Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Noiembrie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Vremea
Varful Gugu
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Trasee / Ture Coborare Piatra Mare - Dambu Morii, prin fosta cabana Bolnoc (8)

mar1us
mar1us

Drumul de coborare de la cabana noua,care trece pe langa fundația de la vechea cabana,se poate accesa si direct prin spatele fundației,pe o panta care se termina in poteca marcată, sau cu cca.50 M mai jos unde drumul se desparte in stânga spre Dâmbul Morii si spre dreapta la telescaunul Bunloc.

Vineri, 4 octombrie 2019 - 12:41

naludar
naludar

@lauramatei: nunu, stai linistita. chiar am scris aiurea! Multumesc inca o data!

Vineri, 4 octombrie 2019 - 10:55

lauramatei
lauramatei
(admin)

naludar: n-am vrut sa jignesc, scuze daca asa a parut. Dar da, am inteles ca timpul de urcare 4.30 se refara la cat consideri ca faci pe urcarea propusa de tine, prin 7 scari.

In rest, cu placere! Tura faina!

Vineri, 4 octombrie 2019 - 10:43

naludar
naludar

@lauramatei: acum imi dau seama cum suna ce-am scris. Sunt inapt, sa ma ierti!
"avand in vedere ca timpul estimat e de 4h30min la urcare", trebuia sa fie urmat de "cf. cartii Muntii Nostrii, nr. 10/alte surse de pe interneti" si era vorba de acelasi traseu despre care discutam pentru coborare.

In rest, raspunsul tau e exhaustiv. Sarumana multumesc! Carpati.org

Vineri, 4 octombrie 2019 - 10:33

lauramatei
lauramatei
(admin)

naludar: Estimarea ta (4.30 urcare, 3.30 coborare) ar fi corecta, daca vrei sa cobori pe acelasi traseu pe care ai urcat sau pe unul cu profil si lungime similare. Nu e cazul aici. Traseul BA presupune ocol pe o culme, ai distanta in plus, ba chiar si mici urcari.

BA spre Bulnoc se ramifica din BR de pe drumul Familiar(l), la prima poiana de la plecarea de la cabana Piatra Mare; BR merge prin josul poienii si se lasa in coborare la stanga, BA se mentine in partea superioara si intra in padure in fata, pastrand nivelul.

Eu zic ca pe BA de la cabana Piatra Mare pana la cabana Bunloc (exista, dar nu-i stiu statutul, nu stiu daca este deschisa oricarui trecator sau se deschide doar pentru grupuri sau activitati anuntate in prealabil) faci vreo 3,5-4 ore, dat fiind ca ai zone accidentate cu copaci cazuti pe care ii treci destul de incomod.

De la Bunloc pana la Dambul Morii mai faci aproape 1 ora, pe marcaj TA. Atentie la intrarea pe acest TA! Nu-mi amintesc sa fie vreun marcaj vizibil la intrare sau vreo sageata indicatoare. Treci de cabana Bunloc in coborare, mentinand poteca (drum vizibil) prin poiana, iar mai jos, la cateva minute de la cabana, in zona unei temelii vechi, urmareste in stanga intrarea in padure, pe un drum bun, pe care apar si marcajele. Drumul te duce fara probleme jos, marcajele sunt ok.
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 4 octombrie 2019 - 10:04

yo6ial
yo6ial
Coarda

Pe BA, de la bifurcație până la cabană, ia peste patru ore chiar și în pas alert.
Mai în vară erau și ceva doborâturi pe la jumătatea drumului.

Marți, 1 octombrie 2019 - 23:21

mar1us
mar1us

De la "noua" cabana Bunloc,aflată un pic mai sus decât cea veche,se face cam 1 H pana la Dâmbul Morii....drum lejer prin pădure.Durata traseului de la cabana Piatra Mare pana la cabana Bunloc este de 2-2.5 H.

Marți, 1 octombrie 2019 - 14:07

naludar
naludar

Salutare! Urmeaza sa fac un traseu de o zi in Piatra Mare si am nevoie de cateva lamuriri.

Vrem sa urcam de la Dambu Morii prin 7 Scari pana la Cabana Piatra Mare (eventual si varf) si sa coboram prin alta parte decat am urcat. Uitandu-ma pe harta, o varianta e prin Culmea Arsa, (fosta?) cabana Bunloc (Bolnoc cf. cartii Muntii Nostrii, nr. 10) si inapoi in Dambu Morii.

Nu gasesc durata pentru traseul de coborare - avand in vedere ca in urcare timpul estimat e de 4h30min, pot sa presupun 3h30min la coborare pana in Dambu Morii?

Multumiri!

Marți, 1 octombrie 2019 - 12:33

Afisari: 271

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0598 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org