Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2021
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Aprilie 2021
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Curs de carpatism clasic (5)

diciu
diciu

Salut

Mai jos un rezumat foarte subiectiv - nici nu are cum să fie altfel.

Eu am fost la două cursuri organizate de Marian Anghel, cel de inițiere în alpinism și respectiv cel de inițiere în cățărare.
Le recomand pe ambele cu căldură.

La cel de alpinism am mers fără experiență (făcusem relativ multă drumeție dar nimic cu ham/coardă) și am câștigat un bagaj minim de cunoștințe legate de folosirea echipamentului de iarnă și a corzii. Minim nu înseamnă în niciun caz neînsemnat, ci minimul necesar pentru a parcurge în siguranță un traseu 1A/1B cu un coechipier. O parte din noduri/manevre nu le-am studiat la curs (spre exemplu nu-mi amintesc să fi studiat la curs asigurarea secundului cu sistem auto-blocant) ci le-am învățat pe cont propriu pe măsură ce am avut nevoie de ele.

Din ce țin minte la capitolul exerciții practice am făcut folosirea colțarilor și a pioletului (oprirea căderii, folosirea pioletului pentru construcția unei ancore), rapelul (cu auto-asigurare) și filarea (un cursant filează alt cursant), adăpostul în zăpadă (săpat cu lopata de avalanșă), exerciții de salvare din avalanșă (căutarea cu DVA-ul, folosirea sondei de avalanșă). A trecut ceva vreme și în mod sigur am uitat câte ceva - programa completă e probabil pe site-ului lui Marian.

Cursul de cățărare a avut impact mai mic pentru mine (deja știam la ce să mă aștept) și m-a impresionat mai degrabă prin verticalitatea traseelor (am mers la curs cu zero experiență la sală). Noutate pentru mine la momentul respectiv au fost exercițiile practice de cățărare artificială (folosire scărițe, urcare cu prusice pe coardă).

Cel mai important lucru legat de ambele cursuri este că m-au scos mult în afara zonei de confort și am ajuns să văd dintr-o perspectivă complet diferită muntele.

Luni, 25 aprilie 2016 - 19:10

jadeasp
jadeasp

Multumesc de sugestii! Victor, mi-ar placea sa vin intr-o tura cu tine! Mersi de invitatie si cand te mai duci da-mi un semn! Si la tura lui Mugurel cred ca ar fi informatii utile pentru mine in legatura cu parcurgerea nemarcatelor dar eu nu stiu daca pot sa ofer ceva, abia daca stiu cu ce se mananca. Nu am parcurs niciodata un traseu cu asigurare in afara celor de escalada sportiva.

In rest as face si un curs daca reusesc sa mai strang doritori anul asta, mi-ar placea sa invat cele necesare in mod practic si sistematic. Catararea cu mobile am pus-o ca materie optionala, daca ajung la un nivel mai avansat; intai trebuie sa invat aspectele de baza.

Luni, 25 aprilie 2016 - 12:51

rupi2003
rupi2003
Caraba

Sunt curios daca exista si cursuri de carpatism modern sau postmodern.

Cornel Sain e la Galactic.

Cursuri de trad (catarare cu mobile) a facut in trecut Laurentiu Anghel; il gasesti pe FB si are si un blog escalada.verticon.ro

Duminică, 24 aprilie 2016 - 18:44

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

Faptul ca ai facut escalada sportiva, cunosti cateva tehnici de baza si te-ai acomodat cu stanca e un mare plus pentru inceput, desi e o diferenta uriasa intre mersul pe vai si traseele de perete, din punct de vedere al asigurarilor, configuratiei etc

Eu am deprins un pic din carpatismul referit de tine mergand in compania unor persoane care deja faceau asta de ani buni de zile, in ture organizate chiar aici, pe portal. Din pacate, in ultima vreme numarul unor astfel de iesiri s-a redus considerabil, iar majoritatea pasionatilor s-au retras in grupulete private, formate de-a lungul timpului.

Zic de turele organizate aici pentru ca mi se par un prilej ideal pentru a explora traseele de abrupt intr-un mod constant, dar trebuie sa ai o idee si despre organizatori si restul participantilor. Altfel, poti merge cu un ghid pentru a capata o idee, dar acest lucru e costisitor si de multe ori vei dori sa mergi si cu alte persoane. Cred ca poti alege oricare dintre cursurile gasite de tine pe net, cu mentiunea ca l-as adauga la lista ta si pe Gabi Bazacliu - http://danabaza.blogspot.ro/p/oferta.html

Poate mergem candva impreuna intr-o tura pe o vale , la fel de bine cred ca te-ai putea inscrie si la tura lui Mugurel, unde vor fi multe discutii interesante despre majoritatea aspectelor vizate de tine.

Notiunile practice se invata cel mai bine mergand cat mai des, iar asta e cel mai usor de realizat in compania catorva oameni de incredere, care au un minim de experienta si impartasesc dorinta de explorare in abrupt.

Succes in alegere !

Duminică, 24 aprilie 2016 - 14:23

jadeasp
jadeasp

Salut,

As vrea sa fac anul asta un curs de carpatism si va rog sa imi impartasiti impresiile daca ati fost la vreun curs de genul asta.

Eu am fost pana acum de vreo 10 ori la catarat pe stanca, doar pe trasee de o lungime de coarda, si in rest la sala, unde am facut trasee de pana la gradul 7-. In continuare as vrea sa ma indrept spre carpatismul clasic. Nu ma pasioneaza escalada ca activitate in sine, as vrea sa invat aspectele care tin de ea doar ca sa pot ajunge in zone ale muntelui care nu sunt accesibile altfel. De asta, nu prea ma atrage sa fac escalada sportiva, as vrea sa fac trasee de mai multe lungimi de coarda, brane, creste, vai de abrupt, etc., nu neaparat foarte dificile tehnic dar care necesita asigurare pentru ca sunt expuse.

Asa ca as vrea sa fac un curs unde sa imi consolidez cunostintele actuale pe care le am mai mult de la prieteni si sa invat urmatoarele lucruri:
- Parcurgerea traseelor de mai multe lungimi de coarda, amenajarea regruparilor, a rapelurilor, etc.;
- Parcurgerea si asigurarea pe creste, brane, vai de abrupt;
- Evaluarea ancorelor existente in perete, daca sunt de incredere, amenajarea ancorelor pe elemente naturale (stanca, copaci) cu anouri, protectii mobile gen friends, etc.;
- Folosirea semicorzilor;
- Situatiile periculoase sau neprevazute care pot aparea, evitarea si rezolvarea lor;
- Eventual, urcarea simultana, cu running belay (nu stiu cum se zice in romana) si catararea artficiala.

Vreau sa fac un curs de vara, iarna nu am de gand sa fac lucruri de genul asta in viitorul apropiat.

Am cautat pe net si am gasit mai multe cursuri, organizate de Marian Anghel, Cornel Sain de la Vertical Spirit, Fane Tulpan, Alpine Adventure, Flo Adventure (extremromania.ro). Mai zicea si dl. Mircea Opris de la centrul Salvamont de la Padina de cursul organizat la ei dar nu am intrat in detalii iar din ce informatii am gasit pe net nu imi dau seama daca include ce caut eu.

Ati fost la aceste cursuri sau la altele asemanatoare? Cum vi s-au parut? Ati invatat lucrurile pe care le-am mentionat mai sus?
Mesaj modificat de autor!

Duminică, 24 aprilie 2016 - 12:44

Afisari: 2,664

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0572 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2021) www.carpati.org