Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

August 2018
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Septembrie 2018
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Vremea
Varful Toaca
Muntii Ceahlau

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Traseu marcat cu punct rosu : Posada-Cota 1000 (7)

mihaela
mihaela

Ce poveste frumoasa are acest traseu al Haiducilor Carpati.org Multumiri pentru relatare Carpati.org

Vineri, 10 august 2018 - 11:47

neco
neco

@cristi.ilies..
Salut !
Revin, iertare, cu rugamintea de a ma lamuri asupra drumului spre Poiana Hotilor si mai departe spre cota 1000.
1.Inainte de a iesi in golul alpin, poteca marcata intalneste un drumeag spre dreapta, chiar la marginea padurii. Am mers pe acesta cam 1/2 h, dar nu am vazut marcaj, nici vechi, nici nou. Din ce am citit in articolele dvs. rezulta ca din proximitatea varfulu Plesuva, catre cota 1000, marcajul PR sters de vreme ar mai aparea totusi. De ce nu l-am vazut ? Poate s-a strers de tot, poate nu am mers eu pe unde trebuia, desi alta posibilitate nu intrevad...
2.De unde pleaca mai exact drumul prin padure, marcat cu punct rosu spalacit, spre Poiana Hotilor si (daca nu gresesc) spre cota 1000) din proximitatea varfului Plesuva ? Luand ca repere steagul si punctul in care drumul forestier care urca pe langa steag intra in padure, punct in care intalneste marcajul spalacit cu punct rosu. Eu am balarit pe-acolo de mi-au iesit ochii, n-am vazut vreun marcaj care sa-l continue pe cel (partial nou, partial spalacit) care vine de la schit.

Joi, 9 august 2018 - 13:06

neco
neco

@victoranica : Trebuie sa tratam cu respect si consideratie munca de marcare. Dar la nivelul tehnologic de azi cred ca se pot gasi solutii de informare asupra statutului unui marcaj, aplicabile cu efort modic. Cei ce fac marcaje sunt cei mai in masura sa le implementeze, nu ma hazardez sa dau sfaturi/solutii.

Marți, 7 august 2018 - 11:42

neco
neco

@cristi.ilies..: Va salut !
Toata consideratia pentru munca de marcare. Ce greu e sa faci ceva, ce usor e sa critici ceea ce fac altii!
Totusi :
1.Nu vad logica sa se apuce cineva de refacerea marcajului INAINTE de a cere parerea/apobarea Consiliului Județean Prahova. Acum ca o parte a traseului e remarcata, pentru ca munca sa nu fie aruncata, cred ca ar trebui facut ceva, macar o informare. Dar aspectele astea cred ca cel mai bine le cunoaste si le poate gestiona cel ce a refacut marcajul.
2.Inainte de a iesi in golul alpin, poteca marcata intalneste un drumeag spre dreapta, chiar inainte de a iesi din padure. Am mers pe acesta cam 1/2 h, dar nu am vazut marcaj, nici vechi, nici nou. Din ce am citit in articolele dvs. rezulta ca din proximitatea varfulu Plesuva, catre cota 1000, marcajul PR sters de vreme ar mai aparea totusi. De ce nu l-am vazut ? Poate s-a strers de tot, poate nu am mers eu pe unde trebuia, desi alta posibilitate nu intrevad...
3.Ideea era sa vedem ce e cu marcajul in cauza. Sigur, daca cineva tine musai, poate sa mearga cu GPS-ul. Prin "o persoană care știe să se orienteze" eu cam asta inteleg. Deci aparatul face traseul "usor de urmat". Fara GPS, ce poti face ?
Mesaj modificat de autor!

Marți, 7 august 2018 - 10:23

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Vă salut!

Traseul punct roșu este unul dintre cele 3 vechi trasee deschise de Nae Popescu (alături de TA ce pleca din Calea Moroieni - platou Izvor Sinaia și TR ce pleca din halta Valea Largă), în dorința acestuia de a lega sudul Bucegilor cu platoul și zona de vest (unde și-a găsit în cele din urmă sfârșitul).

Revenind la punctul roșu, marcajul vechi îi aparține așadar marelui om al muntelui. Vopseaua nouă este aplicată în urmă cu aproape 10 ani de un alt iubitor al muntelui (nu-i voi dezvălui aici identitatea, contează mai puțin). Traseul nu pleacă din localitate sau de la Schitul Lespezi pentru că nu a fost aprobată omologarea sa de către Consiliul Județean Prahova, zona fiind una care nu prezintă interes turistic (asta ca să dăm motivul oficial). Cei care se aventurează însă mai sus de schit vor găsi acest marcaj, care îi scoate undeva în zona vârfului Pleșuva. Despre acest traseu am scris câteva rânduri aici: http://www.carpati.org/trasee_muntii/bucegi-7/

La originea sa, traseul pleca din gara Posada și trecea pe la schit, urmând apoi din zona vârfului Pleșuva muchia până spre Cota 1.000 m, cum bine intuiați. De aici cotea pe șoseaua Sinaia - Târgoviște spre cabana Cuibul Dorului, ținând ceea ce acum este șoseaua Transbucegi până în șaua Dichiu și mai departe pe sub vf. Vânturiș până în șaua Izvorului Dorului (sau a Vânturișului). De aici merge pe sub Colții lui Barbeș până când întâlnește drumul de vară ce duce la Cota 1.400 m, această ultimă porțiune fiind remarcată oficial și omologată.

Acest traseu - punct roșu - este vechiul drum al haiducilor din Bucegi, o potecă despre care m-am tot documentat de-a lungul vremii și pe care am ajuns să o cunosc destul de bine și să o îndrăgesc deopotrivă.

Așadar, traseul iese la Cota 1.000 m în 4-5 ore de la Schitul Lespezi și este relativ ușor de urmat de o persoană care știe să se orienteze. De altfel, o mare parte a potecii merge pe limita parcului natural.

Cât despre steagul tricolor de pe vf. Pleșuva, povestea începe în 1839 (la 29 iulie), când francezul J.A. Vaillant, directorul Colegiului Sf. Sava din București, alături de câțiva localnici din Comarnic, pleacă să arboreze tricolorul pe vf. Omu, dar vremea rea îi forțează să-l înalțe pe Pleșuva. În zilele noastre, câțiva locuitori din Comarnic duc mai departe tradiția.

Drumuri bune!

Luni, 6 august 2018 - 16:48

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

In urma cu vreo trei ani prin Crai, in timp ce mergeam spre Orlowski, am gasit un triunghi rosu ultra nou prin padure si mai sus, pe grohotis. Nu am inteles ce si cum, ca n-avea cap, n-avea coada. La scurt timp dupa am aflat ca se lucra la marcarea oficiala a Braului Cioranga.

Probabil asa se procedeaza cand se hotaraste marcarea unui traseu - se definitiveaza mai intai mijlocul lui, lasand deoparte marcarea intrarilor / iesirilor, tocmai ca nu cumva sa patrunda cineva pe el, crezand ca duce undeva. Probabil traseul pe care l-ai descoperit este in curs de marcare, urmand a fi ulterior finalizat (treaba dureaza un pic, nu-i de pe o zi pe alta). Probabil. Nu stiu daca Plesuva intra in administratia celor de la PN Bucegi, poate un telefon la ei ar face mai multa lumina. Sau la Salvamont.

Pe ViewRanger vad o poteca / drumulet care ocoleste indeaproape Plesuva pe la nord si iese in DN 71 aproape de Cota 1000. Harta de la Muntii Nostri nu acopera zona vizata.

Luni, 6 august 2018 - 15:53

neco
neco

Buna !
Intr-o tura de relaxare prin Posada am dat de inceputul unui traseu relativ recent remarcat cu punct rosu. Expresie a minunatului meu popor. Toata consideratia pentru cei ce au refacut acest marcaj. Munca de Sisif. Dar :
1.Marcajul incepe pe un drum forestier, la cativa km. buni de inceputul sau. Poti da de el din intamplare sau daca-ti spune cineva despre el. Pacat de munca aia ! Logic ar fi trebuit sa inceapa dintr-o zona relativ circulata, gen gara Posada, Motel Cernica sau macar Schitul Lespezi.
2.Marcajul nu are nicio explicatie. Rascolind net-ul esti tentat sa inclini ca ajunge la Cota 1000 de pe drumul national Sinaia-Targoviste.
3.Nu este refacut in totalitate. Dupa cca. o ora si jumatate de mers ramane doar vechiul marcaj, care e aproape sters.
4.Am ajuns mergand in continuare, pe cel vechi, pana la varful Plesuva. Pe el e montat un steag tricolor urias. De aici nu am mai vazut nici urma de marcaj.

Repet, ma inclin in fata muncii titanice a celor ce au refacut marcajul. Dar el este aproape inutil daca nu se corecteaza/remediaza cele expuse.
Rog lamuriti-ma daca de pe varful Plesuva marcajul cu punct rosu (vechi, cel refacut a ramas demult in spate) se continua spre Cota 1100.
Multumesc !

Luni, 6 august 2018 - 15:44

Afisari: 200

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0581 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org