Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Noiembrie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Vremea
Varful Furnica
Muntii Bucegi

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#507  Inapoi  (1) ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii pe vaile Bucegilor (507)

jelearazvan
jelearazvan

Luni, 31.03
Valcelul Inspumat-uscat complet și plin de frunze Carpati.org
Valea Spumoasa-zăpadă dura, numai bună de coltari; câteva săritori în partea de sus, neacoperite dar fără probleme.
Brana Portitei- (până la Portita) uscată complet, fără zăpadă; după Portita (până în Valcelul Mortului) zăpadă printre jnepeni, dura în rest, fără probleme. Intrarea în Valcel se face lejer (existau deja urme).
Valcelul Mortului-zăpadă dura, bună pt coltari; Existau deja urme (mulțumesc pe această calea persoanei care le-a făcut Carpati.org ); ultima saritoare pune câteva probleme dar există și un piton, ruginit dar bun, pe partea stanga.
Braul Mare al Caraimanului-cu zăpadă dar moale; fără probleme.
Valea Jepilor-zapada pe firul văii, bună de coltari (existau deja urme); 90% făcută numai pe fir, la coltari (o placere!).
Sper sa ajute.
Bafta.

Luni, 31 martie 2014 - 20:36

laura_beje
laura_beje

30.03.2014

Valea Seaca a Costilei: zapada beton in jumatatea inferioara, zapada care se rupea in placi in jumatatea superioara, saritorile acoperite in mare parte, dar nu complet.

Valea Malinului: zapada solida si stabila, acoperire completa.

Luni, 31 martie 2014 - 20:16

adi79der
adi79der
Caraba

Stai linistit, nu te-a invinovatit nimeni. Intre tine si noi au mai fost doua persoane, care insa s-au intors inainte de Carn. Oricum, te-am vazut cand urcai, erai cam la jumatatea distantei dintre Verdeata si Carn cand noi am ajuns la Verdeata, dar am mai stat sa ne echipam.

Ursul a fost uimitor de pasnic, avand in vedere ca noi am mancat pe Carn cu el in preajma si nu s-a apropiat (abia cand ne-am ridicat sa plecam l-am vazut). Si ca bonus, a stat si la pozat. Carpati.org

Duminică, 30 martie 2014 - 23:44

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Ma uitam la voi de pe Carn si ma gandeam: "sa vezi ce injuraturi imi iau eu acum pt pietrele astea...nevinovat" Carpati.org
Nici nu stiu cum sa-mi para ca nu am vazut ursul, rau sau bine. Cred ca totusi balanta inclina spre bine - nu e o priveliste prea incurajatoare intr-o tura solo... Carpati.org

Duminică, 30 martie 2014 - 22:21

adi79der
adi79der
Caraba

Animalul "nelinistit" era un urs dolofan, jucaus si foarte fotogenic. Sau cel putin la ora 11 cand am ajuns noi pe bolovanul Carnului era pe o fata de iarba la cca 200m, jucandu-se tolanit la soare cu un bat de lemn.

Oricum, nu cred ca proiectilele de pe vale erau lansate de animale, mai degraba fiind cauzate de incalzirea rapida a versantilor. Chiar a fost enervant de cald azi.

Duminică, 30 martie 2014 - 21:39

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Face omul ce vede la altii Carpati.org (thanks go to sciprian)

30 martie - Valea Alba - Omu - Valea Morarului

Mici adaugiri la ce (bine) zicea sciprian in privinta Albei:
- nu am avut probleme cu placile pana la Carn (unde trebuie ceva grija), in schimb devin mai evidente/potential suparatoare dupa aceea. N-a luat-o nimic la vale dar muncesti mai mult. Oricum, valea a fost intr-adevar buna de coltari la acele ore (9:30-11:30 cu aproximatie), pe alocuri e bocna
- grija daca vreti sa ocoliti Carnul prin dreapta cum urci. Si in timp ce urcam spre el, si dupa aceea au cam fost bombardamente de pietre venite de pe versantul drept. Posibil sa fi fost vreun animal mai nelinistit pe sus (dar nu l-am zarit), insa daca e pur si simplu de la primavara merita luat in seama. Nu treceau 10 minute fara sa cada ceva. Noroc ca valea nemaiavand denivelari (gratie zapezii) proiectilele nu au traiectorie impredictibila - se rostogolesc in general pe firul vaii.

Restul de traseu:
- platoul e un melanj de iarba cu zapada, predominand totusi ultima. Destul de tare, spre surprinderea mea.
- catre Omu a mers facuta traversarea de vara a circului de sus al Cerbului, pe la baza peretelui
- pe Morar zapada a fost majoritar moale, cu putine exceptii. Tinde sa faca bulgare sub coltari. Banuiesc ca ar fi enervant de suit, dar la coborare e curata kinetoterapie pt genunchi Carpati.org Cu exceptia caldarii de sus si a a portiunii de sub ea, am fost surprins cat de moale poate fi - inclusiv in canion, unde intra piciorul mai sus de glezna si ocazional pana la genunchi sau chiar sold.
- saritoarea mare incepe sa se descopere, deja stratul de zapada ce o acopera are doua crapaturi care cer un mic slalom (si zapada de acolo e tot moale!)
- sunt destule zone in care stratul superficial aluneca bine mersi peste cel vechi, astfel incat am facut un fel de schi chinuit in ciuda coltarilor din picioare
- versantul sudic al Balaurului majoritar iarba, dar cu limbi de zapada pe la traversari de valcele, locuri ferite etc
- Pripon cu oarece cornise in partea de sus, altminteri plin de urme de schiuri
- BMC ramura dinspre Alba: majoritar iarba dar cu limbi de zapada considerabile la traversari (cat am apucat sa vad); daca Gavanele aveau limbi de zapada pana in buza prapastiei, e de presupus ca si in Blid e mai horror
- Poiana Costilei e un rai de branduse si ghiocei
- pe Munticel trebuie sa ai grija sa nu te calce ATV-ul Carpati.org

Duminică, 30 martie 2014 - 19:33

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Multumim mult, Ciprian!

Sâmbătă, 29 martie 2014 - 18:03

sciprian
sciprian

29.03.2014 Sambata Valea Alba... coborata pe schiuri

E de coltari. Pe aproape toata valea sunt placi de 10-15 cm grosime iar dedesubt zapada tabla. Unde nu sunt placi asemenea zapada inghetata. Carnul se trece lejer prin stanga cu urci. Placile sunt stabile de am schiat pe ele fara a le rupe complet.

Sâmbătă, 29 martie 2014 - 17:52

sciprian
sciprian

S-a mers azi pe Alba (vezi la "Ture"). Organizatorul a lasat si un nr de telefon. Il puteti suna si cere informatii.

Vineri, 28 martie 2014 - 22:52

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Subscriu Carpati.org

Vineri, 28 martie 2014 - 20:18

octaviandri31
octaviandri3..

Am rugamintea sa-mi spuna si mie cineva, care mai e starea zapezii pe vaile din Bucegi. Mai exact ma intereseaza, Alba, Cerbului si Jepii Mici.
Multumesc anticipat.

Vineri, 28 martie 2014 - 19:58

diciu
diciu

21.03.2014
Albișoara Crucii
Săritorile aproape complet acoperite, am folosit coarda într-un singur loc.
Până la ~1800m zăpadă tare, înghețată.
Mai sus de 1800m zăpadă scursă de pe versanți modelată de vânt care suna rău sub picioare dar poate fi ocolită pe fețe.
Chiar la ieșirea în platou plăci mari de vânt.

Valea Albă
Acoperită complet de zăpadă, ambele săritori pot fi ocolite ușor.
Consistență amestecată - la soare zăpadă umedă care încarcă colțarii peste un strat înghețat - la umbră înghețat bine.
De la a doua săritoare (de altitudine mai mică) în jos se coboară ușor, pe călcâie.

Sâmbătă, 22 martie 2014 - 01:16

rupi2003
rupi2003
Caraba

15.03.2014
Albisoara Turnului
Rapelul de pe Vf. Strungii se termina intr-o zapada afanata in care intri uneori mai sus de bocanci. Zapada e in continuare afanata pana la saritoarea mare de deasupra confluentei firelor.
Unele tipuri de coltari se incarca mult.
Am facut mai multe rapeluri cu corzi de 50 m din zada in zada.
Saritoarea mare de pe dreapta confluentei (in coborare) e descoperita cam 4 m, din care un hornulet off width are vreo 2 m care cu ceva chin s-ar putea probabil urca.
Pitonul de rapel e deasupra zapezii.
De la confluenta pana la trecerea spre hornul final (din capatul caruia se face vara rapel) zapada destul de inchegata care iti permite sa cobori fara emotii cu fata la zapada panta destul de inclinata.
Pe traversarea si coborarea spre hornul final zapada mai putin inchegata.
Pe hornul final zapada e moale si la 2 denivelari se vede stanca.

Duminică, 16 martie 2014 - 10:41

mugurel.ilie
mugurel.ilie..
Caraba

15.03.2014 in Piatra Craiului (postare offtopic pentru persoanele interesate, cred ca e mai bine sa nu deschid un topic fără activitate)

1. Traseul pe creasta (nordica si sudica): zăpada putina, 1/3 din creasta se parcurge in condiții de iarna iar restul e ca toamna. Fata estica in general curatata in apropierea crestei, cea vestica e încărcată iar zăpada nu e consolidata. De la Curmatura pana la vârful Turnu pasajele mai expuse de la lanturi sunt perfect uscate. Coltarii nu au ieșit azi din rucsac.
2. Fata estica: zăpada putina si consolidata, toate traseele de acces pe est se parcurg fără probleme.
3. Fata vestica: puternic încărcată cu zăpada neconsolidata. Trecerile pe vest ale potecii de creasta sunt momente neplacute. Nici unul din traseele marcate de pe fata vestica nu fusese circulat pana am trecut prin dreptul lor.
4. Drumul prin Prastii : zăpada uneori inghetata de la capătul lui superior pana in Prapastii unde primește din dreapta poteca prin Cheile Pisicii. Apoi uscat.

Duminică, 16 martie 2014 - 00:06

sciprian
sciprian

15-03-2014 -> Valea Alba (pe schiuri)

Nu prea cred ca ar mai fi de actualitate pentru zilele urmatoare dar...

De sus in jos: am coborat cam 50 de metri fara schiuri deoarece vantul a creat niste "valuri" de zapada si oricum fasia de omat era foarte ingusta , aproximativ 3-4m, si inghetata. Din locul de unde am inceput coborarea pe schiuri, zapada era inghetata, dar alterna cu portiuni moi. Am preferat partea dreapta (cum cobori) tocmai pentru ca era zapada tare. Saritoarea Carnului descoperita, am descatarat-o prin dreapta fara probleme dar si fara schiuri pe picioare deoarece nu era loc suficient. De la saritoare in jos, zapada tare pe dreapta, moale pe stanga. Cu vreo 100m inainte de Verdeata, era o crusta enervanta dpv al schiatului.

Apreciez ca se poate urca fara coltari o mare parte din vale, pe dreapta, unde zapada e moale.

Sâmbătă, 15 martie 2014 - 23:35

cristi.mondiru
cristi.mondi..
Busola

13.03.2014

Albișoara Gemenelor:
În aproape toată valea zăpada este afânată, în unele locuri prezintă plăci de vânt care cedează sub greutate. Săritoarea din amonte de Brâul Hornurilor are zăpadă cam la 30 cm sub pitonul din stânga în sensul de urcare, fără gheață sau zăpadă consistentă în partea superioară a săritorii. Hornurile de final cu zăpadă afânată.

Valea Albă:
De la intrarea în vale ( în sens de coborâre) pâna la primul horn zăpada este bocnă. După horn și până La Verdeață zăpada este destul de bună pentru coborâre ( te afunzi cam până la glezne, destul de stabilă).

Vineri, 14 martie 2014 - 01:02

jelearazvan
jelearazvan

Salut. Stie cineva cum se prezinta acum vaile din Bucegi? Care este starea zapezii? Mai exista risc de avalansa? Intentionez sa fac o tura maine pe una din ele. Multumesc.

Marți, 11 martie 2014 - 09:21

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

02.03.2014

Valea Alba-Valea Priponului

Din ce poveseste marko deduc ca a nins intens dupa-amiaza si seara, fiindca atunci cand am urcat-o noi am prins doar o ninsoare ultrafina, gen bobite, de trebuia sa te uiti cu lupa ca sa vezi fulgii, si nu parea sa se fi acumulat mare lucru nici macar in partea de sus. Cu ceata si vantul de pe platou (care inca nu era la rangul de viscol!), in triunghiul amintit de marko a fost complicata orientarea si ziua, nu vreau sa imi imaginez cum o fi fost noaptea pe viscol...

Am reintalnit pe ambele vai fenomenul observat saptamana trecuta pe Bucsoi insa mai accentuat - exista un strat intarit la suprafata care se sparge in placi si aluneca peste cel vechi, lasand in urma acea coroana tipica de avalansa insa la scara mica (hopefully...). Stratul superficial care fuge nu am vazut sa depaseasca 20 cm - suficient insa ca sa plece cu tine o placa daca nu esti atent si sa te dezechilibreze. Exista o portiune de pe Pripon (imediat sub prima caldare, daca imi amintesc bine, la intrarea in canion unde valea capata inclinare) unde fenomenul era mult mai accentuat.

@marko: daca era asa viscol si ninsoare, crezi ca s-o mai distinge ceva din urmele tale astfel incat sa existe pericolul real sa ne luam dupa ele? Carpati.org

Luni, 3 martie 2014 - 12:04

marko
marko

02.03.2014 - Valea Alba

Am coborat dupa lasarea intunericului. In partea superioara s-a depus un strat proaspat de 10-15 cm de zapada fina, cantitatea de zapada proaspata fiind considerabil mai mica la Verdeata. Intrucat stratul vechi este inghetat, este posibil sa se declanseze avalanse pe toate vaile de abrupt in perioada imediat urmatoare.

Pe platou, in triunghiul imaginar Hornul lu Gelepeanu-Babele-Saua Vaii Albe sa nu va luati dupa urmele din zapada caci ieri seara dupa lasarea intunericului am strabatut zona in lung si in lat si de-a curmezisul intr-un viscol infernal si ceata densa. Carpati.org

Luni, 3 martie 2014 - 11:14

mugurel.ilie
mugurel.ilie..
Caraba

01.03.2014

Valea Galbinele, firul principal : zăpada buna pana la Hornul Coamei si moale, bocancul intra 10-20 cm, in continuare pana in Strunga Galbinele. O singura saritoare descoperită parțial (vara are un bolovan mare si se urca prin stânga), dar a rămas pe stânga ei suficientă zăpada cât sa se urce bine. Ieșirea in Strunga nu pune probleme.

Hornul Coamei : complet acoperit primii 50 m de la confluenta cu valea apoi se vedeau praguri de piatra.

Valea Scorusilor : zăpada foarte buna si tare, aproape tot parcursul intra doar coltii frontali. Un prag parțial descoperit se urca printr-un horn de 4 m. La ieșire o cornisa mică precedata de ultimii metri foarte inclinati.

Duminică, 2 martie 2014 - 07:07

Afisari: 60,230

#507  Inapoi  (1) ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0865 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org