Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Noiembrie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Decembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Furnica
Muntii Bucegi

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#509  Inapoi  (1) ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii pe vaile Bucegilor (509)

mugurel.ilie
mugurel.ilie..
Caraba

02.02.2014

Zăpada cazuta in ultimele zile, 40 - 50 cm, s-a depus neuniform iar vântul puternic si soarele au curatat unele fete. Vaile se prezintă variat :
- Valea Seaca a Caraimanului : primele saritori vizibile de lângă peretele Piranha sunt acoperite (iar mai sus foarte probabil e la fel). Un strat de 50 - 70 cm de pulver ascunde in aceasta zona gaurile dintre bolovani si îngreuneaza urcarea.
- Valea Albă zona inferioara sub Verdeata : zăpada pulver de 50 cm peste bolovani, inaintare dificila si riscanta. In unele portiuni apa are debit bogat
- Valea Costilei observata de la refugiu : zăpada foarte buna, toți bolovani acoperiti.

Luni, 3 februarie 2014 - 06:15

rupi2003
rupi2003
Caraba

19.01.2014
Albisoara Crucii
Deasupra confluentei cu Cantuniari zapada buna. Prima saritoare serioasa (vara) e un pic descoperita, se trece lejer. Saritoarea din Ceaun e descoperita in treimea superioara, am batut un piton (recuperat) pentru asigurare. Capul a trecut prin dreapta cu mare atentie. Dupa ce se iese din ocolul de pe dreapta al spalaturilor de mai sus de Ceaun, zapada din ce in ce mai proasta - zahar intarit la suprafata in care intra bocancul pe jumatate. Am ocolit o saritoare pentru ca nu ne tinea zapada ca sa ajungem la stanca. Mici portiuni descoperite unde ramonajul te scoate din bucluc. Grohotisul nu e inghetat. O singura portiune de 1,5 m cu gheata pe fir. Doua pitoane am gasit neacoperite de zapada si un al treilea imposibil de atins in Ceaun.
Pe Valea Alba zapada e mai moale sub Carn, a fost destul de cald, se lipea putin de coltari.

Duminică, 19 ianuarie 2014 - 21:51

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

19.01.2014
Valea Malinului - un semi-mixt provocator. Valcelul Poienitei in general uscat, cu unele portiuni de zapada dar relativ ascultatoare, a mers suit fara coltari cu un pic de grija. Hornul Pamantos uscat, se coboara fara probleme. Prima saritoare (cea mare cu bolovan) a mers suita prin stanga dar nu stiu cat mai tine minunea, era un pinten de zapada acolo care a mers urcat la coltari dar care n-am idee cat va supravietui. Zapada destul de proasta in opinia mea - exista niste urme mai vechi care pe alocuri tin, si zapada neatinsa pe alocuri tine, insa am avut destule zone/pasaje sacaitoare in care "pedalam" in gol. Grija pe langa bolovani, tinde sa cada piciorul adanc. La Lespezi destula stanca dezgolita insa merge suit si prin iarba fara apasari. In canionul 2 saritoarea principala (cea care presupune acea traversare dreapta-stanga pe sub un bolovan incomod, surplombant) descoperita, din fericire are ocolire ok prin stanga. Cat se vedea din BMC nu parea sa aiba zapada reprezentativa, insa banuim noi ce se intampla la intersectiile cu alte vai/valcele/hornuri. In partea superioara a vaii zapada in general tare, buna de coltari. Problema este ca a nins un pic in ultima saptamana si s-a depus un strat subtire (sau mai gros, rareori) peste cel vechi lustruit, si care tinde sa mai alunece chiar si cu coltari; cere un pic de atentie pe alocuri. Si, cireasa de pe tort, la iesire o tentativa de cornisa (evident evitabila, pentru cine nu vrea rasfat de final). Concluzie personala: traseu recomandat celor care vor sa scoata untul din ei Carpati.org

Pripon intr-o forma un pic mai buna ca saptamana trecuta, ceva mai multa zapada si parca tine mai bine, n-am mai simtit la fel de tare bolovanii de dedesubt la coborare. Cerbul destul de flescait dar se mentin portiuni consistente de gheata.

Pot furniza poze la cerere pentru cine are nevoie.

Duminică, 19 ianuarie 2014 - 20:25

ad078
ad078
(admin)

18/19.01.2014

Valea Bucsoiului: saritoarea mare de jos descoperita. In rest totul acoperit pana sus. Zapada beton, in partea superioara cateva portiuni cu zapada mai afanata, dar ok.

Omu- Malaiesti- traseul de vara: ok, merge fara coltari. In ultima caldare, aproape de Malaiesti, e ceva gheata, pot fi utili coltarii.

Malaiesti- Tache: ok, pot fi utili coltarii in cateva portiuni, dar se poate trece si fara ei, cu atentie.

Duminică, 19 ianuarie 2014 - 19:52

mugurel.ilie
mugurel.ilie..
Caraba

18.01.2014

Jepii Mari : zăpada si câteva portiuni cu gheata ce se pot ocoli, între ieșirea din jnepenisul de sub canton (valea Mieilor) pana in creasta Urlatorilor. Mai jos traseul se muta pe fata nordica si gheata e aproape continua pana la intersectia potecii cu Urlatoarea Mică (am pus coltarii iar urmele de pe poteca aratau ca nu suntem singurii care facem asta). De la Urlatoarea Mică pana in Busteni poteca perfect uscata, de toamna.

Valea Costilei si Valcelul de sub Perete : mixt, portiuni cu zăpada întrerupte de saritori descoperite (7 - 8 pana sus). Zăpada in general buna, tare si cu placa de 5 cm la suprafața după ieșirea din valcel. Nu sunt rimaye.

Duminică, 19 ianuarie 2014 - 10:21

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

12.01.2014
Valea Alba in forma in care o stiati, oarece limbi de zapada inghetata pana la Verdeata iar in rest zapada in general tare pana sus, buna de coltari, cu unele mici interludii stancoase. Pripon cu destula zapada pe fir dar foarte eterogena; in partea de sus tine bine insa pe masura ce cobori e din ce in ce mai proasta - din cea prafoasa care nu sta impreuna, de iti intra piciorul tocmai dedesubt printre bolovani, cu riscurile de rigoare. Saritoarea mare de jos parea coborabila si pe ocolitoarea scurta (stanga cum cobori), erau urme batute. Noi am preferat varianta clasa, prin Braul Priponit, care e inzapezita dar fara emotii.

In atentia celor care s-au plictisit de stiri cu terenuri de fotbal in panta: s-a inventat si primul patinoar in panta, pe Valea Cerbului Carpati.org

Marți, 14 ianuarie 2014 - 12:21

rupi2003
rupi2003
Caraba

09.01.2014 Valcelul Blidului Uriasilor
Fisura din saritoarea de la intrare nu are gheata, dar e friabila. Zapada e in general destul de buna; pe alocuri stratul de deasupra e mai afanat. Saritorile nu sunt acoperite in totalitate. Depasirea/ocolirea unora dintre ele e destul de delicata si expusa. Am gasit cateva pitoane cu inel vechi si 2 spituri cu cordelina, din care unul parea destul de nou.
Pe Brana Mare a Costilei spre Valea Alba noaptea zapada discontinua e destul de tare, cu mici portiuni mai zaharoase. Pe Valea Alba in dreptul intrarii in brana e zapada suficienta si tare si se coboara usor din brana.

Sâmbătă, 11 ianuarie 2014 - 20:20

vestale
vestale

@scufitul_rosu: Mersi mult de informatii! Pentru ca am ajuns tarziu in Busteni si nu toti aveau coltari, am ales telecabina pentru urcare si pentru a ne bucura de vizibilitatea buna de pe platou.
Am coborat duminica(5.01.2014) pe Jepii Mari, multa gheata si zapada intarita bine pana pe la 1500m, au fost ceva emotii, dar fara incidente.

Luni, 6 ianuarie 2014 - 10:26

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@vestale: am coborat astazi pe Jepii Mici. La coltari se suie/coboara fara probleme notabile (cu exceptia portiunilor de stanca unde ori ii scoti, ori nu pui la inima scrasnitul) , fara ei insa..nu stiu ce sa zic, or fi mers Jepii Mici facuti fara coltari daca esti iscusit sau nu-ti pretuiesti viata, insa n-a fost cazul meu Carpati.org Tehnic zapada e foarte putina pt vremea asta insa este destul de prezenta, in general pe poteca; e batatorita, sunt urme, insa pe sus era inghetata sau gheata de-a dreptul, si nici in rest nu era foarte linistitor (unele traversari inzapezite mai aiurea care puteau fi evitate pe iarba, dar care nici ea nu tine asa bine cum te-ai astepta). Concluzie: fara eroisme, ca-i un pic tricky.

Vineri, 3 ianuarie 2014 - 23:29

vestale
vestale

Pe Jepi Mari sau Mici sunt portiuni mari cu gheata/zapada tare?
Stiu ca sunt trasee inchise iarna, dar cea iarna adevarata se lasa asteptata in multe masive.

Vineri, 3 ianuarie 2014 - 18:03

mihnea
mihnea

29.12.2013
Poteca de vara spre Malaiesti Tache Ionescu - zapada putina, inghetata pe alocuri, se poate aborda fara probleme si fara echipament tehnic;
Malaiesti - Hornul Mare - Vf. Omu - zapada inghetata in caldarea Malaiesti si pe Horn; urme batute pe horn si inghetate; s-au parcurs fara coltari Duminica dimineata, dar este preferabil piolet in caz de portiuni inghetate;
Vf. Omu - Valea Cerbului - Zapada moale, topita de soare in caldarea superioara; Portiunea inferioara a caldarii umbrita, pana la liziera padurii cu zapada inghetata beton, cu urme batute dar pe alocuri s-au folosit pioletii pentru spart gheta la anumite traversari expuse.

Marți, 31 decembrie 2013 - 13:36

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

29.12.2013

Traseul de Brana Aeriana: urcabil fara coltari pana la releu, insa pt siguranta ar fi recomandabili. Sunt cateva portiuni de zapada intarita/gheata fix pe traversarile expuse: cea de dinaintea iesirii in Policandru, cea aflata imediat inaintea Aerienei, si cea imediat de dupa brana (ocolirea care permite apoi accesul catre creasta). Zapada destul de tare pe Valcelul Stancos dar nu pana sus, dar aproape fara zapada pe stanga prin zade; saritoarea cu lant perfect uscata (!! si mai zicea cineva ca iarna nu-i ca vara...asa e, e mai bine Carpati.org ) dar cu zapada de la Panda pana sub ea; mici petice de zapada pe Policandru insa unele chiar fac viata mai usoara, iar portiunea cu lant e o simfonie a catararii elementare pe stanca uscata; inaintea ultimului punct de belvedere inainte de brana zapada acumulata (se vede din DN1) insa suficient de maleabila pt a sapa urme, si oricum cu oarece urme deja existente; Creasta Vaii Albe se poate sui fara sa atingi zapada (in schimb se vedeau limbi semnificative pe BMC, si in stanga si in dreapta). Gelepeanu fara probleme, slalom pe stanca printre petice de zapada. Platou cu zapada sporadica, se poate traversa de-a dreptul pana la iesirea din Alba. Coborarea pe Alba la coltari placuta, urme deja bine batute, zapada in general tare in care prind excelent coltarii, fara surprize majore - poate cu exceptia faptului ca pe ocolitoarea saritorii Carnului (stanga cum cobori) s-a pus sufa! Prinde bine la psihic, ocazional chiar la fizic...

Duminică, 29 decembrie 2013 - 21:17

lonita
lonita

Buna seara.
A urcat cineva pe traseul Tache Ionescu la Malaiesti? Care e starea traseului, sunt portiuni dificile?
Multumesc.

Duminică, 29 decembrie 2013 - 16:47

iron_maria
iron_maria

A urcat cineva recent pe Valea Ialomitei? Care e starea zapezii?

Duminică, 29 decembrie 2013 - 15:58

mugurel.ilie
mugurel.ilie..
Caraba

22/12/2013

Grohotisul Inflorit (alt 1700 m, umbrit si orientare estica) - zăpada buna de urcat la bocanci
Valea Spumoasa, firul superior (deasupra Branei Portitei, orientare sudica) - zăpada moale, urme de 10-30 cm
Jepii Mari (Schiel) - in zona cu cabluri (orientare sudica) dintre Urlatoarea Mare si Muchia Urlatorilor (1900 - 1700 m) seara se formează gheata. Soarele topeste zăpada din poteca iar după apus traseul marcat devine patinoar. Sub Muchia Urlatorilor (expunere nordica) zăpada mică si parțial intarita, fără gheata.

Miercuri, 25 decembrie 2013 - 08:50

diciu
diciu

23/12/2013

Valea Comorilor (firul din mijloc)

În partea de jos zăpadă puțină.
Săritorile cu gheață, descoperite.
Undeva de la 1700m altitudine (cam 100m verticali sub intersecția cu Brâul lui Răducu) zăpadă perfectă pentru colțari până la ieșirea în platou.

Jepii Mari (Schiel) are strat subțire de zăpadă înghețată pe aproape toată lungimea.

Luni, 23 decembrie 2013 - 23:46

ad078
ad078
(admin)

22/12/2013

Valea Cerbului pana la Valea Caldarilor- zapada foarte putina

Coltii Morarului- complet lipsiti de zapada. Pe BMM am traversat cateva limbi de zapada, nu necesita echipament.

Valea Adanca- cele mai multe saritori sunt descoperite. Saritoarea cea mare se poate trece mai lejer, la baza ei s-a acumulat ceva zapada. Zapada buna de coltari doar pe o mica parte, a doua treime. In rest, interesant, mixt.

Luni, 23 decembrie 2013 - 20:33

horjeaeugen
horjeaeugen
Caraba

15.12.2013
Valcelul Claitei se parcurge in prima sa jumatate "la mixt" atat prin abordarea directa a saritorilor cat si prin ocolirea acestora. Forte placuta catararea in ambele variante.
In a doua jumatate zapada este foarte tasata si faciliteaza inaintarea rapida la coltari. Ultima saritoare, cea cu capac, abordabila doar cu pioleti tehnici, se poate ocoli pe fetele din stanga sensului de urcare tot prin catarare la mixt.Totul e inghetat bocna.

Braul lui Raducu nu ridica probleme deosebite intre valcel si Seaca dintre Clai. Nu cunosc mai departe starea traseului.

Hornul cu Florile, lipsit de zapada in zona inferioara inerbata, prezinta strat subtire de zapada inghetata si mai ales gheata pe zona expusa. In functie de experienta participantilor necesita parcurgerea prin asigurare (balustrada sau filare) cca 80 ml.

In zona Braului de Sus al Jepilor exista un strat subtire de zapada ce faciliteaza inaintarea rapida spre platou.
Inceea ce priveste Jepii Mari ultimele informatii postate corespund in integralitate realitatii.

Subscriu in totalitate la initiativa privind rubrica despre starea traseelor nemarcate(alpine).
Toate bune!

Luni, 16 decembrie 2013 - 07:55

rivas
rivas
Caraba

multumim ado78 pt. informatii ! si ideea cu rubrica este binevenita

Duminică, 15 decembrie 2013 - 17:20

ad078
ad078
(admin)

14/12/2013 Valea Seaca dintre Clai- Braul lui Raducu- Jepii Mici

Prima jumatate: zapada 20-30 cm. Saritoarea mare descoperita. Mixt. Saritoarea cu fereastra tapetata cu gheata. Inca vreo 2-3 pasaje interesante din cauza conditiilor.

De la jumatate pana inainte de iesire zapada buna de coltari. La iesire iarba acoperita cu putina zapada.

Pe Brau si pe Jepi- zapada ok pana aproape jos.

Ar fi fain daca si altii ar pune informatii de genul asta Carpati.org Daca se vede interes, poate facem si o rubrica noua pe site despre asta

Ture faine si multe Carpati.org

Duminică, 15 decembrie 2013 - 13:51

Afisari: 60,735

#509  Inapoi  (1) ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0885 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org