Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

August 2018
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Septembrie 2018
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Vremea
Varful Piatra Mare
Muntii Piatra Mare

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#23  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Drum pe www.google.ro/maps care nu exista (23)

ruxandrav
ruxandrav

Ok, nu-i nevoie sa fie toate, le reparam una cate una Carpati.org

Marți, 5 iunie 2018 - 12:06

neco
neco

@ruxandrav : Q.E.D. ! Faptul ca drumurile forestiere nu sunt figurate corect poate conduce la confuzii. Din cate vad eu drumul forestie figurat ca poteca pleaca din str. Clabucet, nu din str. Codrului.
Cum ajung prin zona promit sa parcurg acest drum forestier/poteca integral, daca va fi posibil si sa te informez asupra situatiei sale. Cu potecile va fi mai greu, sunt foarte multe. Vedem. Multumesc !

Marți, 5 iunie 2018 - 09:50

ruxandrav
ruxandrav

@neco iti raspund pe puncte:
- afisarea traseelor marcate: cand esti acasa pe calculator, recomand si eu hiking.waymarkedtrails.org - afiseaza datele OSM intr-un mod util drumetului si nu soferului. Cand esti pe munte, aplicatia OSMAnd, pe care o folosesc eu, permite afisarea traseelor marcate pe harta din Configure Map > Routes (in subcategoria Map rendering) > Alpine hiking scale (SAC) bifata + Hiking symbol overlay = color by OSMC hiking symbol.

- forestierele afisate la fel cu potecile: asta este o eroare de date, nu de afisare (un drum forestier ar trebui sa fie taguit in OSM cu highway = track, pe cand o poteca cu highway = path), deci reparabila usor de utilizatori Carpati.org Daca poti sa-mi confirmi ca, de ex, chestia aia care pleaca din Strada Codrului si ajunge in Strada Eroului Marin, mergand paralel cu limita Busteniului, chiar e forestier si nu poteca, pot s-o corectez eu diseara, cand ajung acasa. Tot asa, daca imi marchezi ce poteci din zona aia nu exista decat pe "hartie" - e ok si un print screen cu zona si niste notite in Paint care sa arate potecile fictive, daca iti e mai usor decat cu map notes.

Multumesc, apropo, pentru orice informatii de la fata locului - cand umblu pe undeva si vad discrepante intre harta si situatia din teren, incerc sa corectez, dar, fiind din Iasi, nu ajung prea des in Bucegi Carpati.org

Luni, 4 iunie 2018 - 17:27

neco
neco

@diciu: Nu stiu daca e posibil, nu am orizontul necesar si nu cred ca renteaza sa aprofundez chestiunea. Voiam sa relev ca baza de date geografică editabilă de către voluntari în sistem wikipedia (am numit aici OSM), ar putea fi perfectionata prin simbolizarea traseeleor marcate cu marcajul turistic aferent, nu prin descriere in cuvinte. Se pare din ce spui ca aplicatia in discutie nu-si propune asa ceva. Bun, o lasam asa.
Nu am spus ca hartile pe hartie sunt mai bune. Nu sunt fitos dar cred ca in etapa in care ne aflam, cand "muntii nostri" iti spune unde esti cu precizie de 10 m, e pacat sa nu folosim (si) gadgeturile. Uneori e mai comod si mai eficient, camp/semnal sa fie. Tocmai d-aia zic sa le perfectionam, cat se poate. Si d-aia m-am ofticat cand baietii de la Google Maps n-au avut nicio reactie la observatiile mele. Macar sa-mi fi spus ca sunt tampit, daca aveau de ce, ceea ce nu cred !

Luni, 4 iunie 2018 - 14:58

diciu
diciu

@neco - OSM nu este o hartă.
O descriere mai corectă este o bază de date geografică editabilă de către voluntari în sistem wikipedia.

Potecile marcate nu au nume pentru simplul motiv că în momentul în care un segment comun între două poteci este numit el ar trebui să conțină ambele denumiri. Spre exemplu când urci în Bucegi ai traseu comun spre Bucșoiu și spre Mălăiești (bandă roșie și triunghi roșu). Sunt segmente comune între 3-4 trasee - acolo ce faci?

Din acest motiv este imposibil ca segmentul comun să fie denumit sau marcat așa cum te aștepți tu.

Marcajele și denumirile se fac prin ceea ce OSM numește relații - în exemplul de mai sus ai relația Gura Diham - Bucșoiu - Omu și respectiv Gura Diham - Prepeleag - Mălăiești. În aceste relații un set de segmente (în terminologie OSM way-uri) apar în comun între cele două relații.

Lonvia (waymarkedtrails.org) la care ai dat link este fix baza de date OSM.
Dar randată special pentru cei interesați de trasee de munte (care vor marcaje, etc). peakfinder.org este tot baza de date OSM.

Ce vezi pe osm.org este o randare a hărții cu orientare rutieră - pentru osm.org nu sunt de interes marcajele turistice. Deci nu are sens să pui denumiri pe segmente - nu așa merge harta și riști să faci mai mult rău decât bine.

Hărțile sunt complicate și e comod să spunem că hărțile pe hârtie sunt mai bune.
Cum zicea și @yo2ial asta e frumusețea sistemului wikipedia - nu-ți convine pui mâna și corectezi.

Acum 9-10 ani în Ceahlău, Piatra Craiului, Piatra Mare, Ciucaș nu exista niciun traseu definit în OSM.
Vârfurile sunt în mare parte prezente pe hartă și prin munca celor de la geo-spatial.org care au scanat și georeferențiat hărțile TCR-ului (Mihai Haret - vezi https://ro.wikipedia.org/wiki/Turing_Clubul_Rom%C3%A2niei) și a voluntarilor care au procesat hărțile geo-referențiate pe care le-au corelat cu informațiile de altitudine SRTM oferite gratuit de NASA (da, americanii dau gratuit model SRTM - informație de altitudine gratuit pentru toată planeta).

Sigur, sunt și greșeli, dar în momentul de acum hărtile derivate din dataset-ul OSM sunt pe alocuri la calitate absolut mulțumitoare. Depinde doar de noi să le facem și mai bune.

Luni, 4 iunie 2018 - 14:38

neco
neco

@ruxandrav : multumesc ! Problemele pe care le-am remarcat eu la OSM sunt cu caracter general. Adica drumurile forestiere sunt figurate identic cu potecile, sunt figurate prea multe poteci, hai sa zicem ca unele nemarcate sunt conturate clar, dar sunt unele fictive (cel pution in zona asta : https://www.openstreetmap.org/#map=16/45.4246/25.5268&layers=C), potecile marcate nu au marcajul inscris/precizat. Daca ai timp si energie si pricepere, te rog sa le semnalezi aspectele relevate. Poate conteaza !

@yo6ial : e adevarat ! Nu (numai) harta te duce in balarii, ci si localnicii. "Eu am copilarit pe coclaurile astea !" Motiv sa-ti spuna enormitati.

Luni, 4 iunie 2018 - 13:53

ruxandrav
ruxandrav

@neco OSM (si hartile bazate pe ea) sunt corectabile de utilizatori (faci un user pe openstreetmap.org si, cand vezi vreo balarie, repari). Sau, daca nu ai atata timp de pierdut, se poate face o notita pe OSM (din aplicatia pe care o folosesc eu, OSMAnd, apesi pe harta intr-un punct cu problema > Actions > Open OSM Note) care sa descrie problema, si pe urma s-o ocupa cine-o vede primul. Daca imi trimiti pe PM un link la notita, ma ocup eu Carpati.org

Luni, 4 iunie 2018 - 13:27

yo6ial
yo6ial
Coarda

Atunci nu pot zice decât că sper că ai păstrat bonul sau factura de la harta cu pricina pentru a beneficia de garanția oferită de Google Maps...

Serios... nu harta te duce în bălării. Carpati.org

Luni, 4 iunie 2018 - 12:43

neco
neco

@yo6ial: fac o paralela cu meseria mea de inginer electronist. Bun, hai sa nu avem pretentia perfectiunii unei harti. Dar pe cea de a nu ne duce in balarii, cred ca o putem ridica si implicit lupta pentru ea. Uneori, cand nu cunosti bine un produs, decat o schema electronica gresita, mai bine lipsa.

Luni, 4 iunie 2018 - 12:36

yo6ial
yo6ial
Coarda

@neco: perfect există doar în dicționar. Noi oamenii suntem ființe inperfecte, este evident că n-o să iasă ceva perfect din mâinile noastre.
Apoi, lumea asta căreia tot încercăm să-i impunem regui, s-o catalogăm și s-o disciplinăm, este într-o perpetuă mișcare și metamorfoză.

Fac o paralelă cu meseria mea de electronist: se zice că un electronist ajunge la un oarecare nivel de experiență și abilitate profesională când nu mai are nevoie de schemele aparatelor pentru a le repara ori construi și poate să producă sau să reproducă schema dintr-o descriere sumară a aparatului.

Zic că turismul este similar. Hărțile trebuie să devină opționale, ne obligatorii parcurgerii în siguranță a unui traseu marcat sau nu, de la un capăt la celălalt, chiar dacă abilitatea de a urmări o hartă, foarte similară în scop și ideologie unei scheme electronice, rămâne obligatorie și necesară.

Orice hartă este orientativă.

Luni, 4 iunie 2018 - 12:27

petroschi
petroschi

Intra de pe telefon pe magazin play si cauti ALPINEQUEST si acolo este si varianta gratuita . Daca ai APLE nu merge , doar pe android este .

Luni, 4 iunie 2018 - 11:58

neco
neco

Am uitat, scuze ! Avem o harta cu poteci marcate si cu marcajele aferente aici : https://hiking.waymarkedtrails.org/#?map=13!45.4296!25.5249 Cu multe greseli !
Mesaj modificat de autor!

Luni, 4 iunie 2018 - 11:37

neco
neco

Ce repede trec anii, ce scurt e firul vietii.
Abia ne bucuram de zorii diminetii
Ca vine inserarea si nopatea se asterne
Si inc-o zi se scurge, si timpul ni se cerne.

D-aia cred ca nu voi apuca ziua in care hartile ce pot fi accesate pe net sa fie corecte. Ca alea tiparite vor ramane in urma, inevitabil, panta rei. Am raportat diverse aspecte negative la Google Maps, unul dintre acestea constand in aceea ca, la marire hartii, dispare coloritul verde care simbolizeaza padurea, contrastand astfel cu vizualizarea in mod "satelit" . NU au dat curs. D-aia nu le mai scriu.
Nu am sesizat greseli in Baiului pe "muntii-nostri".
@didiu: OSM (osm.org) e intr-adevar bunicica, dar nu e perfecta. Exemple: drumurile forestiere sunt figurate identic cu potecile, sunt figurate multe poteci fictive, potecile marcate nu au marcajul inscris...
@petroschi: am incercat link-ul indicat dar nu am gabuit varianta gratis. Nici nu am sapat, sincer sa fiu, la varsta mea daca nu e mura-n gura, nu mai am rabdare sa caut intre reclame butonul corect. Te rog sa ne spui cum se poate accesa aceasta varianta. Multumesc !

Luni, 4 iunie 2018 - 10:24

diciu
diciu

Din ce știu eu Google Maps nu face harta automat (nici prin corelări nici prin alt sistem).

Hărțile Google (cele ce apar pe maps.google.com) au fost făcute de voluntari prin programul Google MapMaker (google.com/mapmaker) acum închis. În cadrul programului Google a pus la dispoziția voluntarilor imagini satelitare și voluntarii au editat informația vectorială (au definit străzi, puncte de interes, etc). România a fost desenată complet în câteva luni în prima versiune.

La fel a fost definită și harta OSM (osm.org) folosită acum în aproape toate aplicațiile de munte care au date la noi (inclusiv cea referită de @petroschi mai sus). OSM a mers mai greu, fiind non profit și folosind imagini satelitare de la Yahoo, calitativ mai slable decât imaginile Google, dar în partea de munte OSM e o hartă mult mai bună.

Google MapMaker s-a bazat pe nivele diferite de acces (au avut moderatori, adică editori cu experiență care corectau și aprobau editările - scopul fiind de a menține o anume calitate a hărții). Dar evident orice hartă are greșeli și e nevoie de actualizări permanente (pentru harta stradală sensuri unice noi, autostrăzi noi (glumiță), pe munte trasee închise gen Strunga Dracului, etc).

După ce harta a fost desenată au închis MapMaker și acum din ce scrie pe MapMaker harta se editează direct din Google Maps. Eu nu-s editor și bănuiesc că meniul vizibil din Google Maps variază funcție de contul Google cu care vezi harta - dar îmi apar cel puțin opțiunile "Report a data problem" și "Add a missing place".

În concluzie orice hartă are greșeli.
Noi am rătăcit cu Munții Noștri (aplicația de Android) în Iezer la un ski de tură după niște drumuri fantomă. În zona respectivă OSM e mai bun, Munții Noștri e mai prost. În alte zone e invers.

Duminică, 3 iunie 2018 - 12:39

petroschi
petroschi

Eu folosesc : https://play.google.com/store/apps/details?id=psyberia.alpinequest.full&hl=en_US

Nu am incredere in gogle maps . Are aproape toate traseele montane din romania , arata si izvoarele . Am folosit initial varianta gratis dar ulterior am cumparato si sunt foarte multumit de ea .

Duminică, 3 iunie 2018 - 11:37

yo6ial
yo6ial
Coarda

Dincolo de primării și primari sau alți funcționari, Gogu desenează hărțile și mai ales drumurile pe alte principii decât PUZ-urile și planurile urbane oferite de orificialități.

De exemplu, cineva se plimbă pe acolo, de mai multe ori, ne abătându-se de la potecă, cu telefonul în buzunar și GPS-ul activ. Gogu remarcă acest aspect și corelează informația cu imaginile saltelitare și aeriene.
Se insistă suficient cu coordonate consecutive din mai multe surse, se desenează o potecă.
Se insistă suficient dar cu distanțe mari între punctele de eșantionare a poziției (viteze specificie autovehiculelor), Gogu Maps desenează șosea.

Cu semnal bun la GPS puteți urmări cu încredere liniuțele astea desenate de Gogu bacsi. Sunt mai precise decât are MApN-ul din surse proprii. Carpati.org

Vineri, 1 iunie 2018 - 22:43

xoreax
xoreax
Coarda

Mie nu imi apare acea portiune ca drum auto ci ca poteca (linie punctata verde):

https://imgur.com/a/xYxNVev

Vineri, 1 iunie 2018 - 20:09

neco
neco

DRAGI PRIETENI, inteleptul invata din greselile altora. Invatati deci !
1.N-aveti idee cu cata hotarare dau localnicii informatii, FARA SA AIBA HABAR CE VORBESC! Le e rusine sa spuna "nu stiu ". Ei zic "eu am copilarit pe aici !". Le multumesc ! Am balaurit din cauza lor prin niste locuri de vis ! Am ajuns unde voiam cu mult noroc !
2.Primaria Secaria stia ca drumul forestier Posada-Secaria nu este practicabil pe toata lungimea sa, are cateva alunecari de teren. Nu mi-a spus si ca nu se poate merge cu masina decat pana la stana/canton/ocol, pentru ca acolo e o bariera.
3.Primaria aia nu stia care e situatia drumului forestier care pleaca de la Secaria spre Azuga. Scuzabil, pe acolo merg in general ciobanii, nu turistii. Dar parca...

Joi, 31 mai 2018 - 13:57

neco
neco

@baumwolle : multumesc, asa voi face !
@titus1960 : Pe drumul care se vede clar in imaginea satelit, de la nord de vale, am mers pana in Secaria.

Miercuri, 30 mai 2018 - 09:33

titus1960
titus1960

Din ce vad eu, daca deschid si imaginea satelit, in partea dinspre Posada drumul e trasat gresit sau se bazeaza pe ceva ce a fost de mult dar acum nu mai este circulat (pare mai mult o poteca, in cel mai fericit caz un drum de caruta). Din ce vad, fara a sti zona, este mai la nord, de cealalta parte a vaii un drum care se vede clar.

Marți, 29 mai 2018 - 23:05

Afisari: 541

#23  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0651 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org