Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Noiembrie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Vremea
Varful Gargalau
Muntii Rodnei

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#21  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Harti / Documentatie Harti cu izvoare (21)

hex
hex

Surprizaaa!

Va invit sa vizitati site-ul. Adresa e aceeasi, https://izvoare.appspot.com . Puteti contribui cu poze dupa dorinta.

Daca mai imbunatatesc ceva la site depinde de cate poze o sa trimiteti.

Oricum, eu sunt multumit de ce a iesit. Carpati.org

Miercuri, 4 septembrie 2019 - 15:43

victoranica
victoranica
Coarda

Prea mult zgomot ...

Da, izvoarele sunt esentiale pe munte. Unul dintre motivele pentru care nu le vei vedea trecute pe toate hartile tin si de calitatea apei si a modului in care e gasita. Propriu-zis, izvor se refera fie la un loc de unde apa iese din pamant, fie la obarsia unei ape curgatoare. Pe majoritatea hartilor sunt trecute izvoarele "consacrate", permanente, de regula cu teava si captare, de unde e recomandat sa te aprovizionezi.

In schimb, la nevoie poti bea apa si din alte surse. Un filtru de apa face minuni (am testat unul cu foarte mare succes in aprofundare). De asemenea, poti bea linistit apa si din surse mai nesigure daca o fierbi in prealabil (acest lucru nu are efect pentru apa poluata chimic, dar garantat distruge bacteriile si germenii).

In fine, cum spunea si colegul anterior, trebuie sa stii sa te si orientezi. Sunt slabe sanse ca o vale sa nu ascunda vreo obarsie de paraias. Depinde, desigur, si de relieful masivului. In conglomerat, izvoarele bune sunt, de regula, mai jos de 1300 m (lucru valabil pentru Ciucas, Ceahlau etc). O informare in prealabil cumulata cu ceva cunostinte in teren te scoate din impas.

Daca vrei sa ajuti, cred ca poti incarca pe osm coordonatele izvoarelor din teren care nu figureaza pe harti.

Luni, 5 august 2019 - 12:06

baltarel
baltarel
Busola

In hartile vechi, din muntii nostri, erau trecute izvoarele cu apa curenta de pe traseu, in rest se gaseau informatii multe in cuprinsul brosurii, musai trebuia citita. Acum cine mai citeste si ce?
Prin cat mai multe ture, in diverse zone montane si nu numai, pentru supravetuire e necesar o informare. nimeni nu aseaza o casa, o stana, un adapost decat aproape de o sursa de apa. La fel si potecile, din loc in loc, trec pe langa surse de apa aflate la distante mai mici sau mai mari. Totdeauna o mica rezerva de apa trebuie avuta in bagaj. Soldatii din trecut aveau bidonul cu apa la centura!!!

Duminică, 4 august 2019 - 19:13

hex
hex

Am facut o chestie care arata doua izvoare, unul mai bun ca altul!

https://izvoare.appspot.com/

Parerea mea obiectiva e ca e o treaba buna care trebuie continuata. Carpati.org

Duminică, 4 august 2019 - 04:55

hex
hex

Probabil eu sunt vinovat de deraierea discutiilor, dar nu vroiam sa ma apuc sa fac ceva de prisos.

Parerea mea curenta: hartile cu izvoare sunt utile. A gasi izvoare noi in teren e de asemenea util, dar eu nu ma pot baza pe asta.

Prin izvor eu inteleg "suviță de apă subterană care iese la suprafață" si nu neaparat "loc de unde își are începutul o apă curgătoare" (din dexonline). Chiar daca dispare mai jos, apa tot ar putea fi buna de baut.

Am discutat mult. O sa fac o proof of concept, pe urma vom mai vedea.

Sâmbătă, 3 august 2019 - 02:21

diciu
diciu

Închid cu două mențiuni căci discuția s-a mutat în altă direcție.

1/ Munții Noștri care mai jos e listat la categoria hărți serioase (vs OSM care înțeleg că nu) se bazează cel puțin parțial pe OpenStreetMap.
Aici editările făcute de ei pe harta OSM: https://www.openstreetmap.org/user/MuntiiNostri

2/ Mai jos @dxxx face o confuzie.
Nu s-a discutat niciun moment de hărți satelitare, ci de folosirea GPS-ului pentru poziționarea pe o hartă digitală.
Hartă digitală precum asta: https://hiking.waymarkedtrails.org/#?map=14!45.4238!25.4722

Vineri, 2 august 2019 - 11:04

dxxx
dxxx

Alexandru, tu ai dreptatate in mare, dar prea il oprimi pe @hex.
Spune-i simplu ca trebuie sa mai castige experienta... experienta care ii va indica pe ce harti sa se bazeze, cum sa le interpreteze... cum sa caute un EVENTUAL izvor necunoscut.

Orice harta serioasa (tiparite, tip MN sau cele mai noi) localizeaza izvoarele... pe cele semnificative si care nu tind sa fie secate cu mare probabilitate. Insa daca planuiesti ceva la sfarsitul lui septembrie pe creasta Fagarasului spre exemplu vei constata ca izvoare "clasice" pe care le-ai folosit de nenumarate ori pot sa sece toamna tarziu, in functie de umiditatea anului...
Hartile tip satelit nu fac localizare de izvoare, nici nu m-as baza cu mare incredere pe datele din ele.

In plus nici nu poti sa dai indicatii generale, decat daca sunt general valabile.
Vad ca tu o faci... dar gresesti.
Sa urci spre izvoarele unui sistem de drenaj pare logic, dar de multe ori nu gasesti izvor UTILIZABIL.
Fie ca nu pare potabil (nu cred ca bei tu lichid din ce vine sub o tarla... sau dintr-o mlastina... sau in aval de cineva care alege sa deverseze ape uzate), fie ca nu poti ajunge la locul unde apa iese din acvifer, fie ca ajungi dar pur si simplu nu poti colecta apa fizic, fie ca esti in carst si ce apare la suprafata nu este chiar izvor si apa vine de la distanta unde este poluata.
Cam prea multe argumente contrare mai sus, incat indicatiile tale sa aiba valoare. Poate ai si tu nevoie de mai multa experienta.

De multe ori nici indicatiile "localnicilor" nu ajuta, de curand ele m-au dus la surse de apa de unde nu as fi baut sub nici o forma... trebuie sa vezi personal, sa apreciezi personal, si trebuie sa ai o sursa buna de informare.

In plus depinde si unde esti. Sunt masivi cu apa abundenta, cum sunt cei vulcanici sau cei cu caldari glaciare.
Dar si acolo este bine sa cunosti amplasarea izvoarelor.
Sunt zone carstice/carstificabile unde este o greseala majora sa te duci fara informatie concreta.

Speri sa gasesti "la nimereala" o sursa de apa langa care sa campezi pe traseul de cresta?
- poate este simplu coborand in orice caldare in Fagaras sau Godeanu.
- dar sa nu te bazezi pe asa ceva in creasta Pietrii Craiului, sau chiar in Ciucas pentru ca daca nu stii din start unde sa te indrepti, nu ai nici o sansa.
Mesaj modificat de autor!

Vineri, 2 august 2019 - 08:59

yo6ial
yo6ial
Coarda

@hex:
Ai ochii, să vezi relieful și vegetația.
Ai urechile, să auzi susurul apei.
Ai nas, să simți mirosul pământului reavăn.

Și minte, să pui cap la cap toate acestea, să le folosești și să le reții pentru dățile viitoare. Nu de altceva dar și bateria externă se termină mai repede decât resursele tale biologice.

Sunt lucruri mai simple decât extragerea metadatelor dintr-o fotografie.
Nu zic că-i o idee rea de a facilita dezvoltarea unor hărți cu participarea voluntară a utilizatorilor. (Wikimapia?) Dar, personal aș pune accent pe asimilatea unui alt tip de experiență și cunoaștete: aceea din teren unde turnul este în vale, tu în deal, telefonul răcnește la turn cât îl ține bateria, după care rămâi cu prespapier-ul în mână.
Apoi, orice hartă care indică cursuri de apă la nivel de pârâu este suficientă.
Orice pârâu izvorăște de undeva din amonte și dacă chiar apa pârâului nu-i suficient de curată, avansarea în amonte duce la un izvor ori mai multe.
Sau vorbim de izvoare amenajate? Cu ștuț sau țâșnitoare?

Vă îngrijorează HDOP-ul din EXIF? Adăugați HDOP-ul utilizatorului de hartă, într-o zi caniculară, cu telefonul încins și ceva pete pe soare. Sau un glitch ca în sistemul Galileo, că-i caldă și asta.

O hartă este utilă. Un telefon, gps este util. O înțelegere mai profundă a mediului este neprețuită.

Vineri, 2 august 2019 - 00:48

hex
hex

Cristi, multumesc. Nu ma gandisem suficient la erorile GPS. Acum ca am citit si testat putin: aplicatiile pentru camera in Android nu par sa adauge in Exif nicio informatie despre eroarea de pozitionare. E regretabil pentru ca ar putea afla aceasta informatie de la Android. GPSHPositioningError a fost introdus in Exif 2.3; camera apps in Android salveaza in Exif 2.2 dar exista si in Exif 2.2 campul GPSDOP (data degree of precision) care presupun ca ar putea fi folosit. Sau ar putea salva in Exif 2.3.

Am gasit pe Android o aplicatie numita Open Camera, gratuita si fara reclame, care poate fi configurata sa nu salveze imaginile decat daca a reusit sa obtina coordonate GPS. Sper ca face ce trebuie si nu include coordonate gresite. Daca nu, o alta aplicatie trebuie sa existe, ca doar aplicatiile pot afla erroarea de pozitionare GPS de la Android--problema e ca majoritatea aplicatiilor pentru camera ignora complet asta.

@yo6ial, daca poti sa ma inveti sa detectez izvoarele la 1 Km in jur le dau naibii de telefoane si GPS. Nu tehnica ma intereseaza, doar sa nu mor de sete.

Joi, 1 august 2019 - 23:51

diciu
diciu

Nu mi-e clar unde bate mesajul lui @yo6ial așa că încerc să-mi clarific poziția.
Din punctul meu de vedere un set de poze cu izvoare _ar putea_ fi folosit ca sursă de coordonate pentru editarea unei hărți dar:

1/ e nevoie de context
În sensul că poza ar trebui însoțită de o descriere a zonei unde se afla izvorul.
Ulterior când editorul descoperă că descrierea nu corespunde coordonatelor nu folosește poza.

2/ cel puțin pe iOS pozele produse de cameră au în informația EXIF un atribut "Horizontal Positioning Error".
Pentru exemplul meu de mai jos poza cu izvorul, cu coordonate greșite, are horizontal positioning error 5668.
Poza cu coordonate corecte are 64, iar următoarea (n-am inclus-o în album) are 24.

Definiția atributului respectiv în specificația EXIF este: GPSHPositioningError - "Indicates horizontal positioning errors in meters".

N-am idee cum arată pozele produse de Android.
În lipsa atributului HPE și a informației de context e într-adevăr imposibil de spus dacă poza respectivă are erori de poziționare semnificative sau nu.
Mesaj modificat de autor!

Joi, 1 august 2019 - 17:45

yo6ial
yo6ial
Coarda

Cartografia este o disciplină ce presupune o formă sau alta de educație specifică,
fie că aceasta este efectuată în sistemul de învățământ ori în afara acestuia.
Oricum, nu este o activitate care să ofere rezultate utile sau utilizabile când este întocmită de către persoane care, chiar binevoitoare, nu înțeleg uneltele, metodele și această disciplină, în întregul ei.

În ultimul deceniu, o mulțime de oameni, din comoditate, au ajuns să depindă de telefonul mobil pentru aproape orice activitate cotidiană. Nu comentez asupra acestui fapt în sine dar informația obținută prin intermediul internetului este supusă riscului de a fi imprecisă ori falsă. Din cauza menționată mai sus, mai generalizată.
Abilitatea de a discerne între fals și real implică educația și raționamentul individual.

Această educație și raționament individual poate servi identificării în teren a izvoarelor sau a altor obiective, cu sau fără internet sau hărți online.

Apoi, țin să menționez că izvoarele precum orice alte formațiuni geomorfologice, sunt supuse schimbării pe termen mediu și lung.
Prezența, debitul și calitatea pot varia în funcție de climă, condițiile geografice și geomorfologice. Condiții în perpetuă schimbare.
Dau un mărunt exemplu: o ploaie abundentă poate duce la slăbirea solului în amontele unui izvor, la o alunecare de teren și la deformarea acelui punct în care acviferul evacua apa la suprafață. Asta traducându-se în dispariția izvorului, deschiderea acestuia în altă parte ori alterarea calității apei.

De aceea, la final, fac trimitere la cel de-al trei-lea paragraf. Carpati.org
Cea mai bună hartă, după cea realizată de cartografi profesioniști, este aceea constatată în momentul respectiv de către fiecare, prin propriile simțuri, în teren.

Joi, 1 august 2019 - 12:09

diciu
diciu

Salut

Da, evident e mult mai ușor ca cineva să facă o poză cu smartphone (deci cu coordonate GPS) decât să editeze hărți de orice fel. Singura problemă cu pozele din teren este că achiziția semnalului GPS nu e instantanee și atunci de multe ori coordonatele din modulul GPS sunt incorecte.

Spre exemplu, am mapat coordinatele obținute din două poze dintr-o tură din mai anul ăsta, făcute cu un iPhone 8. Pozele sunt făcute chiar de lângă izvorul de la refugiul Retevoi, în drum spre Susai.

Prima poză e făcută după ce telefonul nu fusese folosit de ceva vreme (să zicem 20 minute) și apare mapată cu "Poza 1". E chiar izvorul în poză.

Cea de-a doua e făcută câteva secunde după prima și apare mapată cu "Poza 2". Aici am pozat refugiul și colegul de tură.

E evident că prima poză, cea cu izvorul are coordonate extrem de imprecise (undeva pe urcarea dinspre Valea Azugii spre Susai). Distanța (în linie dreaptă) între cele două locații este de 3km.

Aici pozele în original (ce a ieșit din telefon) și poză cu localizarea în harta OSM văzută în Google Earth: https://photos.google.com/share/AF1QipNIiVnSjV0tsXsHE0HO8OxSPvJKXF5lwzc0eBf1ECXXcYePE
I7eT-0PuA3Le9ozGw?key=MWh1RjF1WDctQWI4aVNqb1dKcG1aVXFKNWtQVXl3

De aici și problema: dacă cineva trimite _doar_ poza cu izvorul din Retevoi (care izvor lipsește din OSM) și cu coordonatele extrase de acolo adăugăm izvorul pe hartă, apare aiurea, cu 3 kilometri mai la est.

Joi, 1 august 2019 - 06:49

hex
hex

Cristi, pe scurt, da.

Ce ma gandeam eu e sa avem o lista sigura cu izvoare si, pe cat posibil, cuprinzatoare. N-ar fi nicio problema ca in afara de suprapus izvoarele peste o harta sa fac lista disponibila in format text, doar coordonatele. Pe urma editorii OSM si editorii orice altceva ar putea sa adauge izvoarele in ce resusa doresc. Nici nu sunt sigur ca v-ar fi mai usor de adaugat folosind o lista lat,long decat copiind dintr-o harta in alta, dar oricum eu ma gandeam sa fac si lista lat,long disponibila. Carpati.org

Marea intrebare ramane daca le-ar fi mai usor drumetilor sa faca poze care includ coordonatele geografice sau sa editeze OSM (plus ce proceduri aveti pentru a evita introducerea de date eronate, nu stiu nu ma pricep).

Am zis eu site, dar o sa fie cam o pagina plus ceva server-side scripting. DACA o sa fie.

Miercuri, 31 iulie 2019 - 23:15

diciu
diciu

Salut

Există multă lume interesată să adauge izvoare pe hartă.
Sunt voluntarii care editează pe OSM - hartă care e folosită în majoritatea aplicațiilor Android și iOS. Chiar și Munții Noștri editează pe OSM.

Aplicația pe care o menționezi (ViewRanger) pare să folosească date din OSM (vezi aici harta OSM în zona izvorului: https://osm.org/go/0ghD1kUdF-).

Nu zic să nu realizezi un site cu izvoare dar te rog ia în calcul adăugarea izvoarelor _și_ în OSM.
Astfel vor ajunge în mult mai multe aplicații, inclusiv cele folosibile offline.

Toate bune,
Cristi (editor OSM din 2008 :-)).

Miercuri, 31 iulie 2019 - 09:32

hex
hex

Exista izvoare, chiar maricele, care nu sunt marcate nici pe MN, nici pe VR. Harti militare nu am.

Asa ca ma intreb: ar fi cineva interesat sa contribuie la o "harta cu izvoare"? Metoda de a contribui fiind urmatoarea: cand ajungeti langa un izvor sa-i faceti o poza care sa includa coordonatele geografice in metadate (pe Android setarea se numeste "add Location Tags" sau ceva de genul). Mai tarziu pozele acestea vor trebui upload-ate pe un site care sa extraga coordonatele si sa le afiseze pe o harta (fundalul fiind Google Maps/OpenStreetMap). Partea cu site-ul o sa o fac eu daca nu se ofera altcineva. Va fi nevoie insa de mai multe persoane decat doar eu care sa faca poze.

Miercuri, 31 iulie 2019 - 03:46

hex
hex

Hmm... si opusul e adevarat. Exemplu de izvor care e pe VR https://ibb.co/gmQ5Hjf ("Izvor Mecet" in partea stanga-jos) dar nu e pe MN https://ibb.co/jr36PxY .

Luni, 8 iulie 2019 - 14:29

hex
hex

Din micul meu test Muntii Nostri arata mai multe izvoare decat ViewRanger.
MN: https://ibb.co/2KSvd0Z
VR: https://ibb.co/PQNSZ65
Exista un izvor pe acolo.

Duminică, 7 iulie 2019 - 01:50

victoranica
victoranica
Coarda

Folosește ViewRanger.

Un exemplu - https://ibb.co/wRf6GQG

Duminică, 7 iulie 2019 - 00:02

hex
hex

@florinbalan, mersi.

Am observat acum ca si Muntii Nostri au marcate izvoarele. Bun. Marcajul e un cerc cu codita albastru. Am impresia ca doar izvoarele cu teava sunt marcate.

Sâmbătă, 6 iulie 2019 - 13:51

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Orice harta decenta are marcate si izvoarele de pe traseul turistic. Harti mai detaliate - cele militare.

Sâmbătă, 6 iulie 2019 - 07:54

Afisari: 798

#21  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0650 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org