Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Noiembrie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Vremea
Varful Sandru Mare
Muntii Nemira

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#507  Inapoi  (1) ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii pe vaile Bucegilor (507)

giubbie
giubbie

Pe Valea Morarului mai sunt cateva limbi de zapada; a trebuit sa facem doua traversari, fiecare intre 5 si 10 metri pe latime.

Conform unor turisti intalniti sambata la Omu (veniti dinspre Malaiesti), pe Brana Caprelor e o limba de zapada cu latimea de aproximativ 2 metri, pe Hornul Mare e zapada, insa nu pe toata latimea (se poate ocoli), pe poteca de vara sunt de asemenea limbi de zapada, insa nu pun probleme.

Marți, 1 iulie 2014 - 11:11

the.ingrid
the.ingrid

Ca sa evitam un dus cu mazga si jnepeni, si sa evitam sa lustruim cu burta stanca, am ocolit-o pe fetele de iarba din stanga. E zona uda, cu nitica zapada si cu ce-au mai carat avalansele iarna asta.

Luni, 30 iunie 2014 - 13:27

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Ma gandeam eu...
Saritoarea cu fereastra (cea de dinainte de intersectia cu Valea lui Zangur) sper ca e destupata, nu? Sa nu-mi zici ca fac surf pe vreun pod de zapada pana deasupra ei...

Luni, 30 iunie 2014 - 13:15

the.ingrid
the.ingrid

@Scufit: Cred ca sunt cadavre noi de jnepeni, deci da Carpati.org Dar ai bonus si-o rimaye, de toata frumusetea. Un 2-in-1 care te trezeste bine-bine daca n-au facut-o deja celelalte saritori Carpati.org

Luni, 30 iunie 2014 - 13:12

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@ingrid: La intrarea in saritoarea lui Zangur mai e incalceala aia de zade/jnepeni de anul trecut? Ca n-a picat rau Carpati.org

Luni, 30 iunie 2014 - 13:06

the.ingrid
the.ingrid

Ieri, Valea Seaca a Caraimanului: in partea inferioara uscata, in partea superioara unele saritori umede. Mama saritorilor, Zangur era cam umezita, dar ce poate sa faca mai bine la morcovi decat stanca uda? Rimaye incep de la saritoarea lui Zangur in sus. Nu ridica probleme, se poate traversa pe langa/ocoli pe fetele de iarba. Valea lui Zangur: cu niste rimaye, ce se pot ocoli sau chiar se poate trece peste, zapada e intarita si stabila. Majoritatea saritorilor sunt umezite, in mod normal nu ridica probleme, dar acum ingreuneaza trecerea. Brana Portitei: autostrada, cu tot felul de floricele pe langa! Carpati.org

Soare,
Ingrid

Luni, 30 iunie 2014 - 11:43

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Uite si niste poze ale unui grup care a fost duminica pe Bucsoiu Mare, iti mai faci o idee cum arata la fata locului: https://picasaweb.google.com/113141227558205294823/BucsoiuMare

Vineri, 27 iunie 2014 - 11:00

sciprian
sciprian

Acum 2 weekenduri: Brana Caprelor si Valea Malaiesti - curate; in caldarea de sus pe Morar mai erau cateva fire de zapada dar mai jos nu stiu. Daca atunci a fost asa, ma indoiesc ca acum e mai multa zapada Carpati.org

Vineri, 27 iunie 2014 - 10:57

john_tukey
john_tukey

Salut,

Aveti informatii actualizate despre valea Morarului ?
In plus, ma mai intereseaza traseele marcate pe Brana Caprelor si BA spre Malaiesti.
Multumesc.

Cu bine.

Vineri, 27 iunie 2014 - 10:53

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Multumesc Victor, informatia e buna oricum, ca ma cam manca in palme de o Seaca a Caraimanului si cu ocazia asta m-am potolit Carpati.org

Marți, 24 iunie 2014 - 21:06

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

N-am urcat pe Seaca Caraimanului, doar am admirat-o de la distanta de pe Picatura, Coltul Strungii si imprejurimi. Voiam sa ne dam jos pe ea insa faptul ca nu aveam la noi coltari si piolet ne-a facut sa reconfiguram. Rimayele erau vizibile si destul de adanci, este posibil ca in zona mediana apa sa fi sapat gauri si zapada sa formeze poduri facand destul de periculoasa valea in aceste conditii.

Retractez informatia legata de Hornurile Vaii Seci, se pare ca mai prezinta portiuni cu zapada uitandu-ma pe o poza facuta din dreptul lor.

Luni, 23 iunie 2014 - 22:11

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@victor: spune-mi te rog, ce echipament ati folosit? Merge numai cu coltari sau ati avut nevoie si de altceva? Are si poduri sau numai rimaye?

Luni, 23 iunie 2014 - 21:03

victoranica
victoranica
Coarda

Valea Seaca a Caraimanului prezinta portiuni cu zapada si rimaye destul de mari; Hornurile Vaii Seci aratau curate insa foarte, foarte umede, la fel si Valcelul Picaturii.

Brana Portitei, cum zicea si Andrei, e uscata iar traversarile nu pun probleme

Luni, 23 iunie 2014 - 18:08

baumwolle
baumwolle
(admin)

Versantul sudic al Caraimanului este curat, toate văile se parcug în condiții de vară.

Brâna Portiței curată, se parcurge în condiții de vară, zăpada din V. Mortului și Hornuri nu pune probleme. Urcarea spre Tunelul Picăturii are porțiuni mai umede, dar fezabile.

Luni, 23 iunie 2014 - 14:18

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

22.06.2014

Valea Galbinele

Intr-o mare forma! Zapada nu mai este deloc (doar un petic mic jos, insignifiant) si, in ciuda tuturor ploilor din ultima saptamana si din ziua precedenta, stanca a fost uscata. Ceva imi pare schimbat la prima saritoare, accesul la ea e ciudat, altfel decat il stiam. Ori a mai cazut cate ceva de sus (apropo de bolovanul care a modificat "geografia" vaii acum cativa ani), ori au lucrat avalansele. In fine, e fezabila oricum dar cu ceva grija la intrare.

Hornul Coamei era in starea lui naturala (adica fleasca) si se vedea niste zapada in partea de sus dar greu de spus daca si in cel fel ar fi pus probleme.

Scorusul inca mentine zapada, astfel incat dupa coborarea din strunga s-a lasat cu o mica traversare, care insa a mers facuta fara coltari cu un pic de grija. Apoi pana in BMC totul ok.

Brana Costilei inspre Valea Alba

Lasand la o parte traversarea de Scorus in sens invers (tot pe zapada), brana e curata pana in Blidul Uriasului. Acolo am preferat coltari. O traversare destul de nesigura, fiindca pe dedesubt e gol pe alocuri. Dupa Blid, zapada mai este abia la iesire.

Valea Alba

Insasi definitia sintagmei "o decizie proasta". Arata bine de la distanta, cu portiuni lungi de zapada, dar la fata locului e neplacut. Zapada e totusi discontinua (pune coltarii-scoate coltarii de o gramada de ori); cea mai lunga portiune de zapada neintrerupta e undeva sub Carn, pana aproape de Verdeata. Zapada e in general tare dar stratul de suprafata din cativa pasi face bulgare sub coltari. Traiesti cu impresia ca cobori pe strat continuu si zdravan pana cand observi la 10 metri de tine o gaura prin care se aude apa aflata si ea niste metri mai jos; coborarea devine un slalom-aventura in incercarea de a evita portiunile suspendate. Intr-un cuvant, periculos si deci nerecomandabil.

Luni, 23 iunie 2014 - 12:46

anta
anta

14.06
Pe fata nordica a Morarului , Braul Acelor inca prezinta zapada. Braul de Mijloc si Braul Mare a Morarului sunt curate.
Valcelul Morarului: mai este prezenta zapada consistenta.
Din Saua Timbalului se mai putea observa zapada pe Rape si Valea Adanca.

Luni, 16 iunie 2014 - 11:51

anta
anta

14.06.2014
Valea Morarului: Firul vaii este curat in cea mai mare parte, exceptie facand zona unde firul secundar se desparte de cel principal (firul secundar este plin de zapada si limba continua cam 100 m in firul principal) si in partea inferioara a vaii unde trebuie coborat pe o portiune de 10 metrii pe un pod de zapada. In rest orice limba de zapada poate fi ocolita.

Varful Picatura:
Informatie primita de la 3 prieteni care au fost pe 14.06 pe Creasta Picaturii: Hornul cu Zade nu mai EXISTA!. Pamantul si copacii au disparut in urma unei alunecari de pamant, lasand loc unui jgheab plin de nisip/pietris/namol foarte neprietenos si fara puncte de asigurare (a mai ramas o singura zada care este foarte subreda si nu se poate avea incredere in ea).
Incerc sa revin cat mai curand posibil cu poze din zona.

Singura varianta spre Varful Picaturii a ramas via Muchia Trandafir.

Luni, 16 iunie 2014 - 11:38

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

15.06.2014

Seaca dintre Clai

Valea e curata, cu stanca uscata si placuta, pana dupa combo-ul prima saritoare cu fereastra+cea mica si a naibii ce-i urmeaza. Acolo vin doua portiuni de zapada pe mijloc din care prima nu ridica probleme, dar la a doua am folosit coltari (daca tot i-am carat…Carpati.org circa 30m Carpati.org Cine e artist sau are bocanci de iarna/spirit de aventura cred ca poate depasi pasajul fara coltari, not my case. Urmeaza inca cateva limbi de zapada dar care s-au rezolvat cu bocanci de vara. Impresie de ansamblu: valea mai uscata decat am prins-o de destule ori anul trecut, unde pui piciorul acolo sta; o placere.

Raducu si Jepii Mari tapetate cu momai de urs. De altfel ne-a si plecat un urs mare din fata acolo unde poteca de acces in Seaca atinge talvegul (asadar, foarte jos, unde se incheie balariile de la intrarea pe vale). Pare a fi o adevarata frenezie ursistica; presupun ca exista o explicatie, dar nu ma pricep la mosmartinologie. Chiar ar fi buna o lamurire de la un pricepator.

Duminică, 15 iunie 2014 - 19:35

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

08.06.2014

Brana Aeriana: curata (din Busteni pana in platou, that is). Pripon: cum zice anta Carpati.org BMC arata bine cat am putut vedea spre Alba din Creasta Vaii Albe, dar cu limbi de zapada pe la traversari; de jos se mai vede o limba de zapada in Blid. BMC spre dreapta tot asa (limbi de zapada la traversari de vai/valcele) si banuiesc ca situatia se mai degradeaza un pic dupa creasta La Pietris, tinand cont si de ce am vazut saptamana trecuta de pe Malin. Valea Alba inca isi mai justifica numele Carpati.org o fi Carnul descoperit, dar mai e zapada zdravana. Brana Vaii Albe cu unele portiuni de traversare pe zapada; par ocolibile din Creasta Vaii Albe, dar poti sti la fata locului...?

Duminică, 8 iunie 2014 - 20:19

anta
anta

07.06.2014
Valcelul Cuminte: lipseste zapada dar este ud in partea inferioara
Brana Portitei: curata pana la intersectia cu Valcelul Mortului
Versantul nordic al Jepilor: prezinta inca portiuni cu zapada pe Valcelul de Est si de Vest si limbi de zapada pe Braul de Sus a Jepilor
Firul estic a Spumoasei: in partea inferioara roca este uda

Valea Priponului: in caldarea superioara zapada este tare si inghetata pe alocuri iar in rest este flescaita. Pe firul vaii inca mai este zapada dar curge apa pe dedesubt si se prezinta numeroase poduri de zapada instabile. Se poate ocolia firul pe fetele de iarba.
In total am observat 5 cascade mari pe Valea Priponului.

Duminică, 8 iunie 2014 - 11:41

Afisari: 60,228

#507  Inapoi  (1) ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0880 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org