Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Ianuarie 2020
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Februarie 2020
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Voluntar in Carpati

Homepage

Lista de discutii
#85  Inapoi 1 2 3 4 5 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Alpinism Cum procedam cand participantii nu fac fata pe un traseu nemarcat ? (85)

macaz2006
macaz2006
Caraba

@odin scri o gramada si faci putine. Daca tu tot nu mai faci ture (desi vad ca nu ai decat o tura propusa - intre noi fie vorba: sper ca nu le-ai sters pe toate celelalte), macar nu-i mai blama pe cei ce pun ture pe aici sau care se inscriu. Vrei exemplu de organizatori ce fac ture cu minim 20 de oameni? vezi ca e o tura la cozia la sfarsitul lunii. Vrei sa inveti cum se conduce un grup, sa vezi cum ii legi de tine, mergi in tura aia si apoi mai vorbim despre ce sti tu in legatura cu organizarea unei ture. Sa arunci cuvinte aiurea ca se arunca in halba de bere participantii la sfarsitul turei... nu uita: tuturor ne place masa, si de ce nu si berea de la final.

Oricum, aici nu e vorba despre astfel de ture ci despre ture pe nemarcat: "Cum procedam cand participantii nu fac fata pe un traseu nemarcat ?"
Nici eu nu sunt de acord sa fie lasati oameni in urma, mai ales in zone delicate ale traseului sau in conditii meteo neprielnice, ori lipsiti de echipament minim necesar pentru intoarcere in siguranta; nici nu mai vorbesc despre accidentari sau alte probleme de sanatate.

Marți, 26 ianuarie 2016 - 19:56

boreal
boreal

@odin: eu nu cred că tu te duci la orelist să-ți pună piciorul în ghips doar pentru că ai de a face cu un medic! Ei, desigur, ai putea să faci și acest lucru dacă ții neapărat să-ți iasă durerea pe nas, gât și urechi în același timp. Prin urmare, da, cum zice o vorbă din popor, „seamănă dar nu răsare!”.

Vineri, 28 august 2015 - 15:14

odin
odin
Rucsac

Daca exista conectori sau idei care se leaga, este text Carpati.org
Ideea topicului este ,,ce facem''. Unii spun ca e bine asa, altii spun ca e bine altfel. Altii spun ca de fapt nu trebuie sa se ajunga pana acolo, ci sa cautam cauza, sa o remediem, cum o remediem.
Nu mi se pare deloc o abatere de la tema. Din contra, se deschid directii mai largi ceea ce e bine pentru o privire de ansamblu. Cand e foc, stingem focul, cautam si cauza, sa ne pazim alta data. Mi se pare atat de logic...

Mereu se spune ,,cine citeste, ii trebuie mult timp sa gaseasca ce il intereseaza''. Foarte bine. Perfect. In viata nimic nu se da gratis, nici macar un pranz, vorba englezului. Se munceste nitel. Pentru astfel de informatii, exista sectiunea de articole.
Viata asta cere efort, uneori nici la wc nu merge treaba fara sa depui efort, nu-i asa?

Si daca oamenii au pareri diferite, divergente...e un forum totusi. Cel putin aici nu e optiunea ,,raspunde'' cum e in alte parti, vin mesajele unul dupa altul, uneori se intretaie, unul posteaza mai rapid.

Dar pana la off-topic e cale lunga.

Vineri, 28 august 2015 - 13:42

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@odin: ce spui tu nu cumva se aplica pentru un text scris de un singur autor, sau de un grup, insa avand ca scop un rezultat unitar, coerent? Aici avem un amalgam de autori cu interese divergente...

Vineri, 28 august 2015 - 12:45

odin
odin
Rucsac

Imi pare rau dar nu ai dreptate.

La sfarsitul topicului dupa N comentarii, il putem considera un text. Textele au doua feluri de constructie intrinseca, numite ,,progresie'' , model ,,scara'' sau model ,,furculita''.

Modelul ,,scara'' presupune o continuitate in sir, in care de la descriere, trecem la un alt punct al descrierii, apartinand tot subiectului principal. De exemplu ,,Elefantul este un ierbivor mare din Africa. El traieste in rezervatii, in trecut umbla liber. El consuma 50 kg vegetatie pe zi. etc etc''

Modelul ,,furculita'' implica o descriere / expunere a subiectului principal prin partile componente ale ,,subiectului''. De exemplu: ,,Elefantul e un ierbivor mare din Africa. Trompa lui este alcatuita ... capul este asa...trunchiul este asa...picioarele sunt asa...etc etc''.

In afara de de tipul de proogresie ele se caracterizeaza prin natura lor: de tip descriptiv, narativ, expozitiional, argumentativ si instructiv.

Deci topicul e cu tema din titlu, toate comentariile apartin de subiect dupa cum spune linvistica. Off-topic ar fi fost comentarii despre cum se bate cuiul in gard.

Asa ca am o mare rugaminte adresata celor care mai intervin in discutie si ne anunta ca nu sunt comentarii la tema sau ca nu ne tinem de tema si vor inchide topicul...cititi despre ce inseamna un ,,text'' si apoi ne certati Carpati.org

Vineri, 28 august 2015 - 11:43

boreal
boreal

Acest topic a fost deschis cu aproape zece zile în urmă și în tot acest timp nu cred că a fost blagoslovit cu mai mult de șase sau șapte comentarii care să aibă legătură cu subiectul, deși, după cum se vede, până acum a suportat 80 de intervenții.

După o parcurgere, mai mult sau mai puțin fugitivă a comentariilor, am constatat următoarele:

1 - întru bucuria apucăturilor zărghite a fost luat în tărbacă unul dintre cei mai cunoscuți organizatori sau inițiatori de ture pe care l-a dat site-ul până în prezent;
2 - mulți s-au descărcat de experiențe personale neplăcute consumate în traseele marcate de drumeție;
3 - cum ar trebui selectați participanții;
4 - care este numărul maxim recomandat pentru a lua în vârful bocancilor o vale de abrupt;
5 - apelarea la ghizii plătiți, deși, probabil, nicio persoană care susține acest lucru nu s-a descărcat de crăițari în buzunarele călăuzelor cu patalama sau nu;
6 - calitățile pe care ar trebui să le întrunească o persoană pentru a organiza sau propune o tură;
7 - beneficiile mersului solitar;
8 - responsabilitatea penală a organizatorilor;
9 - s-a luat la scărmănat și regulamentul de postare a turelor;
10 - ce-i motivează pe oameni să posteze ture și dacă se mai merită să facă acest lucru în continuare.

Este posibil să-mi fi scăpat din vedere și alte teme care au fost vărsate la această șezătoare, dar nu-mi mai bat capul scoțându-le la lumină.

Înțeleg că întrebarea care face obiectul acestui topic generează și discuții tangențiale, dar mult prea multe comentarii au fost pe lângă subiect.
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 28 august 2015 - 08:48

odin
odin
Rucsac

Nanifar Carpati.org

Ce am spus, am spus, nu schimb nimic.
Era neplacut pentru mine sa renunt la o tura cu amicii pe coclauri, pe unde vroiam sa urc...si sa fac o tura pt incepatori la care nu se inscria nimeni. Pierdeam tura cu amicii si tura pt incepatori, stateam acasa si inca plin de nervi. De ce nu se inscria lumea, am spus...hai ca o mai spun: lumea prefera distractia, nu ,,chinuiala''. Cum ziceam eu, pantofareala.

In turele acelea de initiere nu veneau numai oameni care vazusera muntele numai la televizor ci si oameni care nu mai fusesera iarna, in zona respectiva, etc etc. Deci nu erau ,,incepatori''. E mai usor sa iesi intr-o zona cu cineva care stie locurile...
Alta prroblema era echipamentul. Nu puteam accepta la ture ,,pt a invata'' persoane care nu detineau ce credeam eu ca va fi necesar. Pentru ca turele erau cu scopul de a ,,impune'' ideea ca echipamentul nu e un moft...nu? Nu puteam risca si nici scopul nu era iesitul la munte asa...ca nu aveam ce face.

Uite surpriza. Pun tura, orientare cu harta, simulare rataciri, adapost provizoriu simuland inoptarea cand suntem rataciti, exercitii cu pioletul. Am avut falsa speranta ca se inscrie lumea...si de atunci mi-am vazut de ale mele. E mai bine asa Carpati.org Si vorba lui Conrad, turele nu erau decat pt suflet.

Lumea are falsa impresie ca in ture pentru ,,a invata'' sau in abrupt se merge cu alaiul de nunta. Miri, nasi, petrecareti. Daca vreti voi sa invatati 20 odata cum te opresti cu pioletul la alunecare avand un singur piolet al meu sau daca vreti sa mergeti 20 in abrupt si sa stati 3 ore la saritoare pana trec toti, va prinde noaptea pana sus. Eu nu fac asa ceva si nici colegii nu au facut. Ba am si fost luati la intrebari de ce facem ture cu 2-4 sau cel mult 6.

Vineri, 28 august 2015 - 00:25

rupi2003
rupi2003
Caraba

Cred ca se vorbeste mult de trasee nemarcate cu gandul la trasee marcate. Nu se merge cu 50 de oameni pe nemarcate cand am vazut ca si cu 15 este greu pe o vale care nu ar fi de abrupt pentru ca majoritatea merg pe langa talvegul accidentat. Sa mergi singur pe vai de abrupt este un sport extrem care poate face obiectul unui alt topic.

Eu privesc turele pe nemarcate ca pe o stafeta. Am fost dus pe un traseu la inceput de drum, cand nu as fi avut curaj sau bani de ghid, sau mai tarziu cand mi-a fost greu sa ma orientez sau sa ma catar cap pe anumite saritori. Bucuria care am trait-o atunci am vazut-o la cei cu care am fost in ture "organizate" de mine, public sau privat. Eu o vad ca o alegere a celor pasionati care se simt acasa in abrupt: sa dea mai departe ceea ce au primit gratuit.

Perspectiva asupra riscurilor pe trasee nemarcate se schimba dupa o accidentare. Cand stii ce inseamna sa te retragi accidentat, sa fii departe de abrupt si frica si stangacia care te insotesc cand revii esti mai grijuliu cu cei din grupul tau.

Joi, 27 august 2015 - 23:38

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

#conrad "De ce unii au renuntat sa mai puna ture? Poate pentru ca, pe parcurusul turelor puse, au intalnit oameni care le-au devenit prieteni si parteneri de nedespartit in ture."

Exista si reversul medaliei. Sunt persoane care vor o libertate de miscare cat mai mare. Subiectul este un argument in acest sens. Incet, incet, nu te mai legi la cap fara sa te doara.

Eu la inceput mergeam la munte in grup. Chiar si de cate 50 sau 100 de persoane. Treptat insa am renuntat la idee si merg doar singur.

In aceste zilele a trecut prin Muntii Fagaras o turista germana cu o poveste interesanta. http://goo.gl/8QanEE Toata povestea aici: https://schmiediontour.wordpress.com/2014/12/19/pekingchina-superschlitzi-ist-wieder-
on-tour/

Nu stiu pe unde este acum. A pierdut un card cu fotografii si muzica.

Joi, 27 august 2015 - 21:39

nanifar
nanifar

Buna seara, tuturor!

N-am indraznit pana acum sa intervin, dar am urmarit cu mult interes.

Acum, insa, dupa ce am citi ce a scris Conrad, ma vad nevoita sa va spun ca nu sunt de acord cu el in totalitate.
Nu mai exista altruism? nu e adevarat. Prima mea tura cu carpati.org in 2012 a fost un semiesec, pt mine. Tura in Postavarul, organizator Mihaele Ilie. Eram atat de entuziasmata, incat credeam ca am sa... mananc norii. Da' de unde?! Urcarea din Timisul de Sus pe Coama Calului mi-a pus capac. Am zis ca-mi dau duhul, nu mai stiam nici cum ma cheama. De, fara antrenament, dupa ani de lancezire, ce mi-am inchipuit eu? Mihaela a vrut sa se intoarca cu mine in halta, eu n-am vrut (gandindu-ma ca le stric tura lor, celor care o luasera binisor inainte), dar a aparut o domnisoara, Alexandra Ghita, un inger. Stiti ce mi-a spus cand eu am sustinut ca pot sa ma intorc singura? Ca ea a iesit la munte pt placerea de a merge in natura, ca a mai fost in Postavarul, asa ca nu-i bai daca nu ajunge in varf, dar eu voi fi foarte dezamagita daca ma voi intoarce. Si a schimbat traseul doar pentru mine, prin Valea cu Noroi, pe forestier, pe Valea Rasnoavelor si dupa, pana la Trei Brazi. Apoi, am coborat in Predeal, dar nu pe sosea, ci prin padure. A fost, pana la urma o zi minunata, din care am avut multe de invatat. Si era prima data cand ne vedeam. O sa-i multumesc mereu pt rabdarea avuta cu mine in traseu! Ovidiu poate confirma cele spuse de mine.

Eu sunt nemultumita ca nu mai sunt postate ture si pentru incepatori. Nu sunt de acord ca toata lumea vrea la munte, la bauta, sunt multi care ar dori trasee montane in care sa invete cum sa se comporte in anumite situatii, in care sa afle pe unde merg, ce varfuuri vad, etc. Am avut norocul intr-o tura sa ne fie "profesor" chiar Mugurel. Nu tin minte chiar tot ce mi-a spus, dar acum stiu cum sa ma feresc de fulgere, de exemplu.

Imi cer scuze daca vi se pare o postare aiurea, dar eu asta am avut a va spune. Si ar mai fi multe de spus.

O seara buna!

Joi, 27 august 2015 - 21:34

conrad
conrad
(admin)

Cum procedam cand participantii nu fac fata pe un traseu nemarcat?
O intrebare la care nu se poate raspunde la modul general. Fiecare situatie are propria abordare.
Ca idee, desi nu sunt deloc in asentiment cu "stilul" de abordare al turelor de catre organizatorul vizat in acest topic, totusi, in cazul mentionat, decizia a fost cat se poate de ok in opinia mea, mai ales ca nu a fost "impusa" ci a fost de comun acord si n-a prezentat niciun risc.
La "modul general", de fapt procedezi in functie de situatie, astfel incat viata si integritatea corporala a celui luat dupa tine, prin propira ta decizie, sa nu fie pusa in pericol. si nici celorlalti din grup sa nu li se creeze neplaceri, pe cat posibil. Daca nu stii sa-ti alegi coechipierii, sau ii iei "la gramada", iti asumi riscul sa vina si unii nepregatiti, dar care credeau ca sunt pregatiti. Si-atunci nu-i lasi atarnati la mijlocul traseului, sa se descurce cum vor putea, ca nu s-au evaluat corect. (Valea Morarului nu e o vale de abrupt, dar multi oameni au murit pe Jepii Mici). Dar nici nu trebuie sa renunti la tura, daca poti sa-l evacuezi pe nefericit in conditii de siguranta (cum a fost cazul turei pomenite prin discutiile de aici). Bineinteles insa ca nu parasesti un om care se simte rau, oricat de usor ar fi traseul. daca se simte rau, nu-l parasesti nici in statia de autobuz din oras. Dar doar pentur ac e evident ca nu mai poate urca "pana sus", nu inseamna neaparat si ca e incapabil sa se intoarca "la vale", daca il lasi intr-un traseu fara dificultati de orientare sau de deplasare si care nu presupune "ore intregi" de mers.

Intr-o tura de iarna, banala, in masivul Cozia, o persoana din grup, dupa Manastirea Stanisoara, a fost evident ca nu mai putea face fata. I-am recomandat sa se intoarca. I-am explicat cum e traseul si si-a dat seama ca nu are cum sa ajunga sus. M-am intors cu ea pana la manastirea Stanisoara, pana la drumul forestier pe care urcasem, i-am descris in amantunt drumul pe care oricum doar ce urcase si i-am dat toate informatiile pentru mijloacele de transport sa se intoarca acasa. Apoi am tinut legatura prin telefon. S-a descurcat de minune. Iar eu am ajuns grupul din urma si am ramas cu ultimii din grup, oferind tot ajutorul necesar, pana cand altii din fata au bulibasit drumul. Atunci am lasat in spate pe cineva de incredere si m-am avantat spre rataciti. Exista vreo solutie mai buna? Nu stiu. Asa am actionat atunci, la cald.

Cum procedam cand participantii o iau inainte, de capul lor?
Asta tine de persoana si de traseu. Daca traseul e necunoscut, cel care o ia inainte isi asuma toata responsabilitatea si, implicit, parasind grupul, nu mai face parte din el. Daca se rataceste, nu consider necesar ca restul grupului sa-l caute sau sa-l astepte. Cu conditia ca initial sa fi fost chemat inapoi si sfatuit sa nu paraseasca grupul, ca altfel e pe cont propriu. Unii oameni chiar fac lucruri fara sa se gandeasca prea mult la ce fac. Isi dau seama ce-au facut abia cand intra in bucluc. Dar mai mult decat sa-i avertizezi, nu ai ce face. Nu poti sa-i obligi.
Daca traseul e cunoscut, va puteti intalni la destinatie. Si asta nu se mai numeste ca ati fost impreuna. Mereu m-am ferit de astfel de participanti. Daca nu au chef de restul grupului si prefera sa mearga inainte, singuri, in ritmul lor, de ce au mai aderat la acel grup? Luand locul altora care, poate, voiau sa mearga cu grupul si sa se bucure nu numai de munte, ci si de compania celor din jur.
Daca am umple-o numai cu lacuri, munti si paduri, viata noastra ar fi tare searbada.
Eu mereu i-am exclus din turele mele viitoare (publice sau intre cunoscuti), pe cei care au luat-o inainte, fara sa mai astepte restul grupului, atunci cand traseul devenea cunoscut. Nu din rautate, nu din razbunare. Ci pentru ca era evident ca pentru ei compania celorlalti nu era importanta si nu avea rost sa-i stresez cu compania altora, sa-i oblig sa mearga intr-un ritm care nu le prieste. Intotdeauna am insistat pe treaba asta: "ramai cu grupul. daca l-ai parasit, nu mai faci parte din el. implicit, grupul nu te va parasi daca ai obosit, daca ai dat de belele".
In situatii extreme, grupul se poate separa. Unul/unii sa ramana cu cel aflat in dificultate, iar ceilalti sa continue drumul, cu conditia ca cel putin unul din ei sa stie traseul. E mai sanatos sa "sufere" mai putini, decat toti.

Eram intr-o tura in Parang si o persoana, careia pana atunci ii iertasem astfel de iesiri, a decis din nou sa nu urmeze traseul grupului, ci sa mearga de-a dreptul, pe unde vedea cu ochii, ca "e mai scurt asa". I-am zis ca nu sunt de acord, dar nu pot obliga. Poate sa faca ce vrea, dar daca paraseste grupul, acesta nu va astepta nicaieri. A facut ce-a vrut. Drept dovada, in acea tura nu ne-am mai reintalnit. Nici macar la locul de campare, ca o furtuna ne-a facut sa reconfiguram traseul si am dormit in alta parte decat locul planuit, unde, fara sa mai poata sa ne mai prinda din urma, a ajuns in final. Si daca, Doamne fereste, ar fi patit ceva, ar fi patit-o pe propria caciula, ca alesese sa plece in alt traseu, deci in alta tura, independenta de restul.
Dragoste cu sila nu se poate. Nici compania cu sila nu merge incercata. Mai ales pe munte. Cine e mai destept, mai viteaz, mai descurcaret, mai rapid decat restul si prefera sa plece de capul lui, inainte, o face pe barba lui. Si data viitoare nu ne mai insoteste.

De ce unii au renuntat sa mai puna ture?
Poate pentru ca, pe parcurusul turelor puse, au intalnit oameni care le-au devenit prieteni si parteneri de nedespartit in ture. Si atunci, de ce sa mai puna o tura publica, daca oricum merg aceiasi prieteni? Ca doar n-o fi nebun sa puna tura si sa spuna voi, prietenii mei, nu mergeti, ca sa aiba si altii sansa sa mearga. Sa pui sute de ture pe site si sa nu-ti formezi un cerc compact si stabil de prieteni coechipieri, spune cateva lucruri despre tine, ca "organizator" sau pur si simplu ca partener de drumetie.

Altruismul, in turele publice fara plata, nu prea exista. Niciun om nu va renunta, gratis si in favoarea participantilor, la o tura cu prietenii, de dragul unor necunoscuti. Doar pentru ca nu se platesc bani, nu inseamna ca acele ture sunt gratis. Beneficul organizatorului e incantarea unor necunoscuti si recunostinta ca i-a dus pe acolo si ca le-a aratat acele lucruri minunate, pe care el le cunoaste. Si putini bani pot cumpara asta, pentru ego. Sa te simti important si apreciat ca faci asta, gratis, valoreaza pentru ego mult mai mult decat cateva sute de lei. Banii ti-i iei de la serviciul pe care il ai. Din astfel de ture, primesti altceva, incomensurabil. Primesti recunostinta. Si-n functie de caracter, poti sa primesti si respect. Ala castigat, nu ala impus.

Va asigur ca n-am organizat nicio tura in mod special pentru ei, participantii. N-am pus nicio tura cu gandul ca fac un bine altora, ducandu-i intr-un loc frumos sau invatandu-i ceva ce poate nici eu nu stiam cum trebuie. Nu. Toate acele ture le-am pus pentru mine. Pentru ca mie mi-au adus lucruri nebanuite.
Si probabil ca voi mai pune cate o tura, in timpul liber, pentru ca prin intermediul acestora, m-am imbogatit. Da. Cu o bogatie incomensurabila. Cu prieteni. Organizarea de ture m-a ajutat sa cunosc oameni frumosi, sa imi extind cercul de cunostinte, sa socializez cu oamenii, sa ma simt bine si, mai presus de orice, m-a ajutat sa-mi fac noi prieteni.
Spuneti-mi, ce suma de bani ar putea compensa asta?

La final, atrag atentia ca nu e deloc asa cum spune hana: "cred ca un organizator bun trebuie sa aiba si cunostinte de psihologie, de relatii interumane." Asta poate in cazul "organizatorilor platiti".
Aici, lucrurile sunt exact asa cum le-a spus boreal: "nu toți pasionații care afișează o tură, de abrupt sau nu, suportă termenul de „organizator”. Unele persoane propun ture doar în speranța că își vor găsi mai ușor companioni și nu se erijează în mari corifei. Trebuie să înțelegem că această rubrică nu este rezervată exclusiv liderilor."

Deci, daca X-ulescu nu organizeaza ca mine, nu inseamna ca e nepotrivit pentru organizatorul de ture carpati.org. Participantii sunt cei care selecteaza organizatorii.
Noi, adminii, in opinia mea personala (nu colectiva, nu sustin ca toti colegii sunt de acord cu mine), ar trebui sa intervenim doar in situatii extrem de grave si doar daca acestea au fost aduse la cunostinta de catre participanti, nu de terti. Pentru ca oricat de "grava" am considera noi o situatie, daca cei care au participat au acceptat-o ca fiind normala, cine suntem noi sa spunem ca nu e asa, de fapt?

Joi, 27 august 2015 - 01:26

hana
hana
Coarda

Cred ca un organizator bun trebuie sa aiba si cunostinte de psihologie, de relatii interumane sau sa aiba simtul acela inascut (ceva inteligenta emotionala) mai ales organizatorul de ture de abrupt.
Participantii care sunt "viteji" trebuiesc struniti cu autoritate, cei speriosi incurajati la portiunile dificile.
In multe cazuri abaterile tin de psihic si mai putin de fizic.

Miercuri, 26 august 2015 - 22:17

senty
senty
(admin)

Va rog sa va tineti de titlul topicului si sa evitati "atingerile" catre alte persoane.

O parte din comentariile offtopic au fost inactivate. Subiectul e util si ar fi pacat sa inchidem un topic ce poate fi util si altor persoane.

Multumim!

Miercuri, 26 august 2015 - 15:39

odin
odin
Rucsac

@Florin_1968
Daca tot ai intrebat de unii nu mai posteaza ture , cei care in urma cu cativa ani aveau placerea asta, ma simt nevoit sa iti raspund:

Nu am mai postat ture de initiere pentru ca lumea nu prefera turele in care se poate invata ceva ci preferau ture de gen ,,deplasarea la cabana-bautura-intoarcerea acasa''. Carpati.org

Eu ca organizator, imi rupeam din timpul meu pentru altii, mergeam in locuri unde de regula nu ai ce pati dar iei contact cu muntele, variante destule pentru exercitii si alte chestii. Exercitii de orientare, bivuac seara dupa 8 ore de mers iarna...sa vada lumea ce ,,usor'' este...sa fii ratacit.

Au fost cateva ture de care ziceam ca m-am simtit extrem de bine, foarte posibil pentru ca participantii erau pe aceeasi idee cu mine. Apoi...fiecare pe drumul lui...urmau altii Carpati.org

Surpriza: ,,deplasarea la cabana-bautura-intoarcerea acasa'' era leitmotivul general. Ca in economia de piata, cerere si oferta. Nu le plac ture in 3-4 ci in 20 de suflete, unde iese de regula cu bauta. Nu sunt eu facut pentru ,,placeri'' din astea, ce sa fac.
Mai exact pantofareala Carpati.org

Si atunci de ce sa imi rup eu din timpul meu, sa renunt la ture solo sau cu amicii? Imi vad de ale mele.
Apoi in ultima perioada, de atunci incepand, mi-am schimbat eu optica: nu mai ies pe munte nici sa fiu fugarit de caini, nici sa fac traseu nu stiu de care...ies numai sa ma simt bine facand poze. Si cam atat.

Miercuri, 26 august 2015 - 13:38

florin_1968
florin_1968

Si ca sa-mi spun punctul de vedere referitor la intrebarea topic-ului, sunt de acord cu organizatorul care face o selectie interpretata de unele persoane ca fiind dura, pana la urma raspunde de ei si la final si de reusita turei. Daca se intampla ceva naspa in tura, el o sa piarda ore si o sa scrie multe declaratii intr-un loc ...... ceilalti vor ajunge inaintea lui acasa...... Iar daca accepta persoane paralele cei care au pregatirea necesara oare vor mai merge in viitoarea tura organizata de el? Alaturi de inca o persoana paralela.....dar cu echipament! Pana la urma mergi la munte ca sa te intorci bucuros de reusita turei!

Am un respect deosebit la adresa celor care organizeaza ture, dupa postarea ei au multa bataie de cap si de raspuns multor atacuri, multe pe privat, de genul....cine esti tu sa-mi spui ca nu sunt pregatit, ca nu voi face fata, ca nu am echipament......si da, merg mai repede pentru ca asa vreau.....nu ma intereseaza de ceilalti!!!
De ce oare se incapataneaza sa organizeze ture in continuare?
De ce au renuntat sa mai organizeze ture cei care pana in urma cu 2-3 ani erau in primul rand?

Ce parere aveti?

---
mesaj editat de admin; au fost eliminate pasajele offtopic.

Miercuri, 26 august 2015 - 11:43

boreal
boreal

Dacă ar trebui să răspund strict la întrebarea din topic, aș zice că eu nu aș face nimic altceva decât să-l însoțesc în siguranță pe nefericit până în dreptul celui mai apropiat traseu marcat sau până în locul în care terenul nu mai prezintă dificultăți tehnice și de orientare deosebite. Din punctul meu de vedere, văile de abrupt ar trebui luate în considerare de către iubitorii de munte numai după ce și-au călit entuziasmul în traseele marcate. Ele reprezintă cireașa de pe tort și vin ca o încununare a experienței acumulate în turele de drumeție. În funcție de individ, această perioadă este mai lungă sau mai scurtă și, pe principiul „natura non facit saltus”, nu poate fi evitată.

Pe de altă parte, înclin să cred că întrebarea din topic ar fi fost binevenită dacă era pusă la modul general, fără a se nominaliza o persoană anume. Cred că lumea s-ar fi descărcat de impresii cu mai puțină încrâncenare și nu ar fi adus niciun fel de atingere personalității unuia sau a altuia.

În altă ordine de idei, nu toți pasionații care afișează o tură, de abrupt sau nu, suportă termenul de „organizator”. Unele persoane propun ture doar în speranța că își vor găsi mai ușor companioni și nu se erijează în mari corifei. Trebuie să înțelegem că această rubrică nu este rezervată exclusiv liderilor.

Marți, 25 august 2015 - 16:40

zentai
zentai
Coarda

Prieteni, cine simte atasament fata de valorile democratiei, in primul rand, se duce si voteaza! Carpati.org
Poate ca termenul de "militarie" a fost o alegere nefericita.Totusi, raportat la dinamica grupului, demersul organizatorul unei ture pe nemarcate nu e unul de autoritate in sensul acesta.Adica, cel care organizeaza o astfel de tura, nu o face pentru ca e ahtiat sa dea ordine, ci pentru ca doreste sa arate un traseu fain, ce nu e in lista de trasee marcate,insa responsabilitatea ce implica ca toti sa ajunga la liman nu ramane un comandament moral, un rezultat spre care se tinde, ci este mai presus de "pariul" turei.Intai safe, apoi fun! Carpati.org

Oricum, autoritatea vine din experienta, din faptul ca solutiile ce se impun la evenimentele turei, nu nasc indoiala.Iar cei cu o buna pregatire fzica si tehnica,care s-au evaluat corect la solicitarile oganizatorului, ar trebui sa fie un sprijin grupului, nu un izvor de metehne.Solidaritatea si omogenitatea grupului de aici ar trebui a vina, cand cei mai bine pregatiti ajuta colegii in momentele dificile.Ori a o lua inainte (o tura la nerv pot s-o fac si eu, si oricine bine pregatit fizic) sau a ramane in urma, tradus in cea ma realista abordare, inseamna ca bunul simt o ia inainte sau ramane in urma.Intre acestea doua, ramasul in urma, e acceptabil daca are motive corecte, insa luatul inainte nu are vreo scuza. Cine se stie in performanta, e cazul sa si-o arate pe la concursuri si maratoane, cu cei asemeni lui.Acolo poate fi o miza.La o tura de nemarcate e un act lipsit de glorie si onoare.Acela e ca un militar care trage in civili, in zona ocupata, daca tot s-a cautat metafora militariei.

Marți, 25 august 2015 - 15:54

turturelu
turturelu

Adriana...m-ai uns pe suflet cu comentariul tau calm si asezat...e o problema tare complicata si cu multe fatzete; nu ai le-ai atins pe toate (cred ca e imposibil), dar cele pe care le-ai atins au rezonat puternic cu felul in care concep si eu iesitul la munte...
Atata incancenare...nici la serviciu nu-s asa, d-apai pe munte Carpati.org

Marți, 25 august 2015 - 15:17

odin
odin
Rucsac

Adriana, cand un participant pleaca inainte, strigi dupa el. La fel, incetinesti mersul ca sa nu il pierzi pe ultimul.
Exista situatii diferite, una e sa pleci mai repede pe un traseu gen Babele-Omu pe vreme frumoasa ca vrei tu o ciorba la cabana si eu vreau sa o lalai pe drum admirand si pozand flori. Nu iti pot interzice libera circulatie. Insa daca te inscrii in tura, vrei sau nu vrei, accepti tacit ca nu esti de capul tau si ca de buna voie faci parte dintr-un grup. Apoi daca faci parte din grup cred ca nu e nevoie sa iti explice lumea ce inseamna asta Carpati.org

Stii prea bine ca altfel sta treaba pe anumite trasee unde distanta acceptata este ,,raza vizuala''. Atata timp cat ,,raza vizuala'' este una normala, logica...nu vad problema. Poate vrei tu sa admiri muntele singura la 30 m de noi. Nu e problema Carpati.org Daca la urcus pe undeva, o saritoare, o bifurcatie sau alt obstacol de genul acesta nu te am ,,in ochi'' si te pierzi sau patesti ceva pentru ca am fost neatent cu tine...atunci nu iti mai pot da libertate. Regula ,,militara'' sa te ,,am sub ochi'' o consideri deplasata? Fireste ca nu.
Turele nu se impart in sclavi si stapani de sclavi.

Problema pe care o ridici tu ,,sa nu fortezi lumea sa urce daca nu poate'' e normala. Anormal ni se pare noua intoarcerea de unul singur indiferent de conditie, plecand din grup.

Marți, 25 august 2015 - 12:16

adrianan
adrianan

Am evitat tot timpul sa pun comentarii la discutii de genul acesta , dar de data asta am hotarat sa o fac pentru ca subiectul este foarte important si consider ca sunt lucruri care nu sunt luate in considerare.

Nu reiau cazul domnului Ovidiu pentru ca deja s-au spus destule de catre dumnealui si alti participanti. In cazul celui care a urcat din greseala Valea Adanca anul trecut eu nu gasesc o solutie. Ce poti face cand un participant maratonist, la un moment dat, dispare in fata? Trebuie sa ai in tura obligatoriu un maratonist de podium pentru a-l putea prinde din urma? Nu deschid subiectul cu scopul de a ma amuza sau a fi ironica.. chiar sunt curioasa ce solutii pot fi gasite.

Vorbesc ca participant la o parte dintre turele mentionate si destul de multe ture organizate pe carpati.org de catre diversi organizatori. O parte dintre cei care au comentat au spus ca nu au fost in ture organizate aici si ca in turele lor(ture intre prieteni si in general in grup mic sau foarte mic) nu s-a intamplat sa lase vreodata pe cineva in urma sau, daca au facut-o, conditiile au fost speciale. In primul rand, evaluarea situatiei "la cald" e de multe ori diferita fata de ce crezi ca ar trebui sa faci atunci cand stai linistit acasa si te gandesti.
Apoi, oricat de mult ne-am dori sa fim niste oameni mai buni si sa le oferim si necunoscutilor grija pe care o avem pentru prieteni, in practica "la cald" asta nu se intampla. Nu zic ca e un lucru normal si perfect acceptabil, spun doar cum stau lucrurile si poate putem imbunatati asta.
Din experienta personala spun si eu ca in ture in grup mic intre prieteni deciziile de renuntare la traseu se iau rapid si in unanimitate, dar in ture organizate pe carpati grupul se sparge in 2-3 si organizatorul sta in ultimul grup. Ii putem gasi "vinovati"(nu cred ca e cuvantul potrivit) pe cei care merg in ritmul lor mai rapid sau pe cei care vin desi stiu ca merg foarte incet si se va astepta mult dupa ei... dar nu cred ca asta are sens. De ce ar fi o problema ca se va merge in 2 grupuri mai mici in care participantii au acelasi ritm si se bucura pe deplin de munte?

Eu nu sunt sigura ca este o idee buna in a insista ca un om sa continue traseul, mai ales pe nemarcat, atunci cand starea lui de oboseala se accentueaza. Persoana respectiva va forta sa tina pasul cu ceilalti. Chiar daca ei isi incetinesc ritmul si o asteapta, tot va face pauze mai scurte si va ajunge foarte obosita. Un om in stare avansata de oboseala poate face greseli mari, poate aluneca, poate ceda fizic pe o saritoare... si uite-asa e cu un picior in prapastie. Indiferent de marimea grupului si dorinta celorlaltor participanti de a-l ajuta, sunt portiuni unde nu ai ce face pentru un om daca aluneca pe o portiune expusa si se duce la vale cateva sute de metri. Lucrurile astea se mai intampla si cu cei cu experienta si care nu sunt obositi, dar epuizarea sporeste mult riscul.

Fiecare merge in turele care i se potrivesc. Observ ca unii considera necesar ca turele sa fie militaresti. Dupa o saptamana de munca de dimineata pana seara .. nu inteleg de ce ai vrea sa mergi in weekend pe munte pentru a face cineva militarie cu tine... daca vroiam asta ma angajam in armata sau ma interesam de legiunea straina pentru experiente mai intense. Muntele e o placere, un prilej de relaxare.. de ce sa pierdem asta "scotand militaria din pod"?

In incheiere, va rog ca eventuala analiza pe text sa fie constructiva si sa ne ajute pe toti sa imbunatatim turele, sa le facem mai sigure si placute.

Marți, 25 august 2015 - 11:48

Afisari: 7,420

#85  Inapoi 1 2 3 4 5 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0779 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2020) www.carpati.org