Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2018
LMMJVSD
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Iunie 2018
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Vremea
Varful Costila
Muntii Bucegi

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Recomandare rucsac (14)

petroschi
petroschi

Corect asa este dar daca cortul nu mai are loc in rucsac poate fi pus si dedesupt , regland chingile si inaltimea ruscacului nu devine incomod . Sacul de dormit la fundul rucsacului , alimentele si apa care depasesc mult greutatea cortului sunt la mijloc si deasupra ceva haine usor accesibile si pelerina de ploaie . Sticla de apa poate fi si in exterior in buzunarul de plasa , tot la mijlocul rucsacului este .

Joi, 24 mai 2018 - 11:23

alek
alek

petroschi: e fix invers: sacul de dormit si izolirul trebuie sa fie cat mai jos deoarece sunt usoare. Cortul ar trebui sa fie mai la mijloc, nu sub rucsac, pentru ca greutatea sa fie bine distribuita.
Mesaj modificat de autor!

Joi, 24 mai 2018 - 11:03

vestale
vestale

@petroschi as mai adauga ca sacul de dormit trebuie sa fie si el intr-un sac manajer sau o punga, la fel ca si haine. Pentru a evita diverse surprize neplacute, in cazul unei ploi rapide, ajunge rucsacul in apa sau curge camelbak-ul sau sticla cu apa. Unii au invatat lectia pe propria piele.
Exista o distributie recomandata a greutatii in rucsac. Ideal ar fi ca centrul lui de greutate sa nu fie prea departat de centrul tau de greutate. Acesta e un motiv in plus pentru care compartimentul sacului de dormit e in partea inferioara a rucsacului. Agatand cortul pe exteriorul rucsacului si in partea inferioara atunci cam muti centrul de greutate. Presupunand bineinteles ca nu ai plin rucsacul cu conserve de metal sau sticle cu lichide Carpati.org

Joi, 24 mai 2018 - 11:01

petroschi
petroschi

Daca mergi des pe munte cauta un rucsac mai de firma daca iesi o data pe luna alea din dechatlon sunt suficiente . Recomant unul de 60 l poti pune si putin si mult , cauta sa aiba 4 catarame negre dedesupt , aparent nu au legatura cu nimic dar gasesti separat set de 2 chingi la 15 lei cu care poti atasa de acele 4 catarame cortul sau alte lucrucri . Sacul de dormit sa fie tot timpul in interiorul rucsacului sa nu se ude . Izoprenul sau salteaua autogonflabila eu le pun deasupra deoarce sunt usoare si impermeabile .

Joi, 24 mai 2018 - 10:35

theorsk
theorsk

Am primit de la o cunostinta un rucsac de 80l, dar e prea mare. O sa il pun la vanzare si mai pun eu o diferenta si o sa-mi iau ceva nou pe la 50-60l.

Marți, 15 mai 2018 - 17:59

alek
alek

Salut!
Cortul ar fi preferabil sa incapa in rucsac, nu legat de rucsac, pentru ca greutatea sa fie distribuita bine. Eu as recomanda ceva de 50-60l tinand cont ca si sacul de dormit si cortul sunt voluminoase.
d.p.d.v al modelelor sunt o gramada, insa merita sa alegi ceva de calitate. Cei Lowe Alpine sunt foarte simplisti si rezistenti in acelasi timp. Daca vrei ceva care sa tina o viata poti alege unul Deuter, desi sunt putin mai grei. Eu am 3 rucsaci Osprey si sunt foarte multumit, greutatea se transfera foarte bine pe solduri, iar spatele se aeriseste excelent. Daca cauti ceva mai ieftin ia ceva de la Decathlon, si aceia sunt buni.
Eu personal pt o tura de genul folosesc un rucsac de 36l, dar sunt mai minimalist de felul meu.

Marți, 15 mai 2018 - 14:05

meliton1982
meliton1982

Salut, pentru cort de 4 persoane si sac de dormit iti trebuie un rucsac de 45-50 L. Dar, din punctul meu de vedere, pentru iesiri de 1-2 zile ar fi mai potrivit ceva intre 28-35 L. Nu cred ca o sa iesi cu cortul de 4 persoane de fiecare data si un rucsac prea mare te va pune in situatia de a cara mereu cu tine lucruri inutile. Poate tura asta reusiti sa redistribuiti bagajele, inclusiv cortul, cat mai eficient, astfel încât sa nu cari tu totul(adica poate pacalesti pe cineva sași care cortul). Eu folosesc de multi ani un Lowe Alpine de 28L si ma descurc cu el si iarna in ture de 2-3 zile cu dormit la cabana. Foarte bun, rezistent, bine accesorizat. Investitia intr-un rucsac e importanta si nu ar trebui sa te zgarcesti la bani, pentru ca o sa te servesca multi ani. Eu mai am inca doi rucsaci unul de 60L, Jack Wolfskin, si unul mai mic Deuter, foarte buni si ei, dar cel mai des il folosesc pe cel de 28.

Marți, 15 mai 2018 - 10:36

theorsk
theorsk

Are plasa, apoi e folia impermeabila. Mai am unul de 2 persoane, dar are un singur înveliș, iar condensul e la el acasa. De aia optez pentru cortul mai mare.

Luni, 14 mai 2018 - 18:11

vestale
vestale

Bocanci si rucsacul, in opinia mea, sunt piesele cele mai importante de echipament si trebuie atentie mare la cumparare.
La 3.2Kg pentru 4 persoane e ok ca si raport greutate/capacitate. Dar sa nu se zici ca e intr-o singura foaie.

Luni, 14 mai 2018 - 18:04

theorsk
theorsk

3.2 kg are cortul. Deocamdată nu o sa il schimb, o sa ma axez pe bocanci mai mult. Doresc sa achiziționez echipamentul care se potriveste cu nevoile pe parcurs.

Luni, 14 mai 2018 - 17:17

vestale
vestale

Daca ai cort de 4 persoane, presupun ca are cateva kg si nu il poti imparti in 4 echitabil. Daca vrei sa mai mergi cu cortul si pe munte, nu doar la baza lui, atunci poate arunci cateva priviri si la categoria corturi.
Sacul de dormit il mai poti pacali cu husa de compresie, cortul mai greu.

Luni, 14 mai 2018 - 17:01

theorsk
theorsk

Sacul și cortul le-am cumpărat acum vreo 4 ani, poate de aia si volumul asa de mare. Cortul este mare de 4 persoane, deci și asta afectează volumul. Urmeaza sa ma duc maine la Decathlon.

Luni, 14 mai 2018 - 16:21

vestale
vestale

Salut Teo, ce sac de dormit si cort ai, daca impreuna au 40l?
Pentru saci de dormit exista huse de compresie, destul de eficiente. Majoritatea sacilor vin cu ele, dar se pot comanda si cumpara si separat.
Cam orice rucsac mai marisor de 45-50l si mai de Doamne ajuta are un sistem de chingi pentru prins diverse accesorii pe exterior, fie ca sunt bete/rachete/izopren sau chiar cort. Depinde de imaginatia ta! Dar eu personal nu recomand sa mergi cu 10 chestii prinse pe exterior, pentru ca ai sa te agati prin jneapanul dintre Dochia si locul de campare si nu doar.

Vad ca esti din Iasi, o vizita pe Cuza Voda la Edelweiss si una la Decathlon o sa iti restranga aria de cautare Carpati.org

Mie personal un rucsac de 45l imi este suficient pentru 2 zile de primavara/toamna cu cortul, sacul de dormit, saltea, haine si mancare, toate in interior. Dar recunosc ca am mers si eu cu cortul prins pe exteriorul rucsacului pe toata Creasta Craiului si un rucsac mai mare. Si nu a fost nici bine si nici usor!

PS: Rucsacul se probeaza cu ceva greutate in spate si dupa ce a fost reglat pentru spatele si soldurile tale.

Luni, 14 mai 2018 - 15:49

theorsk
theorsk

Salutare! La finalul lunii planuiesc sa merg cu niste prieteni pe Ceahlau. Asta ar fi prima mea tura, de aceea apelez la voi sa ma ajutati cu o recomandare pentru un rucsac. Mentionez ca tura va fi de 2 zile, iar noaptea vom ramane la cort, langa Dochia. Sacul de dormit si cortul au impreuna 40 l, dar as vrea totusi sa gasesc un rucsac la care sa pot atasa macar cortul in afara lui.

Multumesc!

Luni, 14 mai 2018 - 12:20

Afisari: 262

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0582 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2018) www.carpati.org