Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2019
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Iunie 2019
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Vremea
Stanca Franz Josef
Muntii Bucegi

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#122  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Starea zapezii in Piatra Craiului. (122)

sciprian
sciprian

12 Mai 2019 Pe versantul estic, zapada ninsa in perioada 7-8-9 Mai, are in unele portiuni si 40cm. Este moale si apoasa. Nu a curs de peste tot. Pe creasta este zapada in portiunea Timbale - Piscul Baciului.

Duminică, 12 mai 2019 - 21:00

mar1us
mar1us

11 Mai in zona vestica dintre La Lanțuri și Cerdacul Stanciului toate valcelele sunt pline cu zăpada.Pe poteca sunt curse avalanșe care fac traversarea vailor delicata.Zapada veche tare acoperită de alta proaspăta moale și destule lavine fac ca abordarea pasajelor sa necesite atenție sporită.Inca este multă zăpada pe sus prin Poiana Închisă și Padina Lancii este complet acoperită de zăpada....mare atenție la trasersare peste valcele!

Duminică, 12 mai 2019 - 09:01

ana_luisa
ana_luisa

04.05 - pe urcarea dinspre refugiul Grind către Vf. La Om erau doar 2 sau 3 traversări peste limbi de zăpada umeda, dar nu puneau probleme. Nu a fost nevoie sa folosesc piolet sau colțari. Pe creasta mai era încă zăpada putina. Pt cei ce vor sa urce dinspre Plaiu Foii(sau de oriunde din partea nordica) și sa meargă pe creasta, recomand echipament adecvat(colțari, piolet, bete, casca).

Duminică, 5 mai 2019 - 09:38

alek
alek

Salutare! Si pe mine m-ar interesa cum e zapada in creasta.

Miercuri, 1 mai 2019 - 11:40

ana_luisa
ana_luisa

Mai aveți informații despre stăteam zăpezii in Crai? M-ar interesa Valea Crapaturii - Vf Turnu - Vf Ascuțit - Brâul Cioranga Mare. Mulțumesc frumos!

Luni, 29 aprilie 2019 - 21:11

andras
andras

7 Aprilie. Cälineț. Zăpada mai serioasă apare după șaua sub Refugiul Speranțelor, unde e intersecția dintre marcaj și nemarcatul care urcă direct de sub malul Galben. Zăpadă nu tare și pe majoritatea locurilor se poate ocoli, chiar dacă și în pădure e greu înaintarea, dar așa e acolo... E ceva traversare, dar nimic nu mi s-a părut foarte dificil. Zăpada în Călineț nu era tare, în majoritatea locurilor te afundai între 10-30cm. Urme erau numai pe parte inferioară. Carpati.org În preajma amfiteatrului e mai tare, și era o porțiune unde zăpada superioară aluneca pe zăpada înghețată. La ieșire spre stânga după amfiteatru era singurul loc unde trebuia cățărat, pe...gheață nu foarte tare. C-am de aici am folosit ambii pioleți.
În căldarea superioară e mai tare, dar tot nu e excelent.
în general: sunt ceva cornișe în unele locuri, iar pe vale erau urme de avalanșe mici, scurgeri de zăpadă. Noi am urcat aproape tot timpul fără colțari, zăpada fiind polistiren/nisipoasă, dar apoasă și destul de lipicioasă. Doi dintre noi au pus colțarii în căldare superioară, acolo se pot utiliza...
Creasta spre Ascuțit e în condiții de primăvară, zăpada moale alternând cu porțiuni ierboase. Zăpada într-adevăr e mare în unele locuri, cu urme foarte adânci, pe partea vestică atenție la cornișe.
Coborârea am făcut pe Brâul Ciorânga Mare, destul de anevoios. Zăpadă la fel, chiar mai apoasă, dar aici am folosit colțarii. Sunt coborâri abrupte mai ales pe partea superioară, traversări neplăcute, drumul nu se vede clar mai ales înainte de Canionul Ciorânga. Nu era foarte plăcută, am tot alunecat în unele locuri, iar pe unele porțiuni starea zăpezii nu mi-a oferit încredere deloc. Bocancii, parazăpezii sau udat destul de tare.
La coborâre am mers complet pe marcajul TR, după șa nu sunt probleme majore, numai că era alunecos. Chiar înainte de a reintra în vale peretele "a căzut", dar nu se îngreunează traversarea. Totuși e un loc destul de periculos.

După cum a văzut pe partea estică nu e multă zăpadă.

Luni, 8 aprilie 2019 - 07:50

mar1us
mar1us

In 6 Aprilie zăpada pe versantul estic era prezenta doar in zona aflată in apropierea crestei și prin zonele umbrite.Sus pe creasta este zăpada viscolita cu crevasele înșelătoare.Pe versantul vestic zăpada este din abundentă și are consistentă ferma spre nisipoasa.

Duminică, 7 aprilie 2019 - 08:24

laura_beje
laura_beje

Exact! Carpati.org
Cu placere!

Vineri, 5 aprilie 2019 - 12:42

alek
alek

Salut Laura! Mersi de info, cred ca te refereai la 30 martie 2019 Carpati.org

Vineri, 5 aprilie 2019 - 10:18

laura_beje
laura_beje

30 apr 2019
Urcarea pe traseul marcat pana la Refugiul Sperantelor a fost ingreunata de zapada pe portiunile mai abrupte si pe un traverseu mai expus, zapada pe alocuri uda care se strangea sub coltari.

Padina lui Calinet a inceput cu zapada solida, dar a continuat cu zapada gen bobite de polistiren pana la genunchi in care avansarea era solicitanta si aici ne-am oprit.

Din unghiul limitat de la Scara de Fier spre creasta, parea sa se vada o cornisa la iesirea Padinii spre creasta principala.

Marți, 2 aprilie 2019 - 18:34

mar1us
mar1us

Pe versantul vestic zăpada se prezenta bine in 18.03...este tare și stabilă!Soarele ajunge târziu și însorirea nu durează multAm urcat prin La Lanțuri și zăpada era perfecta chiar un pic prea dura de la desele reprize de încălzire/inghet.

Marți, 19 martie 2019 - 16:04

adrianita
adrianita

Starea zapezii in data de 17.03: umeda si grea, cu risc ridicat de avalansa pe traseele Karol Lehman si Padinile Frumoase. Am incercat mai intai abordarea pe Lehman, insa zapada era topita si instabila, asa ca ne-am intors. Am urcat pe la Turnu si am mers pana la vf Ascutit cu retur pe acelasi traseu. Zapada destul de putina pe Turnu, iar in creasta in jur de 20 cm; s-a mers destul de usor pe ea. Din creasta am observat foarte multe scurgeri de zapada pe versantul estic, indicand astfel potentiale avalanse.

Luni, 18 martie 2019 - 10:58

nano
nano

Pe 12-03-2019 am incercat sa urc pe Turnurile Diane, poteca nebatatorita, portiuni de zapada unde te afundai am renuntat cand am intrat in zapada pana la mijloc si nu am putut sa ocolesc locul! Pe 12 a nins toata ziua si s-au mai adaugat 30 cm zapada!

Joi, 14 martie 2019 - 16:37

lawr
lawr
Caraba

Duminica 03.03.2019 - Facut Curmatura - Turnu-Ascutit-Padinile Frumoase - Curmatura. Zapada maricia dar foarte buna de coltari. Pe padinile Frumoase cam 30 cm zapada afanata.

Marți, 5 martie 2019 - 07:53

xoreax
xoreax
Coarda

@nano

https://muntii-nostri.ro/download/gpx/1703

A nins in noaptea aceasta vreo 5 cm proaspeti care ascund probabil ceva ghetus pe alocuri.

Coltarii, oricare ar fi ei (gheare pisica, snowline, clasici samd.), tin mai mult de confort pe astfel de trasee de padure fara probleme. Nu vorbim totusi de o ascensiune in creasta unde acestia devin obligatorii.

Sâmbătă, 2 martie 2019 - 08:35

nano
nano

Salut!
Zilele acestea as vrea sa fac traseul Zarnesti-Saua Chiliilor-Refugiul Diana!
Stie cineva cum este starea potecilor, cata zapada este si daca este mai bine sa-mi iau coltarii?

Harta in format .gpx n-am mai putut sa o downladez de pe site-ul Muntii Nostri! Se mai pot descarca harti de acolo? Am reusit sa o descarc de pe alt site!

Sâmbătă, 2 martie 2019 - 02:13

sciprian
sciprian

Duminică 25.11.2018. Padinile Frumoase, zăpada continuă începe cam de pe la 1800m. Pe creastă, din Ascuțit până în Șaua Padinei Închise e zăpadă mică în general, suficientă cât să îți ude talpa bocancilor și să aluneci magistral pe pietrele care se văd, toate. Nu este de colțari. Lehmann ul e destul de curat, zăpadă mică este doar pe unde nu bate soarele. Aș putea spune că sunt niște condiții provocatoare mai ales pe coborâre din cauza zăpezii prea mici ca să acopere pietrele pe care se alunecă tare.
Un lucru interesant, totuși, este faptul că pe budele de la Curmătură nu este lipit niciun sticker de.al vreunui club montan care duce "turiști" contra cost sau magazine cu echipament montan.

Duminică, 25 noiembrie 2018 - 20:55

vjs
vjs

Vineri si Sambata 23-24 nov. 2018. Acumulari mici. In functie de cum a batut vantul doar pe alocuri ceva mai mare, dar se poate ocoli. Creasta se poate face inca fara echipament tehnic si cu bocanci 3 sezoane buni; insa recomand coltari pe coborare. Pe jos nu e zapada deloc pe unde bate soarele.

Duminică, 25 noiembrie 2018 - 16:24

baumwolle
baumwolle
(admin)

Duminică, 1.07

Toate marile artere dintre bazinele Călinețului și Șpirlei se pot parcurge în condiții de vară, peticele de zăpadă rămase putând fi evitate cu ușurință.

Luni, 2 iulie 2018 - 06:00

victoranica
victoranica
Coarda

Vineri, 30.03:

De la Brusturet până La Table, zăpadă relativ puțină, în curs de topire. În pădure spre Grindul de Jos - ceva mai mare și apoasă.
Pe Colții Găinii zăpadă mare, moale dar ok pentru urcat (singură variabilă safe de acces la Grindul de Sus)
Sudica - pentru noi imposibilă. Cornișe de ambele părți , uneori fără a putea spune unde începea una pe est și se termina alta pe vest. Zăpada pleca la orice deviere cât de mică de la creasta matematică, aceasta fiind imposibil de ghicit sub mormanele albe care acopereau tot.

Am fost martorii a peste zece avalanșe maricele pe toată zona Hornurilor Grindului, versanților de sub Grind și a traseului de vară

Vineri, 30 martie 2018 - 23:25

Afisari: 13,956

#122  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0674 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org