Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Octombrie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Varful Bucsoiu
Muntii Bucegi

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#507  Inapoi  (1) ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... (26) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii pe vaile Bucegilor (507)

lawr
lawr
Caraba

Buna ziua,

Stie cineva care e starea zapezii prin zona vailor Costila, Galbinele, Scorusi?

Laurentiu.
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 26 iunie 2015 - 10:54

stefi
stefi

Multumesc Scufitzule, vad ca e inca din plin si-o mai fi si tare, cu frigul asta. Se pare ca mai am de asteptat. Trebuie sa ma gandesc la alta vale pentru weekend.

Joi, 25 iunie 2015 - 14:43

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Vestile nu-s de curand, dar poate te ajuta totusi. Uite asa arata partea superioara a vaii in 7 iunie - http://postimg.org/image/v2a3lusor/.

Joi, 25 iunie 2015 - 12:22

stefi
stefi

Salut, a fost cineva de curand pe valea Morarului si imi poate spune cum se prezinta zapada?

Joi, 25 iunie 2015 - 08:23

tomcat21
tomcat21

@ scufitul_rosu : Chiar vesti bune pentru Seaca dintre Clai pentru vara asta Carpati.org

Duminică, 21 iunie 2015 - 21:33

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

14 iunie 2015 - Seaca dintre Clai

Ca sa-i raspund la intrebare ante-postatorului meu Carpati.org , Valea a fost uscata in prima sa parte, insa mai exista inca cateva limbi de zapada mai lungi ce pot fi depasite fie cu coltari, fie cu bocanci cu talpa tare, fie cu tehnica buna (caci rimayele nu-s asa apetisante pe alocuri…Carpati.org . Prima limba importanta incepe dupa cea dintai saritoare cu fereastra, iar apoi mai urmeaza cateva intermitențe zapada-stanca inainte de a iesi in zona superioara de iarba.

Vestea buna este ca ambele saritori cu fereastra sunt destupate, lemnul ajutator de la prima e la locul lui - ba mai mult, a ramas pe loc si trunchiul de anul trecut de la cea mica si a naibii care-i urmeaza, iar a doua saritoare cu fereastra beneficiaza de nu mai putin de 2 lemne altruiste, dispuse sa ajute reumaticii iesiti din forma! Carpati.org

Ramura de Raducu dinspre Jepii Mari e un rai de flori, merita sa mergeti sa-l vedeti si sa-l mirositi…

Miercuri, 17 iunie 2015 - 18:24

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

A facut cineva de curand Seaca dintre Clai, aveti idee cata zapada mai este si daca ridica probleme? (ar fi palpitant sa fie astupata vreuna dintre ferestre si sa trebuiasca catarat pe afara...sau sa lipseasca lemnul ala strategic de la prima saritoare cu fereastra...)

Sâmbătă, 13 iunie 2015 - 18:40

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

@andulescu: multumesc, dar e un "se pare" sau un "sigur"? Carpati.org Daca ajung pe acolo, as prefera certitudinea in detrimentul zvonului Carpati.org In plus, catararea cu pricina de ce nivel e? Se incadreaza in 1A/1B? Ideea era daca exista o alternativa viabila a canionului final in aceasta perioada "dubioasa" de primavara, in care starea zapezii poate modifica mult, de la o saptamana la alta, gradul unui pasaj (cel putin pt unul ca mine, care nu face Fisura Albastra cu o mana la spate… )

Miercuri, 10 iunie 2015 - 08:35

andulescu
andulescu

@scufitul_rosu- apropo de branele de iarba: cu un pic de catarare se pare ca ajungi in "Balaur" Carpati.org

Marți, 9 iunie 2015 - 23:42

anta
anta

7 iunie 2015
Observatii facute din Creasta Costila-Galbenele si Creasta Vaii Albe:
1. Valea Costilei este plina de zapada dar am observat saritori descoperite. Zapada este destul de tare.
2. Valea Alba prezinta o limba continua de zapada pana in saua Vaii Albe
3. Valea Galbinele prezinta in partea inferioara zapada murdara
4. Albisoarele inca mai prezinta limbi de zapada. Singura exceptie e Valcelul Spanzurat care parea sa fie gol
5. In creasta Morarului, Sistoacele inca mai au limbi destul de mari de zapada
6. In Brana Mare a Costilei inca mai sunt prezente limbi de zapada care pot fi traversate cu grija.

In atentia celor care se plimba prin Costila: am observat o haita de caini (8-10) exact sub Braul Mare a Costilei. I-am vazut urcand pe Valea Costilei si si-au facut culcusul pe o brana. Par sa fie agresivi. Noi am reusit sa ii ocolim (destul de aproape) dar sugerez atentie sporita.

Luni, 8 iunie 2015 - 10:36

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

7 iunie 2015
Valea Bucsoiului-Balaur

Fata de ce arata pozele confratilor intru simtire/actiune alpina de saptamana trecuta, am constatat următoarele diferente, cauzate de topirea zapezii in decursul acestei saptamani:

- mai sus de Turnul cu Jnepeni, unde apare o proeminenta stancoasa in mijlocul vaii, pe care colegii de saptamana trecuta au depasit-o prin dreapta: tot prin dreapta am incercat si noi, inca a mers, dar a presupus un pic de catarare pe stanca (elementara, din fericire). Nu stiu ce e dedesubt, s-ar putea ca saptamana viitoare sa nu mai fie la fel de elementara. N-am studiat cum sta treaba prin stanga, insa din dreapta lasa impresia ca merge catarat direct in muchia dintre fire si continuat pe acolo in ultima instanta

- altfel stau lucrurile in canionul final. Dupa cum stiti, la finalul acelui frumos combo de saritori din canion troneaza o lespede asezata pe de-a latul, pe dedesubtul careia se trece in mod normal vara. Colegii de saptamana trecuta au trecut peste, caci zapada era suficient de inalta; noi am trecut pe sub dar cu peripetii, caci trebuie intai sa ajungi la ea! Exista o intrerupere a stratului de zapada imediat mai jos de lespede, iar trecerea pe direct arata urat rau. Am avut norocul sa putem catara ceva prin stanga si sa iesim deasupra, dar am mari indoieli ca mai tine pana saptamana viitoare solutia asta (pasajul de catarare ne-a devenit accesibil gratie inaltimii curente a stratului de zapada, si care se reduce semnificativ de la o saptamana la alta)

Apropo de asta: inainte de canion am remarcat niste brane de iarba in stanga care aratau binisor. Are cineva idee daca acele brane scot frumos in Balaur, constituind astfel o solutie de backup prin suntarea canionului?

Duminică, 7 iunie 2015 - 21:46

lawr
lawr
Caraba

Ma uit la pozele lui Andrei si descopar ca am fost impreuna o bucata de timp, ei au fost mai rapizi decat noi.

Vineri, 5 iunie 2015 - 09:41

lawr
lawr
Caraba

Am fost in 30.05.2015.

Poze aici:
https://www.facebook.com/popovici.laurentiu.5/media_set?set=a.883990001672942&type=1&
pnref=story

Urcat pe Valea Bucsoiu.

Vineri, 5 iunie 2015 - 06:35

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Aha, exact ce aveam nevoie! Multumesc mult!

Joi, 4 iunie 2015 - 20:14

passa
passa

Daca te ajuta uite niste poze recente https://plus.google.com/u/0/photos/113141227558205294823/albums/6155679594767758177

Carari cu soare!

Joi, 4 iunie 2015 - 19:48

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Are cineva idee cum se prezinta Valea Bucsoiului, Valea Morarului, Valea Cerbului? Nu stiu cu ce sa combin un Balaur Carpati.org

Joi, 4 iunie 2015 - 19:38

adrianm90
adrianm90

@mihai_dani in weekend hornurile erau pline de zapada

Joi, 4 iunie 2015 - 19:36

mihai_dani
mihai_dani

Stie cineva daca este zapada la Hornul Mare de langa Malaiesti?

Joi, 4 iunie 2015 - 11:01

anta
anta

@makayu01 & tomcat21: Multumesc de informatii

Vineri, 29 mai 2015 - 16:46

tomcat21
tomcat21

@ anta - Valea Seaca dintre Clai (Sambata 23 Mai) - prima saritoare mare uscata, un deliciu la urcat, dupa ea uscat, mai este o saritoare ce se urca prin stanga (peretele putin spalat), se poate insa trece si fara coarda de asigurare, apoi incepe ceva zapada unde merge si fara coltari, iar portiune de uscat si un pasaj mai delicat (insa uscat) ce se urca bine prin dreapta, dupa asta incepe o portiune mai lunga de zapada compacta unde se merge bine cu coltarii , iar la final in șa se ajunge fără colțari pentru că ultima bucată este complet uscata. Din Braul lui Raducu ne-am intors spre Jepii Mari cu mici deviatii (Braul lui Raducu complet uscat, exceptii ceva limbi de zapada la traversarea unor fire fara insa a pune probleme) ;

Vineri, 29 mai 2015 - 12:43

Afisari: 59,864

#507  Inapoi  (1) ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... (26) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0852 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org