Cautare:
De actualitate

Carpati.org pe Facebook

Doneaza

Calendar

Septembrie 2014
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Octombrie 2014
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Vremea
Varful Grindusu
Muntii Tarcau

Voluntar in Carpati

Noua aparitie editoriala

Khan Tengri cu bicicleta

Homepage

Lista de discutii

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Site-uri cu echipament montan ieftin (18)

raven
raven

salut nycbv,acelasi lucru ma intereseaza si pe mine,niste detalii cum pot ajunge la piata de care spuneai,eu sunt din Bucuresti,merci

Luni, 3 aprilie 2006 - 00:00

anarhistu
anarhistu

nycbv, imi poti da te rog mai multe detalii.Eu sunt din Cluj si m-ar interesa si pe mine sa vad ce se intimpla pe acolo prin piata aia Carpati.org

Cind ar trebui sa imi mut greutatea in gara din brasov, cind e deschisa?

Mersi

Duminică, 2 aprilie 2006 - 00:00

nycbv
nycbv
Busola

In Brasov exista piata TRAIAN unde SANT zeci de tarabe cu inbracaminte si incaltaminte la mina a doua ADUSE DIN EUROPA. Cei ce au fost la Malaiesti au vazut plasticurile mele cu ghiata de cabana in interior TIP KOFLACH-CLIMA made in Austria luate in noiembrie 2005 cu 1 milion (100RON) Pantaloni polar Columbia(Sportswear Compani) cu 40.000 lei-4ron si multe altele .Nu vind la taraba si nu fac reclama . Intrebati si alti Brasoveni de pe carpati .

Vineri, 31 martie 2006 - 00:00

comins
comins

Man, ia-o usurel. Nimeni nu a dat nume de magazine romanesti, pentru a le critica. OK? Dimpotriva, mi-am achizitionat mare parte din echipament chiar de la magazinele bine-cunoscute din Bucuresti si Sibiu. Ai dreptate in ceea ce priveste costurile enorm de multe pe care trebuie sa le suporte un comerciant. Insa, preturile sunt putin cam mari in comparatie cu alte magazine de profil din alte tari europene. Sunt convins ca, in viitor, preturile se vor diminua, pe masura ce vor aparea din ce in ce mai multe magazine. Insa, deocamdata, monopolul de piata isi spune cuvantul. Asta e.

Vineri, 31 martie 2006 - 00:00

mihai.telemark
mihai.telema..
Rucsac

Nu este prima oara cand, aici si pe alte site-uri de munte, se lasa sa creada ca magazinele de sport, care practica asa numitele adausuri comerciale de (peste) 200%, sunt adevarate mine de aur pentru proprietarii lor. Pentru ca mie-mi place sa le spun lucrurilor pe nume, iata niscaiva informatii despre comert din partea unuia care a avut, pe vremuri, magazinul lui de sport. A avea un magazin de sport inseamna a inchria sau a avea ( a fi proprietar) al unui spatiu comercial, a plati chiria, lumina, caldura, apa si multe alte taxe, a cumpara un stoc de marfa ( de cele mai multe ori, cel putin la inceput, fara nici o forma de credit din partea furnizorului), a plati, eventual, un salariat sau mai multi (adica salarii si taxe sociale, etc, etc), a face ceva publicitate, a avea o familie intelegatoare, multa rabdare, buna dispozitie, si un stoc de lumanari pentru a le aprinde la biserica pentru ca Cel de sus sa indrume clientela la dughiana ta ! Mai poti adauga o doza de rabdare pentru a suporta clientii manierati si fandositi, care, sub pretext ca au iesit pe afara, se cred indreptatiti sa afirme ca le stiu pe toate, si ca marfa pe care o vinzi este de rahat...In general, un articol produs la un pret de 1 este v?ndut magazinului la un pret de 1.5 care la randul lui o vinde clientului final 3. Cel care-si inchipuie ca magazinul a facut un beneficiu net de 2 ( 1.5 x2 = 3) ar trebui sa citeasca de mai multe ori primele linii ale acestui comentariu. Poate pricepe mai usor...Nu uita ca si proprietarul ar vrea sa castige si el ceva, nu de alta dar are poate de platiti o chirie, de bagat beznina la masina, sa ciuguleasca si el ceva, sa o scoata pe nevasta la restaurant o data pe an, si sa nu uite scutecele pentru ala mic. In aceste conditii, pana una alta, adica pana tot romanul va pricepe niste reguli elementare de comert, modestul meu sfat este sa o lasati mai moale cu critica asta subtila si subliminala de duzina. Cei care traiesc cu impresia ca Sport Virus, Mormota sau David Neacsu si altii va fura, pot sa se indrepte catre Internet si eBay, de exemplu, unde platesti cu cartea VISA. Dupa ce adaugi costul transportului, TVA, taxe de import, etc, poate ai sa-ntelegi ce inseamna comert sedentar. Noapte buna !

Joi, 30 martie 2006 - 00:00

nycbv
nycbv
Busola

Bine punctata problema banilor si mai ales daca ai si familie cu copii alta este ordinea prioritatilor . Eu incerc ca o data la cateva luni sa-mi cumpar un lucru necesar pe munte,dar nu reuseac tot timpul. incercati la mana a doua si veti constata pe parcursul anilor ca veti cumpara lucruri aproape noi pe un pret mult mai mic decat la magazinale de specialitate care uneori au un adaos comercial si de 200% .

Joi, 30 martie 2006 - 00:00

comins
comins

Chiar nimeni nu mai cunoaste site-uri, sau alte surse (magazine, producatori, particulari, alte adrese) cu echipament la preturi accesibile?
Trebuie sa recunoastem ca echipamentul este foarte scump, iar mersul pe munte nu mai este accesibil chiar tuturor. Nu este de mirare ca participa in ture persoane fara echipament expunandu-se la pericole.

Miercuri, 29 martie 2006 - 00:00

raven
raven

/www.outdoor-adventure.ro

Vineri, 24 martie 2006 - 00:00

vava_2004
vava_2004

Ok,mersi fain de informatii.Numai bine

Joi, 23 martie 2006 - 00:00

comins
comins

Ai dreptate, eu am un prieten cu dubla cetatenie care ma ajuta, imi pare rau pentru faptul ca noi, romanii, nu avem acces total la site-uri internationale. Incerca pe cabelas.com, poate accepta si Romania. Sau poate gasesti un american care este dispus sa te ajute. Trebuie doar sa dea o alta adresa de livrare. Carpati.org Ciao.

vava_2004
vava_2004

asta stiam ca imi trebuie un card dar nu pot sa imi dau adresa respectiv tara(Romania)in care sa imi trimita produsul.Acolo optiunile sunt numai pentru statele americane si pentru canada.Mersi de raspuns.servus

comins
comins

Cu orice VISA Card international

vava_2004
vava_2004

salutare.Am intrat si eu pe www.campmor.com si intradevar au preturi faine.Ai idee cum sa fac comanda sa-mi vina in Romania?Ca eu nu m-am descurcat.Mersi.Servus

comins
comins

www.cabelas.com are reduceri la articole de iarna. Hey guys, va echipati toti numai de la magazinele romanesti bine-cunoscute, stiti voi care, prefer sa ne le dau numele, care au preturi cam piperate? Ajutati-i si pe cei saraci cu ceva site-uri mai accesibile. Thanks.

Luni, 20 martie 2006 - 00:00

comins
comins

Merci pentru site, insa Franta este o tara foarte scumpa, la fel ca si Romania. Carpati.org Retelele de magazine sportive din aceasta tara, cum este si GOSPORT, au preturi mai mari decat in majoritatea tarilor europene. Multi francezi merg in Andora sa-si cumpere echipament sportiv, deoarece acolo nu exista TVA sau alte taxe impuse de stat. In US este cam la fel, taxe mai mici, deci preturi mai mici. Oricum, merci pentru site si daca mai cunosti si altele, posteaza-le. Bafta, sa te bucuri de bocanci.

Duminică, 19 martie 2006 - 00:00

raven
raven

pe www.gosport.fr,mai gasesti echipament sportiv ptr.orice domeniu inclusiv echipament montan

Sâmbătă, 18 martie 2006 - 00:00

raven
raven

As vrea sa te contrazic putin,eu am pus ochii pe o per. de bocanci de pe un site din franta(am pe cineva acolo si poate sa mi procure),ASOLO fugitive GTX,si sunt la pretul de 130 euro,iar la magazinul Himalaya sunt la pretul de 380.00 ron,si dupa cum se stie Himalaya este un mag.care are preturi destul de maricele fata de altele de profil.

comins
comins

Salutare tuturor,
Mi-a venit ideea de a face cunoscut un site de unde va puteti comanda echipament bun si destul de ieftin. Preturile nu se compara cu cele din Romania, chiar daca adaugam si taxele de shipping. Dupa ce ca ne miscam intr-o saracie lucie, intr-o societate cu un sistem de valori comparabil cu cel din Africa, comerciantii nostri practica niste preturi ca in Elvetia. Daca voi cunoasteti alte sit-uri, faceti-le publice. Bafta. WWW.CAMPMOR.COM

Afisari: 1,950

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0615 secunde

The lyrics that count | ro | fr | es | it | de | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante | Getamovie.org | Searchromania.net
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com | Patentsmania.com | Getacd.es | Design
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2014) www.carpati.org