Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2018
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Ianuarie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Varful Straja
Muntii Valcan

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#90  Inapoi 1 2 3 4 5 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Harti / Documentatie Harti la o rezolutie crescuta (90)

mastroiani
mastroiani
Caraba

Mircea cu siguranta acele harti "bine"gestionate care au ajuns la studentii de la geografie sunt harti cu caracter didactic (candva au purtat un anume caracter).Adica intr-un cuvant CASARE ar fi scris pe ele.Nu ar fi avut cum...ca o harta de generatie mai noua sa dispara pur si simplu ( nici macar sa o vada orisicine nu e posibil ).

Luni, 19 ianuarie 2009 - 20:29

micro
micro
Caraba

mastroiani : intr-adevar sunt "bine" gestionate acele harti, dar uite ca mai punem si noi mana pe ele. Stiu sigur ca studentii la geografie au acces, si cred ca sunt cativa carpatisti care au ales aceasta specialitate ...

Acum cu vechimea, intr-adevar isi arata limitele. Unele poteci sau trasee turistice nu sunt trasatem, dar sa recunoastem ca sunt din categoria "dificile" (adica daca nu sunt, e bine sa te intrebi cum se poate merge pe acolo). In exemplul care l-am scanat eu, nu apare prima parte a traseului Lainici - Parangu Mare, pe Muntele Cheafa - nu e nici urma de poteca pe harta. Cei care au citit jurnalul lui eaglefree is pot da seama ca nu e usor ( http://www.carpati.org/jurnal/parang_incursiune_solitara_part.2_-_2008_/1053/ ).

Alta categorie de inexactitati are legatura cu actiunea omului. Defrisari care modifica limitele de padure mult mai repede decat in mod natural, drumuri forestiere nou construite, baraje (hartile mele cu Retezat nu au lacul de la Gura Apei), etc.

andrei : esti sigur ca este vorba de aceste harti ? Am facut un calcul si imi da cu virgula Carpati.org Romania are 238000 de km patrati, o foaie de harta de 39x39 acopera 95 kmp, deci ar trebui vreo 2500 de harti pt toata tara. Tinand cont ca imaginea uploadata de mine are 2MB dimensiunea fisierului (la calitatea minim necesara de 200 dpi), rezulta vreo 5GB pt toate hartile. Nu mai zic de cantitatea de munca la o singura foaie, la mai putin de 1 ora nu se poate reduce, pt ca dimensiunea depaseste chiar si marimea unui A3, si trebuie scanate pe bucati si asamblate cu un soft special care sa asigure precizia imbinarii, plus georeferentierea (calibrarea) indispensabila pt GPS Carpati.org

Luni, 19 ianuarie 2009 - 19:45

mastroiani
mastroiani
Caraba

Florine (@florinbala)...hartile la care te referi tu, chiar daca li se va da alt caracter din punct de vedere al secretizarii (ca sa ma exprim ca si tine) tot nu vei avea de unde face rost de ele pt. ca sunt bine gestionate de cei ce le au in primire.
In plus ele sunt fff vechi si nu ar fi de mirare ca o poteca din harta sa treaca prin livingul unei vile Carpati.org
Ele au fost canva foarte precise (si in unele cazuri mai sunt ).

Luni, 19 ianuarie 2009 - 19:04

luna
luna
Busola

Wrong, exista harti pentru unele masive la fel de detailate ca si cea din link-ul pus de micro, doar ca mai au incluse si traseele turistice (partial), doar ca trebuie sa le cauti putin. Vezi stirea postata de mine. Carpati.org

Luni, 19 ianuarie 2009 - 17:51

midan
midan
Rucsac

Din pacate pe la noi mai greu, eu nici macar nu sper ca o sa existe asa ceva in Romania intr-un viitor apropiat.

http://loisirs.ign.fr/11/cartes-&-guides/rando-france.htm

http://www.ign.fr/institut/documentArticle.do?idDoc=5370761&indexRoot=&indexChild=&cu
rrentRootSearch=Education&indexChildSearch=5

http://loisirs.ign.fr/popup.do?document=FOR%CAT%20G%E9oportail%20D%27IRATY/PIC%20D%27
ORHY%20(GPS)&titre=Extrait%20de%20la%20carte&image=/partage/loisirs/extrait/extrait_2
5k.jpg

Luni, 19 ianuarie 2009 - 15:11

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Da Mihai, ar fi foarte frumos. Problema este faptul ca nu toti merg pregatiti pentru cateva ore/zile de ameteala pe curbe de nivel, incercand sa cauti un acces rezonabil spre destinatia dorita, nu toti sunt pregatiti cu echipament pentru unele intarzaieri sau pasaje dificile, sau, pur si simplu nu exista timpul necesar "haladuielii". De aceea, o harta bine facuta, la scara rezonabila, daca stii sa o citesti, este un prieten bun in turele de "nemarcate".
Oricum, cred ca majoritatea celor care incep sa mearga si in afara traseelor marcate au inceput sa faca acest lucru ca urmare a unor greseli, "rataceli", vazand ca nu au patit nimic daca nu au mai vazut familiara cruce albastra, si ca exista un farmec aparte in a trece prin locuri neatinse, sau prea putin calcate. (Dupa 2 zile de plimbare fara tinta pe coastele Calimanilor, m-am intalnit cu 2 turisti, dezamagiti si ei de faptul ca se intalnesc cu noi...Carpati.org )

Luni, 19 ianuarie 2009 - 13:48

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Un pas mare se va face când lumea va uita marcajele si "traseele turistice" pentru a învata sa se deplaseze fara sa fie luat de mâna. Si fara sa se întrebe "Ce fac?" când crucea albastra de pe harta a fost înlocuita pe teren cu o banda rosie.
Carpati.org

Luni, 19 ianuarie 2009 - 13:34

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Am avut ocazia sa vad o harta militara a muntilor Calimani (o portiune a lor, de fapt). Uriasa, ce-i drept, si destul de greu de folosit, dar surprinzator de precisa. Curbe de nivel la 10m, pozitionate stanci si copaci, diverse obiecte, cladiri (stane, sure). Prezenta 2 inconveniente: nu apareau traseele turistice marcate ci doar unele poteci si datorita vechimii sale (avea macar 20 de ani), nu toate poienile si zonele impadurite mai aveau contururile actuale. Insa, datorita preciziei formelor de relief, traseele cam apareau de la sine, caci, de obicei, ele urmaresc calea cea mai eficienta spre pozitia dorita. Iar punctele de reper trecute pe harta ajuta foarte mult in orientare.
Intrebarea ar fi urmatoarea: Daca sunt desecretizate aceste harti, cum putem avea acces la ele?
Si daca sunt desecretizate hartile militare, de ce sa nu avem acces la cele noi, actualizate, eventual in format digital? (Am impresia ca am cam sarit calul, nu? Carpati.org)

Luni, 19 ianuarie 2009 - 13:22

andrei
andrei
Busola

Acea colectie de harti militare se gaseste de ani buni de zile (acum vreo 5 am gasit-o eu) pe retelele gen DC++. Ca in orice alt domeniu, cine are intr-adevar nevoie si cauta putin, gaseste Carpati.org (o cautare dupa "harta militara romania" pe cele mai frecventate huburi romanesti sigur o va gasi, are aproximativ 500 MB)

Insa, aceste harti militare, desi inca destul de adevarate in teren, nu pot inlocui pe de-a-ntregu hartile turistice Carpati.org

Luni, 19 ianuarie 2009 - 13:09

cipry_balea
cipry_balea

Nu apar astfel de harti pe piata, pt ca nu prea le-ar cumpara nimeni. Pentru, sa zicem 10 000 de oameni ca noi in tara asta, care ar cumpara harti din astea, nu se merita investitia. Hartile militare au fost facute "de ei, pentru ei". Harti asa detaliate pentru public nu e interesat nimeni sa produca, pentru ca ar face munca patriotica.

...si am reusit sa folosesc cuvantul "harti" de 4 ori in 4 randuri scrise Carpati.org

Luni, 19 ianuarie 2009 - 12:10

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Ca în multe alte domenii ale vietii economice, nu se face niciun studiu prealabil al pietii pentru a cunoaste nevoile si dorintele clientelei, si asa putina si rasfirata. Ma gândesc la harta "Cinci munti din Curbura Carpatilor", la scara 1:70.000, care acopera o zona extrem de întinsa. Inevitabil, detaliile utile pe teren sunt minime. Tot în acelasi stil, Fagarasul , un munte lung de vreo 70 de km, este acoperit de o singura harta la 1.60.000.

În comparatie, un masiv precum Mont Blancul, care face poate vreo 50 de km lungime, este acoperit de 2 harti 1:25.000. Ma întreb, cât traiesc, am sa apuc oare sa vad si eu pe piata harti de calitate precum cele din exemplul dat mai jos de Mircea Croitor ?
Carpati.org

Luni, 19 ianuarie 2009 - 11:57

cipry_balea
cipry_balea

Eu am cumparat o harta din asta, cum sunt cele prezentate pe www.host-park.com. Am luat harta masivului Parang, si, cu parere de rau, am constatat ca am dat banii cam degeaba. E una dintre cele mai slabe harti pe care le-am vazut. Nici nu am folosit-o, am descarcat de pe carpati.org si am printat harti mai vechi, care au fost mai bune.

Luni, 19 ianuarie 2009 - 10:02

pisti2004
pisti2004
Cort

Carpati.org...am avut o colectie de harti de orientare sportiva,prin liceu activam la A.S.Chemun Baia-Mare ,la domnul Racz ,anii 1976-78. Carpati.org plang dupa ele acum!
am gasit ceva pe net:
http://www.host-park.com/harta/detalii.html#M29

Luni, 19 ianuarie 2009 - 09:29

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Extrasul acela de harta m-a lasat cu gura cascata! Iata o treaba bine facuta. Dar în acelasi timp, harta este dovada existentei unei" comori" care doarme prin sertare, despre care nimeni nu stie nimic ( sau nu vrea sa stie...) si pe care nimeni nu vrea sa o valorifice. Regret, dar nu ma pot împiedica sa nu dau un calificativ : românism.
Carpati.org

Luni, 19 ianuarie 2009 - 09:14

mirceapir
mirceapir

sunt extrem de interesat. eu am inceput deja o colectie de documentatie montana, in format h/c si digital, cu scopul creerii unei biblioteci de unde sa se poata imprumuta/downloada carti/harti/reviste, etc.. de aceea sunt interesat sa cumpar, imprumut,etc. practic orice material...din pacate nu am acces la hartile amintite, dar daca pot colabora intr-un fel...cu cea mai mare placere...

Luni, 19 ianuarie 2009 - 09:09

micro
micro
Caraba

Ma mir ca nu a zis nimeni inca de hartile topografice militare la scara 1:25000, avand curbe de nivel la 10 m. La vremea lor erau considerate secrete, acum cu atatia sateliti care ne privesc de sus aceasta eticheta a devenit desueta, si e bine ca guvernantii si-au dat seama de asta si s-a dat o lege dupa 2000 (parca) pentru desecretizarea lor.

Cu toate ca sunt vechi (aproape 30 de ani unele) inca isi mai pot dovedi utilitatea prin precizia cu care au fost facute. Singurul lucru unde nu stralucesc sunt toponimele, unde varfuri importante sunt confundate sau botezate cu nume de care doar autorii au auzit.

Studentii la geografie si cei care lucreaza in domeniul topo au acces la aceste harti. Ma gandeam sa facem un fel de resursa (site, sau macar o colectie de linkuri) sa scanam aceste harti si sa le punem la dispozitia celor interesati. Un exemplu de foaie de harta (39x39cm la rezolutie aprox 200dpi ) scanata de mine este la adresa de mai jos :

http://sites.google.com/site/mirceacroitor/

Luni, 19 ianuarie 2009 - 00:50

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Un fragment de harta, poloneza, lumineaza aceasta pagina.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Courbes_de_niveau
În rest, ce tot încerc sa spun eu...

Joi, 8 ianuarie 2009 - 09:08

cmc29
cmc29

Cred ca cipry_balea are dreptate. Rapele, grohotisurile si saritorile au alte simboluri pe o harta chiar daca si curba de nivel are rolul ei. Poate fi traseu marcat dar daca nu ai mai strabatut zona? Te ajuta sau nu curbele de nivel sa iti dai seama de dificultatea urcusului? Ca sa nu mai discutam pe timp de iarna cand sunt avalanse. O tura bine pregatita si responsabila ( daca pot spune asa ) implica si studierea prealabila a geomorfologiei terenului. Daca avem sau nu harti bune nu stiu dar stiu ca macar ce avem daca am studia mai bine, fiecare tura ar fi mai simpla mai usoara si mai sigura.

Joi, 8 ianuarie 2009 - 08:04

cipry_balea
cipry_balea

Cred ca deja incepem sa aberam. Pana una alta trebe sa ne folosim de ce avem. N-are rost sa ne plangem ca in Romania nu exista "harti". Asta nu o sa ne impiedice pe nici unul dintre noi sa mergem pe munte

Miercuri, 7 ianuarie 2009 - 14:47

midan
midan
Rucsac

cipry_balea, cred ca faci confuzie intre o harta si schita unui traseu.
Pentru muntii din Romania nu prea sunt harti ... Carpati.org

Miercuri, 7 ianuarie 2009 - 14:29

Afisari: 23,646

#90  Inapoi 1 2 3 4 5 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0857 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org