Cautare:

Doneaza

Calendar

Mai 2017
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Iunie 2017
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Vremea
Varful Oslea
Muntii Valcan

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#21  Inapoi 1 2 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Recomandare echipament Brana Aeriana (21)

baumwolle
baumwolle
(admin)

Mă văd nevoit să subliniez importanța deosebită a căștii în astfel de trasee, indiferent de dificultatea lor tehnică. Căderea pietrelor este un pericol pentru care de multe ori este cel mai bine prevăzut prin purtatul căștii pentru alpinism.

Marți, 26 august 2014 - 22:16

annatello
annatello

Un mesaj tardiv, dar.....
Din experienta personala: Brana Aeriana si Valea Alba le poate parcurge fara nici o problema, oricine are o minima conditie fizica, creier in cap sa constientizeze riscurile, un bun echilibru si lipsa raului de inaltime...cred! Iar echipamentul...nimic special, pe timp de vara.

Marți, 26 august 2014 - 19:47

xoreax
xoreax
Coarda

Brana Aeriana in sine se duce repede.
Dar daca te atrag branele in general (sau, de ce nu, ai un fetis pentru acestea), ai suficiente brane frumoase in tara, unele cu zone expuse:

- Brana Caprelor din Trascau
- Brana Caprelor din Buila
- Brana Caprelor din Bucegi (Bucsoiu)

toate marcate si deosebit de frumoase.

Cu timpul vei descoperi si alte brane spectaculoase, cum ar fi Braul lui Raducu.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 24 iunie 2014 - 22:53

baumwolle
baumwolle
(admin)

Simt un pic de agresivitate în răspunsul tău? Nu e nevoie! Nu cred că cineva de-aici a dorit să te jignească în vreun fel prin răspunsul său. Carpati.org

Nu a spus nimeni că ținta ta este ideea de a merge - nu-mi place expresia - "pe nemarcate", numai că, în cazul de față, obiectivul pe care ți l-ai ales nu poate fi atins decât prin poteci nemarcate, cu caracter alpin.
Mesaj modificat de autor!

Marți, 24 iunie 2014 - 22:07

makayu01
makayu01

Ok. Am inteles ideea periculozitatii traseului inca de la cipicernat si marko.
Cat despre aventurarea pe nemarcate, nu imi place sa stau cu ochii in busola si in harta. Daca traseul e nemarcat nu ma duc de unul singur ci cu cineva care il cunoaste. Nu stiu de unde ati venit unii dintre voi cu ideea ca nemarcatul e cel care ma tenteaza. Ei bine nu e. E brana in sine.

Cat despre moduri de a muri pe munte sunt foarte constient. Am auzit si de cazuri de incepatori ignoranti ai sfaturilor celorlalti dar si cazuri de oameni experimentati care au sfarsit in rapa sau luati de ape. Da. Muntele nu iarta.

Legat de traseele din Piatra Craiului o sa urc mai intai pana la piatra mica si ulterior celelalte trasee din zona.

Marți, 24 iunie 2014 - 21:49

scufitul_rosu
scufitul_ros..
Caraba

Mici clarificari pentru makayu01:
- traseele de alpinism, fie ele si usoare, tind sa cuprinda unele portiuni de catarare libera. Deseori descatararea este mai dificila decat catararea, de aici si incidentul mentionat de xoreax
- un traseu de alpinism in general nu te menajeaza cum face unul marcat - nu mai ai poteca gen autostrada, pantele sunt adesea mai mari, nu mai ai trepte sapate in stanca sau scari ci folosesti prizele naturale, nu mai ai asigurari fixe (cablu) in portiunile expuse, nu mai ai marcaj (si vei vedea atunci cate poteci par a pleca in toate directiile!)
- "Lanturile" mentionate de colegi reprezinta traseul "La Lanturi" din Piatra Craiului, care urca din Plaiul Foii pana la varful "La Om". O scoala foarte buna, intr-adevar. Si apropo de subpunctul anterior, acum niste ani am facut traseul respectiv in sus si in jos in aceeasi zi, si coborarea mi-a luat mai mult decat urcarea (!)

In concluzie, lumea nu incearca sa te sperie in mod inutil, ci sa te constientizeze in privinta pericolelor. E adevarat ca Aeriana e unul dintre traseele de alpinism usoare daca il compari cu altele, insa se poate muri foarte bine si aici.

@restul lumii: uite asa o sa ajungem noi sa-i dam dreptate lui Verghelet cand zicea ca nemarcatele au devenit o moda - oamenii incearca sa sara etape si sa se duca direct catre nemarcat...

Marți, 24 iunie 2014 - 21:03

xoreax
xoreax
Coarda

--
2. Intotdeauna exista posibilitatea de a te intoarce inapoi daca traseul devine periculos.
--

Am un prieten care a chemat salvamontul in aceeasi zona pentru ca a ajuns intr-un punct din care nu mai putea continua iar de coborit nici nu se punea problema.

Vezi cum te simti mai intai pe un traseu marcat dificil unde orientarea nu e o problema si apoi poti trece si la nemarcate. Lanturile din Crai (vorba lui Victor) si Saua Crapaturii - Vf. Turnu sunt 2 trasee cu siguranta tehnice care te vor pune la incercare.

Marți, 24 iunie 2014 - 16:31

baumwolle
baumwolle
(admin)

Un mare alpinist român, Niculae Baticu, spunea în memoriile sale: "Mi-am propus, în taină, ca atunci când voi urca pe drumul Schiel ["Jepii Mari", nota mea], în două ore în loc de patru, să încerc să merg și eu pe valea [...]. Bineînțeles, pe vremea aceea nu mă gândeam că aceasta însemna antrenament. Pentru aceasta am început să merg mai des [...]."

Nu vreau să par răutăcios repetând ce au spus alții înaintea mea, însă țin să subliniez, încă o dată, importanța experienței. Judecând după profilul tău, părerea mea este că mai trebuie să mergi câțiva ani pe munte pentru a putea aborda pe cont propriu un traseu alpin, chiar dacă vorbim despre unul ușor, cum este Brâna Aeriană. Cu foarte puține excepții, un traseu alpin ușor este mai dificil și mai periculos decât traseele marcate grele. Desigur, nu trebuie să fii maratonist pentru asta, ci doar să îți fi făcut ucenicia într-ale drumeției astfel încât să cunoști natura muntelui, clima de altitudine, pericolele obiective și subiective, orientarea cu sau fără hartă, echipamentul necesar în diverse situații și plănuirea temeinică a unei ture. Nimeni nu s-a născut învățat.

Muntele ne îndeamnă la smerenie și-i pedepsește pe cei care nu îl respectă.

Marți, 24 iunie 2014 - 13:59

makayu01
makayu01

@marko.

Acum imi dau seama ca ar putea fi un traseu prea periculos pentru mine in momentul de fata.

Voi incerca mai intai traseul de creasta din Piatra Craiului, si poate si altele la fel de periculoase, tot cu cineva care a mai fost pe acel traseu si in functie de dificultatea acestuia ma voi orienta si catre Brana Aeriana. Intre timp imi voi cumpara rand pe rand si ham si anouri si carabiniera mai scumpa. Chiar daca nu le voi folosi decat pe acest traseu, sunt locuri pe care si daca le-as vizita de 10 ori tot nu m-as satura de ele. Iar acesta, daca voi ajunge la concluzia ca e de mine, pare sa fie unul din acele locuri.

Marți, 24 iunie 2014 - 12:57

marko
marko

@makayu01: publicitate faceam eu daca iti dadeam nume de ghizi cu date de contact Carpati.org la aia m-am referit.
Traseul nu este extrem de dificil iar periculozitatea oricarui traseu este un lucru subiectiv (adica tine de persoana). Daca ai experienta necesara si sti ce ai de facut traseul nu este deloc periculos. Pericolul se ascunde in eventualele greseli comise din lipsa de experienta iar accidentele se pot intampla din ignoranta inainte sa-ti dai seama ca ceva nu e in regula (si deci inainte sa te hotarasti sa te intorci).

Pentru cineva care nu este obisnuit cu echipamentul de alpinism nu recomand sa improvizeze ham din anou. Daca tot vrei sa te asiguri gaseste-ti un ham (imprumut) iar in loc de coarda sa folosesti anoul. Daca vrei sa faci totul ca la manual o sa ai nevoie de 2 anouri astfel incat la punctele de fixare ale cablului sa poti sa le treci pe sectiunea urmatoare unul dupa altul astfel sa nu ramai neasigurat in timpul manevrelor. Carabiniera postata de tine de la Decathlon este una de otel si se foloseste la ceva complet diferit. Aici ti-ar trebui carabiniera de aluminiu cu filet folosit la escalada/alpinism.

De ce nu e de joaca pe acolo:
- la 2 octombrie 1988 2 alpinisti experimentati au murit acolo de hipotermie (erau in retragere pe acolo dupa ce au escaladat trasee in peretele Vaii Albe)
- in anii trecuti o fata a alunecat de pe Creasta Vaii Albe spre Costila si a murit
- tot in anii trecuti cineva a picat chiar de la inceputul Branei Aeriene cativa zeci de metri si s-a ales cu rani grave

Marți, 24 iunie 2014 - 12:49

anta
anta

Salut

Carabinierele din Obor (cele de 9 lei) sunt bune sa iti agati cheile si atat. In linkul dat de tine este o veriga rapida si sunt folosite in alte scopuri decat pentru ce vrei tu. Sincer, nici nu cred ca intra cablul de asigurare de pe Brana Aeriana intr-o veriga de genul asta.

Marți, 24 iunie 2014 - 12:40

cipicernat
cipicernat
(admin)

Nu la linkul tau facea referire Marko. Carpati.org

Marți, 24 iunie 2014 - 12:34

makayu01
makayu01

Nu am fost specific de la inceput si este vina mea.

1. In aceasta tura nu aveam de gand sa merg singur ci doar insotit de cineva care a mai fost pe acest traseu si care ma poate ajuta cu sfaturi etc. (aveam sa gasesc pe cineva).
2. Intotdeauna exista posibilitatea de a te intoarce inapoi daca traseul devine periculos. Nu sunt incapatanat de felul meu astfel incat sa merg cu capul inainte indiferent de pericole.
3. Imi cer scuze pentru publicitate - vroiam doar sa exemplific.
4. Din cate imi dati voi de inteles tura este mult mai periculoasa decat reiese din descrierile acestui traseu asa ca voi incerca mai intai cateva trasee din Piatra Craiului si apoi voi vedea cum stau lucrurile.

Carari cu soare.

Marți, 24 iunie 2014 - 12:28

marko
marko

Intrucat contravine regulamentului Carpati.org si nici nu este etic sa desfasori activitati comerciale pe site, nu-ti voi da informatii concrete, insa....

Daca ti-ai dat si tu singur seama ca:
1. nu ai experienta necesara pentru a parcurge traseul
2. nu sti ce echipament ai nevoie
3. nici nu ai echipamentul adecvat
(4.) ma indoiesc ca vei reusi sa te orientezi (punct adaugat de mine)

..de ce oare nu vrei sa apelezi la profesionisti? Este clar faptul ca vrei o experienta unica, nu vrei sa investesti in echipament adecvat de specialitate si nici nu intentionezi sa aprofundezi cunostintele din domeniu.

Exista o gramada de ghizi montani atestati in tara asta care ar fi mai mult decat fericiti sa te duca pe acolo si sa-ti mai si asigure echipamentul necesar, sa nu mai vorbim de siguranta si de sansa reusitei + conditiile ca sa si savurezi din plin experienta traita.

Este exact ca la servisul auto. Ii zici ce vrei, iti presteaza serviciul, taie factura, platesti si sunteti amindoi fericiti.

Asta in cazul in care nu ai vre-un prieten sa te duca moca si sa-ti mai si asigure echipament. Eventual poti avea norocul chior sa te alaturi unei ture organizate tot moca de cineva de pe Carpati.org insa acolo se cam cere experienta de la potentiali participanti si nu stiu daca te califici.

Marți, 24 iunie 2014 - 12:20

victoranica
victoranica
Coarda

Incearca sa mai ramai un pic la traseele marcate. Bucsoiul si Jepii Mici nu sunt cele mai dificile dintre ele. Mergi un pic prin Crai, urca pe Turnu, fa ceva din creasta, da-te pe Lanturi. Iti poti face un zelb simplu dintr-o carabiniera si un anou in cazul in care nu vrei sa dai banii pe un kit de via ferrata ; cu ajutorul zelbului poti experimenta cum e sa mergi asigurat prin portiunile mai dificile. Chiar daca traseele mentionate sunt marcate, prezinta totusi portiuni de catarare iar unele dintre ele nu au nici macar cablu ajutator (pe creasta intre Timbale, de exemplu). Si sunt foarte spectaculoase la randul lor .

Marți, 24 iunie 2014 - 12:11

cipicernat
cipicernat
(admin)

Sunt cateva trasee marcate interesante prin tara asta (nu multe, cateva sute - mii). Mai mergi pe ele o vreme. Apoi vei intelege si singur care e ordinea corecta.

Marți, 24 iunie 2014 - 11:34

makayu01
makayu01

Multumesc pentru sfaturi. Voi tine cont de ele. Poti sa imi dai cateva sugestii in ceea ce priveste niste trasee intermediare? Ti-as fi recunoscator.

Marți, 24 iunie 2014 - 11:21

cipicernat
cipicernat
(admin)

Nu chiar. Experienta se castiga in timp si cu rabdare. Trecerea de la Jepii Mici direct la Brana Aeriana este ca trecerea de la supt lapte direct la palinca de Bihor dar asta nu o sa o intelegi (poate) niciodata. Asa cum nu o inteleg multi.

Dar daca vrei un raspuns... Teoretic (si practic), pe vreme buna se poate parcurge Brana fara sa ai nevoie de nimic dintre cele enuntate in lista ta. Pentru siguranta pe Brana e buna casca si un kit de via ferrata (dedicat sau nu). Iar pe pe Brana si apoi pe creasta Vaii Albe, oricum cea mai buna asigurare va fi experienta. Pe care nu o ai.

In ceea ce priveste carabinierele din Obor de 10 lei, poti sa le arunci direct la gunoi.

Marți, 24 iunie 2014 - 11:14

makayu01
makayu01

Ok.

Experienta se capata tocmai pe astfel de trasee.

Cate carabiniere ar fi necesare? Imi imaginez ca imi trebuie una de care sa ancorez bucla, transformata in ham, si in inca una pentru a agata coarda de lant. Mai trebuie vreo alta?

Marți, 24 iunie 2014 - 10:55

cipicernat
cipicernat
(admin)

3... De experienta. :-|

Marți, 24 iunie 2014 - 10:46

Afisari: 2,402

#21  Inapoi 1 2 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0715 secunde

The lyrics that count | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante | Getamovie.org | Searchromania.net
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com | Patentsmania.com | Getacd.es | Design
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org