Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2019
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Gemanarea
Muntii Parang

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu Sinaia - Cota 1400 - Babele - Vf. Omu (14)

dxxx
dxxx

Victor si Andras desigur ca aveti dreptate... dar era la doua postari distanta.

La inceput mi s-au aprins toate ledurile rosii, pentru ca parea ca intreaba cinava cu experienta zero... si am luat-o pe partea tragica.
Preventiv.
Si cred ca si justificat prin prisma datelor pe care le aveam.

Ulterior a venit cu precizarea ca totusi a mai condus grupuri... si am si vazut ca David este moldovean, deci probabil ca in mod natural nu cunoaste (asa bine) Bucegii.

Asa ca a fost un fenomen evolutiv... nu schizoid...

Vineri, 11 ianuarie 2019 - 01:27

andras
andras

Sunt de acord cu propunerea lui dxxx, chiar dacă prima postare era amenințător. Nu trebuie sa renunți la tură, dar trebuie să știi ce te așteaptă acolo. Pe vreme frumoasă și stabilă nu e deloc periculos până la Coștila, iar de la Sinaia până acolo va fi o tură frumoasă. Însă trebuie să fiți pregătiți pentru vânt, ninsoare, eventual zăpadă mare și să renunțați la tură dacă e ceață. Te poți pierde în mai puțin de 5 minute pe platou. Dacă țin bine minte e o plăcuță comemorativă la distanță scurtă de cabana Babele... Am și o experiență personală când ieșind de pe Valea Albă nu găseam drumul spre Babele (drumul trece chiar acolo, la ieșirea din vale).
Depinzând de condițiile de zăpadă, de la Padina puteți urca și la Șaua Strunga.
Verificați prognoza meteo și buletinul nivologic (mai important pentru partea Babele-Pestera, Padina-Saua Strunga) când plecați, iar pe platou cereți informații și de la cabanieri. Și evitați marginea platoului spre est, către Valea Prahovei, pot fii cornișe.

Joi, 10 ianuarie 2019 - 22:05

victoranica
victoranica
Coarda

@ontopic:

propunerea lui dxxx suna si mai sigur, si mai interesant, cu risc redus si peisaje mai ample.

@offtopic, dxxx:

- "poti sa-ti omori lejer "pasagerii"
- "Alunecare = cadera pana in valea Cerbului = deces."
- "poti sa mori lejer cu cornisa"
- "epuizarea, apoi hipotermia si ... gata."
- "in cazul ca ai avea decese in grup. "

si, totodata :

"Nu trebuie sa o iei neaparat in tragic." Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Joi, 10 ianuarie 2019 - 21:31

dxxx
dxxx

Nu trebuie sa o iei neaparat in tragic.

Daca reduci traseul la zona sudica (adica renunti la zona Omu) vei fi intre diverse cabane, asta este avantajul Bucegilor.
Cel mai probabil potecile vor fi batute si deci cu orientarea va fi mai usor si nici nu vor fi mari riscuri.

Iti propun sa modifici astfel traseul:
ziua 1 - Sinaia - Cota 1400 - Piatra Arsa - Cabana Babele
ziua 2 - Cabana Babele - Pestera - Cabana Padina
ziua 3 - Cabana Padina - Piatra Arsă - Cota 1400 - Sinaia

Daca ai condus grupuri vara ar cam trebui sa te descurci.

Ramane ca semn de intrebare cat de bine te descurci cu un grup mare, cat de omogen este....
Poate mai reduci numarul participantilor.

Joi, 10 ianuarie 2019 - 19:17

davidbucur
davidbucur

Mulțumesc pentru sfaturi. Probabil o să stăm acasă, nu știu. Pe net nu am găsit mai nimic despre dificultatea traseelor pe timpul iernii, și mi-am imaginat că sunt mai safe. Trasee iarna am făcut doar pe Ceahlău, iar grupuri am organizat, într-adevăr, doar vara. Mulțumesc încă odată pentru atenționare.

Joi, 10 ianuarie 2019 - 16:43

dxxx
dxxx

A, mai era ceva.

Vezi ca si cineva experimentat poate sa aiba rezerve la a conduce un grup mare pe munte. Iarna responsabilitatea este si mai mare.

Deci adaug si conditia numarul 3:
Chiar daca ai mai condus grupuri vara, chiar daca ai mai condus grupuri iarna, un grup mai mare de 6 persoane este un grup mare si este necesar sa ai experienta si in aceasta directie, pe care in mod analog trebuie sa ti-o antrenezi initial vara, apoi iarna pe trasee CUNOSCUTE si abia apoi sa te aventurezi la ce doresti tu.

Desigur ca exista sanse mari sa nu ma asculti, sa va iasa plimbarea, si sa va intoarceti cu bine (ceea ce va doresc).
Insa ai face bine sa te gandesti un pic cam ce riscuri ai si cam cum ai aborda situatia in cazul ca ai avea decese in grup.

Joi, 10 ianuarie 2019 - 16:32

dxxx
dxxx

Condusul unui grup pe munte este ca sofatul... poti sa-ti omori lejer "pasagerii".
Cand te urci la volan ai permis, ai fost scolarizat.

Te intreb - cate grupuri ai mai condus, si in ce conditii?

Colegii Mad si Baumwolle au fost foarte eleganti sa-ti atraga atentia.
Eu sunt mult mai direct.

- in zona Vf Bucura poate sa fie gheata. Alunecare = cadera pana in valea Cerbului = deces.
Adica ce iti spunea in mod diplomatic Baumwolle despre coltari.
- daca dai de conditii dure, ce spune Mad, poti sa mori lejer cu cornisa... dar si o mica deviere din traseu cu intrarea intr-o zona nu neaparat periculoasa poate sa te duca din greseala in greseala intr-o zona departata, platoul este mare si zona vestica rar strabatuta.
Nu pare cine stie ce o mica ratacire, dar vine noaptea, epuizarea, apoi hipotermia si ... gata.

- daca nu ai mai condus grupuri artunci incepe in zone cu potential scazut de pericol si in afara sezonului de iarna.
- daca ai mai condus grupuri vara, atunci nu fa pe timpul iernii decat trasee deja strabatute in timpul verii si cu care esti familiar.

Mi-e teama ca nu corespunzi niciuneia din conditiile de mai sus - pentru ca cineva care ar fi parcurs etapele respective sunt sigur ca nu ar fi intrebat pe un forum asa ceva...

Deci te rog sa abandonezi ideea.
Mesaj modificat de autor!

Joi, 10 ianuarie 2019 - 16:23

vjs
vjs

La Vf. Omu din Bucegi mai exista refugiul salvamont in spatele cabanei. Necesita sac de dormit de iarna si sange cald.

Joi, 10 ianuarie 2019 - 15:19

baumwolle
baumwolle
(admin)

Fără echipament de iarnă (colțari, piolet) și fără minime cunoștințe de identificare a traseelor unde riscul de avalanșă nu este o problemă majoră, nu recomand parcurgerea secțiunii Colții Obârșiei - Vârful Omu.

Joi, 10 ianuarie 2019 - 13:50

xoreax
xoreax
Coarda

Stati cu un ochi pe grupurile montane dupa informatii de actualitate despre starea zapezii din Bucegi.
Pana in februarie se mai pot depune cm de buni.
Inchiriati rachete de zapada, sunt sanse ca spre Omu sa nu dati decat de urme de ski de tura.

Subscriu la cele scrise de mad referitor la conditiile meteo. Eu nu m-as duce iarna pe platoul Bucegilor daca nu as avea vizibilitate.
De asemenea, pe vreme capricioasa (vant, viscol etc.) mai degraba alegeti sa va bucurati de un traseu de padure mai pe la poale decat sa va chinuiti pe sus aiurea.

Poate sunt eu mai nonconformist dar nu imi pot imagina cum cineva isi poate programa un traseu cu o luna inainte.
De multe ori eu sunt indecis chiar in dimineata zilei in care vreau sa plec cu privire la vreme!

Joi, 10 ianuarie 2019 - 10:05

mad
mad
Caraba

Servus si bine ai venit!

Cabana Omu este inchisa iarna.

Cabana Babele este deschisa, insa nu stiu in ce masura poti face rezervare; teoretic, se poate - practic, habar n-am. Dar cu siguranta te poti opri acolo sa bei si sa mamanci ceva.

Cabana Caraiman nu este inclusa in circuitul turistic.

Nu exista raspuns standard la intrebarea daca treaseul e ok pentru o iesire de iarna, cu sau fara incepatori. Si ma refere in special pentru cel din ziua a doua. In conditii decente de vreme si strat de zapada, zilele 1 si 3 n-ar trebui sa puna probleme.

Cu ziua a doua e cam asa: pe vreme buna, singura problema pe care ati putea-o intampina in Platou e lupta cu zapada - cat e stratul, ce urme sunt; dar e simplu, daca vedeti ca-i prea mare si nu mai puteti inainta de oboseala, va intoarceti. Atentie insa: la Cerdac, traseul de vara si cel de iarna nu coincid; pentru siguranta, cel de iarna o ia pe deasupra Cerdacului, pe langa Vf. Coltii Obarsiei, iar daca nu e batuta poteca trebuie sa stiti sa-l nimeriti. Chiar si asa, imi mentin parerea; pe vreme frumoasa, traseul este ok chiar si pentru un grup in care sunt incepatori, daca exista si oameni care stiu ce inseamna o tura de iarna si cum sa tina grupul compact. Dar pe ceata (nu mai zic de viscol), experienta unui white-out in Platou nu-i ceva ce ti-ai dori nici ca om experimentat. Ratacitul e una; dar din punctul meu de vedere mai periculos e faptul ca nu stii unde pui piciorul - nu vezi daca mai esti pe terenul ferm al platoului sau te-ai dat in marginea lui, stai pe o cornisa si te duci la vale.

Joi, 10 ianuarie 2019 - 09:07

robert84
robert84

Salutare!

Cabana Omu este inchisa pe timp de iarna, este deschisa doar statia meteo unde nu se fac cazari.

Joi, 10 ianuarie 2019 - 07:33

mar1us
mar1us

Cabana Babele și Caraiman sunt obiective decorative....nu poți sa te cazezi/sta/etc.in ele.La cabana Omul se poate dormi dar suna înainte pentru rezervare.Daca nu ai experiența montana hibernala trebuie sa știi ca platoul Bucegilor este un loc care pare relativ ușor de parcurs dar care pe timp cețos sau noaptea este relativ ușor sa te rătăcești.

Miercuri, 9 ianuarie 2019 - 23:40

davidbucur
davidbucur

Salutare! Plănuiesc să fac o ieșire de 3 zile cu un grup de vreo 10-15 oameni în Munții Bucegi pe la începutul lunii februarie. Itinerariul nostru ar fi cam așa:
ziua 1 - Sinaia - Cota 1400 - Piatra Arsa - Cabana Babele
ziua 2 - Cabana Babele - Vf. Omu - Cabana Babele
ziua 3 - Cabana Babele - Piatra Arsă - Cota 1400 - Sinaia

Eventual, dacă vremea e faină și avem timp ne gândim să ajungem și la Peștera Ialomiței.

Problema e că pe net am găsit foarte multe informații alandala despre trasee, în special dacă sunt okay pentru realizat iarna. Grupa ar fi cam de începători-mediu, cu câțiva mai experimentați. E okay traseul pentru o ieșire de iarna? Iar cabanele Babele, Caraiman și Omu sunt deschise?

Mulțumesc!

Menționez că e prima mea postare și sper că am nimerit locul corect pentru ea Carpati.org .

Miercuri, 9 ianuarie 2019 - 22:27

Afisari: 419

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0616 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org