Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Septembrie 2018
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Octombrie 2018
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Vremea
Saua Bucurei
Muntii Retezat

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Evenimente Este cineva interesat sa preia 2 bilete de participare la Oslea Night Ridge? (4)

bergwalfisch
bergwalfisch..

Trist dar adevarat...:-) Dar ne revenim noi si-ti aratam noi !...
Toate bune si alergare buna fericitilor beneficiari!

Joi, 13 iulie 2017 - 11:41

raluca_cladoveanu
raluca_clado..
Busola

Salut, Valentin. Tocmai ce le-am "dat" ieri pe amandoua.

Multumesc pentru intentie! Carari senine iti doresc!

Raluca

Joi, 13 iulie 2017 - 11:00

bergwalfisch
bergwalfisch..

Servus Raluca,
par interersante cursele, si daca iti e de ajutor as lua eu cel putin unul din bilete, pentru al 2-lea trebuie sa vorbesc maine/azi dimineata cu un coleg si, daca e disponibil sa vina le iau pe ambele.
Ma intriga cum vor decurge ostilitatile la stana respectiva, cat de eficient vor convinge organizatorii cainii de stana sa nu abuzeze conditia fizica a concurentilor alergand [u-i] noaptea pe langa stana...-dar sper ca ii vor convinge!!! :-)
Deci, cel putin de un bilet ai scapat, despre al doilea iti confirm maine cat mai curand dupa pranz.
Toate bune!

Joi, 13 iulie 2017 - 03:40

raluca_cladoveanu
raluca_clado..
Busola

Salutare tuturor!

In data de 12 august 2017 are loc competitia montana Oslea Night Ridge, cu 2 trasee, unul de zi, pe Piatra Iorgovanului si altul de noapte, pe Oslea.

Eu mi-am dorit foarte tare sa fac traseul de noapte pe Oslea, dar configuratia concediului meu s-a schimbat si nu mai pot participa. De aceea, am de vanzare 2 bilete, achizitionate la pretul de 70 lei fiecare.

Daca doreste cineva sa le preia contracost, m-ar ajuta mult.

Pentru mai multe detalii, accesati linkul:

http://oslea.nightridge.ro

Descriere Traseu

Distanta: 14.2 km si 900 m diferenta de nivel
Start: ora 21:00 – 12 august 2017 – Cabana de vanatoare – Campusel
Timp limită: 4:00 h
Teren:1.2 km asfalt, 7 km drum forestier, 2.5 km pasune alpina, 3.5 km creasta alpina
Puncte de sustinere – 10 puncte de sustienere (hidratare, alimentare, orientare)
Experienta montana - obligatorie

Traseul Oslea Night Ridge – reprezinta o bucla ce are ca punct de plecare cabana de vanatoare Campusel, urca spre Pasul Jiu-Cerna dupa care traverseaza aproape in intregime creasta muntelui Oslea osciland cu un traseu de 3 km pe linia de 2000 de metri dupa care coboara treptat prin zone cu pasuni alpine si drumuri forestiere spre zona de start.

Se pleaca de la cabana de vanatoare Campusel dupa care se face stanga pe asfalt, dupa 500 m intram pe un drum forestier care urca progresiv aproximativ 1 km dupa care ajungem la primul punct de orientare unde concurentii vor fi indrumati spre stanga unde drumul forestier se transforma intr-o poteca de munte.

Dupa 900 m de poteca ce serpuieste prin padure, ajungem in punctul de orientare 2 – Pasul Jiu Cerna – de aici se va urca stanga pe un drum forestier iar dupa o urcare de 3 km cu 400 m diferenta de nivel drumul forestier ajunge exact sub creasta muntelui Oslea in Saua La Suliti unde gasim punctul de revitalizare/control – 3. De aici urmeaza o urcare scurta si solicitanta pana pe creasta muntelui exact pe Varful Pestisanu – punctul de orientare – 4 – urmeaza 3 km de traseu alergabil pe creasta muntelui cu un sol calcaros, portiuni tehnice, urcari si coborari scurte dar solicitante. Se trece pe rand prin zona Varfului Oslea – punct de control 5 – Varful Stirbu – punct de control 6 – inainte de a ajunge in zona ultimului varf (Vf. Ursu) traseul va devia 5-6 m mai jos de creasta urmand o carare de oi pentru o portiune de 200 m deoarece in acea portiune creasta muntelui devine abrupta – punct de orientare 7 – dupa care se revine pe traseul de creasta iar dupa Varful Ursu – punct de orientare/control 8 se coboara spre stanga creasta muntelui. Coborarea reprezinta 2 km de linie dreapta cu pasune alpina unde se vor pierde 500 m diferenta de nivel reprezentand deasemenea o zona solicitanta. Dupa 11.3 km de traseu se ajunge la stana Ursu – punct de revitalizare/control 9 de unde coborarea continua 2,5 km pe un drum forestier care iasa la Dn66A – punct de orientare 10 – de aici se face stanga pe asfalt iar dupa o urcare domoala de 700 m se ajunge la finish – cabana de vanatoare Campusel – punct de revitalizare 11.
Mesaj modificat de autor!

Luni, 10 iulie 2017 - 17:11

Afisari: 621

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0539 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org