Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Noiembrie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Decembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Vitos
Muntii Hasmas

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#509  Inapoi  (1) ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... (26) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii pe vaile Bucegilor (509)

anta
anta

@makayu01 & tomcat21: Multumesc de informatii

Vineri, 29 mai 2015 - 16:46

tomcat21
tomcat21

@ anta - Valea Seaca dintre Clai (Sambata 23 Mai) - prima saritoare mare uscata, un deliciu la urcat, dupa ea uscat, mai este o saritoare ce se urca prin stanga (peretele putin spalat), se poate insa trece si fara coarda de asigurare, apoi incepe ceva zapada unde merge si fara coltari, iar portiune de uscat si un pasaj mai delicat (insa uscat) ce se urca bine prin dreapta, dupa asta incepe o portiune mai lunga de zapada compacta unde se merge bine cu coltarii , iar la final in șa se ajunge fără colțari pentru că ultima bucată este complet uscata. Din Braul lui Raducu ne-am intors spre Jepii Mari cu mici deviatii (Braul lui Raducu complet uscat, exceptii ceva limbi de zapada la traversarea unor fire fara insa a pune probleme) ;

Vineri, 29 mai 2015 - 12:43

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Gata, am inteles ce s-a petrecut! Am amestecat eu canioanele intr-una din fraze Carpati.org (berea de final, bat-o vina...) Poduri se contureaza intr-adevar, dar in canionul inferior, unde eu am tinut-o cat am putut de mult pe zapada desi puteam ocoli pe pamant, ca sa nu scot coltarii (nu stiam in ce masura s-a topit mai jos). Dar in rest rimaye intr-adevar sunt si s-au largit fata de saptamana trecuta - am vazut zone unde poti cadea macar 1-2 metri intre zapada si perete, si asta in jumatatea superioara a vaii; in plus au inceput sa iasa la iveala unii bolovani mai mari de sub zapada, si in jurul lor se face gol...Inca nu e nimic care sa puna probleme in zona superioara, dar degradarea e evidenta de la o saptamana la alta.

Joi, 28 mai 2015 - 20:39

conrad
conrad
(admin)

@scufitul_rosu: n-am zis ca se contrazic (in sensul ca unul are dreptate si altul nu), am zis doar ca difera Carpati.org. De exemplu, tu ai zis despre Malin ca "deja apar unele mici crevase si se largesc rimayele, ba chiar incep sa se contureze poduri de zapada pe alocuri", iar eu am zis ca zapada pe Malin, acolo unde e, este "fara rimaie sau poduri de zapada, momentan".
Nu se pune problema ca cineva a gresit. Valea are o anumita latime. Poate mi-a scapat mie ceva din suprafata zapezii. Cert este ca eu am urcat valea fara a intalni rimaie sau poduri de zapada. Asta nu exclude varianta ca ele sa exista.

Miercuri, 27 mai 2015 - 23:08

makayu01
makayu01

@anta. Am fost Joi pe Seaca dintre Clai si zapada incepe cam la 10 minute de la saritoarea mare (cea de 25m) si parea ca tine mult in sus. Era un strat de vreo 5 cm. Neavand coltari, noi ne-am intors inapoi in Jepii Mari asa ca nu as putea sa spun cum era mai sus.

Miercuri, 27 mai 2015 - 19:06

anta
anta

Salut,

Stie cineva in ce conditii se prezinta Valea Comorilor sau Valea Seaca dintre Clai ?

Merci

Miercuri, 27 mai 2015 - 18:49

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@conrad: ma poti lamuri te rog unde se contrazic descrierile noastre? Doamne fereste, n-am nicio problema in a recunoaste ca am gresit daca e cazul, numai explica-mi unde ca sa pot remedia macar pe viitor.

Miercuri, 27 mai 2015 - 18:36

conrad
conrad
(admin)

Duminica, 24.05.2015

Valea Malinului: Prima saritoare, cea mare, este aproape in intregime descoperita. De la intrare din Hornul pamantos si pana la prima saritoare e zapada compacta, iar dupa saritoare si pana dincolo de intersectia cu Valea Hornurilor nu mai este zapada deloc. Mai sus de intersectia amintita zapada reapare si devine compacta, cu o singura intrerupere inainte de V. Scorusi, apoi zapada continua pana sus la iesirea in platou, fara rimaie sau poduri de zapada, momentan. Zapada este moale la suprafata, dar e bine sa ai totusi coltari. Cu bocanci potriviti si ceva experienta la mersul pe zapada, duminica valea putea fi urcata si

BMC: intre Valea Malinului si Valea Scorusi nu mai zapada deloc.

Valea Scorusi, bucata din BMC pana in Strunga Galbinele fara zapdata. Doar jos, la traversarea firului spre strunga, cativa metri de zapada lejera de trecut.

Valea Galbinele (firul principal): in partea superioara nu mai era deloc zapada pana sub "Hotel Galbinele". De acolo, la vale, au aparut cateva fasii de zapada nu tocmai confortabile de trecut. Se rupeau marginile, suspectam ca ar fi si poduri de zapada. Apoi a urmat o bucata mai lunga de zapada compacta coborare la coltari, dupa care iar a disparut zapada. Prima saritoare de dupa "Hotel" in sensul de coborare era descoperita, la baza zapada formand poduri care nu stiu cata vreme vor mai fi rezistente. Mai departe, zapada a fost continua pana la intersectia cu Firul Secundar al vaii, de unde am trecut in dreapta spre Refugiul Costila, acoperind complet toate saritorile. INSA, in dreptul unei saritori (daca nu ma insel chiar a celei cu surplombe, este un pod de zapada destul de mare si rimaye foarte adanci. Zapada era subtire si deloc rezistenta la suprafata, iar sub ea golul era de 3-4 metri adancime. N-am putut trece direct, nu tinea zapada, asa ca am ocolit pe stanga.

PS: observ ca informatiile mele despre Valea Malinului difera de cele ale lui Ionut (scufitul_rosu). El a coborat (l-am vazut de pe BMC), noi am urcat. Eu sustin acuratetea informatiilor mele, asa cum am perceput eu zapada si valea, pana la intersectia cu BMC. Daca cineva e interesat in mod special, in privat ii pot da explicatii si sustinute cu poze despre cum arata duminica zapada.
ATENTIE: faptul ca era asa zapada dumica trecuta, nu e o garantie ca va fi la fel si in viitor.

Ture placute si fara incidente!

Miercuri, 27 mai 2015 - 13:26

makayu01
makayu01

Laura multumesc pentru informatiile detaliate. O sa o las pe week-end-ul urmator. Mai vad cum evolueaza vremea pana atunci.

Miercuri, 27 mai 2015 - 08:06

lauramatei
lauramatei
(admin)

makayu01: duminica, 24 mai, erau limbi serioase de zapada la traversarea tuturor valcelelor de sub culmea Tiganesti, pana la iesirea la refugiu; petice mari de zapada in locuri foarte expuse, pe sub turnurile Tiganesti; fata inclinata si nordica ce se traverseaza la trecerea din valea Ciubotea in culmea care coboara de pe Scara era complet acoperita; zapada si pe traversarea dintre varful Scara si hornul Malaiesti. Se vedeau pline si valcelele de pe traseul de la refugiul Tiganesti la cabana Malaiesti. Necesita mare atentie. Am trecut fara echipament de iarna, dar am avut noroc din doua motive: 1) erau niste urme, chiar daca erau cam topite; 2) zapada era moale, nu intarita si nici atat de putreda incat sa nu tina. N-as recomanda coborarea, mai ales ca in unele locuri am ocolit zapada si am urcat destul de inclinat pe iarba, ceea ce la coborare ar fi mai riscant. Nu stiu cum sta treaba pe valea Gaura.

Marți, 26 mai 2015 - 23:14

adi79der
adi79der
Caraba

Si tot la capitolul intrebari, are cineva idee cum e zapada pe V. Bucsoiului?

Marți, 26 mai 2015 - 22:02

makayu01
makayu01

Stie cineva daca mai este zapada pe traseele de coborare de la Omu catre Bran?

Marți, 26 mai 2015 - 11:04

xoreax
xoreax
Coarda

Salut,

Doar ca sa completez informatia scufitului:

recent pe grupul de Facebook "Nu sunt singur pe munte" au aparut urmatoarele fotografii:

https://www.facebook.com/groups/148798398549743/permalink/788541571242086/

in care se vede clar ca nu se mai poate urca prin stanga la saritoarea Carnului.
Mesaj modificat de autor!

Duminică, 24 mai 2015 - 23:53

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

24 mai 2015

Brana Aeriana cu coborare pe Valea Malinului

In caz ca se mai indoia cineva, Aeriana e destupata complet - nici n-am atins zapada pana-n platou. Totul uscat de zici ca-i toamna, numai verdele ala crud care te unge la inima te re-plaseaza in anotimpul corect. O stanca foarte placuta - unde pui piciorul, acolo intepeneste.

Prin spatele releului nu mai e pic de zapada. Pe Malin pare sa se fi topit zapada semnificativ fata de saptamana trecuta - canionul de jos are zapada discontinua, si in curand nici cel de sus nu se va mai simti prea bine, deja apar unele mici crevase si se largesc rimayele, ba chiar incep sa se contureze poduri de zapada pe alocuri.

Ce se mai vedea in rest:
- Valea Alba e inca plina cu zapada, ba chiar parea ca s-ar putea inca aborda Carnul prin stanga cum urci (dar sa nu uitam ca priveam din Creasta Vaii Albe…Carpati.org
- BMC inca are cateva traversari pe limbi de zapada pe firele din palnia Vaii Costilei, deci banuiesc ca situatia e chiar un pic mai problematica pe ramura dinspre Pripon; inspre Alba mai era limba de zapada la traversarea Blidului iar in rest tot ce am putut vedea (portiunile insorite…Carpati.org era fara

Duminică, 24 mai 2015 - 23:35

makayu01
makayu01

A fost cineva recent pe Braul lui Raducu dinspre Jepii Mari spre cei Mici? Se poate face fara coltari?

Miercuri, 20 mai 2015 - 11:48

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

17 mai 2015 - Valea Malinului si Valea Priponului

Valcelul Poienitei fara zapada pe poteca. Hornul Pamantos ud si glacial dar fara zapada. Grija de ce va tineti pe acolo si cine-i dedesubt, ca au mai slabit unii bolovani si joaca/pleaca (deh, primavara...)

Malinul in mare forma. Saritoarea cu bolovan s-a putut (inca) sui prin stanga dar nu cred ca mai tine mult minunea; in schimb prin dreapta unde e sufa si cordelina se suie in conditii de vara. Mici discontinuitati ale stratului de zapada deasupra acestei saritori, dar din primul canion incolo e zapada frumoasa din mal in mal, si in general decenta pentru coltari (oricum semnificativ mai buna decat cea de pe Alba de acum 2 saptamani...). N-am vazut inca crevase semnificative sau alte pasaje ingrijoratoare; singura problema a fost faptul ca e-n panta Carpati.org

Valea Priponului inca mentine zapada pe fir pana la saritoarea mare, dar versantii de iarba s-au dezgolit, au mai ramas doar limbi ocazionale. Coborare placuta, fara probleme.

Luni, 18 mai 2015 - 17:22

mihai_dani
mihai_dani

mersi de raspuns Carpati.org

Miercuri, 13 mai 2015 - 13:36

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Scuze, mica precizare: raspunsul corect la intrebarea ta era DA Carpati.org Numai ca am presupus din reflex ca te intereseaza daca se pot face. Se pot face dar cu echipament adecvat - inca nu-s de tenisi Carpati.org

Miercuri, 13 mai 2015 - 09:48

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@mihai_dani: Jepii Mari sunt ok. Cei mici am indoieli, acum vreo saptamana si ceva m-am intalnit cu un grup de alpinisti care ziceau ca ar fi zapada continua pe fir. Daca e asa, nu prea avea cum sa se fi dus toata... In orice caz, tine cont de faptul ca in partea de sus si pe platou inca mai ai zapada, iar la inceputul saptamanii a nins proaspat.

Miercuri, 13 mai 2015 - 09:43

mihai_dani
mihai_dani

Salut. Stie careva daca mai este zapada pe jepi mari si pe jepii mici?

Miercuri, 13 mai 2015 - 09:37

Afisari: 60,742

#509  Inapoi  (1) ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... (26) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0951 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org