Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2018
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Ianuarie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Varful Oslea
Muntii Valcan

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Muntii Gurghiului (14)

xoreax
xoreax
Coarda

Mie nu mi se pare deloc surprinzator faptul ca pe intreg traseul erau urme de urs. Zona e rar frecventata de oameni (chit ca si atunci rar cand o frecventeaza o fac cu masina deci intr-un mod relativ zgomotos) iar ursul e un animal suficient de inteligent incat sa nu piarda energie pretioasa prin zapada, agatandu-si blana prin padure daca are la dispozitie urme solide pe care poate inainta. Cu atat mai mult in aceasta perioada cand energia trebuie conservata daca vrea sa supravietuiasca cu posibilitati de hrana mult diminuate.

Luni, 3 decembrie 2018 - 13:35

zentai
zentai
Coarda

Mulțumesc Mihai (xoreax)! Carpati.org

@Florin - Așa era și-n Baraolt. Cred că e o "marcă"a zonei! Carpati.org

Luni, 3 decembrie 2018 - 13:28

vestale
vestale

Da, urmele tineau BA pana pe varf. Dar nu as crede ca erau doar de ATV, mai degraba masina 4*4, ecartamentul era unul normal de masina. Urmele erau destul de vechi, dar cum nu a mai nins pe acolo, ursii si-a facut si ei o poteca pe ele foarte buna.
Recunosc ca am mai mers pe urma de urs, dar aici peste 85% din traseu era pe urme de ursi, inclusiv in zona varfului, pe unde era si foisorul/observatorul de vanatoare.

Luni, 3 decembrie 2018 - 13:06

xoreax
xoreax
Coarda

Am parcurs si eu vara acea varianta antica spre varf, slab marcata, salbatica, poteca fiind cand vizibila cand nu prea Carpati.org

@zentai Track-ul gps il gasesti aici https://hiking.waymarkedtrails.org/api/details/relation/6236603/gpx

@vestale urmele de atv pana unde mergeau? chiar pana pe varf?

Luni, 3 decembrie 2018 - 12:56

vestale
vestale

Multumim!
A facut cineva din grup track si il avem salvat, daca e nevoie. Dar nu complicat de urmat cu harta de la OSM si cea de satelit.
Marcajele erau cam asa: la inceput TA mai mult lipsa, apoi PR destul de bun si BA pe care am coborat si am intrat din nou in PR si TA
Pe partea de inotat a mai fost un punct portocaliu pe copacii cu H-ul forestier, dar dificil de urmat, brazi destul de incarcati cu zapada, ienupar si jneapan destul mare pana in zona de platou a varfului.

Luni, 3 decembrie 2018 - 12:05

zentai
zentai
Coarda

Salut! Ai facut track? Există vreun marcaj? Țin minte că am bălăurit ceva în vara cu pricina! Carpati.org
Felicitări! Foarte fain! Bravo vouă!

Luni, 3 decembrie 2018 - 11:45

vestale
vestale

Am fost pe 30 noiembrie cu dus-intors din Pasul Bucin pe vf Saca Mare, pe urme de urs si de masina de teren/TAF.
Zapada inghetata bocna si destul de mica in strat sub 25cm. Am pierdut mult timp pe partea finala cu "inotat" prin ienupar pe un traseu desenat pe OSM, la coborare a fost mult mai usor de urmat BA.
Am intrat pe la 11:00 in traseu si la 17:20 eram inapoi la masini cu peste 1h de stat pe varf. Pentru amatorii de pe forestiere e un traseu, bun, privelistea de pe varf si de la asfintit a mai salvat putin din aceea zi.

Luni, 3 decembrie 2018 - 11:36

zentai
zentai
Coarda

Nu.Am urcat in Muntii Baraolt...La dus am prins un accident,in fata, pe sosea care ne-a tinut blocati in trafic vreo 1,3 ore si nu a mai devenit fezabil.Dar la întoarcere am trecut prin Pasul Bucin si am aruncat o privire spre intrarea în traseu.Zăpada nu era de speriat dar poate fi o părere superficială ...asa...din mersul mașinii! Carpati.org

Marți, 27 noiembrie 2018 - 19:02

xoreax
xoreax
Coarda

Ai mai fost? Carpati.org

Marți, 27 noiembrie 2018 - 18:08

zentai
zentai
Coarda

Mulțumesc de info!
Ca o opinie ce-si trage sorgintea din experiențe anterioare,iarna, traseul pe care-l stii e cel mai bengos! Carpati.org
În Pasul Bucin poti lăsa masina în siguranță,la retur pot să scad mult din durată,tăindu-o pe albia unui pârâu (sper să mai tin minte exact).
Plus zicerea de casă când ne încearcă"detalii"..."hai să ne ținem de plan"! Carpati.org

Miercuri, 21 noiembrie 2018 - 16:39

xoreax
xoreax
Coarda

Just si as adauga faptul ca prin Sovata nici macar nu mai e deschisa bariera de pe valea Sebesului, asa cum am avut "placerea" sa descopar acum ceva timp.
Cu toate astea, am vorbit de Sacadat si valea Sovata care nu are treaba cu traseele din Sovata.

Marcajul din Sacadat, desi nu prea apare des, e cruce albastra si face legatura cu valea Gurghiului parcurgand numai drumuri forestiere care in 17.10 se aflau intr-o stare atat de buna incat m-am intrebat daca oamenii aia mai au timp si de exploatat lemnul.

Track gps Sacadat: https://hiking.waymarkedtrails.org/#route?id=6236291

Ca sa iti faci o parere vizuala, https://imgur.com/a/cQnm55c

- steluta reprezinta varful Saca
- C reprezinta pasul Bucin, locul de unde iti propui tu sa pleci
- A reprezinta locul in care, daca drumurile sunt bine deszapezite, poti lasa masina pe varianta mea din Sacadat
- B reprezinta locul pana unde ai sanse sa mergi pe o urma solida (e o cabana silvica acolo, se mai urca iarna la ea)
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 21 noiembrie 2018 - 11:52

zentai
zentai
Coarda

Nu e,cu desăvârșire, concludent ce se vehiculează pe ANMH. Carpati.org
As fi tentat sa astept o informatie loco.Am un drum in Cluj-Napoca si dacă totul e O.K. as încerca un Vârful Saca,pe care am fost pe zăpadă dar pe la începutul lui aprilie.Am rachete si stiu traseul.Prin Sovata toate sunt foarte lungi si nu cu un final fericit!
Mulțumesc,oricum! Carpati.org

Miercuri, 21 noiembrie 2018 - 11:14

xoreax
xoreax
Coarda

Salut!

Asa cum se poate vedea pe harta anmh (http://www.meteoromania.ro/images/clima/SZA_orar_interpolat.png), in pasul Bucin ai 19 cm de zapada.
Urme cu siguranta nu vor fi pana pe Saca iar parcursul va fi unul relativ obositor.
As recomanda rachete daca vrei sa ai sanse reale in a atinge varful.
Urme de snowmobil nu cred ca vor fi, e prea mica zapada pentru ei si e riscant.

Eu unul nu am reusit niciodata sa ajung iarna pe varful Saca dinspre Bucin(de doua ori intors din cauza zapezii, o data din cauza unui urs) dar sezonul acesta voi incerca o varianta prin Sacadat, pe o combinatie de drumuri forestiere (cu putin noroc bine deszapezite, macar cel de pe valea Sovatei) care ma scot mult mai aproape de varf.

Miercuri, 21 noiembrie 2018 - 06:17

zentai
zentai
Coarda

Salutare!
Ma poate ajuta careva cu starea zapezii (grosime/consistenta) in Gurghiu?Eventual, cum ar fi pana pe Varful Saca (cu urcare din Pasul Bucin,exclusiv).
Multumesc!

Marți, 20 noiembrie 2018 - 18:25

Afisari: 415

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0575 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org