Cautare:

Doneaza

Calendar

Aprilie 2017
LMMJVSD
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mai 2017
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Vremea
Varful Oslea Romaneasca
Muntii Godeanu

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#249  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Recomandare bocanci (249)

robescuradu
robescuradu

Salut !

Cu precizarea ca probabil a mai fost discutat (dar nu am gasit respectivele topic-uri) va cer opinia in legatura cu o pereche de bocanci de iarna.
Ma intereseaza ce tip de bocanci ar fi ideali (rigizi/semi-rigizi de tura/tehnici etc.) pentru iarna si activitati precum: ture generale(varfuri,creste,vai etc.) combinate cu scurte portiuni tehnice(zapada,gheata,trasee excalada usoare). Sunt nou in domeniul alpinismului si nu am mai avut experiente montane iarna, deci nu sunt familiar cu echipamentul. In momentul de fata oscilez intr-o investitie pentru o pereche "high-end" care sa fie folositoare si pe viitor (am o oferta pentru scarpa mont blanc la aproape -40% din pret) sau o pereche mai "light".

De asemenea, ce parere aveti de bocancii Garmont de iarna?

Multumesc !

---
Mesaj mutat de admin. Folositi functia de cautare!

Miercuri, 15 martie 2017 - 20:06

camelia
camelia

@zentai: Probabil depinde și de picior... eu am Meindl Vakuum, intru în al trei-lea an cu ei, dar nu m-au frecat deloc, nici măcar la primele purtări, asta după ce avusesem niște experiențe neplăcute înainte, de credeam că orice bocanc aș încălța se lasă cu urmări. Cum nu a intrebat nimeni in mod special de aceasta marca, nu am facut recomandari aici din cauza pretului. Eu am prins însă o reducere de 8 martie (că altfel Meindl-ul la sportvirus nu e redus niciodată) și nu regret deloc. Spuma din călcâi contează mult, cel puțin în cazul meu.

Marți, 31 ianuarie 2017 - 09:06

zentai
zentai
Coarda

Secretul este sa nu-i legi foarte tare sus, ca la bocancii de plastic,...sau, din siret, strangi bine laba piciorului, in zona articulatiei se lasa lejer si strangi bine acolo unde legi siretul.Efectul e ca ramane in oarescare loc ca limba sa se aseze pe piciorul tau. Bocancii ar trebui sa n u te deranjeze la limba pentru ca o limba cusuta la bocanc poate "migra" stanga-dreapta.Cea prinsa de bocanc pana sus, pe langa avantajul ca sta fxa, retinand caldura, ar trebui sa muleze pe picior intr-un mare fel.

Daca te deranjeaza poate ca nu ai luat bocancii potriviti pentru tine.Unele persoane sunt mai groase in partea de jos a piciorului decat alte persoane ce ar purta acelasi numar la bocanc.
Dar ca sa nu te dezamagesti, bocancul de piele se aseaza pe piciorul tau cu timpul, asa ca insista! Carpati.org

PS-din punctul meu de vedere Lowa si Meindl sunt foarte rigizi...de parca sunt facuti de cineva care nu se pricepe la marele fix. Am si eu o pereche de Meindl pentru coltari care m-au "sangerat"peste tot...si acum zac uitati pe undeva prin casa, in nadejdea ca i-as lua macar poate la o joaca pe cascade de gheata!
Mesaj modificat de autor!

Duminică, 18 decembrie 2016 - 09:04

andry
andry

Salutari.

Am nelamuriri vis-a-vis de bocancii de iarna care sunt construiti dintr-o singura bucata din piele: am probat doua perechi (ex Lowa Silberhorn) ale caror limba apasa intr-un mod deranjant pe partea frontala a labei piciorului. Pâna acum am purtat numai modele "box", de trei sezoane, in care limba era parte separata.
Se mai aseaza acest tip de incaltaminte, se multeaza/formeaza dupa forma piciorului ?

Vineri, 16 decembrie 2016 - 17:06

mateifilip
mateifilip

Salut, revin aici, intr-un final mi-am luat KAÏPO MID GTX M, i-am luat acum 2 sapt. Am mers in Afi Bucuresti si am tot probat, daca retin 46 si 1/3 sau 2/3 a fost numarul bocancilor. Mi-am facut si un card la ei si am iesit undeva la 570 de lei, parca. Mersi pentru toate sfaturile, astpet acum weekendul 30 noiembrie - 4 decembrie sa-i incerc la plimbare.

Luni, 21 noiembrie 2016 - 12:23

robert84
robert84

Salut! Poate sa imi spuna cineva pareri despre Garmont Ferrata GTX?
Multumesc frumos

Sâmbătă, 19 noiembrie 2016 - 14:00

jidanu
jidanu

un bocanc ``adevarat`` pe care il folosesc si in care am incredere chiar si pe zapada este acesta: http://www.nootkasport.ro/incaltaminte/bocanci-de-iarna--73/bocanci-garmont-tower-plu
s-lx-gtx--26445.htm&variant_id=6610

Ii recomand, e destul de scump, recunosc nu as da atatia bani pe bocanci dar daca gasiti la mana a2a merita cumparati la jumatate de pret

Joi, 3 noiembrie 2016 - 08:37

medias
medias

@ mateifilip

Un ultim sfat legat de marime. Piciorul "creste" în lungime si volum dupa un efort sustinut. E preferabil sa-ti alegi bocancii dupa-masa, adica dupa o zi de efort, fie el si-n oras. Marimea este buna, în lungime, când degetele ating vârful bocancului - nelegat cu sireturile - si poti introduce un deget între calcâi si carâmb. Nu uita ca un bocanc nu se "lasa" în lungime, doar putin în largime. E preferabil sa fie prea mare ( o jumatate de numar) decât prea mic. Dar poate toate astea le stiai deja.
Carpati.org

Miercuri, 2 noiembrie 2016 - 22:17

mateifilip
mateifilip

Multumesc pentru sugestii, am sa dau o tura pe la magazinele din unirii. O sa vb si cu reprezentatii de vanzari din magazin. Mersi inca odata!

Miercuri, 2 noiembrie 2016 - 21:12

medias
medias

@ baumwolle: M-am exprimat cât se poate de clar

"... Una dintre caracteristicile esentiale si indispensabile a unui bocanc de iarna este rigiditatea talpii. Trebuie sa existe o corelatie acceptabila între duritatea zapezii si rigiditatea bocancului. Posibilitatea de a adapta coltari este o alta caracteristica de care trebuie sa tii cont..."

Altfel spus, pentru toti cei care au înteles altceva, nicaieri nu am scris "… bocanci rigizi, tehnici, cu prindere de colțari…". Rigid nu înseamna tehnic, asa cum suplu poate sa fie "tehnic" în cazul papucilor de catarare.

Miercuri, 2 noiembrie 2016 - 08:54

florin_1968
florin_1968

Salutare,

Un model bun pentru ceea ce doresti sa faci este http://himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-contour-252h--5694/.
Folosesc acest model de ani buni si sunt foarte multumit de ei. Cand spun folosit ma refer la 4 sezoane, deci si iarna. Am pus coltari pe ei, modelul clasic. Daca ai posibilitatea la un moment dat sa incerci coltari, nu trebuie sa achizitionezi o alta pereche de bocanci.

Mergi in magazinele de echipament montan din zona Unirii, incearca cat mai multe modele de bocanci, in functie de conformatia piciorului tau ai sa gasesti perechea potrivita. Este posibil daca te hotarasti sa achizitionezi un model de bocanci pe baza informatiilor primite aici sa descoperi in magazin ca nu se potrivesc.

Florin

Miercuri, 2 noiembrie 2016 - 08:02

baumwolle
baumwolle
(admin)

Mediașule, din intervenția ta, oricine poate înțelege că recomanzi bocanci tehnici.

Am rugămintea să îți păstrezi pentru tine aprecierile și, totodată, să rămâi la subiectul acestei discuții. Mulțumesc.

Miercuri, 2 noiembrie 2016 - 07:11

victoranica
victoranica
Coarda

Salut Filip,

Recomandarea mea, chiar daca salta un pic peste 600 RON :

http://www.nootkasport.ro/incaltaminte/bocanci-de-3-sezoane--72/bocanci-garmont-dakot
a-lite-gtx--1517.htm

Nu te lasa indus in eroare de faptul ca scrie "bocanci de 3 sezoane". Este vorba de toamna-iarna-primavara, deci ce te intereseaza pe tine.

Nu prea le-am gasit un defect, dar am convingerea ca o parte din restul comentatorilor se vor ocupa de asta pentru mine.

Succes !

Miercuri, 2 noiembrie 2016 - 00:09

medias
medias

@ baumwolle

Nicaieri nu am scris "… bocanci rigizi, tehnici, cu prindere de colțari…". M-am exprimat cât se poate de clar si limpede. E penibila deformarea si interpretarea comentariilor.

Marți, 1 noiembrie 2016 - 23:08

mateifilip
mateifilip

Ce nu inteleg eu e ca pentru amandoi la specificatii spun ca temperatura de izolare este -10 grade. Am verificat modelul KAÏPO MID GTX M si pe siteul .com si tot la fel apare. Ma intreb care e avantajul sa merg pe varianta cu izolatie Thinsulate.

Marți, 1 noiembrie 2016 - 23:06

baumwolle
baumwolle
(admin)

Încearcă să ai în vedere ghete/bocanci cât mai comozi, impermeabili și musai cu izolație termică. După specificații, ambele modele menționate au plusuri și minusuri: unul are membrană Gore Tex, una dintre cele mai utilizate și performante de pe piață, iar celălalt are izolație termică Thinsulate.

Marți, 1 noiembrie 2016 - 22:07

mateifilip
mateifilip

Mea culpa. Planuim in aceasta iarna Trasee similare cu cele din descriere, am in plan sa ajung in noiembrie/decembrie/ianuarie si februarie la cabananele piatra mare, padina, malaiesti, diham si iar in zona liban/zetea (harghita). Ghetele pe care le folosesc pt iesiri nu sunt potrivite. Mentionez ca vrem sa facem cateva trasee in zonele acestor cabane, dar nimic dificil (deh ne lipseste pregatirea necesara si conditia fizica). Dar cum ai sesizat, cu siguranta nu o sa ma aventurez in zone unde as avea nevoie de coltari sau piolet.
Ma intreb daca aceste ghete sunt potrivite, nu tin neaparat la brand, dar vreau sa imi cumpar ceva de calitate si potrivit cerintelor in jurul acestui buget.

Mersi frumos pt raspunsuri!

Marți, 1 noiembrie 2016 - 22:03

baumwolle
baumwolle
(admin)

Omul spune la profil așa: "Putina experienta, cateva ture la Curmatura, Barcaciu, Diham si multe plimbari in harghita. Cu telecabina in elvetia Carpati.org"

Prin urmare, nu cred că niște bocanci rigizi, tehnici, cu prindere de colțari, este ceea ce caută el. Mai degrabă, aș zice că are nevoie de niște ghete de drumeție, impermeabile și cu protecție la temperaturi cât mai joase. Adică exact ce a găsit și el.

Matei, pentru a putea primi recomandări cât mai apropiate de nevoile tare, ne-ai putea spune ce gen de trasee intenționezi să parcurgi în iernile următoare.

Marți, 1 noiembrie 2016 - 21:42

medias
medias

@ mateifilip
Una dintre caracteristicile esentiale si indispensabile a unui bocanc de iarna este rigiditatea talpii. Trebuie sa existe o corelatie acceptabila între duritatea zapezii si rigiditatea bocancului. Posibilitatea de a adapta coltari este o alta caracteristica de care trebuie sa tii cont. Nici unul din modelele alese nu raspunde acestor cerinte pentru o întrebuintare pe munte în conditii certe de siguranta.

Marți, 1 noiembrie 2016 - 21:03

mateifilip
mateifilip

Va salut, imi caut o pereche de bocanci pt munte, in special pt iarna. Vreau sa va cer opinia cu privire la urmatoarele 2 modele:
- http://www.salomon.ro/salomon-kaipo-mid-gtx-m.html
si
- http://www.salomon.ro/salomon-chalten-thinsulate-climashield-waterproof-104785.html

600 de lei e bugetul maxim pe care doresc sa il aloc acestei achizitii. Poate imi recomandati altceva.

Mersi,

Marți, 1 noiembrie 2016 - 19:57

Afisari: 32,549

#249  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,1049 secunde

The lyrics that count | GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante | Getamovie.org | Searchromania.net
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com | Patentsmania.com | Getacd.es | Design
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org