Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2017
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ianuarie 2018
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Vremea
Varful Vacarea
Muntii Iezer-Papusa

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#30  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Informatii despre munti Bucegi - Brana Mare a Costilei (30)

mad
mad
Caraba

@macaz2006: Chiar si pentru cine a mai fost... Carpati.org Sunt ferm convinsa ca in urcare n-o nimeresc, doar pot recunoaste locul in caz ca ajung di intamplare in el.

Marți, 5 septembrie 2017 - 09:04

macaz2006
macaz2006
Caraba

Pentru cine n-a mai fost vreodata, brana aeriana e greu de gasit, indiferent de unde vi. Poate cu un gps sa o gaseasca la coborare pe creasta vaii albe. La urcare, nu cred ca nimereste nici cu gps. Mereu am avut o greata pentru coborarea Crestei Vaii Albe pentru accederea in aeriana; este o zona unde, vara fiind, daca ai picat, nu ai cum te opri. I s-a intamplat unei fete prin 2012 si a cazut vreo 300m, oprindu-se in Valea Costilei. Asa ca, nu e de joaca pe acolo, mai ales pe timp de ceata

Marți, 5 septembrie 2017 - 08:27

miparv
miparv
Rucsac

Se vede binisor refugiul Costila in poza respectiva.

Luni, 4 septembrie 2017 - 15:13

baumwolle
baumwolle
(admin)

Cu tot respectul, văd că nu ne înțelegem.

Părerea unanimă a fost că acest "plan" este unul păgubos. "Aștept un grup care merge spre Aeriană", cu alte cuvinte, acel grup va fi nevoit să vă călăuzească și, într-un fel, să își asume responsabilitatea pentru dumneavoastră.

Încă o dată, zona nu este deloc bulevard, mai ales în coborâre!

Nu e nicio problemă în a accepta faptul că, pe moment, nu poți realiza ceva de unul singur. Fie te pui la punct cu condiția fizică (vârsta nu este un impediment) și cu traseul, fie apelezi la un profesionist, fie renunți. Nu este nimeni dator să te poarte în spinare sau să te scoată din beleaua în care te-ai băgat cu bună știință.

Luni, 4 septembrie 2017 - 14:58

neco
neco

Buna !
Cred ca, desi sunt in amurgul vietii, pot spera sa merg si eu pana la sfarsitul ei pe Brana Aeriana .
Va rog sa criticati constructiv planul :
ZIUA 1
1.urcat pe platou
1.a cu telecabina din Busteni
1.b pe Valea Alba
2.mers pana la Hornul lui Gelepeanu
2.a pe marcat pe platou
2.b pe BMC, cu grija in zona Blidului Uriasului/Uriasilor
3.dormit in cort in proximitate, pe platou (ma papa ursu ?)
ZIUA 2
4.coborat prin hornul lui Gelepeanupana la BMC cu cortul (mic) in spate
5.asteptat grup care merge pe brana
6.mers cu el pana la intarea pe brana
7.mers pe brana, dus-intors, cu asigurarile de rigoare
8.Creasta Vaii Albe
9.prin Horn Gelepeanu in platou
10.pe marcat la Babele
11.telecabina
12.bere in Busteni

p.s. Variantele a. de la ZIUA 1, pct. 1 si 2, sunt de puturos. Variantele b. sunt pentru un adevarat. Dar am oare timp sa merg asa ?

Multumesc !

Luni, 4 septembrie 2017 - 14:24

neco
neco

@bogdanopt : daca unele valcele-s paralele (nu ati spus cu ce valcel era paralel cel pe care ati urcat !), unele creste (Vaii Albe) sunt perpendiculare pe brane (Mare a Costilei). Aveti dreptate, discutia s-a canalizat pe alta directie, perpendiculara pe cea din titlu, dar foarte apropiata in spatiu ! Am o (mica) vina, dar nu ma asteptam ca mesajul meu sa suscite atatea discutii. Rog deci adminii sa creeze un alt topic cu un titlu potrivit si sa mute discutiile despre creasta si brana acolo.

@victoranica : cam asta cred si eu ca e cifra, 5-6 grupuri. Ori dintre acestea se va gasi unul care sa ma indrume pe drumul care brana. Nu sunt un aventurier nebun ! Multumesc pentru idee : ma duc pe brana pana se termina, apoi intorc pe brana pana-n creasta, apoi prin hornul lui Gelepeanu in platou, si de aici pe marcat la Babele.

Va rog sa criticati constructiv planul :
ZIUA 1
1.urcat pe platou
1.a cu telecabina din Busteni
1.b pe Valea Alba
2.mers pana la hornul lui Gelepeanu
2.a pe marcat
2.b pe BMC
3.dormit in cort in proximitate
ZIUA 2
4.coborat prin hornul lui Gelepeanupana la BMC cu cortul (mic) in spate
5.asteptat grup care merge pe brana
6.mers cu el pana la intarea pe brana
7.brana dus intors cu asigurarile de rigoare
8.Creasta Vaii Albe
9.Horn Gelepeanu
10.pe marcat la Babele
11.telecabina
12.bere in Busteni

Multumesc !

Joi, 17 august 2017 - 10:47

victoranica
victoranica
Coarda

Cu tot respectul, @neco, metoda asta - "cobor pe creasta, astept niste tineri sa ma ghideze" - e foarte paguboasa. O fi Brana Aeriana umblata, dar chiar si intr-o zi de vara si de weekend, nu vad mai mult de cinci - sase grupuri urcand / coborand pe acolo. Iar asta se intampla neregulat, ca vorbim de oameni pe trasee nemarcate, nu de autobuze cu orar fix si prestabilit. Riscati in felul asta sa ramaneti pe cine stie unde fara a avea idee cum coborati, si se ajunge ca in bancul ala in care urcati cu grupul si coborati cu Salvamontul.

Daca totusi tineti neaparat sa vedeti Brana Aeriana, mai bine rezumati-va la aia 20 de metri ( in realitate sunt ceva mai multi) prevazuti cu cabluri, dupa care va retrageti pe unde ati venit, catre proximul traseu marcat intalnit.

Miercuri, 16 august 2017 - 14:47

bogdanopt
bogdanopt

Salut,
@neco: cel mai bine căutați pe forum dacă mai există întrebări la care s-a raspuns deja, care sa va lămurească incertitudinile. Dacă nu găsiți deschideți un topic nou, cu un titlu relevant, unde veti primi răspunsuri potrivite, sper. Forumurile astea sun făcute sa ii ajute membrii, iar pentru asta trebuie respectate niste reguli. Deja postul asta a devenit o varza, care nu va mai ajuta pe nimeni, pt ca are un titlu fără legătură cu discuția.
Spor!

Miercuri, 16 august 2017 - 14:22

neco
neco

Multumesc de urare ! Trebuie sa dau o bere, da' nu pentru urare ! Asta cu dormitul pe platou, intr-un cort mic, foarte usor de carat, e o super idee !! Apoi cobor pe creasta, astept niste tineri sa ma ghideze spre intrarea in Brana Aeriana, ma agat de cablurile de pe ea, parcurg cei 20 de metri si de coborat vad eu, daca nu ma descurc, mai astept alti tineri. Nu stiu cum as putea folosi un track GPS. Deocamdata !

Miercuri, 16 august 2017 - 12:56

baumwolle
baumwolle
(admin)

Mulți ani înainte! Nu vârsta este problema, căci sunt multe exemple de persoane cu vârste apropiate care mănâncă munții pe pâine, ci necunoașterea terenului și, la fel de important, condiția fizică și starea de sănătate.

Traseul pe care ți l-ai propus cere chiar și unei persoane cu antrenament decent, care cunoaște traseul, 9-10 ore.

În ultimă instanță, poți alege să dormi pe platou și/sau să apelezi la profesioniști.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 16 august 2017 - 12:29

neco
neco

@baumwolle :
1.Multumesc din suflet ! Poza din link e, daca nu identica, foarte asemanatoare cu imaginea de la statia de telegondola Azuga. UNDE EU AM AJUNS PE JOS, IN TREI ORE DE MERS ! Refugiul Costila apare acum alb, ca a fost refacut.
2.Din pacate la varsta mea (62 de ani) multe cunostinte sunt deja pe luma ailalata iar dintre alea care mai sunt in viata, foarte putine mai au chef de asa ceva. Fii sigur ca iti voi asculta/urma sfatul, nu sunt un aventurier. Din pacate m-am trezit extrem de tarziu cu traseele astea mai deosebite, cand am constientizat ca s-ar putea sa nu le mai fac NICIODATA.
IAR CU NISTE TINERI NU MA POT CUPLA, CA II INCURC, EI AU ALT RITM SI ALTE RESURSE.
I-am spus lui "mad" cum voi face !

Miercuri, 16 august 2017 - 12:22

baumwolle
baumwolle
(admin)

Aici găsești o fotografie cu explicații: http://bit.ly/2vHlSFS .

În urma acestei discuții, nu pot decât să reiterez recomandarea anterioară, și anume să parcurgi acest traseu însoțit de un cunoscător al zonei. Bălăureala fără cunoașterea generală a reliefului și fără echipament și cunoștințe adecvate în cazul unei retrageri poate avea urmări neplăcute.

Miercuri, 16 august 2017 - 10:51

neco
neco

Buna !
@oricine ma poate lamuri :
De la statia de sus a telegondolei Azuga de vede la fix peretele Vaii Albe, Creasta Vaii Albe, etc. In dreapta peretelui Vaii Albe, in josul Crestei, se vad trei brane : cea de sus se termina intr-o zona verde si pare cea mai lunga, cea din mijloc e mai scurta si se termina tot intr-o zona verde, cea de jos pare cea mai scurta si este traversata de un valcel.
Care este Brana Aeriana ?

@bogdanopt: Vorba marelui compozitor Tudor Vladimirescu : "desi vorbesti pe inteles, eu nu te pot pricepe !"
>"...ma refer la poteca de la Ref Costila la locul numita "La Panda". Am urcat de 3 ori pe acolo. De fiecare data am urcat pe un valcel paralel."

Paralel cu ce/cine?

>"Am coborat o singura data, si atunci am nimerit poteca. Dar era intuneric bezna si nu am putu sa imi setez puncte de reper"

Te referi la coborarea din creasta Vaii Albe in Brana Aeriana sau la cea din Brana catre "La panda" ?

Miercuri, 16 august 2017 - 10:09

neco
neco

@zoly : multumesc ! Deci nu am vedenii. Pacst ca nu mai scrie si acum.

Vineri, 11 august 2017 - 23:32

bogdanopt
bogdanopt

@neco: ma refer la poteca de la Ref Costila la locul numita "La Panda". Am urcat de 3 ori pe acolo. De fiecare data am urcat pe un valcel paralel. Am coborat o singura data, si atunci am nimerit poteca. Dar era intuneric bezna si nu am putu sa imi setez puncte de reper Carpati.org

Vineri, 11 august 2017 - 11:53

zoly
zoly
Busola

In anii '90 intrarea in brau era marcata cu rosu, BMC. Iar intrarea in BVA era scrisa cu verde. Ambele inscriptionari erau destul de vechi.

Joi, 10 august 2017 - 22:50

neco
neco

Salut !
@bogdanopt: La ce poteca te referi ? De pe Creasta pe Brana ? Nu-mi spune ca de la iesirea din Valcelul Stancos spre cararea care duce in poteca de refugiu/Busteni !

Joi, 10 august 2017 - 13:58

bogdanopt
bogdanopt

Salut,

multam de info. Voiam de mult sa inchid funda de la braul Costilei. Cum necum discutia a ajuns tot la Valcelul ala de sub Braul Aerian Carpati.org). Se pare ca ma urmareste, Andrei stie despre ce vorbesc, eu am nimerit poteca doar in coborare si doar noaptea. Pe lumina am urcat pe un valcel paralel care ajunge tot La Panda

Joi, 10 august 2017 - 08:55

mad
mad
Caraba

Da, Valcelul Stancos se numeste. Si stiu ca-i greu de dibuit, eu am mers cu oameni care stiau sa dea de el. Asta e ce am scris la momentul respectiv:

"Chiar înainte de Țancul Mic și Valea Coștilei, în loc să ieșim în valea însorită, ne adâncim în pădure – drept în sus și apoi stânga destul de mult, oarecum într-o curbă de nivel ce lasă în urmă firele Vâlcelului Pietros și al Vâlcelului Policandrului, oprindu-se în dreptul Vâlcelului Stâncos în locul numit La Pândă."

Pot recomanda cautarea unui track de GPS si mers dupa el.

Miercuri, 9 august 2017 - 14:21

neco
neco

Multumesc Diana (mad) ! Am incercat sa ajung din poteca de refugiu Costila la "La panda", dupa o superdocumentare superriguroasa. Am plecat de la refugiu, am traversat Valea Costilei, apoi am luat-o in dreapta la prima intersectie si...Socotela de acasa nu se potriveste cu a din targ ! Am balaurit de mi-au iesit ochii, nu eram in cea mai buna zi a mea si am abandonat de frica de a nu ma rataci. Te rog sa-mi spui cum se numeste valea (valcelul) aia (ala) cu lant pe care se urca spre Brana Aeriana. Valcelul Stancos ?
Am in cap o idee nebuneasca : fiind batran si ramolit, nu ma pot tine dupa tinerii care fac trasee/escalada in zona. Asa ca urc la refugiul Costila intr-o zi (eventual fac o combinata cu ceva Vale Alba, ca sunt doctor in carari care duc de la Vale la refugiu), dorm ij refugiu si dimineta ma intorc putin, traversez Valea Costilei, urc in dreapta cat poteca e clara si astept grupuri de tineri turisti/alpinisti. Merg dupa cate unul cat pot, apoi il astept pe urmatorul si repet figura. Pana ajung in valcelul cu lant pe care se urca. Dupa aia, ala sunt: Brana Aeriana, Creasta Vaii Albe, Hornul lui Gepeleanu, BMCostilei, Valea Alba in jos. La "La verdeata" ma astepata doamna cu coasa. Crucea e deja acolo !

Miercuri, 9 august 2017 - 14:10

Afisari: 1,188

#30  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0648 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org