Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Decembrie 2018
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Ianuarie 2019
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Vremea
Varful Moraru
Muntii Godeanu

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#254  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Recomandare sac de dormit (iarna) (254)

rovid
rovid
Caraba

Astept si o prima impresie,daca se poate.Multumesc.

Joi, 11 octombrie 2018 - 09:41

baumwolle
baumwolle
(admin)

Mi-am comandat un Makalu II Light, voi reveni cu impresii personale după acest sezon de iarnă. Din specificații, seria Makalu este extrem de atrăgătoare.

Joi, 11 octombrie 2018 - 06:50

rovid
rovid
Caraba

Buna ziua.Are careva sac de dormit de la Simond(Decatlon)?MAKALU III Light L SIMOND?As fi curios daca este ok la -15 grade.Multumesc.

Miercuri, 10 octombrie 2018 - 22:38

danmih
danmih

Când mi-am cumpărat sacul în urmă cu un an, mi-au ajutat informațiile pe care le-am găsit pe acest site și mă gândesc să completez cu câteva cifre despre sacul pe care îl am, poate ajută pe cineva.
Am un Nahanny Praktikus, cu puf de 750 CUIN, pe site-ul lor temperatura de comfort dată este de -5 grade, iar extrem -15.

Eu am dormit la -18 grade, îmbrăcat în pantaloni și bluză de corp, plus un polar subțire și nu am simțit nici un pic de frig, deci temperatura de comfort (la care poți dormi pe spate fără să te trezești) ar fi mai jos decât ce dau ei ca extrem. Am dormit pe o saltea gomflabilă scurtă (de la decathlon) și cu picioarele pe rucsac.

Când am dormit la -15 grade pe izopren, am simțit rece la omoplați și fund. Deci acolo unde este presat, puful își pierde din puterile magice.

Luni, 4 ianuarie 2016 - 15:22

eminence
eminence

Intre timp mi-am luat Pinguin Expert, a fost o oferta de nerefuzat Carpati.org
Am dormit la -10 grade weekendul asta (prima data cand am dormit pe zapada).
Deocamdata n-am absolut nimic ce sa-i reprosez, se comprima bine, nu ocupa mult loc in rucsac, greutatea e rezonabila, nu mi-a fost frig deloc in el. Chiar mi-a parut rau ca n-a fost mai frig, sa-l testez cu adevarat. Carpati.org
Dar estimez ca cel putin la ~ -15 isi face treaba cu brio.

Luni, 2 decembrie 2013 - 12:54

cristi.mondiru
cristi.mondi..
Busola

Salut!
Folosesc un Anapurna de mai mult de 2 ani. Sacul intr-adevar este foarte voluminos,ceea ce poate fi o problema uneori. Un dezavantaj al sacului, din punctul meu de vedere, este faptul ca sacul este destul de lung (220 cm).Am 1.83m, si pot spune ca am destul spatiu liber la picioare in el- ceea ce pe la ora 5 dimineata se simte uneori. Bineinteles ca fiind atat de lung, nu este chiar pe corp, si pot ramane spatii considerabile in laterale.In plus, sacul depaseste cu mult latimea unui izopren normal, ceea ce este o mare problema cand dormi pe un prici de tabla.Oricum, vei avea nevoie de un izopren destul de gros. Sacul pentru picioare poate fi util, atata vreme cat reusesti sa strangi putin sacul cu ceva in zona picioarelor (cum ar fi o chinga). Cea mai joasa temperatura la care l-am folosit a fost in intervalul -18 grade/-20 grade C , intr-o stana in Cibin. O pereche de sosete de lana ar fi destul de bune sa le ai la tine. Daca te straduiesti un pic sa il faci sa stea cat mai pe corp, nu o sa iti puna prea mari probleme.
Cred ca ai putea sa iti arunci un ochi si pe aici http://www.mmsport.ro/excursie-saci-de-dormit-barbati-sintetic-p2.htm la modelul Wave IV Regular de la Marmot. Inaltimea sacului este ceva mai mica,intre 183 cm (Regular) si 198(Long), iar intervalele termice specificate sunt in mare masura asemanatoare. Daca te intereseaza ceva in special legat de modelul de la Husky, iti stau la dispozitie. Sper ca vor fi de folos randurile de mai sus Carpati.org

Vineri, 29 noiembrie 2013 - 20:48

eminence
eminence

Am prins o reducere la Pinguin Expert (297 lei), deci am decis sa-l cumpar. Multumesc colegului @Barni care mi-a spus de reducere Carpati.org
O sa revin cu impresii dupa cateva ture cu el. Maine ma duc in Crovurile din Mehedinti, ii fac "botezul".

Vineri, 29 noiembrie 2013 - 12:19

giubbie
giubbie

Folosesc Husky Emotion, si pot sa spun ca este calduros; am avut de ales intre Emotion si Anapurna; ce e drept Anapurna e chiar mai calduros (diferenta e cam de 6 grade), insa e si cu 20 cm mai lung. Daca nu ai 2m inaltime, nu prea face sens sa iei Anapurna (are 220 cm). Singura problema cu Emotion este ca va trebui sa cauti o alta husa de compresie, deoarece husa din dotare nu comprima mai deloc oricat ai strange chingile.

Vineri, 29 noiembrie 2013 - 09:09

eminence
eminence

Multumesc de informatii!

Joi, 28 noiembrie 2013 - 23:06

stefansabin
stefansabin
Busola

Anapurna are un sac pentru picioare detasabil. Sacul de la Pinguin nu are asa ceva dar este gros la picioare. Eu iarna am la mine o pereche de sosete de lana pe care le port cand stau la gatit prin stana sau in cort in afara sacului, insa n-am simtit nevoia sa le port si in sacul de dormit. O pereche de sosete de munte mi-au fost suficiente pana acum.

Joi, 28 noiembrie 2013 - 22:38

eminence
eminence

Pentru vara folosesc un Pinguin Topas, sunt multumit de cum e construit, greutate, volum, etc. Insa am prins in octombrie la Bucura prima ninsoare, nu stiu exact cate grade au fost si am simtit frig, mai ales la picioare. Al tau cum e in zona picioarelor? Anapurna am vazut ca are niste intarituri in zona.

Joi, 28 noiembrie 2013 - 21:51

stefansabin
stefansabin
Busola

Eu am Pinguin Expert. Am fost reticent atunci cand l-am cumparat si nu am fost multumit de informatiile de pe site de la ei, asa ca am rugat un prieten din cehia sa afle mai multe direct de la sursa. Faptul ca e certificat EN 13537 mi-a dat ceva incredere si l-am achizitionat.

Comparativ cu Anapurna este putin mai usor si in mod clar mai putin voluminos. Mi se pare bine construit si de cate ori l-am folosit si-a facut treaba fara probleme. Desigur e recomandat sa il folosesti cu un izopren de iarna pentru ca altfel o sa cam simti frig la sale in orice sac. Materialul exterior imi place, este mai dur si pare chiar rezistent. Deasemenea imi da impresia ca ar tine destul de bine la apa. Condensul nu mi-a dat batai de cap pana acum.

Nu stiu la cate grade l-am folosit, nu-mi iau termometru cu mine, insa a fost utilizat in conditii de iarna prin muntii nostri.

Joi, 28 noiembrie 2013 - 21:37

baumwolle
baumwolle
(admin)

Eu am Annapurna, nu știam că nu se mai fabrică. Emotion-ul este apropiat ca specificații, nu l-am încercat, însă fiind din aceeași gamă și perioadă de producție, nu văd de ce ar fi mai prejos decât Annapurna. Singurul lor mare minus este dimensiunea, ocupă destul de mult spațiu în rucsac compresate în sacul propriu.

Joi, 28 noiembrie 2013 - 21:20

eminence
eminence

Am citit tot topicul insa din pacate nu am ajuns la o concluzie. Nu imi permit investitia intr-un sac de puf, deci am de ales intre Husky Anapurna si Pinguin Expert. Primul din cate observ nu se mai fabrica, se gaseste cam greu deja, iar al doilea l-am gasit cam cu ~100 lei mai ieftin. "Pe hartie" par apropiate, insa nu am vazut pe nimeni sa-l aiba, cu atat mai putin sa-l recomande. Ce parere aveti? Multumesc.

Joi, 28 noiembrie 2013 - 21:14

greatbear88
greatbear88

Buna ziua,

As dori sa va intreb ce sac de dormit mi-ati putea recomanda pentru o ascensiune pe mont blanc? Eu m-am gandit la acest sac ca ar fi bun avand in vedere ca voi dormi in cort (MH lamina 0 http://www.mmsport.ro/oferte-saci-de-dormit-p2.htm ) dar nu stiu daca este potrivit si niste sfaturi ar ajuta foarte mult.

Va multumesc

Miercuri, 27 noiembrie 2013 - 21:51

tibi.buzdugan
tibi.buzduga..
Caraba

Nu gasesti in Romania, insa gasesti pe multe site-uri din UK sau Germania care livreaza la noi.

Sâmbătă, 26 octombrie 2013 - 06:21

victoranica
victoranica
Coarda

tibi, m-ai facut pe mine curios. se poate cumpara jucaria asta de pe la noi ?

Sâmbătă, 26 octombrie 2013 - 02:22

tibi.buzdugan
tibi.buzduga..
Caraba

Daca mai poti creste putin bugetul (cu ~200 lei), iti recomand Rab Neutrino Endurance 600. Este incredibil de usor pentru un sac de iarna (1.12 Kg) si are niste temperaturi care mi se par suficiente pentru iernile noastre -7/-14/-34. Plus ca este facut cu Pertex Endurance la exterior, care rezista cat de cat la apa (>1000mm/24h) si tine puful uscat mai mult decat sacii din alt material.

Sâmbătă, 26 octombrie 2013 - 00:21

ad078
ad078
(admin)

Dupa cum spunea si Ioan, depinde cat de des mergi iarna si unde.

Din experienta mea, recomand Salvamontul de la Nahanny. De iarna trecuta am unul. Il fac pe masura ta si astfel poti economisi ceva la greutate. Recent au schimbat importatorul de puf si e mult mai ok se pare (inainte era din Ungaria, acum Germania). Nu stiu daca mai au pe stoc, dar pentru materialul exterior poti cere Pertex (http://en.wikipedia.org/wiki/Pertex si http://pertex.com/). Este genial, si e folosit de nume mari de afara. Costa putin in plus materialul, nu mai retin exact, cam 100 lei...

Pana acum nu am avut probleme cu iesitul pufului din sac. Din ce stiu, in cazul in care se intampla totusi sa pierzi din puf (la modelele mai vechi parca), ai posibilitatea sa il trimiti pentru "revizie". Contra cost, dar nu stiu daca la alti producatori ai posibilitatea asta.

Cu sacul de compresie se face destul de mic, cam cat o minge.

Legat de chestia cu materialul interior de care spui tu, nu am avut aceasta problema. Temperatura minima la care l-am folosit pana acum a fost de -18 C, asta insa pe viscol (confirmat a doua zi la statia meteo Omu). Am avut atunci si un sac de bivuac, si am dormit sub cerul liber. Nu am simtit frigul deloc.

Succes in alegerea sacului potrivit Carpati.org

Miercuri, 23 octombrie 2013 - 21:24

cosmin2685
cosmin2685

Multumesc inca o data pentru sugestie si pentru detalii.

Miercuri, 23 octombrie 2013 - 20:46

Afisari: 29,406

#254  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0731 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org