Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iunie 2018
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Iulie 2018
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Tarcu
Muntii Tarcu-Muntele Mic

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#459  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (23) Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii pe vaile Bucegilor (459)

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

10 iunie

S-a degradat accesul catre Galbenele. Unde faci dreapta din Costilei si incepi sa cateri e colmatat cu pamant si pietris si posibil si rupt, imi erau destul de nefamiliare locurile; am impresia ca lipseste bolovanul care era deasupra traversarii spre stanga. Am suit inca un pic pe vale si am intrat de acolo. Si mai sus, unde era zona de pamant de sub jnepeni, a mai luat-o glia la vale fata de anul trecut, e o ditamai zona cheala.

Galbenele principal: zapada zdravana pe fir inca de la intrare, primele cateva saritori acoperite integral, insa mai sus face pod si se intrerupe, nu e prea dragut. Am ocolit aceasta portiune pe secundar, nu aveam chef de surprize si intarzieri si nu stiam ce e mai sus. Din ce am vazut apoi de deasupra, prima saritoare descoperita parea a fi cea mare (cea care se face de obicei prin dreapta); am impresia ca malul de zapada se termina exact inaintea ei. In schimb de la ea in sus restul vaii e stanca curata si in general uscata (cu exceptia unei portiuni in care am inaintat printr-un culoar aflat intre perete si o ditamai banchiza mai mare ca mine).

N-am remarcat zapada pe Hornul Coamei in partea de jos, iar sus nu stiu pt ca era in ceata.

Scorusul inca se traverseaza pe zapada (e acoperita aproape complet si saritoarea din stanga traversarii!!), apoi pe BMC inspre Pripon traversare pe zapada la Malin, Urzica si Capre. La toate traversarile zapada a fost relativ ascultatoare - au mers batute urme cu bocanci cu talpa semi-rigida, nu am pus coltari. La reintrarea din Malin in BMC lantul e la locul lui si bine face, caci pamantul e inca reavan si nu e foarte linistitoare la liber portiunea cu pricina (nu-i exclus sa se mai fi rupt si ea un pic).

Priponul inca are ditamai Golden Gate-ul in canion, insa nu deranjeaza - se poate traversa fara probleme, iar traseul de pe lateral a iesit la iveala; acum oricum sunt viabile ambele variante prin canion - caci, pe langa traseul pe care il stiam eu (cel de pe partea cu peretele Priponului) - s-a amenajat si cel de vizavi: am vazut ca s-a pus sufa la saritoarea de iesire. Branuta de iesire din vale e intr-adevar un pic rupta fata de anul trecut, dar din fericire inca nu decisiv. Stana din Pripon era inactiva.

Luni, 11 iunie 2018 - 12:23

mihaita_39
mihaita_39
Busola

Mulțumesc Cristian, lămuritu-m-am la fața locului în acest weekend Carpati.org

Luni, 11 iunie 2018 - 10:40

diciu
diciu

Salut

Am fost pe Clincea - Țigănești - Mălăiești - Gaura pe 19 Mai și Gaura mai avea doar câteva limbi de zăpadă în căldarea de sus (între Șaua Hornurilor și lanțuri).
Pe coborârea de la Țigănești erau și acolo câteva limbi de traversat în zona de sus (1900-2000m).

Ciubotea nu știu cum e dar nu văd prin ce minune ar mai ține zăpadă cât să te încurce.

Marți, 5 iunie 2018 - 06:12

mihaita_39
mihaita_39
Busola

Salut,

Pe 10 Iunie 2018 aș vrea să urc pe Valea Gaura și să cobor pe Valea Ciubotea. Doar în bocanci. Știți cumva dacă mai e ceva zăpadă pe acolo ?

Mulțumesc,
Mihăiță

Luni, 4 iunie 2018 - 21:34

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

3 iunie

Hornul Mare Malaiesti e plin cu zapada buna de coltari, ceea ce se pune ca o vale miniona si deci nu sunt off-topic Carpati.org

Malinul in coborare: proba de schi pe coltari, la cat de alunecos e stratul superficial. S-a topit semnificativ (si relativ incomod pe alocuri, inclinat spre stanga cum cobori) dar are inca zapada continua de sus pana la lespezi, desi cu unele ingustari care anunta intreruperi in curand. Dupa scrasnit coltarii pe stanca si grohotis cateva minute sub lespezi, canionul inferior inca mai mentine zapada pana la intrarea in Brana Caprelor.

27 mai

Am uitat sa scriu saptamana trecuta Carpati.org Poate mai e de folos cuiva. Multi se fataie prin abrupt dar putini posteaza, ca altfel ar fi existat informatii mai recente decat ale mele.

Valea Alba in urcare

A avut zapada aproape continua pana sus, cu doua exceptii:
- am ocolit Carnul prin dreapta si acolo era iesit un prag de piatra destul de incomod (pt mine cel putin), care are o cordelina undeva deasupra dar chiar si asa e cam peste mana. De atunci s-a mai topit si e posibil sa fi iesit si alte saritori
- la saritoarea mare (de ce i-o zice asa nu o sa inteleg veci, ca e mai mica decat Carnul) zapada ducea pana sub saritoare si am putut face pasul in stanga pe stanca si apoi am continuat pe un firicel de zapada in sus. E de banuit ca acum nu mai merge cascadoria asta si va trebui ocolita

Valea Morarului in coborare

Inca avea zapada zdravana la iesirea din prima caldare - am luat-o pe ocolirea clasica a saritorii insa am realizat ca ma pot lasa direct in culoarul din stanga caci zapada venea aproape pana sus.

Desi e destul de multa iarba, s-a putut merge pe zapada pana prin dreptul intrarii in brana acelor sau mai jos. In canion zapada in prima faza, pana la saritoarea mare care are o rimaye imensa. Ocolirea ei era inca inzapezita partial, dupa care restul vaii a fost de bocanci.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 4 iunie 2018 - 11:25

andras
andras

Mersi pentru adaugari. Noi am intrat in vale dinspre Bucsoiu, nu am mers pana la statia meteo, iesire spre meteo e intr-adevar inclinata si cu zapada. Da e o cornisa in mijlocul caldarii, plus o placa de zapada rupta
Aici https://photos.app.goo.gl/sPXSPXKPxgXq6icS2 se poate vedea cum arata situatia la loc. Pe prima poza se vede portiunea fara zapada (partea dreapta a caldarii) unde se poate cobora in prima caldare pe iarba. Coborarea in a doua caldare e mai abrupta, dar zapada era destul de moale. Totusi trebuie atentie mai alest in partea superioara a caldarii, se vede si in poza o portiune in mijloc care nu e inzepazita. Cand am ajuns acolo am re-discutat optiunea folosirii coltarilor si a coardei, dar pana la urma am renuntat. Din a doua caldare am coborat partial pe iarba si am reintrat in fir cca. la mijlocul acelei portiuni.
Pe a diua poza se vede cornisa de sub statia meteo ia placa rupta, totusi nu cred ca cornisa e foarte periculoasa, placa acela mi se pare mai nasola.
A treia poza este sub a doua caldare, o portiune usoara. Zapada unde sun urmele avalansei e mult mai tare decat restul, noi am evitat.
Pe a cincea poza se vede portiunea cea mai inclinata, aici intr-adevar coltarii sunt mai buni, dar cu ententie se poate cobora si erau urme bune in zapada. Nu stiu unde e drumul normal, aici au fost urmele si aici ni se parea logic sa coboram. Carpati.org
Acum nu mai tin minte exact unde, dar era intr-un loc mai ingust un loc unde am evitat un pod de zapada catarand pe un bolovan si dupa aceea cu un pas mare am trecut peste o rimae . Tot c-am acolo este o rimaie destul de adanca (pe partea stanga cum coborim), acolo am estimat ca e cel putin 4-5m de zapada.

Luni, 14 mai 2018 - 22:58

feooh
feooh

Valea Morarului

Mici corectii la postarea lui andras, in aceeasi directie (coborare):
- in a doua caldare, limbi de zapada, de la Omu, inclusiv o cornisa chiar pe mijlocul caldarii
- zapada alterneaza: zone cu zapada mai moale cu zone mai tari, cred ca se poate parcurge fara coltari, insa nu recomand, gradientul in partea de sus este mare
- "partea mai inclinata" este sub saritoarea din caldarea doi, dar nu pe traseul normal, andras a luat-o mai pe dreata, in coborare
- canionul si saritoare dinainte de a doua caldare sunt inca acoperite, se poate merge pe zapada, cu toate ca in primul canion sa aude apa pe sub zapada Carpati.org
- dupa prima caldare, este o fisura pe stanga si un pic pe dreapta, se poate ocoli usor pe mijloc
- langa pereti, rimae, minim 1.5 meri, depinde de zona
- zapada este continua pana la Valcelul Morarului
- cred ca o sa mai tina 2-3 saptamani (optimist)

Luni, 14 mai 2018 - 21:14

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

13 mai 2018

Malinul la confluenta cu Coltilor are inca zapada zdravana, care se intrerupe pret de cateva saritori (cea cu sufa si cateva prietene de-ale ei mai sus-puse) insa apoi se suie continuu pe zapada pana pe platou. Probabil ca se va topi in curand intrarea in zona La Lespezi.

Pe Coltilor se vedea o gramada de stanca descoperita, dar e de banuit ca printre proeminente se ascunde inca destula zapada si poduri dubioase.

Priponul are zapada aproape continua pe fir pana la saritoarea mare de jos, si mai sunt limbi de zapada hotarate si pe poteca de ocolire. Branuta de iesire din vale ori s-a cam rupt, ori e colmatata cu mizerie - n-am reusit sa-mi dau seama prea bine, dar tb pasit cu un pic de grija la inceput, e pamant cu pietris nu prea bine stabilizat.

Informatii de la un amic: pe Costilei au iesit cateva saritori, a avut un pic de furca. De la saritoarea cu butoi in sus zice ca nu mai era zapada.

Atentie ca prin Costila se tot plimba o ursoaica cu puii dupa ea. Am vazut-o acum 2 saptamani in circuri, iar amicul a trecut ieri pe sub ea - era pe o branuta de deasupra BMC-ului, chiar inainte de coborarea in Blid cum vii dinspre Gelepeanu. In cazul in care presupunerea mea (cum ca vorbim de aceeasi ursoaica) este gresita, vestile devin un pic mai proaste Carpati.org

Luni, 14 mai 2018 - 20:31

andras
andras

13.05.2018: V. Morarului: partea superioara pana la prima caldare e fara zapada, dupa acela zapada pana la aproape de intrarea in V. Adanca (mai sus de Poiana cu Urzici), moale, se poate cobora cu si fara coltari, noi am coborat fara, singura "problema" era o parte mai inclinata c-am la mijlocul vaii (din pacate nu cunosc valea bine, deci nu stiu exact unde), acolo coboram cu fara spre "perete", asigurand cu pioletul, care statea stabil in zapada.
V. Adanca parea a fi complet acoperit, in Rapa Crucii/Zapezii sun saritori descoperite.
Noi am urcat pe Creasta Balaurului, acolo nu e nici un pic de zapada, erau conditii de vara.

Luni, 14 mai 2018 - 12:45

rupi2003
rupi2003
Caraba

3.05.2018
Valea Urzicii are zapada continua din poteca de pe Valea Cerbului pana in Brana Mare a Costilei. Intr-un loc este un prag de zapada de vreo 1,5 m cu un pic de burtica unde am iesit mai usor cu 2 pioleti.

Pe Brana Mare a Costilei cea mai lunga traversare pe zapada a fost in Valea Caprelor (peste 30 m).

Pe Valea Alba alterneaza zapada moale (in care intra bine calcaiul) cu zapada ceva mai tare.

Joi, 3 mai 2018 - 19:01

rupi2003
rupi2003
Caraba

1.05.2018
Valea Jepilor - Se merge bine pe zapada de la Valcelul Cuminte la Valcelul Beldie.

Brana Portitei mai are pana la fereastra 2 traversari pe zapada, la intersectia cu Valcelul Cuminte si Spumoasa Estica.

Valea lui Zangur are 3 saritori descoperite care trebuie ocolite (pe stanga in urcare). Acolo unde talvegul bifurca se tine firul scurt din dreapta (in urcare) apoi se trece in celalalt fir peste o coama cu arbusti.

Valea Seaca a Caraimanului are zapada continua de la intersectia cu Zangur pana sub intrarea in Braul Diagonal, apoi dupa un bolovan mare descoperit este iarasi zapada multa pana se iese din talveg.

Marți, 1 mai 2018 - 15:35

andras
andras

30 Aprilie: V. Costilei parea OK, plin cu zapada. Trecerea din Costilei in Galbinele e fara zapada. Galbinele are zapada acceptabila, putin topita pe suprafata. Pe partea superioara inainte de Strunga Galbinelor zapada e mai moale e si o portiune foarte ingusta chiar la capatul vaii, care poate fi ocolita. Aici partial am mers pe stanca/iarba. Urcarea si coborarea pe saua dintre Galbinele si Scorusilor e fara zapada. Pe Scorusilor zapada e mult mai tare, foarte bune de mers cu coltari si pioleti. Pe sus, mai ales pe partea stanga, sunt cateva cornise care arata amenintator, dar de fapt nu prezinta nicio problema, fiindca nu e zapada mare, platoul in acel loc fiind complet fara zapada. Pe Scorusilor erau urme in zigzag, noi am urcat direct. Urmele anterioarea mergeau pe BMC spre sud, noi am iesit din vale pe partea dreapta.
V. Alba avea zapada similara cu Galbinele, poate si mai topita, cu atentie (curatarea zapezii dintre coltii coltarilor) se poate cobora usor. Erau urme de coborare bune. Saritoarea mare se poate inca ocoli usor pe dreapta. Un schior ne-a depasit exact acolo.
In unele locuri sunt crapaturi in zapada, iar langa stanci zapada e topita formand goluri destul de mari.
Este o cornisa destul de amenintatoare, gata sa se rupa pe partea stanga (cum coboram), care se vede doar din sus. N-as dori sa fiu in zona cand se rupe.
Evident sub Verdeata (si la fel in padure sub Costilei) nu e zapada de loc.

Marți, 1 mai 2018 - 09:52

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

29 aprilie

Brana Aeriana s-a destupat, mai erau doar cateva petice de zapada (unul dupa Panda, pana la buza saritorii, si alte cateva pe Policandru). Traversarea de dinainte de brana parca s-a facut si mai urata, cred ca s-a mai rupt. Pe BMC in palnia Costilei cateva limbi de zapada destul de consistente.

Pe Malin inca mai exista o reminiscenta de cornisa care are tot felul de crapaturi, dar nu stiu daca mai pleaca. Pe vale zapada continua (dar cu unele ingustari vertiginoase) pana in canionul inferior, la vreo 5-10 min de saritoarea cu sufa, unde incepe stanca. Hornul Pamantos si coborarea catre Poiana Costilei, evident, curate.

Alte informatii utile de la un amic, din aceeasi zi:

"Zapada foarte buna pe Valea Costilei. Se merge pe ea pana in brana mare.
Pe Alba multa zapada. Se coboara linistit pana jos"

Marți, 1 mai 2018 - 09:31

cos77
cos77

29.04.2018
Valea Adanca - zapada continua si buna de coltari de la intrare pana sus. Saritorile sunt acoperite integral. Au aparut doua fisuri transversale destul de mari in zona saritorii din partea inferioara a vaii si aproape de BMM, momentan se pot pot ocoli.
Valea Morarului - zapada continua pe tot firul vaii, este acoperit inclusiv canionul. In caldarea superioara zapada moale in care te afunzi iar in rest zapada ok pt coltari. In Creasta Balaurului zapada s-a topit integral.

Luni, 30 aprilie 2018 - 09:58

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Informatii de ieri despre Alba, gasite pe un blog: https://taberecusuflet10.wordpress.com/2018/04/27/tura-de-recunoastere-pe-valea-alba/

Sâmbătă, 28 aprilie 2018 - 17:59

metaldaze
metaldaze
Caraba

22.04.2018
Comorile Branei – limba de zapada din talveg incepe pe Valea Comorilor la aprox. 10 minute de urcare din poteca marcata si continua pana in Braul lui Raducu cu cateva mici discontinuitati in dreptul saritorilor, mai dese in portiunea superioara. Zapada a fost buna de coltari.
Braul lui Raducu catre Urlatoarea Mica – mai sunt cateva portiuni scurte cu zapada, nu pun probleme.
Urlatoarea Mica – zapada buna de coltari, coborare placuta. Se dau 2 rapeluri lungi pentru iesire in poteca, la ultimul rapel este necesara coarda de minimum 50 metri.

Luni, 23 aprilie 2018 - 18:36

lawr
lawr
Caraba

21.04.2018
Jepii Mici - zapada pe traseul de vara, se poate urca in zona superioara direct pe firul vaii. Nu am pus coltarii. Zapada uda si grea, poti bate urme.
Valea Alba - incredibil de multa zapada, Saritoarea Mare total acoperita. aproape ca nu ghicesti pe unde se duce traseul pe Brana Vaii Albe. Saritoarea Carnului - se vede doar 1/2 din bolova. Zapada uda si grea, o cam iei la vale cu tot cu coltari pe alocuri.
Cred ca nu mai e pericol de avalanse. Sunt si cateva rimaye.

Luni, 23 aprilie 2018 - 08:30

rupi2003
rupi2003
Caraba

21.04.2018
Valcelul Cuminte
Zapada tare buna de coltari, dar cu 2 zone de stanca si 2 poduri de zapada care cat de curand nu vor mai suporta suprasarcina. Urcarea pe acolo in zilele urmatoare va fi foarte riscanta. Zapada mai continua si mai sus de Brana Portitei.
Brana Portitei
Sunt 6 limbi de zapada de traversat de la conul mare de avalansa din Valcelul Beldie si Portita, iar dincolo de aceasta zapada multa cu putine intreruperi.
Pe Firul Estic al Spumoasei este zapada multa la intrare si se mai vedea si mai sus.
Valea Jepilor
Zapada continua de sub Valcelul Cuminte pana aproape de cabana.

Sâmbătă, 21 aprilie 2018 - 20:59

rupi2003
rupi2003
Caraba

15.04.2018
Valcelul Santinelei
Doar trei saritori descoperite. Prima si ultima se ocolesc pe stanga, cea din mijloc a mers urcata (cu destui morcovi), dar parea ca merge si respectiva ocolita tot pe stanga. Variantele de ocol presupun urcarea unor mici valcele cu zapada nu prea grozava tocmai pe portiunile delicate. La bifurcatie am urmat firul scurt din dreapta care duce in Strunga Magarului; era inclinat la inceput apoi urma o zona de jnepeni cu zapada foarte moale in care intram mai sus de genunchi.
Valea Coltilor
Am renuntat la urcare, talvegul era in soare si intram in zapada mai sus de marginea bocancului. In coborare am dat de doua mici descatarari pe stanca.
Valea Malinului
Pe stanga bolovanului cu cablu era multa zapada. Se vedeau doar urmele unei coborari pe schiuri.
Pe Hornul Pamantos este zapada si putina gheata.

Duminică, 15 aprilie 2018 - 18:37

markbv
markbv
Caraba

14.04.2018
Valcelul Picaturii: zapada pana sus, merge la coltari. Cele 3 saritori mari ale vaii au inceput sa se descopere, dar se pot ocoli. In unele locuri, podurile de zapada incep sa cedeze.

Valcelul Spanzurat (vazut din muchia Trandafir): zapada continua pana la obarsie.

Valcelul Blidului Uriasului (vazut de pe vf. Picatura): zapada continua, cu urme de curgere.

Valea Seaca a Caraimanului si afluentii ei: zapada continua, multe urme de curgere.

Duminică, 15 aprilie 2018 - 16:37

Afisari: 50,453

#459  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... (23) Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0848 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org