Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

August 2017
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Septembrie 2017
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Vremea
Varful Oslea
Muntii Valcan

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Harti / Documentatie Harta MN06 Retezat (7)

mad
mad
Caraba

PR pe Curmatura Soarbele - Muntele Iaru - DN66A apare pe harta cu un X pe el. Marcajul a fost refacut si e in cea mai mare parte bun. Nu stiu cum si daca apare in directia cealalta, din Soarbele in Lunca Berhina.

Miercuri, 16 august 2017 - 11:40

xoreax
xoreax
Coarda

Salut,

http://imgur.com/a/ol7Ly

Asa cum se poate vedea, harta MN arata punct albastru pe traseul Stana de Raul - Taul Tapului - Portile Inchise.
In realitate, traseul e marcat cu punct rosu.

As mai avea observatia ca traseul de coborire din saua Pelegii spre taurile din Valea Rea este acoperit aproape in totalitate de cele doua marcaje. Ele ar putea fi mutate/micsorate pentru a se evidentia traseul.

http://imgur.com/a/gG77E

Sâmbătă, 8 iulie 2017 - 10:05

shtelica
shtelica
Caraba

@ victoranica - mersi mult pentru info. Am transmis mai departe

Vineri, 16 iunie 2017 - 10:32

victoranica
victoranica
Coarda

Intru si eu in discutie. In august, 2015, impreuna cu alte patru persoane, am strabatut culmea Custura - Vacarea, pana in Curmatura Tulisei, exact in acest sens, de la vest la est. Nu stiu cat ne-am folosit de marcaj pana la coborarea de pe Vacarea, pana acolo am mers destul de matematic iar vremea a fost deschisa. Mai departe am continuat pe lespezi si printre jnepeni, tot matematic in prima parte, dar cand padurea a inceput sa isi faca loc, am gasit o banda alba !, ca si cand cineva ar fi inceput un marcaj, n-ar fi avut vopsea de ambele feluri, si ar fi ales sa marcheze partial, cat sa existe indicii despre traseu. Banda alba era destul de consistenta, nu am stat prea mult sa balaurim, iar pe alocuri am vazut urme de drujba prin jnepeni, semn ca poteca fusese totusi curatata.

Zona aceea dintre Vacarea si Pilugu Mare e incalcita. Am incercat sa nu ne abatem de la muchie, calcand peste tot ce ne-a iesit in cale (predominant lespezi si jneapan).

Poteca are multe luminisuri si chiar pseudoforestiere care taie pe la nord unele varfuri precum Fagetel.

Din Curmatura Tulisei chiar n-am avut nicio problema sa coboram in Uricani, tin minte ca am oprit si la o stana cu ciobani foarte ospitalieri. Poteca a fost clara, crucea galbena mai aparea din loc in loc, asta nu inseamna neaparat ca era bine marcat, cumva din inertia generata de o tura de sase zile am ajuns rapid in Uricani
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 14 iunie 2017 - 16:54

shtelica
shtelica
Caraba

Multumesc mult Cristi. Am transmis informatia ta.
Astept si alte probleme.

Miercuri, 14 iunie 2017 - 16:32

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Salut!

Am fost anul trecut în Retezat și, intrând în traseu din Uricani pe marcaj CG (traseul nr. 28), am întâmpinat probleme la urmărirea marcajului. Acesta apare rar deși poteca străbate o zonă împădurită, iar la răspântii e întâlnit cu mult după acestea, nu înainte cum ar fi normal. În plus, păienjenișul de drumuri forestiere sporește dezorientarea, eu am pierdut marcajul de vreo două ori: o dată la câteva minute de la intrarea în traseu, apoi mai sus, în pădure. Poate ar trebui semnalate pe harta offline zonele cu pericol de rătăcire.

Din Curmătura Făgețel spre culmea Văcarea (traseul nr. 3) marcajul dispare în teren, iar poteca este foarte slab vizibilă prin pădure pe urcarea spre vf. Pilugu Mare din pricină că traseul este foarte puțin circulat (spre deloc). Pe hartă marcajul apare într-adevăr tăiat, semn că lipsește în teren, dar poate ar fi mai indicat să fie șters cu totul pentru a nu cauza rătăciri. Ar mai fi ceva: alături de CG apare și BR (ce-i drept, ambele tăiate), dar dacă mai sunt drumeți care gândesc la fel ca mine – din două marcaje, trebuie să se mai vadă unul pe alocuri...

O problemă foarte mare mai este întâlnită imediat după șaua Pilugu Mare, pentru că poteca nu mai există, nu mai vorbesc despre marcaj, jnepenii crescuți ștergându-i urma! Desigur, și aici este semnalat locul pe hartă cu ! (semnul exclamării) și precizat clar în descriere că trecerea este dificilă. Mă gândesc însă la cei care vor urmări marcajul pe GPS, pe harta online, ce mirați vor fi când nu vor găsi vreun loc de trecere! Mie mi-a luat foarte mult timp și un efort pe măsură pentru a răzbate, efectiv se înaintează peste jnepeni.

Ca să fac totuși utilă intervenția mea, atrag atenția asupra unei greșeli sesizate pe hartă (nu și în descrierea traseului nr. 26, unde apare corect): între Stâna de Râu și șaua Țapului – Porțile Închise a fost imprimat punctul albastru, deși în teren este marcaj PR. Nu am fost în porțiunea dintre Stâna de Râu și Hobița, de asemenea imprimată cu PA, dar presupun că și într-acolo este tot PR.

Succes!

Cristi

...

Cu mulțumiri Laurei Matei, care a demistificat situația cu PA/PR în zona Stâna de Râu Carpati.org

PS: am preferat să scriu rândurile de mai sus într-un comentariu pentru a le sesiza dificultățile din teren și celor ce vor să întreprindă o drumeție în zonă Carpati.org

Miercuri, 14 iunie 2017 - 16:31

shtelica
shtelica
Caraba

Servus prieteni, Vă rețin atenția cu o rugăminte. Editura Schubert-Franzke intenționează să reediteze harta MN06 Retezat. Dacă cineva are cunoștință de vreo greșeală pe harta din prima ediție, sau de vreun traseu nou apărut, sau pur și simplu are o sugestie constructivă de îmbunătățire a hărții îl rog să-mi scrie pe adresa de email personală. Vă reamintesc că editura oferă gratuit aplicația Munții Noștri pentru smartphone. Este în interesul tuturor ca harta din noua ediție sa fie cât mai bună.

marcel_giurgea@yahoo.com

shtelica@yahoo.co.uk

Miercuri, 14 iunie 2017 - 16:29

Afisari: 383

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0640 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org