Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Februarie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Martie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Costila
Muntii Bucegi

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Complex Turistic Parang- Vf Carja - Vf Stoinita - Vf Gemanarea - Vf Parangul Mare (14)

senty
senty
(admin)

Off Topic:

Dxxx, observ(am) de ceva vreme ca iti asumi niste roluri care nu te privesc. NU te-a angajat nimeni serif, NU esti obligat sa intervii in orice discutie, NU se intampla nimic daca nu-ti dai tu cu parerea.

In plus, vad ca ai "minunatul har" de a provoca scandal cu diferiti useri. In majoritatea postarilor, esti atotstiutor, te crezi atotstiutor, ii privesti pe toti de sus, bagi frica in oameni fara sa ii cunosti. NU ESTI CONSTRUCTIV!

Considera acest mesaj ca pe o avertizare: revizuieste-ti comportamentul!

Nu astept/am nici un raspuns/ replica la ce am spus mai sus. Nu esti de acord cu cele spuse, esti liber sa pleci.

Sâmbătă, 19 ianuarie 2019 - 22:19

dxxx
dxxx

Nu ma lua cu domnule si nici cu numele de familie, sper sa pastram tonul amical.
Intentia mea a fost buna, si se pare ca trebuie sa ma explic.

Uite si ce a zis Laura putin mai jos - total valabil si pentru mine: "Nu va cunosc, nu am de unde sa stiu ce va pot bocancii si mintea".
Ea nu v-a subestimat.

Poate eu v-am subestimat, asta mi-o asum, si da - am vrut sa va descurajez. Cel putin initial.
Asta pentru ca am destula experienta cu "nou venitii" (pe alte site-uri, in special) si pentru ca INITIAL formularea PAREA ca vine de la un incepator.
Am considerat statistic, daca doresti. Si cum peste 90% era probabil sa fie corect, nu avea sens sa fiu indecis.

Nu stiu de cand urmaresti site-ul.
Insa din pacate aici NU exista nici o ecluza pentru a nu permite ture periculoase.
In numele libertatii de exprimare.
Cand am gasit o astfel de tura propusa, care fara indoiala era periculoasa, am comentat acolo.
Postarea mi-a fost stearsa (daca nu erai pe faza nu aveai cum s-o vezi).
Pentru ca nu era inscriere in tura / si nu era nici forum acolo...
Nici pana azi nu s-a facut ceva.
Si se lasa in coada de peste problema responsabilitatii.

Tine cont ca tura respectiva era cu mult mai periculoasa decat ce propuneti voi / si era deschisa ca sa se inscrie orice pustoaica care a mai fost o singura data pana la Diham...
Ce experienta, ce echipa sudata, ce echipamente?... nimic, iarna, intre Arpasu Mic si Museteica...
POATE DE ASTA SUNT EXAGERAT DE PRECAUT, stiu ca il supar pe Victor, dar ne intelegem noi, sunt sigur.

In rest, va doresc excursie frumoasa, sa nu uitati angajamentul "Nu ne vom aventura orbeste catre Parangul Mare" si POATE intalniti zapada ideala si ajungeti sub 5 ore, iar la intoarcere va ia pe jumatate cat vara si mai mult va distrati...
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 16 ianuarie 2019 - 10:07

catalin1990
catalin1990

Domnule Motocescu, imi pare rau ca dumneavoastra ma considerati incert datorita contului meu de o zi. Urmaresc comunitatea de ceva timp acum, doar ca nu mi-am facut curaj in a imi deschide un cont, nu sunt prieten cu retelele de socializare in nici un fel(asta nu inseamna ca nu sunt o fire prietenoAsa). Cand in sfarsit am luat decizia de a crea un cont, dumneavoastra si colegul baumwolle mi-ati taiat entuziasmul. Apreciez totusi faptul ca sunteti directi.Nu mi-am Imaginat vreodata ca discutia sa evolueZe intr-o asemenea maniera. Cu ocazia asta imi voi cere scuze si catre baumwolle daca l-a deranjat exprimarea "de la cunoscatori".

Trecand peste toate de mai sus,sfaturile si experientele impartasite cu noi vor fi de mare ajutor, asa ca va multumim. Pana la urma asta era ideea, sa aflam cateva pareri de la cineva care are de impartasit.Nu ne vom aventura orbeste catre Parangul Mare. Muntele nu pleaca din loc, ne asteapta si cu alte ocazii pe la el. Daca nu vor fi conditii de traseu, ne vom bucura de concediu si cateva zile de relaxare la munte Carpati.org

Orice alte pareri sunt bine venite si vor fi luate in seama.

Multumesc,

Miercuri, 16 ianuarie 2019 - 08:46

lauramatei
lauramatei
Coarda

Salut!

Am fost de doua ori iarna intre Parangul Mare si statiunea Parang, in conditii diferite, si de fiecare data am parcurs segmentul dintre varful Carja si refugiu doar in coborare (veneam de dincolo de Parangul Mare): o data zapada foarte inghetata, coborarea a fost extrem de delicata (cu coltari si piolet cu tot), caci o alunecare acolo te duce pe fatza abrupta pana in fundul vaii; altadata zapada era destula, dar consistenta, asezata de ceva vreme, potrivita pentru coltari, dar nu atat de alunecoasa, as zice zapada ideala. De fiecare data, vremea a fost foarte buna, starea mea la fel, deci nu au fost complicatii, asa ca mi s-a parut ok.

Parerea mea (fara rautate, fara dramatism, e doar parerea mea dupa experienta de la fata locului, dar voi faceti cum credeti):

- Nu m-as duce deloc in conditiile de fatza: zapada este foarte multa si foarte proasta, conditiile meteo de cateva saptamani bune incoace nu favorizeaza deloc stabilizarea zapezii, tot ninge mult si viscolit, cu temperaturi scazute, zapada e uscata, afanata, a tot batut vant puternic, care formeaza acumulari foarte instabile si placi de vant, nu prea au fost zile insorite si mai caldute, care sa determine tasarea zapezii. As tot urmari conditiile meteo (nu prognoze, ci datele meteo inregistrate, masurate, de la statia meteo Parang, ninsori, temperaturi, vant) si as astepta acei factori care stabilizeaza zapada. (De fapt, asta fac si acum: stau la panda, cu ochii pe muntii mariCarpati.org ).
- Nu traversati nimic! N-aveti nicio treaba cu stalpii si traseul de vara; nici macar la plecarea din statiune, n-as aborda lunga traversare pe sub Parangul Mic. Daca as ajunge p-acolo, as merge numai matematic, mai ales pe zapada asta. Incepand cu Parangul Mic si terminand cu Parangul Mare.
- In general, abruptul este in stanga cum mergeti spre Parangul Mare, adica in partea aia e de asteptat sa fie cornisele, daca sunt, deci evitati marginile stangi.
- La cata zapada e, e foarte posibil ca refugiul sa fie acoperit binisor sau poate complet, asa ca nu va bazati nicicum pe el pentru adapost. Au fost cazuri cand oamenii nici nu-l vedeau iarna, dar ii stiau locul si au sapat ca sa dea de el. Nu glumesc.
- Urcarea de la refugiu la varful Carja nu trebuie sa presupuna nicio traversare!!! Poteca de vara si implicit stalpii urmeaza niste serpentine pe fata din dreapta, si da, se merge in traversari, dar acum n-aveti ce cauta pe poteca de vara! Tineti pe cat posibil pe langa creasta matematica, putin in dreapta ei, pe langa muchie, dar nu neaparat fix pe margine, nu exagerati cu stanga, cum spuneam, pentru a nu prinde sub picioare vreo cornisa, oricat de mica. Inclinarea e mare si segmentul e lung! Chiar si evitand traversarile, terenul e de asa natura, incat nu garantez ca n-ar avea cum sa-ti plece de la picioare spre dreapta vreo acumulare, cu tine cu tot. Dar nu inseamna ca e de netrecut. Zic doar ca situatia chiar e delicata acolo, trebuie atentie multa, ochi format sa alegi pe unde sa calci, experienta la simtit zapada sub picior... Dar depinde de ceea ce e la fata locului..., cine stie, poate chiar e viscolita de acolo si nu-i acolo acumulata...
- Dupa urcarea pe Carja, tineti creasta, cu atentie in continuare la eventuale cornise pe stanga si placi sau alunecare spre dreapta.
- Nu uitati ca segmentul delicat de la Carja devine si mai delicat in coborare, pentru ca e inclinatie mare si sprijinul e mai incomod in caz ca e alunecos, disloci altfel straturile pentru ca in coborare pui altfel presiune pe ceea ce calci etc... In plus, daca e soare in ziua aceea, dupa-amiaza si spre seara zapada poate deveni si mai periculoasa: ori devine si mai alunecoasa, pentru ca face crusta, daca se lasa frig, ori devine si mai moale si instabila, daca e cald. Si in plus, voi o sa fiti mai obositi si concentrarea scade!
- Daca nu e vreme stabila in ziua aceea si daca nu e vizibilitate foarte buna, nu m-as duce!
- Nu m-as duce in grup mai mare de 3-4 oameni.
- Nu m-as duce daca nu e toata lumea din grup pe treaba sa cu mersul iarna, cu coltarii si pioletul, cu rezistanta la frig, cu echipament corect, conditie fizica foarte buna, capul pe umeri si psihicul la locul lui in cazul in care dati de greu.

Nu va cunosc, nu va subestimez, dar nu am de unde sa stiu ce va pot bocancii si mintea, asa ca v-am zis aici de toateCarpati.org.

Aveti grija, tura faina si vreme buna!

Marți, 15 ianuarie 2019 - 22:26

dxxx
dxxx

Pai chiar si interlocutorul este incert: vorbim cu Catalin, cu un cont vechi de 1 zi / sau vorbim cu Maxim?
De ce nu a scris de la inceput Maxim care are si vechime?

OK, probabil ca aveti deja un grup rodat, desi era bine daca mentionati asa ceva de la bun inceput. Asta era una din conditiile pe care le vedeam ca importante.
Si - daca nu s-a inteles - eu realmente apreciam ca nu s-a pus ca "deschisa la inscrieri" o astfel de tura aici. Probabil ca nu am fost clar.

Insa inteleg ca cealalta coditie, de a cunoste bine zona, nu o acoperiti.
Ramane sa aveti experienta de mers iarna care sa va permita sa luati decizia corecta si prudenta - dar asta o veti face la fata locului, nimic din trecut nu va poate ajuta.

Cat despre "ca nu trebuie sa tai pante abrupte etc." trebuie sa-ti spun ca asta este inevitabil, panta de urcus pe Carja este exact asta.
Nu prea vad cum si pe unde sa ocolesti, nu vad vreo reteta cu "tine pe stanga sau pe dreapta".
Odata ajunsi pe Carja in mare parte nu mai sunt portiuni periculoase, atat timp cat aveti vizibilitate buna sa nu va abateti de la linia crestei si sa nimeriti pe cornise.
Atentie mare si la timpul de parcurgere, colegul de mai jos a spus 10 ore. Eu zic ca este foarte relativ un ritm de mers iarna, iar pe conditii neprielnice durata nu va creste cu 1-2 ore ci are mari sanse sa se dubleze.

Marți, 15 ianuarie 2019 - 18:41

baltighost
baltighost
Coarda

Salut,

Eu am urcat pe Vf. Carja iarna, acum citiva ani. Urcarea este intr-adevar delicata, daca o faceti sau nu, decideti la fata locului in functie de conditiile gasite. Ce ar mai fi de spus este faptul ca stiam destul de bine zona, pina atunci mai fusesem de citeva ori primavara si vara.

Uite cum am abordat noi problema:
1. Am plecat inainte de a se lumina, in ideea de a prinde umbra si zapada mai compacta pe fata vestica a Carjei, macar pe urcare.
2. Pina la refugiu nu am intimpinat nici un fel de probleme. E drept ca zapada nu a fost foarte mare.
3. De la refugiu am incercat sa urmam atit cit a fost posibil creasta matematica.

Sfatul meu este ca inainte de a pleca in tura sa intati si pe la punctul Salvamont de Cabanele IEFS. Baietii de acolo sunt foarte de treaba si sigur veti primi cela mai bune si actualizate informatii.

Marți, 15 ianuarie 2019 - 16:10

lawr
lawr
Caraba

Am fost anul trecut pe traseu adica pe 1 decembrie 2018. Zapada a fost de maximum 20 cm. Acum trebuie sa fie foarte mare... Urcarea pe Carja de la refugiul Carja e periculoasa, dupa parerea mea. E o creasta care pare mai putin expusa mult in dreapta fata de traseul de vara, dar nu cred ca se poate ajunge pe ea de la refugiul Carja, ci mai degraba din alta vale. De la refugiu ca sa ajungi pe creasta respectiva ai de facut un traverseu cam ciugulit, pe care poti deasemeni sa declansezi o avalansa. Eu am urcat cumva tot pe traseul de vara marcat cu stalpi, dar zapada era mica...Pe creasta Carja-Parangul Mare pot fi probleme de orientare. Noi am avut white-out total la intoarcere, nu vedeai la 3 m in fata.. Ia in calcul si lungimea traseului (in cazul nostru am facut 10 ore, 19 km de la telescaun Parang- varf Parang Mare si retur). Pe zapada serioasa mai pui vreo 2-3 ore.

A nins mult in ultimele zile asa ca nu ar strica o amanare, parerea mea.

Marți, 15 ianuarie 2019 - 16:03

victoranica
victoranica
Coarda

Legat de incidentul cu avalansa din Parang, ea nu s-a produs pe Varful Carja, cum in mod eronat apare in textul de pe pagina Mediafax, ci pe o vale in apropierea varfului. Cel mai probabil, echipa a incercat atunci sa coboare de pe Carja pe un nemarcat. Concluzia aici ar fi ca, doar pentru ca nu e la fel de popularizat precum Fagarasul sau Bucegii, nu inseamna ca Parangul trebuie subestimat. Sub nicio forma !

Creasta Parangului iarna, in special portiunea Parangul Mic-Parangul Mare, este parcursa de drumetii cu experienta si echipament corespunzator. Depinde enorm si de prognoza. O parere nu poate fi decat subiectiva la acest moment, mai ales ca nu cunoastem date despre echipa (numarul participantilor, experienta lor, pregatire, echipament, parcurgerea prealabila a traseului dorit), drept pentru care eu nu va zic nici sa mergeti, nici sa stati acasa, ci sa fiti cu ochii in patru pe conditiile meteo (in special vizibilitate, vant si starea zapezii), sa va luati cu voi coltari, piolet si, eventual, kit de avalansa, sa nu aveti in grup persoane lipsite de experienta si sa nu riscati inutil.

@dxxx: cam multe tragisme in ultima vreme. Ca idee, au murit oameni pe site, unii chiar in propria tura (vezi cazul Ancai) si nu s-a inchis portalul; in mod analog, au murit oameni in ture platite si ghizii respectivi activeaza in continuare. Sa ne relaxam putin, zic, ca dam frisoane inutile altora care nu stiu despre ce e vorba. In plus, dupa cum bine a remarcat colegul de mai jos, tura nu a fost postata pe carpati.org. Omul doar a cerut aici o parere.

Marți, 15 ianuarie 2019 - 15:32

rupi2003
rupi2003
Caraba

Pe 1 decembrie 2017 a avut loc o avalansa cu o victima in zona Carja
https://www.mediafax.ro/social/turisti-surprinsi-de-o-avalansa-in-parang-un-tanar-in-
varsta-de-38-de-ani-a-fost-gasit-decedat-salvamontistii-i-au-avertizat-sa-nu-plece-la
-drum-foto-16839300

Marți, 15 ianuarie 2019 - 13:49

rasceva
rasceva

Salutare,

Drumetia nu este planificata pe acest portal. Este o drumetie / excursie planificata cu prietenii.

am apelat la acest portal pentru parerile voastre, strict informativ, STRICT LEGAT DE URCAREA SPRE VARFUL CARJA.

De ce trebuie sa plecam de la bun inceput cu mortul in fata? Nu a intrebat nimeni ce face procuratura daca moare drumetul, sunam la 112 pentru astfel de detalii.

Din cate observ, aici mai tare se incurca treaba, @ baumwolle & @ dxxx, comentariile voastre par putin rautacioase, se putea raspunde frumos cu un"ai grija de la refugiu spre varf, tine partea stanga mai mult, grija la cornise" sau "probleme in cazul in care sunt placi de vant" etc.

Nu este primul traseu de iarna, avem pioleti si coltari, cunoastem in mare parte obstacolele iernii si mersul sau mai bine zis "navigarea" pe timp de iarna. Stim ca nu se merge pe drumul de vara, ca nu trebuie sa tai pante abrupte etc.

Apreciez totusi ca va pasa si incercati sa lamuriti unele lucruri, dar totusi un sfat util nu strica.

Numai bine!

Marți, 15 ianuarie 2019 - 13:42

dxxx
dxxx

Eu ma bucur ca mai intai ai intrebat - pentru ca de mai multe ori am vazut puse DIRECT pe rubrica de "ture" unele trasee de iarna (deosebit de) riscante.
Sunt convins ca in eventualitatea unui accident mortal investigatia procuraturii ar ajunge si la acest portal, si sunt convins ca dupa asa ceva distractia s-ar inchide...
De aia ma si bag in discutie.

Cred ca banuiesti deja ca tura propusa are un oarecare grad de periculozitate, oricum tintesti cel de-al doilea varf de masiv ca inaltime din Ro.

Ce este clar atunci cand exista un anumit risc ar fi urmatoarele:

- nu faci asa ceva decat daca cunosti bine zona. Trebuie sa fi fost de cateva ori vara mai intai.
Din intrebarea ta, deduc ca nu prea este cazul...
- nu mergi pe un astfel de traseu cu camarazi alesi de pe forum, "in ordinea inscrierii".
Daca mergi cu cineva, acel cineva trebuie sa faca echipa sudata cu tine, sa va cunoasteti limitele fiecaruia, si sa stie si el foarte bine ce risca.
- daca ai bifat cele doua puncte de mai sus rezulta si FAPTUL CA, DEFAPT, NICI NU INTREBI AICI DESPRE NIMIC... Pentru ca deja cunosti zona, si deja ai echipa.

Ma abtin sa-ti dau unele sugestii practice, pentru ca este probabil ca deja sa cam dezaprob tura ta.

Marți, 15 ianuarie 2019 - 12:39

catalin1990
catalin1990

Multumesc pentru raspunsul grijuliu.

Tura a fost planificata, am citit articole despre traseu, am vizionat imagini, dar nu am gasit nimic concludent despre urcarea iarna catre Vf. Carja. Presupun ca in functie de stratul de zapada, circumstantele sunt diferite. In cel mai rau caz vom face cale intoarsa daca consideram ca este periculos din varii motive.

Sunt la curent cu faptul ca ANM emite buletine nivologice si pentru zona Parang din acest sezon, il consult zilnic, insa cum spui si tu, nu e 100% valabil pentru toate zonele din masiv.

Am pus o simpla intrebare, sa vad daca cineva dintre voi (carpati.org) a fost in zona recent si ce parere are. Si o parere in plus nu strica niciodata.

Marți, 15 ianuarie 2019 - 12:26

baumwolle
baumwolle
(admin)

Nu-mi este clar care este raționamentul din spatele plănuirii unei ture și apoi documentarea despre riscuri, "de la cunoscători". În fine.

Începând cu acest sezon de iarnă, ANM emite buletine nivologice și pentru zona Parâng, toată lumea având astfel acces la informații despre riscul general de avalanșă în acea zonă, informații despre straturile și consistența zăpezii și prognoze localizate. Atenție, aceste măsurători se fac în zonele apropiate de stațiile meteo și pot exista diferențe (uneori mari!) pentru alte zone ale masivului. Buletinul nivologic poate fi consultat aici: http://www.meteoromania.ro/Upload-Produse/nivologie/nivologie.pdf .

Pentru traseul în sine, rămâne la latitudinea voastră să alegeți cea mai sigură rută, iar asta nu înseamnă să urmezi orbește stâlpii de marcaj, care marchează poteca de vară. Iarna lucrurile se schimbă radical. Este necesar echipamentul de iarnă - colțarii și pioletul - și, de ce nu, casca și kit-ul de avalanșă. Bineînțeles, toate acestea sunt inutile dacă nu există și cunoașterea utilizării lor.

Marți, 15 ianuarie 2019 - 11:42

catalin1990
catalin1990

Salutare tuturor. Pentru saptamana viitoare(vineri) avem planificata o drumetie din complexul turistic parang pana pe Vf. Parangul Mare. Cateva sfaturi pentru aceasta ascensiune de la cunoscatori? A fost cineva in perioada aceasta pe traseu? Am vazut ca urcarea spre Vf. Carja este putin mai delicata, este risc de avalansa in portiunea respectiva?
Mentionez ca vom parcurge acest traseu dus - intors intr-o zi

va multumesc anticipat

catalin

Marți, 15 ianuarie 2019 - 10:31

Afisari: 606

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9285 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org