Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iunie 2019
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Iulie 2019
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Vremea
Varful Vanatoarea lui Buteanu
Muntii Fagarasului

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#503  Inapoi  (1) ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii pe vaile Bucegilor (503)

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@octavian: Am intrebat si eu acum cateva zile dar fara succes. Nu te oferi sa faci niste documentare la fata locului, pt folosul comunitatii? Carpati.org

Luni, 28 iulie 2014 - 20:23

octaviandri31
octaviandri3..

Stie cineva daca se mai gaseste zapada pe valea Bucsoiului?
Multumesc anticipat!

Luni, 28 iulie 2014 - 18:54

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@baumwolle: ai dreptate, nu prea functiona aseara, ma duc cu ea la garantie Carpati.org In capul meu valcelul in cauza facea un unghi mai mare cu firul principal si urca cumva catre nord-vest, ori el saracul e paralel cu principalul.

Firul Lespezilor respecta intr-adevar semnalmentele insa nu la el ma refeream - dar multumesc oricum pentru oferirea posibilitatii de a face necunoasterea sa para simpla confuzie Carpati.org

Luni, 28 iulie 2014 - 10:44

the.ingrid
the.ingrid

@baumwolle: Valcelul de sub Perete nu se infunda. In cartea lui Kargel, la descrierea Vaii Costilei, se explica cum un horn scurt te scoate din valcel in partea superioara a vaii, apoi se ajunge in Brana Costilei. Dar am vazut ca in unele harti valcelul apare barat cu un "X".

Luni, 28 iulie 2014 - 08:18

baumwolle
baumwolle
(admin)

Nu-ți prea funcționează, Scufițule. Vâlcelul de Sub Perete este primul fir pe dreapta, deci spre nord, însă este mai însorit fiindcă nu are prea multe obstacole în partea estică, care să bareze lumina. Nici nu știu dacă iese din vale, în unele hărți apare ca înfundându-se sub Peretele Coștilei. Poate te refereai totuși la Firul Lespezilor, tot pe dreapta, dar mai sus?

Luni, 28 iulie 2014 - 08:08

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@ingrid: Are sens, ar trebui sa fie orientat un pic mai sudic daca geografia mea functioneaza.

Multumesc!

Duminică, 27 iulie 2014 - 22:09

the.ingrid
the.ingrid

@Scufit: Noi am urmat firul principal, spre stanga. Oricum, si Valcelul de sub Perete parea curat si uscat. In plus, am observat ca este mai expus luminii solare decat firul principal.

Duminică, 27 iulie 2014 - 21:58

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Buuune vesti, multumim!

Confirm chestiunea cu Alba si adaug: mai bine nu incercati sa calcati pe peticele alea de zapada de pe ea. Azi am efectuat un experiment stiintific: am aruncat o piatra intr-unul si a trecut prin Carpati.org

Peticul de zapada din Alba pe care il mentionam saptamana trecuta s-a topit in marea majoritate: confirm ca merge facut racordul BMC-BVA fara probleme (adevaratul BVA Carpati.org ). BMC nu mai are zapada la niciuna dintre traversarile de Scorusi.

M-am intalnit la coborare cu cineva care a facut Valea Caprelor din Costila. Cica mentine inca ceva zapada insa portiunile problematice pot fi ocolite pe dreapta.

@ingrid: scuze, am uitat sa intreb: voi cum ati iesit din vale, pe Valcelul de sub Perete sau pe firul hornurilor? Sau niciunul nu mai avea zapada?

Duminică, 27 iulie 2014 - 20:42

the.ingrid
the.ingrid

Ieri, Valea Costilei: curata si uscata. Am gasit un petic mic-mic de zapada, care se sinucidea incet dar sigur sub soare. Valea Alba vazuta din Creasta Vaii Albe mai are zapada + rimaye.

Duminică, 27 iulie 2014 - 11:34

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Stie cineva in ce stare se afla Valea Bucsoiului, s-a dus zapada? Dar Seaca Caraimanului?
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 25 iulie 2014 - 15:32

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

20 iulie 2014

Ca Valea Alba mai are inca zapada nu se indoia nimeni; vestile (bune) sunt insa doua:
1. Merge facut racordul BMC-BVA fara complicatii majore (coltari etc). Eu am venit dinspre cruce, nu chiar pe BVA ci pe brana aflata cu un "etaj" mai jos, care da foarte aproape de intrarea in BMC. In Alba m-au intampinat niste limbi de zapada destul de consistente insa care nu ocupa toata latimea vaii. Cea care imi statea in drum a mers ocolita pe deasupra si apoi pe lateral. In sus pe vale se vedea stanca curata si atat (inselator insa, nu stiu ce este pe eventualele portiuni orizontale, ascunse privirii).
2. Confirm faptul ca zapada de pe BMC la traversarea Blidului s-a topit complet

In alta ordine de idei, scriu si aici ca sa preintampinam eventuale incidente nefericite: atentie la lespedea care se misca de pe Brana Aeriana! http://www.carpati.org/forum/alpinism-7/brana_aeriana-2813/1/

Marți, 22 iulie 2014 - 13:14

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Cateva informatii directe si indirecte:
- 13 iulie: niste amici non-carpatisti care au facut Malinul mi-au transmis ca au urcat fara coltari pana la intersectia cu BMC; in canionul superior au mers prin rimaye facand diverse traversari de pe stanga pe dreapta cand se impunea. Pe BMC pana in Pripon mi-au zis ca nu au mai avut probleme cu zapada
- 13 iulie: Coltilor in general uscata, in ciuda ploii de dimineata; Galbinele placut uscat, cum il stim; Hornul Coamei tot fleasca; Hornul dintre Fire in general uscat
- 16 iulie: Valcelul Titeica curat si destul de uscat
- 17 iulie: din Busteni nu se mai vede limba de zapada pe BMC la traversarea Blidului. Ceea ce nu inseamna neaparat ca s-a topit complet, dar cel putin s-a redus suficient incat traversarea sa poata fi facuta fara probleme

A facut cineva Valcelul Mortului? As fi curios cum se prezinta. Zapada inteleg ca nu mai e, dar ma gandesc ca-i fleasca...

Vineri, 18 iulie 2014 - 21:16

victoranica
victoranica
Coarda

09.07 - Valea Coltilor si Valea Galbinele - perfect curate. Valea Malinului curata in portiunea inferioara, nu stiu mai sus. Hornul Coamei - ud, curgea apa pe peretii lui si pe fir, aproape impracticabil.
10.07 - Valea Adanca - o limba mare de zapada la confluenta cu Valea Morarului si cateva petice nesemnificative pana in BMM. Mai sus nu ma pot pronunta. Rapa Zapezii prezenta de asemenea o limba mare de zapada la baza. Dintre vaile de pe versantul nordic al Costilei doar Valea Urzicii avea urme consistente de zapada. Caldarile, Priponul si Caprelor sunt curate.
13.07 - Valea Alba - zapada redusa la circa 20% fata de cum era in urma cu o saptamana cand te strecurai prin ditamai rimayele ocolind poduri imense. Albisoara Crucii cu ceva zapada in portiunea superioara, restul Albisoarelor pareau curate. Spalatura Vaii Seci, Spintecatura si Valcelul Mortului fara zapada. Hornurile Vaii Seci foarte ude.

Luni, 14 iulie 2014 - 11:11

sciprian
sciprian

05.07.2014

Brana Mare a Morarului: curata; Valea Morarului curata. Din ce s-a vazut din BMM: Valea Caprelor curata; Valea Urzicii cu fir zapada probabil cu rimaye; Valea Tapului curata; Pripon curat; Rapa Zapezii are ceva ramasite de zapada; se poate inainta prin rimaye; Valea Adanca pare curata.
Off topic: ultima parte din BMM si Morar -> multiple urme de urs. Pe Morar se auzea un catzel care latra insistent. Era acel latrat care cere ajutor. Locatia ar fi cam la baza firului Secundar. M-am apropiat de zona dar cred ca s-a emotionat si a tacut definitiv asa ca nu am reusit sa imi dau seama exact de unde vine... asa ca daca aveti curand drum prin zona...

Luni, 7 iulie 2014 - 14:38

baumwolle
baumwolle
(admin)

6.07.2014

Valea Albă - strat de zăpadă discontinuu, cu poduri și apă pe dedesubt. Până la confluența cu vâlcelul Blidului se poate merge prin rimaye, cu riscul de a te murdări ca un purcel. Nu recomand parcurgerea până în platou;

Brâul Mare al Coștilei, ramura sudică - zăpadă la traversarea Blidului Uriașilor;

Valea Căldărilor - se parcurge în condiții de vară.

Luni, 7 iulie 2014 - 14:08

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@ingrid: duminica pe Galbinele m-am intalnit cu o echipa chiar la intersectia cu HC. Ziceau ca si-au bagat un pic nasul prin horn dar era fleasca si au renuntat. Si ma indoiesc ca se usuca semnificativ pana in we, plus ca nici codul galben de diseara am impresia ca n-o sa ajute Carpati.org

Joi, 3 iulie 2014 - 13:03

adi79der
adi79der
Caraba

Valea Priponului stie cineva cum se mai prezinta?

Miercuri, 2 iulie 2014 - 16:56

the.ingrid
the.ingrid

Si pe mine m-ar interesa sa stiu cum se prezinta Hornul Coamei Carpati.org E in plan saptamana asta

Miercuri, 2 iulie 2014 - 14:47

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

29.06.2014

Galbinele reloaded Carpati.org Unde de data asta nu mai e pic de zapada. Scorusul s-a mai topit un pic fata de saptamana trecuta dar inca solicita traversari cu grija. Din BMC, Malinul se vedea inca plin de zapada in jumatatea superioara (eh, care-i graba? timp ar mai fi pana-n septembrie... Carpati.org ). Am zarit o echipa pe Malin - daca sunt carpatisti poate ne lamuresc ei mai bine cum au stat lucrurile pe vale.

De asemenea as fi curios ce vesti are echipa care a facut Hornul Coamei.

Miercuri, 2 iulie 2014 - 13:07

adi79der
adi79der
Caraba

Duminica 29.06:
Seaca dintre Clai prezinta o portiune infima de zapada care nu pune probleme. Saritorile, desi destul de umede, sunt abordabile cu atentie.
Hornul cu Flori uscat.
Mult rododendron pe fetele sud-estice ale Jepilor.

Miercuri, 2 iulie 2014 - 12:32

Afisari: 58,722

#503  Inapoi  (1) ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0865 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org