Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Noiembrie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Decembrie 2019
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Vremea
Varful Vanturarita
Muntii Capatinii

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Rucsac Osprey Aether AG 60 sau Deuter Aircontact lite 50+10 (13)

cosminandrei
cosminandrei..
Busola

salut

eu cred ca ar trebui sa incerci sa-i pui pe amandoi in spate in magazine - si sa-i rogi pe cei de acolo sa-i incarce cu ceva greutate - si foarte important, sa-i alegi ( vezi ca la osprey, de ex, pe aceeasi capacitate declarata, ai mai multe marimi diferite ) si reglezi bine pe dimensiunea spatelui tau si sa te misti putin cu ei in magazin si sa intelegi care ti-e mai comod... un deuter cu spatele construit clasic sau un osprey cu AG

despre materiale, vad ca ti se scrie ca deuter sunt mai rezistente- da, e corecta afirmatia, daca gandesti statistic insa strict pe modelele astea, lucrurile nu stau chiar asa - aether nu-i nici pe departe un rucsac din gama ultralight ( cum e exos); vorbim totusi, de un sac care sare de 2kg ... iar act lite foloseste materiale mai subtiri deci strict pe ce sacii de care zici tu, lucrurile ar cam trebui sa stea invers dpdv al durabilitatii ...

Luni, 11 noiembrie 2019 - 22:16

adrian18
adrian18

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!

Luni, 11 noiembrie 2019 - 21:17

cipicernat
cipicernat
(admin)

Millet-ul acela e un rucsac de alpinism.

Ar fi fost fain sa fi fost precizat si care e utilizarea pe care o cauta Adrian pentru cei doi rucsaci, dar e sigur ca Prolighter-ul e din alta categorie decat cei doi rucsaci de care intreba. Millet-ul este gandit sa stea lipit pe spate in diverse situatii "tehnice" (alpinism, ski-alpinism etc), adica situatii in care iti pasa mai mult de centrul de greutate, chiar daca asta se face in defavoarea ventilarii. Carpati.org
Mesaj modificat de autor!

Joi, 7 noiembrie 2019 - 11:56

vjs
vjs

Uite pt. ture lungi eu am scapat recent de un deuter mare si am trecut pe https://www.millet-mountain.com/prolighter-60-20-backpack-mountaineering-red.html

Millet PROLIGHTER 60+20

Insa nu am avut nevoie sa-l testez inca.

La iarna sigur.

Mai am si Deuter ca @victoranica si Osprey si incep si eu sa inclin inspre Osprey din cauza faptului ca transpir tare-n spate cu Deuter.

Joi, 7 noiembrie 2019 - 07:56

alek
alek

Salutare!
Eu sunt fan Osprey la capitolul rucsaci cu cadru: spatele este destul de respirabil, iar greutatea sta excelent in spate. Desigur, nu sunt la fel de rezistenti ca si cei Deuter, dar la drumetii oricum nu ii tarasti pe stanci. Ca si dezavantaj la spatele cu plasa: interiorul nu e f ergonomic, iar iarna risti sa se adune zapada acolo. Una peste alta, eu il recomand pe cel Osprey.
Iti recomand Aether daca vrei sa il incarci mai tare, altfel merita sa arunci un ochi si pe Atmos.

Miercuri, 6 noiembrie 2019 - 16:09

meliton1982
meliton1982
Caraba

Salut,
Până anul trecut am avut un Deuter ActLite 65+10, modelul vechi, de care am fost mulțumit în general. Punctele slabe, din punctul meu de vedere, au fost sistemele de reglare a spatelui și ventilația insuficientă. Încărcat la capacitate maximă era destul de incomod și la ture lungi se simțea asta.
Recent, am achiziționat Osprey Aether 70, cu care am și făcut câteva ture vara asta. Deși este destul de greu, peste 2 kg, este foarte comod chiar full. Are o aerisire foarte bună, plasa făcându-și foarte bine treaba. Are cam tot ce îți poți dori de la un rucsac la capitolul spații /buzunare, posibilitatea atasarii echipamentului pe exterior. Soția deține și ea varianta feminina, Ariel 55, dar la ambele modele mi se pare ca, capacitatea de încărcare este mai mică decât cea din specificațiile producătorului.

https://www.sportisimo.ro/osprey/aether-ag-70-m/181813/?versiune=1128991&gclid=Cj0KCQ
iA-4nuBRCnARIsAHwyuPof7TlECb_u_DNqmpOVKHWDRNF4AOTmKQuzYd6ByjVixrwG6Hh-x2IaAkgpEALw_wc
B

Miercuri, 6 noiembrie 2019 - 11:38

rovid
rovid
Caraba

robert84 ai perfecta dreptate,am un Deuter Futura 26 cu plasa si spatiu pana la spate,tot transpir,plasa e mulata de spate.Pretul de 500 lei pentru Deuter Aircontact 55+10 este de sub jumatate din pretul nou.

Marți, 5 noiembrie 2019 - 13:08

robert84
robert84

Eu zic ca 500 Ron e un pret super bun pt Deuter Aircontact.

Cu un rucsac de 10kg+ in spate vei transpira oricum, indiferent daca are plasa sau nu.

Marți, 5 noiembrie 2019 - 10:23

adrian18
adrian18

Mulțumesc pentru răspunsuri! Foarte mult ma interesa ventilația la fiecare model, deoarece osprey-ul are spatele din plasa, iar deuter-ul nu.

Marți, 5 noiembrie 2019 - 09:29

victoranica
victoranica
Coarda

Salut,

Subscriu la spusele lui Robert. Eu am un Act Lite 50+10 pe care îl folosesc în turele mai lungi de trei zile. Stă excelent pe spate, are compartiment separat în partea inferioară, e bine ventilat, materiale foarte bune, confortabil.

De la Osprey am avut modelul Exos (55 L), un rucsac care cântărește doar un pic peste 1kg, însă cu unele materiale de o calitate ceva mai slabă.

Ca și Deuter, Osprey e, de asemenea, producător premium, întrebarea e un pic la modul Mercedes sau BMW.

Marți, 5 noiembrie 2019 - 08:37

robert84
robert84

Detin un Deuter Aircontact 55+10, sunt foarte multumit de el; are ceva accesorii in plus fata de aircontact lite si materialul mai gros, de aici si greutatea in plus(este varianta premium a seriei aircontact).

Marți, 5 noiembrie 2019 - 07:09

rovid
rovid
Caraba

Deuter Aircontact 55 + 10 folosit foarte putin la doar 500lei.Vezi pe bursa.

Luni, 4 noiembrie 2019 - 22:47

adrian18
adrian18

Buna ziua!As dori sa-mi cumpar unul din modelele acestea de rucsac si sunt putin nehotarat.Niste pareri pro/contra de la cei care detin sau cunosc aceste modele mi-ar fi de mare ajutor.Multumesc!
-https://www.nootkasport.ro/rucsacuri-genti/rucsacuri-de-tura-46-60l--55/rucsac-ospre
y-aether-ag-60--14957.htm
-https://www.alpinexpe.ro/rucsacuri/rucsac-deuter-aircontact-lite-5010-3340318.html

Luni, 4 noiembrie 2019 - 20:37

Afisari: 354

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0585 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org