Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Martie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Aprilie 2019
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Oslea
Muntii Valcan

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#486  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (25) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii pe vaile Bucegilor (486)

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Sunt un pic derutat de intrebare (nu prea inteleg legatura cu vara; de obicei primavara e anotimpul ruperii de prize). Sa le luam pe rand:
- potential de pietre in cap exista oricum pe orice traseu alpin. Iar aici pe Galbinele avem chiar spatiu dedicat Carpati.org la intrarea pe vale, unde in stanga sus e un tapsan de pe care iti servesc caprele pietre cu daruire aproape de fiecare data. Sau daca ai o alta echipa in fata si au ajuns in zona aia friabila de dinainte de hotel.
- bolovani incomozi exista iarasi - unii se numesc saritori Carpati.org Bun, lasand gluma la o parte, erau tot felul de bolovani noi cazuti fata de anul trecut, iar unii chiar mari si ramasi in pozitie instabila. Nu i-am doborat de acolo pt ca nu stiam daca n-o fi vreo alta echipa in urma - ii faceam chisalita...Insa, desi am inceput sa am o traditie anul asta in a gasi pasaje degradate sau cu nivel de dificultate crescut, de data asta va trebui sa te dezamagesc: toate componentele principale erau la locul lor!
- n-am vazut nimic atarnand amenintator. Cat despre camionete, poate un pic mai jos de Piatra Arsa, la bariera... Carpati.org

Joi, 23 iunie 2016 - 11:35

passa
passa

@scufitul_rosu: Acum ca a venit vara, ai vazut vreun potential pericol de pietre-n cap, bolovani incomozi sau camionete care atarna pe Galbinele?

Joi, 23 iunie 2016 - 08:22

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

22 iunie 2016

Vesti bune confrati văiști! Valea Galbinele este o simfonie de stanca uscata si aderenta. Singura ramasita de zapada se gaseste la intrare, dar fara a incomoda.

Hornul dintre Fire este si el uscat, mai mare dragul sa-l cobori.

Valea Costilei pastreaza inca portiuni de zapada, nu numai langa refugiu ci si mai sus.

Joi, 23 iunie 2016 - 08:18

ozzy
ozzy

Salut,
Stie cineva cum se prezinta Valea Morarului mai este zapada, am nevoie de coltari?

Multumesc

Miercuri, 22 iunie 2016 - 22:15

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

20 iunie

Spre marea mea surprindere, Valcelul Titeica a fost in buna parte uscat, in ciuda ploii cu perversiuni prestata de mama natura cu doua nopti inainte. Firul estic al Spumoasei e si el curat integral, fara pic de zapada, cu stanca in general uscata si foarte placuta. Cat se vedea in jos pe Valcelul Mortului nu avea zapada, insa nu e prea relevant fiindca nu se zarea partea de canion. Chiar as fi curios daca stie cineva care mai sunt conditiile pe acolo.

In atentia pasionatilor de senzatii tari: la coborarea pe Jepi, la izvor, m-am pomenit cu ursul care ma astepta calm la 10m in spate sa termin de baut apa. Venise in urma noastra - nu l-am auzit, nu a atras atentia prin nimic, nu l-au latrat cainii de vizavi de la refugiu. Nasol cu ursii astia care umbla sub radar...

Marți, 21 iunie 2016 - 13:37

macaz2006
macaz2006
Caraba

Am si eu nevoie de informatii privind starea zapezii pe Seaca Caraimanului. A fost cineva recent pe acolo, caci de jos din Busteni s-ar vedea ca nu mai e pic de zapada?

Vineri, 17 iunie 2016 - 08:09

metaldaze
metaldaze
Caraba

11.06.2016

Valcelul Titeica - S-a topit toata zapada de pe valcel, se poate face in conditii in vara, atata doar ca este umezeala destul de multa. Terenul e friabil mai ales in jumatatea superioara, recomand cu incredere casca.

Luni, 13 iunie 2016 - 09:40

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

12 iunie 2016

In caz ca se mai indoia cineva la vremea asta, Braul lui Raducu este curat integral. Imi amintesc o singura traversare pe zapada la una din vaile de pe fata nordica, dar de cativa metri si fara probleme. In sfarsit a venit vara!

Pe de alta parte, am fost avertizati de la Salvamont ca unele vai sunt cam periculoase (au poduri de zapada inalte si fragile). Am retinut doar Alba din pacate.

Duminică, 12 iunie 2016 - 19:52

gabi_cargo
gabi_cargo

28.05 Valea Bucsoiului - plina ochi cu zapada, aproape toate saritorile sunt acoperite (cu exceptia uneia de mai jos, dar care nu prezinta nici o problema). Urcarea pe vale nu implica folosirea coltarilor, zapada este moale, apoasa... Pioletul e bine sa fie, pt siguranta... Mai sus era o zona cu bulgari, probabil urmare a unei curgeri recente de zapada, vegetatie smulsa si mici culoare...
Urcand spre Omu am vazut la un moment dat o curgere mica, declansata spontan, care ameninta sa se intensifice dar i-a trecut repede...
Am auzit, dar nu am vazut, ca niste schiori au declansat o mica avalansa pe Valea Morarului, in partea superioara, dar din fericire nimeni nu a patit nimic.

Luni, 30 mai 2016 - 15:05

passa
passa

29.05.2016

Valea Malinului: portiunile de zapada se mentin ca in descrierile anterioare. Zapada este predominant moale si se poate urca cu bocanci semirigizi.

Valea Priponului: se poate cobori pe firul vaii pe zapada moale, cu mici devieri in zona peretilor de deasupra BMC. Am alternat portiunile de zapada cu coastele inierbate ca auzeam apa siroind sub zapada, desi firul vaii avea urme in urcare pe tot parcursul ei. Ceva mai jos de BMC am urmat poteca ce ocoleste ultima saritoare dinainte de stana care are acum cascada.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 30 mai 2016 - 09:30

baumwolle
baumwolle
(admin)

Brâul Mare al Coștilei prezintă, în porțiunea centrală (amfiteatrul de obârșie a văii Coștila), limbi mari de zăpadă. Hornul lui Gelepeanu este curat, spre deosebire de vecinii săi dinspre nord, care sunt încărcați de zăpadă.

Luni, 30 mai 2016 - 06:20

gabi_m
gabi_m

29.05 Pe Valea Morarului zapada acopera firul vaii, se merge bine la coltari. Doar in partea superioara, in apropiere si in ultimul circ glaciar era foarte moale, picioarele si pioletul afundandu-se si mai mult de 30 cm. Era o limba de la o avalansa recenta, tot in partea superioara dar nu fusese mare. Nu se auzea apa curgand pe sub zapada, doar putin pe laterale, de pe versanti. Era ok zapada, pare ca mai rezista cateva saptamani.

Duminică, 29 mai 2016 - 22:31

pruncu
pruncu

22.05 - Valea Costilei - Valea Alba: Pe Valea Costilei zapada acopera, inca, saritorile mari. Cele de jos au inceput sa se descopere, o scurta portiune trebuie catarata. In canion, aproape de intrarea in Balcoane, zapada este intarita si exista urmele unei alunecari de teren. Atentie la pietrele si copacii care ce se afla in firul vaii, alunecarea a plecat din versantul drept. In palnie zapada este moale, apoasa, insa nu pare a prezenta risc de avalansa. Se iese si pe firul vaii, cantitatea de zapada permite asta, eu am preferat sa ies pe fete prin Gelepeanu. In rest, din cauza insolatiei apa siroieste pe fetele de stanca din palnie.

Pe Valea Alba, zapada acopera tot firul vaii. In portiunea superioara, la suprafata se afla un strat subtire si moale de zapda. Sub acesta exista zapada intarita, peste care stratul de la suprafata poate aluneca. Nu exista risc de avalansa, insa atentie la coborare fiindca coltarii se incarca cu zapada. Saritoarea Carnului poate fi coborata pe dreapta, cum cobori, iar sub aceasta zapada este intarita in tot stratul. Am observat o rupere in peretele din stanga vaii, dreapta pe urcare, chiar dupa saritoarea Carnului. Stancaria sta aninata si presupun ca se va desprinde in perioada urmatoare. Recomand purtarea unei casti atat pe Costila cat si pe Alba.

Luni, 23 mai 2016 - 12:33

metaldaze
metaldaze
Caraba

22.05.2016

Valea Bucsoiului - Primele saritori sunt complet descoperite, zapada incepe dupa 10-15 minute. Zapada e umezita la suprafata dar a tinut bine la coltari in prima parte, apoi au inceput sa apara rimaye si bulgari de la avalanse recente. Chiar inainte de Turnul cu Jnepeni, pe o latime de 2-3 metri zapada era curatata perfect la suprafata, semn ca pe acolo cursese de curand.
Abia ne asezasem sub turn pentru o pauza de masa cand s-a declansat de pe Valcelul de sub Varf o avalansa. Initial a avut ceva forta, cu bulgari care sareau, iar apoi s-a transformat intr-o curgere. A durat cu totul cam 5 minute. Stiam ca de aici panta incepe sa creasca si valea se ingusteaza, asa ca am facut cale intoarsa (atat noi, cat si alta echipa de 4 care era putin in urma noastra).
Cam asa a aratat fenomenul: https://www.youtube.com/watch?v=Q41-Ta1gKnU

Luni, 23 mai 2016 - 12:01

mad
mad
Caraba

22 mai:
V Galbinele fir principal: zapada buna de coltari de la intrare pana mai sus de Hotel, apoi curat pana in strunga. Sunt ceva rimaye si inainte de hotel se aude apa curgand pe dedesubt, dar pe centru nu-s probleme.
V Scorusilor de la Strunga Galbinele in jos: zapada moale si care "fuge" imediat sub strunga (din fericire, prea multa nu mai are ce sa fuga), foarte tare mai jos (dar cu ceva rimaye pe partea stanga), iar o buna parte deasupra locului unde se uneste cu Malinul zapada dispare aproape complet.
V Malinului de la unirea cu V Scorusilor: zapada tare si buna de coltar; deasupra saritorii cu cablu zapada dispare complet si mai apare o limba de cativa metri in dreptul Hornului Pamantos, care merge doar la bocanc.

Luni, 23 mai 2016 - 09:47

andulescu
andulescu

Valea Priponului - partea inferioara zăpadă bună de colțari deși un pic flescaita la suprafață. Partea superioară zăpadă mai moale și flescaita calumea.
Valea Caldarilor - cu unele mici întreruperi se poate coborî pe fir la colțari până la vreo 100 m de poteca din Valea Cerbului.

Marți, 17 mai 2016 - 19:25

macaz2006
macaz2006
Caraba

Daca a fost cineva prin zona, doresc informatii despre starea BMC de la Gelepeanu inspre Valea Priponului.

Marți, 17 mai 2016 - 09:01

macaz2006
macaz2006
Caraba

Pe Brana Aeriana - fara zapada
Pe Creasta Vaii Albe - fara zapada
Pe Valcelul Policandrului pe firul matematic, mai era un pic de zapada
Pe Valcelul Stancos - fara zapada
Pe Braul Mare al Costilei - cateva fasii de zapada moale ce merg trecute la bocanc; in dreptul Blidului Uriasilor zapada de coltari - trece apa pe dedesubt, ceea ce il face cam periculos. In zona santinelei blidului, fara zapada.
Pe Valea Alba zapada continua

Marți, 17 mai 2016 - 08:56

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

15 mai 2016

Valea Alba

Desi s-a mai topit, inca se poate face valea integral pe zapada. Atat Carnul cat si saritoarea cealalta se depasesc (inca...) prin stanga.

Atentie la caderile de pietre de pe dreapta.

La depasirea prin stanga a Carnului, stratul este crapat stânga si dreapta. Pe mijloc o fasie de 1,5-2m pe care s-a trecut in siguranta (dar posibil ca in curand sa fie fisurat tot).

Prin dreapta Carnului a iesit la iveala o parte din sufa, dar e ceva de munca pana la ea si oricum nu recomand varianta fiindca pe acolo cad pietre.

Zapada este, evident, flescaita si foarte alunecoasa; am urcat la bocanc semi-rigid pana deasupra Carnului insa mai apoi m-am saturat de alunecat si am trecut la coltari, dar nici cu ei nu-i chiar colt de rai.

Pe platou sunt portiuni extinse de iarba si de zapada.

Valea Malinului

Zapada continua, flescaita, pe distante mari. Pana la intersectia cu Scorusul e zapada continua inca din buza vaii, cu unele ingustari pe alocuri. O mica intrerupere acolo, apoi iar strat continuu pana la saritoarea care se ocoleste prin stanga pe niste trepte de pamant. De acolo pana la saritoarea cu bolovan/sufa (inclusiv ea) a fost cam stanca uscata. Apoi inca un pic de zapada pana la Hornul Pamantos (care e curat).

Duminică, 15 mai 2016 - 20:26

catalin.moisa
catalin.mois..

Salut,
Pe valea Gaura cum e cu zapada?
Vreau sa o parcurg sambata, cat se poate la bocanc.
Mersi.

Miercuri, 11 mai 2016 - 12:16

Afisari: 56,052

#486  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (25) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0870 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org