Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2019
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Mai 2019
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Negoiul Unguresc
Muntii Calimani

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#47  Inapoi 1 2 3 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu frumos dar lejer de iarna (47)

odin
odin
Rucsac

Cristi, dinspre Poiana Stanii e pericuos numai sus daca e acumulare de zapada. Daca nu e, poti cobora linistit venind de la P.Arsa, pe banda albastra.

Joi, 7 aprilie 2011 - 13:14

private_rayen
private_raye..
Cort

Salve. Stie careva starea traseului pe Piciorul Pietrei Arse si respectiv, coborarea pe V. Urlatorilor? A urcat cineva recent dinspre Poiana Stanii spre Piatra Arsa sau a coborat dinspre Cabana Piatra Arsa spre Busteni?. Intentionez sa merg in week... Multumesc

Joi, 7 aprilie 2011 - 12:53

mihai_mol
mihai_mol

Va multumesc si eu pentru sugesti si interes, din pacate noi doar printr-o minune mai putem sa mergem weekend-ul asta Carpati.org, oricum este bine de stiut pe viitor, va multumesc inca o data..

Marți, 1 februarie 2011 - 09:22

hana
hana
Coarda

Multumesc mult pentru sugestii! O sa avem de discutat pe marginea lor si o sa decidem cea mai "safe" varianta. Multumesc tuturor!

Marți, 1 februarie 2011 - 09:07

zentai
zentai
Coarda

Precizare: propunerea mea de traseu se referea exclusiv la intrebarea HaneiCarpati.org.Pentru @mihai-mol...poate cel mai bine e de incercat in zona Diham sau de mers cu-un grup mai mare prin alta parte...Parerea mea.

Luni, 31 ianuarie 2011 - 21:54

mike
mike
Rucsac

Ok, cred ca s-a inteles in mare daca este sau nu risc de avalansa pe Piciorul Pietrei Arse, iarna. Am sa va rog sa ramaneti la subiect (trasee pentru incepatori).
@mihai_mol- e util sa specifici si cam cat sunteti dispusi sa mergeti (in ore) pentru ca pot exista trasee usoare dar destul de lungi.

Luni, 31 ianuarie 2011 - 20:53

odin
odin
Rucsac

Gabi, poti spune ca n-am dreptate. Nu tin sa am.
De la Babele spre Costila traseu periculor. Babele-Caraiman periculos. Babele pesterea mai jos de Cimitirul Elefantilor e iar pericol de avalansa. Nimeni nu a auzit de vreo avalansa acolo dar e traseu cunoscut pt acest risc. Ca nu a auzit nimeni ca spre Pestera e risc de avalansa taind delusorul ala mic pe la baza, e una; alta e ca am un amic cu o cabanuta in vale si a fost ingropat de 2 oriCarpati.org Noroc ca nu era singur.

Luni, 31 ianuarie 2011 - 20:36

zentai
zentai
Coarda

@-Odin-Salut!Am urcat intr-un an pe Piatra Arsa,pe traseul ce l-am descris,dupa o tentativa nereusita pe Jepi.Doar oboseala m-a intors de la Vagauna,unde intr-adevar zapada se aduna.Versantul n-are inclinatie suficienta s-o ia zapada la vale.A auzit careva,in ultimii 10 ani de vreo avalansa pe Piciorul Pietrei Arse (aka,Coltii lui Varsanufie)?Zapada e inghetata si abia intrau coltarii in ea.Dar n-o sa zic eu acum ca poate n-are dreptate si Odin!Eu am urcat pe acolo de multe ori,precum am zis,legand dorul de Sinaia si neindurandu-ma sa nu pun un pic piciorul si pe minte.Niciodata n-am avut parte de avalanse si odata tot am taiat versantul ala,in sus si-n jos,avand in cap c-ar trebui eu sa gasesc marcajulCarpati.org.Pana la urma am luat-o directia nord,pe unde mi-a dat prin cap si am ajuns in platou,unde ,oricum,stalpii de marcaj au restabilit echilibrul emotionalCarpati.org.Hana nu e chiar o incepatoare intr-ale muntelui,chiar daca cei cu care urca sunt!
@-Hana-fa si tu cum crezi ca e mai bine.La fata locului,daca o varianta mai oke nu iese,o sa te dumiresti,negresit!

Luni, 31 ianuarie 2011 - 20:19

rapel
rapel

Am urcat iarna pe acel traseu in grupuri si de 2 persoane si de 10. Carpati.org insa noi coboram in aceiasi zi la tren nu dormeam pe nicaieri , asa ca aveam varianta de a cobori pe unde am urcat daca zapada nu era ok.Nu eram atat de fraieri incat sa riscam degeaba .Nu ma deranjeaza sa ma intorc pe acelasi traseu decat sa nu ma mai intorc vreodata pe munte.hana se pare ca singura varianta sigura ramane telecabina Carpati.org

Luni, 31 ianuarie 2011 - 20:14

odin
odin
Rucsac

Hana, singurele trasee de incepatori in Bucegi pe timp de iarna sunt cele de la baza. Traseele spre platou sunt dificile. Daca ai chef sa ii iei cu tine IN SPERANTA ca prinzi zapada buna expunand oameni incepatori la un risc pe care ei nu il constientizeaza...sa aveti buletinele in buzunarul de la piept, nu in rucsac.

Rapel, vad ca stii cat e panta aia de lungaCarpati.org Inchipuie-ti un grup mare taind versantul pe la jumatate.

Luni, 31 ianuarie 2011 - 19:55

rapel
rapel

Traseul propus de Zentai e cel pe care l-am propus si eu (Urcare prin Poiana stanii regale iar apoi pe Piciorul Pietrei Arse pana in platou).iarna singura problema o reprezinta ultima curba de nivel ce taie versantul ( nu pieptis ,aia e doar o scurtatura . traseul marcat se continua de la bancuta intai in stanga printre niste stanci urcare usoara apoi coteste la dreapta si urca pana iese intr o mica creasta , apoi pe o curba de nivel lunga de vreo 200 m se iese in platou.) daca zapada e instabila risti sa pleci cu avalansa ..daca e inghetata risti sa aluneci....dar poate voi aveti noroc si prindeti zapada stabila si urme facute.

Luni, 31 ianuarie 2011 - 19:36

odin
odin
Rucsac

Zentai, drumul descris de tine e leit Pelisorul, cu marcaj BA. Daca e ala, nu mai asigura oamenii ca nu e risc si ca e inchis degeaba. Vantul bate dinspre platou si se fac acumulari mari de zapada. Fiind incepatori multi in tura Hanei nu vor urca pieptis. De la bancuta se urca putin apoi traseul coteste spre stanga si taie pe o portiune de cateva sute de metri un versant intreg de zapada care poate pica oricand.

Luni, 31 ianuarie 2011 - 19:16

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

arcarius, sunt de acord cu tine, numai ca , din pacate, acolo regulile le cam face administratia domeniului schiabil - primaria Sinaia si chiar daca drumetul ar fi mult mai indreptatit (dpdv moral) la drumul de vara, risurile inerente amestecului schiori- drumeti pe o o chestie ingusta exista...
in esenta, ce vroiam eu sa zic e ca trebuie vazuta situatia la fata locului, daca-i puderie de schiori pe el, e cam riscant... sanse sunt sa nu fie si chiar daca pe carp nu se incumeta prea multi, sa se inghesuie toti schiorii pe valea dorului si pe cealalta proaspat inaugurata...

plus ca, s-au mai facut cica niste lucrari de "largire a drumului" pe la inceputul verii trecute si l-au stricat si mai rau, aia e...

Luni, 31 ianuarie 2011 - 18:47

zentai
zentai
Coarda

@-hana- parerea mea:urci din Sinaia (marcajul incepe chiar acolo unde te lasa autobuzul, urci pe nieste scari, pe langa Vila Maria, sau ajungi tot acolo pe drumul ce duce "La Brace", sau Furnica, Mănăstirea Sinaia.Tin minte ca intr-o iarna ma sidera denumirea asta, ce era din 50-in 50 de m).In loc să faci la stanga, spre Cota 1400, faci dreapta.Traseul, pana la Stana Regala (Poiana Stanei), practic, e pietruitCarpati.org si cu balustrade ca intr-un parc.De fapt, tin minte ca poteca chiar a fost amenajata pentru Regele Ferdinand.La un moment dat, marcajul se imparte in doua, poteca din dreapta luand-o spre piatra Franz Iosef ( o formatiune stancoasa in apropierea cabanei Poiana Stanei). Te sfatuiesc s-o iei pe varianta din stanga.Cu piatra doar pierzi vremea.De acolo, dai in soseaua care vine din vale, mergi inainte pe sosea, avand in dreapta un gard imprejmuit si pe directia de mers inspre 'si 10(pe un cadran de ceas imaginar) o imagine super faina a Bucegilor.In fată iti apare, urcand pe langa gard, marcajul pentru Piatra Arsa, cu avertizarea "Traseu interzis iarna", fara vreun motiv logic.Ei, pe marcaj, dupa ce lasi o poienita pe stanga, dupa inca 3-4 serpentine, ajungi la Bancuta, un loc de belle- vue,unde merge un popas.Cu fata spre munte, aveti in stanga Hotelul de la Cota 1400, peste plai.Mai sus, pe poteca, treceti prin Vagauna ( pe acolo marcajul poate lipsi, fiind acoperit de zapada.Daca se vede, cauta-l pe stanca din dreapta).Dupa vagauna mergeti un pic inainte apiu stanga, ajungeti pe platou si de aici ar tb.sa se vada stalpii de marcaj si restul devine o formalitate.De pe platou spre Piatra Arsa faceti cam 1 ora, maxim, iar spre Babele inca o ora.
Bafta.E un traseu just for fun, l-am facut de cateva ori cand mi se face dor de Sinaia si n-ai se ca patesti pe el.Daca e ceata, o sa hotarari la Bancuta ce aveti de facut.Chiar si asa, daca treceti de vagauna, unde se mai aduna zapada viscolita (pare zapade mare dar sa nu te sperii, e doar o portiune) puteti sa faceti restul la busola.

traseul de retur poate fi Pestera- cota 2000- Sinaia dar e f.mult de mers.Mai merge s-o luati, de la Piatra Arsa, pe Jepii Mari, inapoi in Busteni

Luni, 31 ianuarie 2011 - 18:28

arcarius
arcarius

@cosminandrei; gresit Carpati.org
Drumul de Vara este poteca/drum turistic, pe munte. Se schiaza pe acolo pt. ca nu sunt administratorii zonei intregi la cap.
Aia nu este partie in nici o tara civilizata, dupa nici o norma. In fine, doar ca sa tranzitezi pe el, schiind of-piste ar mai fi ok; dar cand ii vad iarna de iarna ca folosesc drumul ala drept partie Carpati.org(

@hana; poti cobora la Pestera, apoi Padina-Bolboci-Vf.cu Dor-Sinaia 2000.
A nins sanatos in Bucegi; zapada min.40-50 cm (m-am dat in week-end pe la Genune si prin alte locuri), uscata, afanata.
Intre timp probabil ca o mai bate vantul si gerul asa ca o sa fie ceva crusta.

Luni, 31 ianuarie 2011 - 17:07

rapel
rapel

Hana, puteti incerca sa urcati pe piciorul pietrei arse ( ultima bucata e putin mai expusa acum iarna ,dar cred ca sunt urme) dormiti la babele iar a 2 zi eventual sa coborati pe partia de la 2000.Un alt drumde coborare usor dar lung ... e sa mergeti pe platou spre sud pana pe paduchiosul si sa coborati pe drumul ce ajunge pana la cuibul dorului ( pana aici sunt cam 12 km ) si mai aveti de mers pana in sinaia apoi..( puteti consulta o harta)

Luni, 31 ianuarie 2011 - 16:48

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

daca se schiaza pe drumul de vara, e de recomandat sa nu se foloseasca la mers pe jos (ba chiar sunt si niste indicatoare care cam interzic chestia asta... ) si e lesne de inteles de ce e asa... e, pana la urma, o partie si una relativ ingusta.

Luni, 31 ianuarie 2011 - 16:19

hana
hana
Coarda

Imi cer scuze ca ma bag, dar cerinta lui mihai_mol seamana cu a mea.
Vreau sa urc in Bucegi, sambata cu un grup mare in care sunt si incepatori, pe un traseu cat mai usor, si sa innoptam la Babele. Am inteles ca pe la cota 1400, Furnica, Piatra Arsa ar fi mai usor si lipsit de pericole, dar ma gandeam ce traseu am putea alege la intoarcere ca sa nu ne intoarcem pe acelasi drum?
Mi-ar prinde bine ceva sfaturi, idei. Multumesc!

Luni, 31 ianuarie 2011 - 15:52

andy79
andy79
Busola

Cazare la cabana Poiana Secuilor - posibil acces auto (iarna daca nu aveti 4x4 trebuie lanturi), dar puteti lasa masina la cabana Trei Brazi (20 min mers pe jos). Daca veniti cu trenul sunt trasee din Predeal (cca 2-3 ore) sau din Timisul de Jos (2-3 ore).
Puteti face circuitul Cabana Poiana Secuilor - Cheile Rasnoavei - Cabana Secuilor (cca 2 ore).
Varianta usoara de iarna in Bucegi:
Telecabina pana la cota 2000 din Sinaia, apoi pe platou Piatra Arsa - Babele (2-3 0re), sau Piatra Arsa - Caraiman - Babele (2-3 ore). Daca va mai inhamati la inca 3-4 ore de urcus puteti "sunta" telecabina si sa urcati pe banda rosie pana la 1400 si apoi pe partia "drum de vara" pana la cota 2000.
Pentru o cabana mai "de munte" puteti cobora de la Piatra Arsa la Padina (cca 2 ore, BA).

Luni, 31 ianuarie 2011 - 15:51

mihai_mol
mihai_mol

Cazare la cabana...de dus nu murim o seara...in principiu vrem sa fie o iesire de 2 zile, adica sa plecam sambata dimineata si sa ne intoarcem duminica seara, multumesc

Luni, 31 ianuarie 2011 - 13:00

Afisari: 5,214

#47  Inapoi 1 2 3 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0665 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org