Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2017
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Noiembrie 2017
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Nascarlat
Muntii Ciuc-Nascarlat

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
#258  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Inainte

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Recomandare bocanci (258)

alek
alek

Alex, merci de sfat in legatura cu garantia gore-tex, o sa recurg la metoda aia daca nu rezolv.
O sa incerc si nodul respectiv, pare interesant.
Ca si poveste amuzanta: ma decid sa ii spal putin de praf ieri ca sa ii pot duce la garantie azi. Imi zic ca totusi e ok modelu, sigur nu am facut eu ceva bine de intra apa, in timp ce ii clateam, evident fara sa ii scufund. Nu intarzie si verdictul, cand ii intorc vad cum siroieste apa din ei. Sper sa se uste repede, sa-i put duce maine la garantie. Carpati.org Carpati.org

Marți, 10 octombrie 2017 - 14:51

jadeasp
jadeasp

@alek:

Gore tex oferă garanție direct pentru impermeabilitate dacă nu te descurci cu cei de la Salomon:
https://www.gore-tex.com/experience/our-promise

Pentru șireturi alunecoase eu folosesc nodul acesta, e usor de făcut și nu mi s ă întâmplat niciodată să se desfacă:

https://www.fieggen.com/shoelace/secureknot.htm
Mesaj modificat de autor!

Marți, 10 octombrie 2017 - 14:30

mihaitzateo
mihaitzateo
Coarda

Am si eu ceva Salomon GTX,nu stiu ce model.
Un model de ala mai cu motz.
Sunt luati de la un magazin Salomon din Bucuresti (cel de langa Mosilor/fostul magazin Cocor, vis-a-vis de Centrul Vechi).
Da, talpa se toceste mai repede daca umbli cu ei pe altceva decat drum forestier/poteca de munte.
Da, au aderenta foarte buna.
Eu nu am probleme cu intratul apei in bocanci, dar pot sa confirm ca sireturile se desfac daca nu fac inca un nod peste funda. Asta nu mi se pare o problema.

Daca iei o pereche de bocanci Salomon de aia mai cu motz, mai iei ceva cu care sa mergi pana incepi sa mergi pe forestier/poteca, ca sa le protejezi talpa de mers pe asfalt.
Era o reducere masiva la bocanci Salomon, cam asa e toamna, prin Septembrie, se vand la reducere modelele din anul acela ca vin noile modele, pentru anul urmator.

Am si alti bocanci de poti sa mergi zilnic cu ei 20km pe asfalt si nu se prea toceste talpa.
Dar acestia,cu talpa de se toceste greu, nu au aderenta buna pe stanca uda.

Eu sunt foarte multumit de bocanci Salomon GTX de ii am.

Marți, 10 octombrie 2017 - 13:04

lukis
lukis
Caraba

S-ar putea sa fi avut o experienta similara. Am avut 2 perechi de Exit Peak 2 Mid, cumparate din Romania si ambele luau apa pe la limba (cusatura de jos). Acum am o pereche de X-Ultra ("inalte") si nu iau apa, dar cumparate de pe eBay DE. Urmeaza sa studiez uzura, deoarece au doar 6-8 zile pe poteci.

Luni, 9 octombrie 2017 - 12:21

alek
alek

Am cautat pe forum sa vad daca sunt singurul cu problema asta, si nu am gasit nimic, asa ca am zis sa postez asta, cine stie, poate cuiva ii va fi folositor in viitor.
NU recomand modelul X Ultra Mid 2 de la Salomon. I-am luat in speranta ca voi avea o incaltaminte usoara, pentru ture de 1-2 zile, potrivita si daca vreau sa bag un sprint scurt. Bocancii pe care ii mai aveam ma disperau pe traseele mai lungi prin paduri, mai ales ca aveau talpa semirigida, asa ca m-am decis sa ii cumpar pe acestia. Mentionez ca ii detin de jumate de an, dar arata ca dupa 1-2 ani.

Plusuri:
-usori
-mobilitate crescuta
-protejeaza si glezna cat de cat
-comozi
-talpa foarte flexibila
-aderenta buna

Minusuri:
-talpa se toceste foarte rapid, tinand cont ca eu i-am purtat in ture mult mai usoare decat cele pentru care sunt ganditi
-desi au membrana Gore-Tex, apa intra prin ei ca si fara, ploaie usoara, o balta, de trecut un parau sau mers prin iarba uda nici nu intra in vorba
-sireturile sunt din ceva material care se desface foarte foarte usor, de aceea sunt nevoit sa fac 3 noduri
-uzura sporita, mai ales pentru pretul pe care il au

Inca sunt in garantie, o sa merg saptamana asta sa aflu rezultatul. Am impresia ca desi sunt Salomon sunt mai slabi calitativ in functie de zona unde se vand.

Luni, 9 octombrie 2017 - 11:39

naludar7
naludar7

Salutare si multumesc de raspunsuri. Ma simt dator sa va spun ca am fost azi in magazinul in care ii gasisem la oferta aceea de pret si aveau doar un numar care imi era fix. Drept urmare, ma simteam oribil in ei si am renuntat la idee.

Am gasit totusi, tot la 500 de lei Scarpa R-Evolution in care ma simt absolut superb. Talpa e tot semi-rigida, insa o idee mai "moale" decat la Barun si par sa fie exact ce cautam. Ramane sa vad cum se vor comporta pe trasee, in diferite conditii Carpati.org

Weekend fain!

Vineri, 19 mai 2017 - 18:27

obyy
obyy

Servus!
Anul acesta fac 5 ani cu o pereche de bocanci Scarpa Barun GTX.
I-am injurat, blestemat in primul an, la un moment dat ma gandeam sa-i arunc.
Vina mi-a apartinut, am luat numarul de la picior fix, fara o jumatate sau un nr. mai mare.
Ii port si in prezent sunt in perfecta stare, am tot zis ca se vor duce insa sunt incapatanati. Am umblat cu ei in toate anotimpurile, in special iarna, sustin cu tarie ca sunt bocanci de 4 sezoane. Sunt bocanci semi-rigizi cu o intaritura la varf foarte buna, aderenta de nota 10 pe stanca umeda si zapada. Merg foarte bine si vara.
Recomand cu cea mai mare placere.
Nu uita cand probezi sa-ti iei cu o jumatate sau un numar mai mare.
Spor!

Vineri, 19 mai 2017 - 17:12

rovid
rovid
Caraba

Am folosit cativa ani Barun.La inceput m-au ros la dreptul parca,aceeasi problema intalnita si la un prieten.Dupa ceva timp au fost ok.Pt. vara sunt prea rigizi si pt. iarna cand e rece tare o sa faci frig la picioare.Am luat pt. 3 sezoane Garmont Vetta lite,mult mai usori si mai ok pt. 3 sezoane.Daca mergi mult pe forestiere te vor rupe Barun.Iarna la ture de o zi,doua mai merg altfel nu recomand.

Joi, 18 mai 2017 - 15:28

naludar7
naludar7

Salutare,

Sunt in cautari pentru o pereche de bocanci de 3 sezoane, buget maxim 500 de lei si am gasit posibilitatea sa iau Scarpa Barun la pretul asta, pret care mi se pare foarte bun (in rest nu i-am gasit sub 650).

Din ce am citit, ar fi mai mult de 3/4 sezoane si as vrea sa stiu eventual opinia cuiva care ii are vizavi de cum se comporta pe timp de vara. Par o investitie buna in caz ca ii trec si printr-o zapada usoara, dar nici n-as vrea sa ma omoare vara (majoritatea turelor pe care le-am facut sunt primavara-vara-toamna).

De asemenea, va rog sa ma ajutati cu sfaturi privind alte modele care s-ar "pupa" cu ce am prezentat mai sus.

Multumiri anticipate!

Joi, 18 mai 2017 - 11:01

robescuradu
robescuradu

Salut !

Cu precizarea ca probabil a mai fost discutat (dar nu am gasit respectivele topic-uri) va cer opinia in legatura cu o pereche de bocanci de iarna.
Ma intereseaza ce tip de bocanci ar fi ideali (rigizi/semi-rigizi de tura/tehnici etc.) pentru iarna si activitati precum: ture generale(varfuri,creste,vai etc.) combinate cu scurte portiuni tehnice(zapada,gheata,trasee excalada usoare). Sunt nou in domeniul alpinismului si nu am mai avut experiente montane iarna, deci nu sunt familiar cu echipamentul. In momentul de fata oscilez intr-o investitie pentru o pereche "high-end" care sa fie folositoare si pe viitor (am o oferta pentru scarpa mont blanc la aproape -40% din pret) sau o pereche mai "light".

De asemenea, ce parere aveti de bocancii Garmont de iarna?

Multumesc !

---
Mesaj mutat de admin. Folositi functia de cautare!

Miercuri, 15 martie 2017 - 20:06

camelia
camelia

@zentai: Probabil depinde și de picior... eu am Meindl Vakuum, intru în al trei-lea an cu ei, dar nu m-au frecat deloc, nici măcar la primele purtări, asta după ce avusesem niște experiențe neplăcute înainte, de credeam că orice bocanc aș încălța se lasă cu urmări. Cum nu a intrebat nimeni in mod special de aceasta marca, nu am facut recomandari aici din cauza pretului. Eu am prins însă o reducere de 8 martie (că altfel Meindl-ul la sportvirus nu e redus niciodată) și nu regret deloc. Spuma din călcâi contează mult, cel puțin în cazul meu.

Marți, 31 ianuarie 2017 - 09:06

zentai
zentai
Coarda

Secretul este sa nu-i legi foarte tare sus, ca la bocancii de plastic,...sau, din siret, strangi bine laba piciorului, in zona articulatiei se lasa lejer si strangi bine acolo unde legi siretul.Efectul e ca ramane in oarescare loc ca limba sa se aseze pe piciorul tau. Bocancii ar trebui sa n u te deranjeze la limba pentru ca o limba cusuta la bocanc poate "migra" stanga-dreapta.Cea prinsa de bocanc pana sus, pe langa avantajul ca sta fxa, retinand caldura, ar trebui sa muleze pe picior intr-un mare fel.

Daca te deranjeaza poate ca nu ai luat bocancii potriviti pentru tine.Unele persoane sunt mai groase in partea de jos a piciorului decat alte persoane ce ar purta acelasi numar la bocanc.
Dar ca sa nu te dezamagesti, bocancul de piele se aseaza pe piciorul tau cu timpul, asa ca insista! Carpati.org

PS-din punctul meu de vedere Lowa si Meindl sunt foarte rigizi...de parca sunt facuti de cineva care nu se pricepe la marele fix. Am si eu o pereche de Meindl pentru coltari care m-au "sangerat"peste tot...si acum zac uitati pe undeva prin casa, in nadejdea ca i-as lua macar poate la o joaca pe cascade de gheata!

Duminică, 18 decembrie 2016 - 09:04

andry
andry

Salutari.

Am nelamuriri vis-a-vis de bocancii de iarna care sunt construiti dintr-o singura bucata din piele: am probat doua perechi (ex Lowa Silberhorn) ale caror limba apasa intr-un mod deranjant pe partea frontala a labei piciorului. Pâna acum am purtat numai modele "box", de trei sezoane, in care limba era parte separata.
Se mai aseaza acest tip de incaltaminte, se multeaza/formeaza dupa forma piciorului ?

Vineri, 16 decembrie 2016 - 17:06

mateifilip
mateifilip

Salut, revin aici, intr-un final mi-am luat KAÏPO MID GTX M, i-am luat acum 2 sapt. Am mers in Afi Bucuresti si am tot probat, daca retin 46 si 1/3 sau 2/3 a fost numarul bocancilor. Mi-am facut si un card la ei si am iesit undeva la 570 de lei, parca. Mersi pentru toate sfaturile, astpet acum weekendul 30 noiembrie - 4 decembrie sa-i incerc la plimbare.

Luni, 21 noiembrie 2016 - 12:23

robert84
robert84

Salut! Poate sa imi spuna cineva pareri despre Garmont Ferrata GTX?
Multumesc frumos

Sâmbătă, 19 noiembrie 2016 - 14:00

jidanu
jidanu

un bocanc ``adevarat`` pe care il folosesc si in care am incredere chiar si pe zapada este acesta: http://www.nootkasport.ro/incaltaminte/bocanci-de-iarna--73/bocanci-garmont-tower-plu
s-lx-gtx--26445.htm&variant_id=6610

Ii recomand, e destul de scump, recunosc nu as da atatia bani pe bocanci dar daca gasiti la mana a2a merita cumparati la jumatate de pret

Joi, 3 noiembrie 2016 - 08:37

medias
medias

@ mateifilip

Un ultim sfat legat de marime. Piciorul "creste" în lungime si volum dupa un efort sustinut. E preferabil sa-ti alegi bocancii dupa-masa, adica dupa o zi de efort, fie el si-n oras. Marimea este buna, în lungime, când degetele ating vârful bocancului - nelegat cu sireturile - si poti introduce un deget între calcâi si carâmb. Nu uita ca un bocanc nu se "lasa" în lungime, doar putin în largime. E preferabil sa fie prea mare ( o jumatate de numar) decât prea mic. Dar poate toate astea le stiai deja.
Carpati.org

Miercuri, 2 noiembrie 2016 - 22:17

mateifilip
mateifilip

Multumesc pentru sugestii, am sa dau o tura pe la magazinele din unirii. O sa vb si cu reprezentatii de vanzari din magazin. Mersi inca odata!

Miercuri, 2 noiembrie 2016 - 21:12

medias
medias

@ baumwolle: M-am exprimat cât se poate de clar

"... Una dintre caracteristicile esentiale si indispensabile a unui bocanc de iarna este rigiditatea talpii. Trebuie sa existe o corelatie acceptabila între duritatea zapezii si rigiditatea bocancului. Posibilitatea de a adapta coltari este o alta caracteristica de care trebuie sa tii cont..."

Altfel spus, pentru toti cei care au înteles altceva, nicaieri nu am scris "… bocanci rigizi, tehnici, cu prindere de colțari…". Rigid nu înseamna tehnic, asa cum suplu poate sa fie "tehnic" în cazul papucilor de catarare.

Miercuri, 2 noiembrie 2016 - 08:54

florin_1968
florin_1968

Salutare,

Un model bun pentru ceea ce doresti sa faci este http://himalaya.ro/ro/produs/incaltaminte-contour-252h--5694/.
Folosesc acest model de ani buni si sunt foarte multumit de ei. Cand spun folosit ma refer la 4 sezoane, deci si iarna. Am pus coltari pe ei, modelul clasic. Daca ai posibilitatea la un moment dat sa incerci coltari, nu trebuie sa achizitionezi o alta pereche de bocanci.

Mergi in magazinele de echipament montan din zona Unirii, incearca cat mai multe modele de bocanci, in functie de conformatia piciorului tau ai sa gasesti perechea potrivita. Este posibil daca te hotarasti sa achizitionezi un model de bocanci pe baza informatiilor primite aici sa descoperi in magazin ca nu se potrivesc.

Florin

Miercuri, 2 noiembrie 2016 - 08:02

Afisari: 35,938

#258  Inapoi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Inainte

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0776 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org