Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Noiembrie 2018
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Decembrie 2018
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Vremea
Varful Vacarea
Muntii Iezer-Papusa

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Transport echipament (12)

irbis21
irbis21

La cală poți transporta fără probleme echipament sportiv, asta dacă nu s-au schimbat regulile în ultimele câteva luni. Am avut vara asta (RyanAir) colțari și pioleți în bagajul de cală și nu au fost probleme.

Desigur, ar fi 3 chestii de verificat:
1. Lista obiectelor interzise (în cabină sau la cală) conform legislației internaționale în vigoare.
Referințe:
a. https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/luggage-restrictions/index_en.htm
b. https://ec.europa.eu/transport/sites/transport/files/modes/air/security/doc/info_trav
ellers_hand_luggage.pdf
c. https://ec.europa.eu/transport/sites/transport/files/modes/air/security/doc/info_trav
ellers_hold_luggage.pdf
d. https://www.tsa.gov/travel/security-screening/whatcanibring/sporting-and-camping
e. https://www.tsa.gov/travel/civil-enforcement
f. https://www.iata.org/whatwedo/cargo/dgr/Pages/dgr-guidance.aspx

2. Lista obiectelor interzise (în cabină sau la cală) conform restricțiilor companiei de zbor pe care o folosești.

3. Lista obiectelor interzise conform legislației țării în care ajungi.

Duminică, 4 noiembrie 2018 - 13:39

zentai
zentai
Coarda

In a doua tură pe Elbrus,am pus în rucsac,la bagajul de cală,tot echipamentul pentru iarnă (piolet,coltari etc) iar la bagajul de mână am pus tot echipamentul constând din haine si bocanci.Calculul era că dacă ni se rătăcea bagajul de cală,sa cumpărăm /închiriem loco echipamentul tehnic.Nu au fost restricții la bagajul de cală privind echipamentul tehnic.Stiam ca nu avem voie cu butelii de gaz si culmea dracului a fost ca am uitat una în rucsacul pentru cală,la întoarcere...si dăi la desfăcut rucsacul in aeroport la Mineralnye Vody sa caut panarama de butelie,pe care am fost super fericit s-o las la coș .
Astfel,ori schimbati compania aeriană,ori inchiriati loco de ce aveti nevoie.Nu as miza pe trimiterea bagajului înainte pentru că in caz de pierdere socotesc că m-as pagubi de trei oriCarpati.orgierdut echipament/compromis tura/inchiriat alt echipament.
Zic si eu...desi sfaturi se găsesc cu nemiluita,implementarea lor devine o problemă,căci de multe ori realitatea bate filmul! Eu am un calcul de eficiență,evitând un "lanț din prea multe zale".Ca-n filme,dacă poti,fa-o prostește de simplu! Carpati.org

Duminică, 4 noiembrie 2018 - 00:19

victoranica
victoranica
Coarda

Exista si variante mai bune, Adrian .

La Tarom am gasit bilete pe ruta Bucuresti Barcelona cu < 80 EUR, pentru vara lui 2018 (plecare in timpul saptamanii) - https://goo.gl/NE1CQF

Lista de bunuri interzise e mai putin prohibitiva ca la WizzAir (de exemplu nu zice nimic de pioleti si alte unelte similare), ba in anumite conditii te lasa chiar si cu arme - https://www.tarom.ro/bunuri-interzise-si-restrictionate/bunuri-interzise.html

Mai mult, echipamentul sportiv este inclus GRATUIT in bagajul standard de cala, in limita a 23 kg (personal nici n-as vrea sa car mai mult) - https://www.tarom.ro/informatii-pasageri/bagaje/bagaje-speciale.html

"Echipamente Golf/ Schi/ Pescuit/ Alte echipamente sportive pana in 23kg, indiferent de dimensiuni sunt considerate ca o piesa bagaj / Tarife - zona 1 - incluse / Incluse în norma gratuită și taxate pentru excedent conform grilei de taxare din secțiunea "Excedent de bagaj"

79,82 EUR inseamna vreo 372 RON, dar poti lua cu tine in bagaj cam tot ce ai nevoie, plus ca la Tarom conditiile sunt superioare fata de low cost (de ex. zborul include o masa calda) .

Daca vrei musai lowcost, la BlueAir ai libertate ceva mai mare - https://www.blueairweb.com/ro/ro/conditii-de-calatorie/#8-BAGAJUL

"In rest intrebarea priveste modul cum pot sa duc cu avionul o serie de elemente indispensabile: "

Pai, la WizzAir nu prea poti. Ideal era sa-ti fi cumparat biletul de zbor dupa rezolvarea problemei bagajului Carpati.org Daca scrie negru pe alb ca nu te lasa cu anumite piese de echipament in avion, nu prea vad rostul intrebarii.
Mesaj modificat de autor!

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018 - 23:58

maestrultau
maestrultau

Da, ai dreptate: nu prea ai inteles Carpati.org - eu sugeram ca sunt alte alternative, adica alte companii, Tarom, Air France, Lufthansa, KLM, British (restul cum ar veni, in afara de Blue, Wizz, Ryan si Ethiopian) la care, in schimbul unui bilet, poti lua in cala, cam orice iti trece prin cap: pioleti, coltari, animale vii, fara sa puna intrebari suplimentare. Serios, te poti uita acum, daca nu ai cumparat biletele inca: nici una din cele mentionate de mine nu impune restrictiile mentionate de tine. Daca nu stii, te pot ajuta si iti arat unde sa cauti.

Insa si ideea ta este buna, sa le pui pe autocar, sau in remorca unei dube, serios, pt bagaj foarte mare nu are rost sa platesti alti 80 pe un bagaj foarte greu.

Totusi, in cazul tau, de ce te-ai separa de echipament, cand pt 15 euro il poti avea cu tine, schimband compania. Eu cred ca, din puct de vedere al costului, tot acolo ajungi, cu batai de cap si riscuri mai mari alegand transportul echimamentului cu autocarul/ duba. Daca imi spui ca pe avion se pierd bagajele, nu ai vazut cum ajung in Sibiu coletele de sarbatori Carpati.org .

Pana la urma este alegerea ta cum sa faci, eu am spus ce aveam de spus.

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018 - 23:39

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Nu prea ai inteles. Singurul lucru pe as fi dispus sa il cumpar local ar fi o butelie de gaz pentru minus 27 grade Celsius, care nu stiu de ce poate fi gasita doar in Decathlon-ul din Barcelona, dar nu si in Bucuresti.

https://www.decathlon.es/cartucho-extreme-gas-c300-id_8360128.html

In rest intrebarea priveste modul cum pot sa duc cu avionul o serie de elemente indispensabile: pioletul, cuiele de titan, betele de carbon, coltarii de aluminiu etc. Ele au fost selectate si cumparate in timp si nu pot fi inlocuite chiar asa de usor cu alte elemente. Deja am mai multe dubluri pe "posturi". In plus, am o problema similara la intoarcere.

Biletul Bucuresti - Barcelona a costat 184 lei + 24 lei platiti inutil pentru Wizz Priority.

Cei de la Wizz sunt alergici la pioleti. https://wizzair.com/ro-ro/informatii-si-servicii/informatii-rezervare/check-in-si-imb
arcare#/

Ori fara piolet nimic nu e! Carpati.org

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018 - 23:20

maestrultau
maestrultau

Domnule, le iau pe rand:

Daca socotim Blueair, intra-devar, sunt mai pretentiosi in ceea ce priveste bagajul (si in modelul lor de a face bani, are sens sa puna restrictii si sa refuze unele bageje).

Insa, oricat de ieftine ar fi biletele, presupunand un bilet de avion cam pe la 150e la Blue sau Wizz, in timp ce la Tarom, British, AirFrance, KLM, Lufthansa este 180-220, ambele comparatii cu bilet luat cu 2-3 luni in avans. Pt un bilet la Blue, Wizz, ati mai platit 10-15 in plus pt colet, plus 10 pt transportul catre curierul terestru (taxi, autobuz), plus inca 3 Metrou si RATB-ul local si am ajuns la 175, in medie. Chiar nu se putea sa mai puneti 10-15 si sa le aveti pe toate intr-o singura etapa, fara efort si fara stress??? Eu cred ca nu asa se fac economiile

Nici nu va judec, nici nu vreau sa va supar, si cu atat mai mult nu vreau sa va invat, doar va arat: cu orice transportator aerian mai sanatos, excluzand Ryan, Blue sau Wizz sunt putine lucrurile care chiar nu se pot lua (bateriile pot fi luate in bagajul de mana, insa 100 de baterii depasesc limita bagajului de mana si si numarul de bucati care pot fi avute asupra dvs. ). Sa viu bine inteles, nu sunt snob si nu am nimic cu Low costuriel, si si mie imi plac pt orasele mici din nordul Europei, insa nu poti lua multe in bagaj, nici macar laptopuri si bibliorafturi cu documente), deci folosim instrumentul potrivit la situatia potrivita. Carpati.org

Cat despre mersul cu primusul plin prin Austria: problema nu trebuie pusa asa, ca uite eu am avut butelia plina cu benzina si nu s-a luat nimeni de mine. Stiu sigur ca nu este voie sa plimbi butelii de gaz, benzina, in public, fara autorizatie. Ca mai gasim intr-o poseta o sticluta cu acetona, tacem din gura si ne rugam sa nu strice domnisoara Dumnezeu e mare! Dumneavoastra ati intrebat de avion, iar eu v-am spus ca nici macar in autobuz nu ati avea voie cu ele, daramite in avioane.

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018 - 22:33

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Tocmai spuneam ca m-am uitat pe pagina de internet a operatorului aerian la care am deja biletul pentru Barcelona la vara. Asa am aflat ca nu sunt permise la bordul avionului/bagaje sau cabina: pioletii, cutitele cu lama mai mare de 6 cm. De buteliile cu gaz pentru primus sau de recipientii cu benzine stiam. Eram convins ca o sa le cumpar la fata locului. Problema a aparut cand am aflat ca trebuie sa pun betele de trekking in bagajul de cala, iar eu aveam in bilet si bagaj mic si troller in cabina. Sa cumpar bagaj de cala pentru bete ar fi peste mana, cand cu 10-15 euro pot sa trimit tot rucscacul cu autobuzul. Sa ma urc in avion doar cu portofelul.

In vara lui 2018 m-am plimbat cu autobuzul prin toata Europa cu un rucsac aproape complet (piolet, bete, cuie, briceag, acumulatori, primus complet, ...) A lipsit temporar perechea de bocancii (facuti praf prin Viena si cumparati noi la Lisabona) . http://www.carpati.org/jurnal/prin_sierra_nevadasi_pirinei/3527/

Nu am fost dat jos din autobuz pe motiv de piolet....

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018 - 21:55

maestrultau
maestrultau

Completare: pt orice nelamuriri, poti intreba compania aeriana, sau cauta pe site-ul ei. cu siguranta vei gasi lista cu ce ai voie sa iei si in ce cantitati.

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018 - 21:26

maestrultau
maestrultau

Servus, este de bun simt ca buteliile sa nu fie puse in bagaj ... nici in autobuz nu este voie cu ele (tren, metrou), este si o lege in sensul asta: ce ai voie si ce nu ai voie sa transporti, in bagaj, portbagaj sau in remorca unei masini, fara autorizatie ... asa, degeaba, cum ar veni.

Cat despre bagajul de cala, cu notificarea si acordul companiei de transport aerian, poti transporta si arme de vanatoare, munitie (munitia, de vanatoare, este mai stabila, mai sigura, in cazul depresurizarii, la 8000, a calei de bagaje, nu emite vapori, si este mult mai strict reglementata .... ai vazut si tu cum se umfla un pliculet de nes, un croisant, o punga inchisa la 2500 m ... Carpati.org ). Sticla de primus, daca la asta te refereai, o poti spala bine-bine si o poti lasa fara dop/ pompa in bagaj ... numai spal-o bine, sa nu ajungi la controale amanuntite ... nu vad care ar fi motivul pt care ai vrea sa transporti o sticla de Primus cu benzina in avion, autocar; daca imi dai argument ca mergi in Argentina, tocmai ce ieri-alalteieri am calculat niste preturi/ costuri pt lucruri elementare pt America de Sud, si te asigur ca aproape oricum ai socoti iesi mai bine daca iti cumperi de acolo ... mai mult, daca nu din respect pt bagajele altora, macar pt ale tale si prietenilor, poti lua doar sticla goala, fara benzina.

Stefan.

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018 - 21:21

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Probabil ca betele vor putea fi puse in cala, problema este la pioleti, spargatoare de gheata/coltari, cutite, butelie primus, cuie cort.....

Ar fi interesant de stiut daca a transportat cineva cu avionul tot echipamentul necesar pe un ghetar și in ce fel.

Nu am probleme cu bagajul de cala. Problema este sa treci de punctul de control cu tot echipamentul necesar.

Eu am trimis din Spania spre Bucuresti un colet de 7 kg. (din ce aveam in plus prin rucsac) si nu a existat nicio problema.

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018 - 18:44

victoranica
victoranica
Coarda

Nu inteleg: nu e voie cu betele de trekking la cala ? Sau te temi sa le transporti la bagajul de cala ?

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018 - 18:24

ionescuadrian
ionescuadria..
Cort de expeditie

Calatoria cu avionul ridica problema echipamentului din rucsac. Cautam o solutie pentru betele de trekking.

Chiar pe carpati.org cineva spunea ca o solutie ar fi sa le pun in bagajul de cala.
Altcineva spunea ca exista si varianta achizitionarii local. Si pe urma ce faci cu ele?

Am intrat pe pagina de internet a unui operator aerian. Nu sunt permise la bordul avionului/bagaje sau cabina: pioletii si cutitele cu lama mai mare de 6 cm, buteliile de primus. Nu am gasit nimic despre cuiele de cort din titan, acumulatorii 18650.

O solutie ar fi sa pui echipamentul ideal intr-o cutie de carton si sa-l trimiti cu autobuzul inainte cu cateva zile.

De exemplu, un colet trimis din Bucuresti la Barcelona (10-15 euro) poate fi recuperat dupa sapte zile. Esti sunat sa il ridici. Te sui in avion si in cateva ore ai tot echipamentul necesar. Carpati.org

Sâmbătă, 3 noiembrie 2018 - 18:11

Afisari: 205

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0653 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org