Cautare:
De actualitate

Carpati.org pe Facebook

Doneaza

Calendar

August 2014
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Septembrie 2014
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Vremea
Varful Godeanu
Muntii Godeanu

Voluntar in Carpati

Noua aparitie editoriala

Khan Tengri cu bicicleta

Homepage

Lista de discutii

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Fotografii Postari fotografii (17)

bubus8
bubus8
Caraba

ce nu inteleg eu pe site-urile acestea, e faptul ca sunt de fapt site-uri cu si despre munte, nu despre foto. asadar aici cred ca ar trebui sa conteze mai putin calitatea, tehnica etc... a unei fotografii. acum nici sa fie n-spe mii de poze cu acelasi obiectiv turistic, insa mi-ar place sa vad poze facute de pe traseele parcurse de colegii de site, indiferent ca sunt "pretabile" a fii urcate pe site.

Vineri, 17 septembrie 2010 - 23:01

midan
midan
Rucsac

Nu vad de ce ar fi nevoie de studii de specialitate pentru a da note pe site-ul asta, ca am si eu oarece mirari la unele poze care sunt sau nu in galerie e partea a doua, insa nu mi se pare important.

Stiti vorba aia cu "Nu pot sa-ti dau creier, dar pot sa-ti dau o diploma", e "foarte valabila" in Romania. Daca administratorii sectiunii foto ar avea oarece "atestate" ar fi mai buni ? Poti sa te uiti la pozele lor si sa vezi de ce sunt in stare.

Miercuri, 1 octombrie 2008 - 13:39

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

exista foarte multe genuri ale fotografiei. pe la noi prin tara nu prea am vazut cursuri specializate (in afara de niste incercari de asta primavara - care speram sa se mai repete - in directia fotojurnalismului si fotoreportajului organizate de cji) . un curs intitulat "curs foto" (am vazut afise pe toti stalpii si pe toate gardurile din bucuresti cu diverse asemenea) incearca sa acopere toate ariile fotografiei. rezultatele sunt clare , desi oamenii care le termina au impresii amestecate si preponderent pozitive e de constatat ca majoritatea acestora (exista desigur si exceptii dar treaba asta are mai putina legatura cu materialele insusite la curs) au reusit sa invete din toate fix cate nimic.

tedi are dreptate , e un domeniu in care trebuie sa citesti si sa vezi foarte multe (in masura in care reusesti sa gasesti si sa intelegi) pentru a avea o minima competenta. lucrurile sunt ceva mai delicate , fotografia e o arta/ un mod de exprimare /redare democratizat si din ast motiv studierea ei nu e deloc facila.

Miercuri, 1 octombrie 2008 - 12:33

felicia
felicia
Coarda

La asta ma gandeam si eu!
Sunt multe firme care fac cursuri foto, dar cred ca cele de la universitate sunt cele mai bune, din cate spuneau cei care au facut!

Miercuri, 1 octombrie 2008 - 12:17

veteranul1
veteranul1
Coarda

Pentru cei interesati: la Universitatea Nationala de Arte Bucuresti exista o sectie/facultate de Foto-Video, Procesare computerizata a imaginii.

Miercuri, 1 octombrie 2008 - 12:12

tedi
tedi
(admin)

Trebuie sa ai un curs ca sa faci ceva bine??? Nicio pasiune nu necesita vreo diploma la mana daca o faci din suflet si te documentezi pe masura pentru asta! Eu am la activ 14 ani de experienta in domeniul foto, zeci de carti si articole despre arta si tehnica fotografica...eu zic ca e suficient pentru a evalua fotografiile de pe un site care nu e nici pe departe site de profil fotografic...Daca tu cauti asa ceva cred ca asta nu e o locatie tocmai potrivita, aici vei gasi numai oameni pasionati de munte de frumusetile lui si mai ales fac treaba pe care o fac benevol, fara vreun angajament scris, ci doar pentru munca pe care au depus-o pana acum pentru acest site!

Miercuri, 1 octombrie 2008 - 10:47

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Ce înteleg tu prin "curs" ? Lectiile si cursurile teoretice, daca sunt adesori necesare, nu sunt suficiente. E ca vorba aia veche " Teoria ca teoria, practica ne omoara!" Carpati.org

Miercuri, 1 octombrie 2008 - 10:46

felicia
felicia
Coarda

Am si eu o intrebare:
Cati dintre adminii care evalueaza fotografiile au un curs de fotografie?

Miercuri, 1 octombrie 2008 - 09:24

cipicernat
cipicernat
(admin)

NU stiu cum procedeaza altii, eu dau click pe Galerie (direct pe meniul principal) si vad absolut toate fotografiile din ambele galerii fara filtrul dat de colegii mei. Prin urmare, cel putin in prima faza, departajarea galerie personala/galerie carpati.org nu ma deranjeaza - le vad pe toate si le filtrez pe propriile mele criterii.
Un alt obicei de-al meu este sa ma uit pe toate albumele unui utilizator care posteaza o fotografie interesanta (atentie, am spus interesanta si nu buna - e o mare diferenta).

Presupun ca sunt foarte multi care procedeaza la fel ca mine, prin urmare faptul ca o fotografie ramane in galeria personala nu este decat o evaluare de calitate (sunt convins ca este mult mai dificil de apreciat o fotografie decat un extemporal la matematica) si nu un lucru care face fotografia invizibila altor utilizatori ai site-ului.

Desigur ca toti ne simtim oarecum lezati cand vedem ca o fotografie la care tinem nu este apreciata de adminii de la Fotografie, dar pe de alta parte daca fotografia trece in galeria .org si primeste numai note de 5 parca e mai rau. Prefer sa stiu ca sunt evaluat drastic in prima faza de niste oameni care au ceva ani de fotografie in spate.

Si sa va mai spun o treaba, ma mananca degetele (ca sa il citez pe Silviu) de foarte mult timp sa o spun: eu la fotografiile "iola" ("eu la ....") NU MA UIT! Si asta oricat de unic si fascinant ar fi peisajul din spatele personajului. Asta nu inseamna ca resping din start fotografii precum cea a colegei Oana cu un profil in fata unui foc - e o mare diferenta intre un "iola" si o fotografie in care personajul "spune" ceva.

Joi, 25 septembrie 2008 - 07:45

tedi
tedi
(admin)

Toate pozele tale au note de la administratori...minim o nota!

Miercuri, 24 septembrie 2008 - 22:19

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

si mai e o treaba - eu cand ma uit in pozele postate de mine si vad una care a primit note de la administratori (exista si poze care n-au primit nicio nota , lucru pe care-l inteleg parca mai bine) si nu a ajuns in galeria mare nu pot sa simt treaba asta decat ca pe un fel de insulta si asta pentru ca oricum daca am postat o poza, atunci am pus-o aici ca sa fie vazuta de lume (desigur , ar putea exista posibilitatea de a o pune aici doar pentru o arata unor anumiti oameni si atunci n-ar fi bai).

pe mine unul putin ma intereseaza topul (si asta din cauza faptului ca oricum acolo poate vota absolut oricine si asta include multi oameni care pun note fara criterii clare) si cred ca ar fi buna o delimitare intre pozele cu diverse pretentii la locuri prin topuri si cele ce pur si simplu sunt aratate intregii comunitati.

Miercuri, 24 septembrie 2008 - 22:10

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

ehe , pentru asa ceva exista picasa (de exemplu) si chiar si-acolo mi se pare o tampenie sa postezi o droaie de poze. daca vrei sa-ti si amintesti ceva , sa si arati lumii ceva si totodata sa nu plictisesti atunci in mod evident trebuie sa faci o selectie severa .. si chiar mai mult , poti ramane cu memoria unor cadre facute si te vei putea intoarce intotdeauna usor la ele .. mult inseamna clar prost si nedemn de retinut.

Miercuri, 24 septembrie 2008 - 21:57

urlea2002
urlea2002
(admin)

@cosminandrei: bine spus, dar , din pacate, decenta nu e punctul forte al unor colegi, care descarca direct cardul in contul de pe site, iar adminii tre sa deschida 60 de fotografii sau chiar mai multe, sa piarda timpul cu ele, sa inactiveze 50 ca nu sunt decat niste fete in fata nu stiu caror obiective, etc, si sa lase cu indulgenta cateva in galeria personala, desi nici alea nu ar merita. E doar un exemplu. Regulamentul e clar, ce ramane in personala. Daca ii zice personala nu inseamna ca lasam in contul personal fata individului intr-o mie de locuri, zambind stramb sau frumos la camera. Nu intereseaza pe nimeni, si nici pe noi sa ocupam serverul cu ele.
Aia e, cum zice un preafericit sef..Carpati.org

Miercuri, 24 septembrie 2008 - 21:31

urlea2002
urlea2002
(admin)

Te-as ruga sa postezi un link cu o poza care sa aiba mai mult de 400K, sa o verificam. Teoretic, acest lucru este imposibil, intrucat nu permite editorul asa ceva. Daca s-a intamplat, chiar de mai multe ori cum spui, e o problema tehnica undeva, si trebuie sa o remediem. De aceea, daca ai bunavointa sa rasfoiesti paginile galeriei si ai da cateva exemple, ti-am fi recunoscatori. Multumim mult de atentionare.
In celelalte porobleme, cred ca Tedi a atins toate punctele.

Miercuri, 24 septembrie 2008 - 21:24

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

asta cu 3 categorii ar fi un sistem care ar semana putin cu cel de pe alpinet dar ar fi ceva mai bun in masura in care adminii ar accepta orice (evident , in limita decentei) in galeria personala.

iar note ar fi ok sa se dea decat la cele inscrise la top , ar genera o atmosfera relaxata in galeria carpati.

Marți, 23 septembrie 2008 - 10:09

tedi
tedi
(admin)

Salut! Uite ca am fost primul dintre adminii foto care a citit acest mesaj al tau; voi incerca sa iti raspund cat mai punctual si cat mai la obiect! O sa incerc sa-ti lamauresc o parte din temeri.
- La dimensiunea fotografiilor e foarte greu sa fim atenti, aici e vorba numai de respectul celor care posteaza pentru restul carpatistilor; ca noi sa ne dam seama daca o foto e mai mare decat limita bunului simt, ar trebui sa le deschidem una cate una in parte, iar la volumul mare de fotografii inscrise, cred ca ne-ar fi cam greu...
- La alegerea fotografiilor pt galeria Carpati fiecare admin in parte are o doza de subiectivitate, eu iti voi vorbi despre criteriile mele - o fotografie demna de galerie, trebuie sa fie clara (tehnic corecta), sa aiba culorile cat mai apropiate de realitate (culorile care nu se incadreaza in criteriul naturaletii si NU sunt folosite pt a da o tenta artistica fotografiei, automat le trec in galeria personala, sau dupa caz le resping, pt ca natura - ca doar un site de natura suntem - nu are culori ireale in mod normal). Un alt criteriu de-al meu e originalitatea subiectului si a compozitiei, spre exemplu o creasta de munte, tehnic realizata impecabil, nu imi zice nimic, daca nu are lumina care sa ii evidentieze formele si dimensiunile, sa iti creeze sentimentul de „vino-n icoace”, sa fie dintr-un unghi in care sa se vada eventual si cadrul din care face parte. Din punct de vedere al compozitiei sunt multe de discutat. Oricum mie normal mi s-ar parea sa existe 3 sectiuni ale Galeriei Carpati, fiecare utilizator sa decida in ce sectiune vrea sa isi inscrie creatiile: Ggaleria PERSONALA (pozele sa nu aiba posibilitatea de notare – cum e acum) , Galeria CARPATI ( poze tehnic mai bune, care sa aiba si valoare documentara dar sa nu poata fi notate) si Topul FOTO unde sa intre efectiv numai spuma imaginilor inscrise pentru Galeria CARPATI – de aici selectandu-se si imaginile pentru Concursul lunar. O sa iau masurile necesare pentru a se face modificarile astea cat de curand, pentru ca pe viitor lucrurile sa devina mult mai clare .
Oricum pe tema asta sunt foarte multe de discutat, din pacate in scris nu este locul necesar, dar probabil ca incet incet lucrurile se vor lamuri pentru toti iubitorii acestui site si ai naturii in general!

Marți, 23 septembrie 2008 - 09:48

walker_guy
walker_guy
Coarda

Ma mananca degetele de cateva saptamani..sa cer cateva lamuriri (in mod public, sa zic asa, si nu scriindu-i neaparat pe privat unui admin ce se ocupa cu fotografiile). Lamuriri cu privire la postarile foto: eu mereu recitesc Regulamentul foto (http://www.carpati.org/regulament_foto/) si incerc sa imi dau silinta sa postez fotografiile intr-un mod corespunzator. Sunt uimit, de multe ori, nedumerit mai exact, de ce unele fotografii intra in Galeria carpati.org si altele nu. Imi pun astfel de intrebari, cum probabil multi alti carpatisti o fac, mai ales ca unii dintre noi petrecem destul de mult timp pe site si avem deci motive sa observam tot ce se petrece si sa ne punem zeci de intrebari.
Am facut referire la Regulamentul foto. Intr-o anumita masura, unele aspecte redate acolo, nu se respecta. Si fotografii cu dimensiuni astronomice apar pe site, nu mai zic de fotografiile care nu sunt incadrate corect sau care au o calitate a imaginii foarte slaba. Si am urmarit multe seri la rand astfel de 'aparitii' si nu m-am putut abtine sa nu comentez acele poze. Insa adminii si-au facut treaba si au respins acele imagini (dar tare bine ar fi daca fiecare ar avea un pic de simt de raspundere si ar posta corect pe site si nu ar de munca astfel unor oameni care si asa au probabil o groaza de treburi de facut).
Apoi fotografiile intra in Galeria carpati.org. Dupa anumite criterii si dupa cum adminii cred de cuviinta. Si aici insa sunt fotografii pe care cu greu le vizualizezi din cauza dimensiunii exagerate (eu unul nu am rabdare sa astept pana se incarca o ditamai fotografia de nu stiu cate sute de kilo peste cei 400..si renunt sa o mai privesc). Regulile trebuie respectate!!! De aia sunt reguli!
Voi si subiectiv, in finalul postarii: de ce unele fotografii merita sa intre in Galerie si unele nu? Eu, unul, am avut de multe ori dezamagiri, cand am sperat ca unele din fotografiile mele sa fie primite in Galerie...nici pe departe nu s-a intamplat asta! E foarte adevarat ca unele merita iar altele nu. Nimic de zis. Dar comparam fotografii intre ele...si stateam si inca mai stau uneori...ore intregi, in noapte, sa inteleg de ce imaginea 'x' a intrat si imaginea 'y' nu. Si nu e vorba de fotografii de ale mele (e clar ca sunt si subiectiv cand vine vorba de ale mele, asta e adevarul), dar ma refer si la altele, ale altor utilizatori. Nu inteleg fenomenul uneori, pur si simplu.
E drept ca imi pun multe intrebari...dar petrecand foarte mult timp pe site si mai ales privind sute de fotografii si discutand cu cei care le-au postat (si incercand sa invat cate ceva din experienta altora)..am inceput sa ma intreb de ce asa si nu asa. Si am hotarat sa scriu si pe forum despre lucrurile astea, sa vad si eu reactii ale celorlalti carpatisti si sa inteleg si eu unele aspecte: de ce o fotografie care nu impresioneaza cu nimic intra in Galerie si alta sta si plange in Galeria personala; de ce sunt primite fotografii care nu respecta Regulamentul, de ce mi se pare ca uneori nu avem toti sanse egale...si asa mai departe.

Cu respect fata de cei ce posteaza, ca si mine, fotografii pe site, fata de cei care asteapta cu nerabdare sa vada daca fotografia va intra in Galerie sau in Top..sau in pagina de concurs, fata de cei pentru care un comentariu la o fotografie de-a lor le aduce zambetul pe buze si le insenineaza ziua, fata de cei care se bucura cand vad un loc minunat prin ochii unui fotograf carpatist. Cu respect!

Marți, 23 septembrie 2008 - 03:34

Afisari: 1,007

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,9296 secunde

The lyrics that count | ro | fr | es | it | de | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante | Getamovie.org | Searchromania.net
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com | Patentsmania.com | Getacd.es | Design
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2014) www.carpati.org