Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Noiembrie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Vremea
Varful La Om (Piscul Baciului
Muntii Piatra Craiului

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Traseu Cabana Piatra Mare -> Predeal (17)

alexq
alexq

Multumesc de informatii. Harta vom avea cu siguranta si ar fi ideal sa mergem repede fara sa orbecaim dupa marcaje pentru ca fiecare minut economisit va conta.

Miercuri, 25 aprilie 2012 - 11:38

cornlel999
cornlel999
Caraba

Am fost acum un an coborare de la cabana piatra mare si exista marcaj vizibil, am fost vara trecuta in sens invers si marcajul nu a pus probleme. Oricum traseul este intuitiv, daca nu mai este zapada mare se poate face.
Daca ai o harta si busola e si mai bine.
Succes!

Marți, 24 aprilie 2012 - 11:38

alexq
alexq

Salut,
Ma interseaza si pe mine acest traseu si am gasit informatii contradictorii cam de prin aceeasi perioada:
aici se zice ca e prost marcat:
http://www.carpati.org/trasee_muntii/piatra_mare-39/

iar aici opusul ca e foarte bine marcat si se economiseste o ora decat varianta pe cruce rosie:
http://www.carpati.org/forum/trasee_ture-2/traseu_cabana_piatra_mare_predeal-1030/1/

Marți, 24 aprilie 2012 - 11:33

cornlel999
cornlel999
Caraba

Salut!
Stie cineva cum e traseul de coborare de pe Piatra Mare in Predeal (punct albastru)?

Luni, 20 februarie 2012 - 13:22

pufyus
pufyus

Asta cred ca e relativa.
Personal ... pot sa zic doar ca a scos untul din mine Carpati.org

Luni, 18 mai 2009 - 13:52

truegenesis
truegenesis

dar nu a fost chiar asa greu urcusul, asa-i? Carpati.org

Luni, 18 mai 2009 - 13:29

pufyus
pufyus

Urs a fost intr-adevar , dar mergea inaintea noastra probabil D ...urmele erau proaspete si le-am avut alaturi, pe drumul forestier care duce de la Susai spre Pietricica si care se intalneste cu drumul forestier ce vine de la Cioplea spre pitricica (cel care nu trece prin Susai).
O sa imi fac timp pentru un jurnal care sa prezinte tura. Legat de punct alvastru versus cruce rosie, la un moment dat se intalnesc si urcusul greu spre Piatra Mare abia de acolo incepe ....

Luni, 18 mai 2009 - 13:07

pufyus
pufyus

Deci traseul implica urs in orice varianta de culoare Carpati.org Probabil va fi varianta cruce rosie de data aceasta Carpati.org Multumesc oricum Carpati.org

Vineri, 15 mai 2009 - 12:30

truegenesis
truegenesis

comparativ cu alte masive lipsite de aglomeratia vaii Prahovei care expediaza turisti atat in vestul cat si in estul ei, as putea afirma ca atat traseul cu cruce rosie, cat si cea cu punct albastru sunt foarte circulate.

acum ramane sa precizez ca local rosul bate albastrul Carpati.org. daca vrei o tura mai salbatica acela va fi pe punct albastru unde am ajuns sa speriem un urs ce se plimba inspre noi pe poteca. daca vrei o tura unde nu ai asa mult de urcat, ci mai degraba doar va trebui sa te dai din drum din cauza unui atv acela ar fi pe crucea rosie. oricum, si pe cruce rosie am vazut ursul chiar inainte de a ajunge la cioplea.

Vineri, 15 mai 2009 - 12:08

pufyus
pufyus

Alta abordare (desi partial a raspuns cipri la ea) :
Ca sa ajung din Predeal la Piatra Mare , ma gandeam la cruce rosie prin Cioplea - Susai - Pietricica. Cred cel putin ca este mai circulat si mai lejer drumul. Zic bine ?
As incerca pe punct albastru dar am impresia ca este mai abrupt urcusul si mai putin circulat. Zic bine ?

Vineri, 15 mai 2009 - 11:23

mihaiburo
mihaiburo
Busola

Traseul cu punct albastru chiar daca nu este f circulat este destul de bine marcat. Singurul loc unde poate fi pierdut e in zona casei de vanatoare. Dupa coborarea care da in dreptul casei de vanatoare se face dreapta pe forestier. Dupa al doilea lac se face stanga si in fata se vede o constructie din beton (gen baraj ... nu stiu exact cum se numeste). Se urca pe acel "baraj" de beton si la 10-15 metri putin dreapta se vede marcajul PA pe un copac. De acolo sunt putine probleme chiar daca sunt zone uned se taie masiv (am numarat 4-5 bidoane, unele pline altele goale, cu ulei pt fierastraie). Din Piatra Mare pana la PA, mie imi pare mai scurta si mai putin solicitanta varianta pe TA apoi pe CR. Din Piatra Mare pana in Predeal gara, noi am facut 5 ore cu pauze cu tot (una consistenta de aproape 45 minute).
PS chiar daca nu am intalnit animale salbatice am vazut doua tipuri de "urme" Carpati.org

Miercuri, 13 mai 2009 - 22:55

rapel
rapel

am coborat sambata asta p bulina albastra ,exact cum spune radu ,am plecat de la cabana la 14:30 si la 18:15 eram in gara !zapada p coborare trecand putin de glezne , in unele locuri putin mai mare!e ok traseul cu toate ca vreo 40 de min am mers in semintuneric(a fost luna plina Carpati.org) de altfel traseu este marcat fb

Luni, 26 noiembrie 2007 - 23:25

stefalexe
stefalexe
Busola

Sustin cele zise de Radu, am avut experiente similare recent in zona.

Punctul albastru se prezinta in regula, dar traseul este prea putin batut, prin urmare, daca e zapada mare nu are rost sa fii tu primul ce bate urme. Daca nu e zapada, dureaza cu o ora mai putin decat varianta cruce rosie prin Susai, plus ca in weekend e aglomerat pe acolo, si drumul spre Predeal devine riscant cu atatea atv-uri, snow-mobile si alte dracovenii motorizate care circula pe acolo.

In acelasi timp, varianta punct albastru prezinta riscul intalnirii cu mamifere, dar e totusi mai circulat decat banda albastra de pe Valea Tamina, despre care multi m-au prevenit sa nu ma duc pe acolo la coborare, existand riscul sa ma prinda seara!

@cipicernat: cine cauta informatii poate gasi printre altele si acest subiect discutat pe forum, deci e util un raspuns si peste un an daca se va trezi cineva sa anunte ceva nou din zona! Carpati.org

Luni, 26 noiembrie 2007 - 22:12

cipicernat
cipicernat
(admin)

Eu cred ca George a fost deja. (Asta daca nu cumva ma inseala memoria vizuala sau poza de la profil).

Dar pentru alti utilizatori poate fi interesanta discutia. Carpati.org

Prin urmare, iata mici observatii:
- Corecta observatia despre zona Tamina (daca sunteti in criza de timp si riscati sa ajungeti noaptea, zona este de evitat)
- Ca si preferinta strict personala, eu aleg (cu mentiunea ca doar urc pe acolo, este pentru mine o alegere logica sa cobor spre casa, deci spre Brasov), varianta pe cruce rosie. Daca totusi as fi nevoit sa cobor vreodata spre Predeal as face aceeasi alegere.

Luni, 26 noiembrie 2007 - 21:15

radu
radu

Eu iti propun sa mergi pe punct albastru, care se desparte de crucea rosie cand cobori de pe muntele Coada Pietrei Mari, la intrarea in padure, la 5min de stana din golul alpin, la 20 min, de vf.Piatra Mare; traseul intalneste in Valea Polistoaca drumul dinspre cab.Susai (cruce rosie), e destul de bine marcat si dureaza 4-5 ore iarna. Am inotat prin zapada pe acolo de curand, necesita ceva atentie la traversarea Vaii Timisul Sec Mic, unde trece pe langa o casa de vanatoare locuita permanent (poti obtine indicatii) si trece pe malul stang printre cele 2 lacuri cu pastravi! Stiu ca suna aiurea, dar cand ajungi acolo iti va fi bine, mai ales ca eviti harmalaia si traficul din zona Susai.

Nu incerca sa mergi pe banda albastra ce duce prin Valea Tamina pt ca este pustiu si multi ursi (intre noi fie vorba am nimerit in mijlocul unei vanatori cu multe masini de teren) si oricum te duce in Timisul de sus, de unde trebuie sa te descurci sa ajungi in Predeal sau Brasov. Bafta!

Luni, 26 noiembrie 2007 - 20:42

varverica
varverica
(admin)

Adica de la cabana pana in Predeal, prin Susai-Cioplea?

Eu zic ca aprox. 4-6 ore, in functie de cat de mare e zapada.

Luni, 26 noiembrie 2007 - 10:16

geo76
geo76
Caraba

CAM CITE ORE SE FAC IARNA PE TRASEUL PIATRA MARE (CABANA) SI PINA IN PREDEAL?

Vineri, 23 noiembrie 2007 - 23:32

Afisari: 4,526

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0779 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org