Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2018
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Noiembrie 2018
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Giumalau
Muntii Rarau-Giumalau

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Bucla Posada-Piscul Cainelui-Sinaia (13)

senty
senty
(admin)

Topic inutil, se inchide.

Tare mi-e teama de ziua aia in care se va scrie pe portal despre... "cum ajung acasa, in oras fiind!"

Joi, 11 octombrie 2018 - 15:02

neco
neco

@baumwolle : Asta pamlflet ?? Ma faci sa rad !!!

Joi, 11 octombrie 2018 - 14:39

baumwolle
baumwolle
(admin)

Reclamațiile se trimit pe adresa S.C. Schubert & Franzke S.R.L., care, în ignoranța lor, nu au descris traseul suficient de bine și au dezvoltat și o aplicație care te bagă în boscheți.

Problema e gravă, e cel puțin tentativă de omor.

PS: acest comentariu este un pamflet, ca trei sferturi din această discuție, de altfel. Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Joi, 11 octombrie 2018 - 14:22

neco
neco

@baumwolle :
1.Nu, nu e suficienta. Pe afara e spoit gardu', dar cand dai cu nasul de leopard situatia se complica sensibil. Eu am folosit telefonul, era semnal, am citit toate aspectele legate de traseu. Am scris ca am fatait mult aplicatia incercand sa gasesc traseul. Trebuia sa merg in niste balarii pentru ca punctul rosu de pe mobil care arata unde te afli sa ajunga pe traseul figurat pe telefon.
2.Textul din aplicatie zice : "...pana la Cabana de Vanatoare Florei si inainte de ea cotim la stanga pe drumul de exploatare spre nord..". In zona aia sunt insa cateva cladiri, si pe dreapta si pe stanga, niciuna cu statut de "cabana", pe un segment de cateva zeci de metri bune, poate chiar peste suta. Care e "Cabana..." ? Si nu se vede niciun drum de exploatare.
3.M-am lamurit din cele spuse de Laura, se vede ca ea a fost pe acolo.
4.Paralela cu ciobanii milenari este fortata. Nu vad sensul mentiunilor legate de google, latratul cainilor, etc
@victoranica : Multumesc ! Cautarea mea pe google in chestiune a afisat rezultatul concludent, HG 77/2003, in pozitia a 9-a, am constat ulterior, dupa ce am citit ce ai scris. Am citit primele 4-5 rezultate, cam superficial, am vazut ca nu era ce cautam, am abandonat. Mea culpa ! Referitor la folosirea aplicatiei, am scris mai sus, am accesat-o, am citit tot, nu sunt stangaci, poate sunt excesiv de precaut.

Joi, 11 octombrie 2018 - 14:09

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

Raspunsurile la intrebarile tale se regasesc in legislatia din Hotararea de Guvern 77/2003 pe care o atasez aici, care referinta -
http://www.mie.ro/_documente/turism/legislatie/hg_77_2003.pdf

Punctual :

1.exista un normativ/standard de marcare a traseelor ?

Da, exista. Vezi linkul de mai sus, Anexa 3 - SEMNELE si Anexa 4 - INDICATOARELE (pag 15-17). Am participat personal la cateva actiuni de remarcare cu AMC, oamenii erau foarte bine organizati, foloseau sabloane pentru contururi, benzi pentru stalpi in concordanta cu standardele actuale. Traseele sunt remarcate, de regula, prin actiuni de voluntariat ale unor asociatii, cu acordul si sub coordonarea salvamontului din acea zona.

2.pentru un anumit segment de traseu, exista o entitate responsabila ?

ART. 33
Omologarea traseelor turistice montane se face de Ministerul Turismului, conform legislației în
vigoare, în baza documentațiilor prevăzute la art. 32 și la inițiativa consiliului județean sau local, după
caz, în a cărui rază se află traseul și a Asociației Naționale a Salvatorilor Montani din România.
ART. 34
Condițiile materiale și financiare necesare lucrărilor de amenajare și întreținere a traseelor turistice
montane se asigură de consiliile județene și/sau locale sub a căror autoritate funcționează serviciul
public SALVAMONT
ART. 35
Pentru întreținerea traseelor turistice montane sunt obligatorii următoarele lucrări:
a) periodic se curăță, se repară și se îmbunătățesc potecile, taluzurile, sectoarele protejate de
balustrade, treptele, cablurile și lanțurile de sprijin, copertinele și punțile peste ape și se înlătură toate
obstacolele care barează trecerea;
b) în fiecare primăvară se completează și se înlocuiesc stâlpii, săgețile, indicatoarele, inscripționările și
semnele de marcaj deteriorate, distruse sau descompletate;
6
c) stâlpii de marcaj din zonele de avalanșe se schimbă pe teren ferit, iar marcajul se înlocuiește pe
aceste porțiuni cu semne pe sol, acolo unde este posibil.

Asadar, punctul b) este cel care include starea marcajelor si a stalpilor de marcaj, indicatoarelor etc. Legea spune ca ele se refac anual, in fiecare primavara (inceput de sezon cald).

3.exista o entitate care sa controleze aceste aspecte si implicit sa fie responsabila in caz de eveniment/accident cauzat de marcare necorespunzatoare ?

Da.

Articolul 41, (1) (b):
Constituie contravenții următoarele fapte: (...)
b) neefectuarea de către consiliile județene sau consiliile locale, după caz, a lucrărilor de amenajare și
întreținere a traseelor turistice montane;

Articolul 41, (4):

(4) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor se fac de personalul anume împuternicit al
Ministerului Turismului.

4.exista o prevedere legala care sa reglemeteze aspectele de la pct. 2 si 3 ?

Hotararea de guvern al carei link l-am atasat la inceputul comentariului. Eu am spilcuit pasajele relevante, pentru o informare riguroasa poti parcurge toate cele 17 pagini ale documentului.

Recunosc sa nu fi auzit pana acum despre un caz in care o persoana sa se fi ratacit pe un traseu marcat si sa fi dat in judecata pe cineva pentru asta. Stim bine in ce tara traim si stim ca problema nu e neaparat ca n-avem legi (desi, cu sobolanii astia care ne conduc, n-o sa mai avem nici legi in scurt timp, dar asta e alta discutie care nu face obiectul site-ului), ci ca nu se aplica. Neavand de ales, ne adaptam la situatie si ne folosim intelectul pentru a alege traseele potrivite resurselor noastre in loc sa ne gandim cum putem cauta vinovati pentru ca nu am reusit sa parcurgem o ruta.

Legat de topic, pe Muntii Nostri ai, pe langa localizare GPS, o sectiune cu descrierile traseelor (cauta -> traseu -> descriere). Pentru traseul nr 14 (banda rosie din Posada in Creasta Baiului), descrierea spune clar ca marcajele sunt rare si foarte rare, ca inainte de cladirile dezafectate de pe Valea Florei se face stanga, ca se tine nordul etc. etc. Puteai beneficia de toate raspunsurile din intrebarea initiala accesand atent aplicatia pe care deja o aveai instalata, iar lucrul asta depindea doar de tine.

Carari limpezi !

Joi, 11 octombrie 2018 - 12:44

baumwolle
baumwolle
(admin)

Una peste alta, descrierea traseului MN14 din Munții Baiului e mai mult decât suficientă: https://muntii-nostri.ro/ro/routeinfo/posada-tituleni-culmea-zamora .

Pe undeva pe-acolo chiar spune că marcajele sunt pe o porțiune restrânsă, astfel încât să nu te lovească mirarea în teritoriu.

Marcare necorespunzătoare, entitate responsabilă? Fiecare este responsabil pentru viața sa și nu poate trage pe alții la răspundere. Ești în secolul al XXI-lea și informația se găsește peste tot, atât în format analogic, actualizat (vezi MN), cât și în format digital. În plus, tehnologia este la îndemâna oricui și ușor de utilizat.

Marcajele sunt întreținute în zonele care prezintă interes din punct de vedere turistic și, de cele mai multe ori, aceste operațiuni sunt realizate cu sau de voluntari.

Așa cum ciobanii s-au putut orienta pe munte de mii de ani, așa putem și noi, în 2018. Nu-i nevoie să căutăm alte motive pentru neputința noastră, că-i marcajul rău, că-i Google prost, că latră câinii, că sunt prea multe poteci nemarcate etc.

Joi, 11 octombrie 2018 - 12:40

neco
neco

Cand vedeam din Piscul Cainelui, in zare, prin binoclu, drumul relativ bine conturat spre Secaria, fara stalpi de marcaj, desi ar fi trebuit sa fie (pe acolo e traseul, conform hartii de pe "Muntii Nostri", traseu 14), ma intrebam, pentru a n-a oara :
1.exista un normativ/standard de marcare a traseelor ?
2.pentru un anumit segment de traseu, exista o entitate responsabila ?
3.exista o entitate care sa controleze aceste aspecte si implicit sa fie responsabila in caz de eveniment/accident cauzat de marcare necorespunzatoare ?
4.exista o prevedere legala care sa reglemeteze aspectele de la pct. 2 si 3 ?

Eu am incercat sa ma lamuresc si n-am reusit. Voi ce stiti ?

Joi, 11 octombrie 2018 - 11:51

dxxx
dxxx

Credeam ca ai un blocaj psihic, dar se vede ca m-am inselat.

Acum sa dezgropi neaparat o poteca incerta sau un traseu prost marcat nu prea are rost... nu pentru asta mergem la munte. Ideea este sa te descurci si sa iesi macar aproximativ cam pe unde doresti / sau daca ai deviat sa poti imediat ce ai iesit intr-un loc lejer/cunoscut sa compensezi.

Si cateodata se intampla ca lucrurile sa nu mearga chiar usor sau bine. Cine merge, sigur mai pateste si asa ceva, unii o recunosc si au si amintiri care in timp devin placute (pe cat de neplacute sunt in momentul cand se intampla).
Altii nu o recunosc, dar sigur li s-a intamplat.

Miercuri, 10 octombrie 2018 - 23:29

neco
neco

@lauramatei : Sarut mana ! Multumesc ! M-ati luminat la cap ! Felicitari, la obiect si clar ! Traseul PA din Piscul Cainelui are cateva marcaje, foarte rare, in zona de gol alpin, pe jos, pe pietre. Ele ajuta sa-ti confirme ca esti pe drumul cel bun, nu sa te orientezi. Pentru orientare, ideal ar fi fost o sageata pe stalpul de la intersectia cu BR si niste stalpi, oricat de rari, in zonele delicate, ca poteca este relativ intuibila.
@dxxx : io nu sunt asa de viteaz ! Si am balaurit ceva in viata mea in conditii de marcaj precar, uneori alaturi de oameni cu experienta si "simt de orientare". Drumul de creasta clar duce in Secaria. Nu voiam sa ajung acolo, voiam sa cobor pe BR. Oricum, multumesc ptr. atentie !

Miercuri, 10 octombrie 2018 - 10:04

dxxx
dxxx

Portiunea sudica din muntii Baiului este intens umanizata, atat datorita altitudinii mici cat si datorita altitudinii mari la care sunt asezari permanente (Secaria) - in astfel de conditii nu vad nici frica de a te pierde, dar nici necesarul vreunui ajutor tip marcaj sau cu atat mai mult mijloace tehnice de localizare.
Iar Piscul Cainelui nici el nu este cine stie ce varf foarte inalt si nici pe departe greu accesibil, ca ajungi acolo si cu masina.
Care ar fi frica?

Laura a zis foarte bine, cam tot ce a zis.
Orientarea simplista si clasica, stiind de acasa (nici nu-ti trebuie harta) directia generala a culmilor din zona respectiva este de ajuns ca sa nu ai probleme, decat poate in conditii de ceata extrema... dar chiar si atunci odata ajuns pe creasta principala ai drum de creasta clar - asa ca ce iti mai trebuie ca sa te orientezi???
Si drumul duce pana in zona de schi Azuga, deci nici nu mai vorbim acolo de segmentul sudic al crestei.

Daca mai se pune si intrebarea inutila cum ajungi in creasta principala, cred ca raspunsul este evident - "tot in sus" si nu ai cum sa ajungi in alta parte.

Deci sfatul meu este sa o iei progresiv, incepe cu masivi mai bine marcati si mai intens strabatuti ca Fagaras, Bucegi etc si abia cand ai putin mai multa experienta du-te si in alte parti.
Totusi cazul descris si zona starabatuta despre care vorbesti este extrem de simpla, asa ca poate trebuie sa depasesti un prag mental de a te simti in siguranta fara marcaj, pentru ca in cele mai multe cazuri marcajul trebuie luat doar ca un adjuvant, cel mult ca o confirmare ca esti pe traseul bun...
Marcaje sustinute, clar vizibile de la un semn la altul etc etc, sunt mai mult un deziderat sau un caz teoretic si absenta lor nu ar trebui sa impiedice sau sa descurajeze pe nimeni care are macar o minima experienta.

Miercuri, 10 octombrie 2018 - 00:04

lauramatei
lauramatei
Coarda

Despre BR din Posada: cand ai ajuns la cladirile de pe forestierul de pe vale, BR face imediat inaintea lor stanga in sus pe versant, prin padure. Dupa ce urmaresti marcajul o vreme prin padure, ajunge intr-o poiana cu o temelie in centru, a fost vreo cladire sau urma sa fie, nu stiu... Din poiana asta pleaca mai multe drumulete si carari, dar urmareste o intrare in dreapta in sus, o taietura prin lastaris, inainte sa ajungi in centrul poienii. Sunt mai multe astfel de intrari, am impresia ca cea cu marcaj e prima pe mana dreapta. Acestea sunt locurile unde marcajul se poate pierde. O data iesit din padure, se inainteaza pe culme, in stanga, in urcare, si ajungi curand la noul refugiu Florei (inchis!). Nu prea mai sunt marcaje cand iesi la gol, dar pe vizibilitate rezonabila nu sunt probleme, tii drumul de culme.

PA spre Sinaia pe Piscul Cainelui nu exista in mod real in zona de gol alpin, din ce-mi amintesc eu (daca n-a fost refacut recent, cumva). In coborare, apare cand ajungi la padure, dar pana acolo e mult. Pe vizibilitate, se tine culmea sau poti merge pe poteca ce ocoleste varful, pe curba de nivel.

Muntii Baiului n-au avut marcaje aproape deloc, de cand merg eu pe munte! Si totusi i-au tot strabatut drumetii, urmand principiile si metodele clasice de orientare. Pe vreme rea, da, orientarea e foarte dificila in astfel de munti, dar tocmai de aceea se evita cand nu sunt conditii bune. Acum avem si ceva marcaje si o mie de aplicatii si ustensile de orientare, dar parca e si mai greu!Carpati.org

Marți, 9 octombrie 2018 - 20:37

baumwolle
baumwolle
(admin)

Salutare,

Dacă dorești să utilizezi aplicații mobile pentru orientare în teren montan, recomandarea mea este să găsești una bazată pe OpenStreetMap, actualizată constant de utilizatori. Poate cea mai bună aplicație de acest gen este OSMAnd.

Pe OpenStreetMap sunt trasate mai multe variante de acces din Posada către creasta Baiului: https://www.openstreetmap.org/#map=13/45.2862/25.6234 .

Pe creasta Baiului marcajele sunt foarte rare sau inexistente, însă drumul de culme este imposibil de ratat.

Marți, 9 octombrie 2018 - 13:12

neco
neco

Buna !
Discutam de "Muntii Nostri" de pe Android, sectiunea "Postavaru-Piatra Mare-Baiului", traseele nr. 14 si nr. 13. Am incercat sa parcurg aceste traseu calculand pe baza informatiilor afisate de aplicatie ca mi-ar trebui max. 9 ore. Am plecat pe BR pe drumul forestier Valea Floreiului din stanga podului: https://www.google.ro/maps/@45.278486,25.6213116,3a,90y,70.63h,91.39t/data=!3m6!1e1!3
m4!1sJx-lH3P5GICvabRwT7mVEg!2e0!7i13312!8i6656
Am ajuns intr-o poiana cu niste cladiri, cea din centrul imagini:
https://www.google.ro/maps/@45.2800282,25.6282367,1519m/data=!3m1!1e3
Ma asteptam sa apara vreo sageata indicatoare de tabla cu informatia asupra locului in care se paraseste drumul forestier. N-am vazut asa ceva. Am balaurit, am rupt telefonul cu Muntii Nostri, imi arata aiurea, n-am gasit continuare pe BR, asa ca am mers pe drumul forestier pana in Secaria si m-am intors pe alta parte. Mi-am propus sa abordez bucla de la celalat capat, adica pe PA, traseu 13, din Sinaia. Asta am facut, alta data. In Piscul Cainelui am intalnit BR. De aici m-am intors in Sinaia tot pe PA, mi-a fost frica sa nu ma ratacesc. Pe stalpul metalic cu marcaj BR de la intersectia BR cu PA nu exista nicio placuta cu indicatia spre traseul PA, acest ultim marcaj fiind destul slab in zona. Marcajul BR este cat de cat conturat cu stalpi metalici, nu m-a convins, atat cat am vazut eu cu binoclu.
Daca veniti deci pe BR pe creasta Baiului si vreti sa coborati in Sinaia pe PA, ori mergeti cu cineva care stie zona, ori utilizati un gadget/aplicatie care va spune unde sunteti, altfel riscul de balaurire este relativ ridicat. Muntii Nostri Android va arata aceasta intersectie.
A mers cineva din Piscul Cainelui pe BR pana in Posada ? Care este situatia marcajului ?
Pe unde trebuia sa merg in proximitatea grupului de cladiri (numit "Cabana de vanatoare Florei" pe Muntii Nostri, traseu 14) cand am plecat pe BR din Posada ? Multumesc !

Marți, 9 octombrie 2018 - 12:44

Afisari: 313

Adauga un mesaj in topic

Acest topic este inchis

0,0616 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org