n picioare.

Marți, 20 mai 2014 - 12:09

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@yo6ial: Eh, iti dai seama ca nu-i prima si nici ultima data cand raman agatate lucruri prin copaci...initial am zis ca le strang eu la coborare, dar pana la urma n-am mai coborat pe acolo. E destul gunoi pe jos pe trasee, sa-l mai vad si pe sus parca e prea mult...

Apropo de asta, mi-am amintit acum ca am vazut tot ieri pe Jepii Mici doi saci cu gunoi, cam pe unde se iese in golul alpin, pe stanga. Cazuti de sus nu aveau cum sa fie, ca nu ramaneau intr-o bucata Carpati.org Deci cineva o fi incercat sa stranga de pe acolo...

Marți, 20 mai 2014 - 11:54

yo6ial
yo6ial
Coarda

@Ionuț: Apelare plăcută...

Dacă nu le mâncă urșii și nu le adună turiștii.. or să împodobească zona ani și ani, în continuare.
Organizatorii de maratoane, curse mountain bike, etc. și-au încasat taxele de participare și... pa.

Marți, 20 mai 2014 - 11:34

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Ca sa nu mai deschid un topic nou: aveti idee ce manifestare alpina a avut/are loc prin Bucegi zilele astea? Pe Jepii Mari era plin de panglici de plastic cu North Face agatate prin copaci. In orice caz, daca evenimentul s-a incheiat, fac apel la bunul simt al organizatorilor pentru a lasa curat in urma lor.

Marți, 20 mai 2014 - 11:03

anta
anta

Nu este marcaj pentru taiat copacii. Stiu cum arata acelea. Marcajul nou este facut cu un spray iar cine le-a facut a fost destul de grijuliu ca sa rada scoarta, dupa care sa aplice vopseaua si sunt destul de dese.

Marți, 8 aprilie 2014 - 10:56

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

"... concurs oligofren ..."

???

Marți, 8 aprilie 2014 - 10:31

Afisari: 5,513

#41  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0544 secunde

Deblocari usi Bucuresti | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2024) www.carpati.org