Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Februarie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Martie 2019
LMMJVSD
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vremea
Varful Bucsa
Muntii Leaota

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Rachete de zapada (20)

maestrultau
maestrultau

Buna ziua Rovid, pentru rachete de zapada SH, va mai puteti uita si pe aceste site-uri:

https://www.olx.ro/oferte/q-rachete-de-zapada/?search%5Bdescription%5D=1&search%5Bord
er%5D=filter_float_price%3Aasc&search%5Bfilter_float_price%3Afrom%5D=150

https://www.leboncoin.fr/recherche/?category=29&text=raquette%20neige&sort=price&orde
r=asc&price=75-200&page=2

https://www.milanuncios.com/anuncios/raquetas-nieve.htm?fromSearch=1&desde=75&hasta=2
00&orden=baratos

" https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-sortierungCarpati.orgreis/preis:60:200/schneeschuhe/k0 "

* am mai cumparat de pe milanuncios si leboncoin, iar ca modalitate de transport, vanzatorii au ales fie un curier larg cunoscut (DHL, TNT), si chiar posta nationala. coletele mi-au venit intregi si la timp, fara alte probleme;

** Tineti cont de faptul ca TSL 305 sunt date pt o greutate maxima de 80-90 kg (nu stiu exact, dar stiu ca sunt pt femei sigur ), si ca TSL 325 tin mai mult de 100, spre 120 kg;

Daca vreti sa cumparati nou, pe langa magazinele pe care vi le-am trimis in primul mesaj, mai puteti gasi si aici (la fel, am folosit site-ul si foloseste curieri romani, fara probleme, ba chiar daca ajungeti client fidel, dupa mai multe cumparaturi aveti parte de disctount de 10-15 % peste orice pret), https://campingrocks.bg/en/categories/19/accessories#Price[min]=1.80&Price[max]=239.8
0&CategoryID[200]=200&per_page=0&order=ProductDate:Carpati.orgESC

* modelul 22 este pt femei dar dat la o greutate maxima de 110 kg, in timp ce modelul 24 este mai larg, dar poate sustine o greutate maxima de 90 kg.

Stefan.
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 16 ianuarie 2019 - 10:04

victoranica
victoranica
Coarda

Le poți găsi aici

https://www.alpinexpe.ro/sporturi-de-iarna/rachete-de-zapada/rachete-zapada-tsl-226-r
ando-tsl226r.html

Sau aici pe albastru

http://www.explorersport.ro/ski-de-tura/rachete-de-zapada/rachete-de-zapada-tsl226-ra
ndo.html

Doar că le-a mai crescut prețul .

Ceva mai ieftine ar fi acestea, tot TSL, model ușor diferit

https://www.decathlon.ro/rachete-de-zapada-206--id_8346598.html

Miercuri, 16 ianuarie 2019 - 10:01

rovid
rovid
Caraba

victoranica,multumesc,am intrat acolo mai demult dar nu au nimic disponibil.

Miercuri, 16 ianuarie 2019 - 09:17

victoranica
victoranica
Coarda

Salut @rovid,

Eu le am pe-astea:

http://www.freeyeti.ro/rachete-zapada/3109-rachete-zapada-tsl-205-rosu-second.html

Simple, eficiente, ieftine. Daca nu ai pretentii sa fie ultra light sau carbonara, zburzi cu ele prin nameti fara probleme. Si presupun ca asta e scopul de baza al rachetelor.

Desigur, pentru cine isi permite sa scoata un ban din buzunar, pardon, seif, alternativele mentionate de colegi sunt, intr-adevar, mult mai ochioase.

Spor !

Marți, 15 ianuarie 2019 - 15:46

dxxx
dxxx

Revenind la carbon - un schiu este incarcat doar la mijloc. Daca are un impact major, va fi in zona varfului.

Sunt de acord ca impactul poate fi mult mai mare decat o presiune pe o racheta, unde solicitarea este aproape statica - nu bocanesti cu ele in substart.

Chiar daca energia este mai mare la schiuri, acolo insa energia mare este preluata de energia de deformare (ziceam ca fibra de carbon este elastica).
Deformarea este disstribuita pe lungimea intre varf si zona unde se sprijina piciorul schiorului, semnificativ de lunga, deci devine nepericuloasa. In plus sectiunea pe verticala a unui schiu in zona de sprijin este si ea mult mai mare decat ce se face la o racheta care iese asa usoara (schiul este mai greu si mult mai ingust, plus ca schiul este cantarit fara legatura).

DAR NU INTELEG O CHESTIE: zici ca rachetele iti sunt utile / zici ca suma nu este o problema vizavi de greutatea redusa pe care ti-o cumpara - de ce nu cumperi tu o pereche, o testezi, si ne spui si noua rezultatele si daca / si la cat au rezistat.

Marți, 15 ianuarie 2019 - 13:25

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Cred ca principalul motiv pentru care nu vedem prea multe rachete de zapada pe munte este greutatea. Avantajul lor pe zapada moale este enorm, nu doar un moft, (chiar daca rachetele mici, spre deosebire de cele clasice, uriase, din lemn, uneori nu prea te ajuta) dar de cele mai multe ori nu le folosesti tot timpul, sa le pui in picioare si sa le uiti acolo, ci mai mult le cari in spate, si 2kg in plus se simt, mai ales cand incepe zona abrupta unde rachetele mai mult incurca, daca nu devin chiar periculoase.

De asta sunt binevenite modele foarte usoare. Este posibil sa nu fie la fel de rezistente la abuz ca rachetele din duraluminiu, dar nu prea vad de ce ai tropai toata ziua cu ele pe bolovani si pionieze. Din ce review-uri vad la rachetele Komperdell, nu se plange nimeni ca ar plezni, probabil nu sunt realizate din caroserii de Formula 1. Au 3 ani garantie si sunt facute de o firma serioasa. Pretul, ce-i drept este cam mare.

In alta ordine de idei, eu am folosit cu succes, in repetate randuri, metoda "crengi de molid", rachete mai mult sau mai putin improvizate. Trebuie sa ai niste sfoara/chinga la tine, un cutit si ceva acces la youtube sa inveti niste modele si o legatura. Functioneaza surprinzator de bine, sunt ultralight si in functie de zapada poti regla si dimensiunea Carpati.org Desigur, le poti face doar sub golul alpin, mai sus e pacat sa tai jnepeni sau ienuperi. Dar fiind usoare si daca petreci cateva minute sa le faci o rama si sa le echilibrezi, merita carate in spate si refolosite. Bineinteles ca nu se compara cu rachetele traditionale sau chiar cu cele moderne, dar daca nu te deranjeaza ca nu-s "de firma", este o solutie practica care ne-a scos de multe ori din...omat.

Revenind la carbon. Oare schiurile din carbon cum fac cand se lovesc de pietre?

Marți, 15 ianuarie 2019 - 12:02

dxxx
dxxx

Nu este nici o problema daca ce spun eu este dovedit gresit de practica.
Probabilitatea de a crea presiune zonala imensa exista. Dar cine / si pentru ce sa masoare sansa statistica ca fenomenul sa se produca?
Daca ti se pare ca ai nevoie de ele, si suma nu este o problema, ar fi o munca foarte utila sa faci achizitia, sa tii un log cu iesirile efectuate / durata-lungimea mersului, si sa vezi REALMENTE daca ele rezista un interval semnificativ, ca oricum sansa de a se sparge este intrinseca.

Comparatia cu gonflabilele nu are nici o semnificatie.
Daca ai citit specificatii de la Cordura... si pe clase de grosime, atunci faptul ca rezista este de la sine inteles, nu este nici o surpriza.
Mai mult, din punct de vedere fizic acolo este un gaz in care se preia impactul, deci presiuni mari este EXCLUS sa se produca zonal, pentru ca in fluide presiunea se propaga in masa.
Asta in comparatie cu ideea de a comprima fibra de carbon cu o intrare de presiune relativ redusa (talpa si sitemul de atasare al rachetei) si iesirea posibila pe o suprafata infima, deci cu presiune locala imensa - materialul solid al fibrei de carbon nu are cum si nici unde sa transmita presiunea - deci o preia pana la un punct, dupa care se faramiteaza.

Luni, 14 ianuarie 2019 - 10:48

xoreax
xoreax
Coarda

Cam astea erau argumentele contra si la rachetele de zapada gonflabile: la primul pas intr-o creanga sau piatra ascutita, se sparg si la revedere.

Dar realitatea nu e deloc asa. Poti merge pejer peste stanci si crengi dar asta nu e nimic.
Sunt filme pe internet in care racheta fie este muscata de un caine fie se trece cu o masina de teren peste ea si nu pateste nimic.

Eu unul ma indoiesc ca acele rachete de carbon sunt atat de proaste calitativ incat un pas pe o piatra le sparge.
As miza insa ca sunt sanse bunicele ca cele clasice de plastic sa pateasca asta.

Legat de intrebarea Ruxandrei, este un avantaj enorm faptul ca talpa bocancului sta pe zapada, oferind din start mai mult control decat cele plastice. Eu unul am montat coltarii doar asa de joaca, neintalnind pana acum zone in care sa nu pot controla rachetele doar folosind betele.

Ce e drept, n-am mers in zone de abrupt unde, desigur, n-as fi avut ce sa caut cu rachetele gonflabile.

Luni, 14 ianuarie 2019 - 08:26

dxxx
dxxx

Ma rog, fizica si chimia sunt stiinte, si materialul compozit denumit de noi "fibra de carbon" are niste proprietati fizice.
Printre care si faptul ca este casant.

Uite, daca nu crezi, ce scrie Wikipedia:
"When impregnated with a plastic resin and baked it forms carbon-fiber-reinforced polymer (often referred to as carbon fiber) which has a very high strength-to-weight ratio, and is extremely rigid although somewhat brittle."
Brittle inseamna casant.

Nici eu nu am spart unditele de carbon, pentru ca stiu ca sunt casante si am grija de ele.
Nici scheletele de carbon de corturi nu se sparg tipic in timpul utilizarii (cu cortul pus) si oricum eforturile la care nu mai rezista ar putea sa strice si schelete de dural - insa un segment de dural se strica prin indoire neelastica, oricum sunt sanse mari sa-l recuperezi functional pana la intoarcere, in timp ce unul de fibra de carbon se face tandari. De obicei se sparg inainte sau in timpul intinderii cortului.

Filmul pus de tine de pe Youtube nu demonstraza absolut nimic, acolo elasticitate (fibra de carbon este evident si elastica) preia energiile respective. Plus ca evident clipul este cu mare incarcatura comerciala... foarte posibil sa fi inlocui X jante pana cand una a rezistat...

Hai sa ne uitam la allt filmuletz, si te las pe tine sa-l alegi pe care vrei, numai sa fie cu accidente din Formula 1 - acolo vezi exact cum se faramiteaza fibra de carbon in fragmente mici, care scot total din uz obiectul spart.

Apoi mai este si fizica aplicata la o racheta de zapada, pe care vei merge.

Sa zicem ca mergi efectiv 5 ore pe zi si la o cadenta mica de un pas la 1,5 secunde.
Intr-o zi faci 12.000 de pasi.
Un singur pas dintre astia daca il faci incat sa-ti lasi toata greutatea pe racheta, in timp ce ea se sprijina pe o muchie de piatra ajunge sa spargi rachata daca depasesti presiunea la care ea rezista.
Culmea este ca nici nu prea conteza la cat rezista racheta / nici nu prea conteaza cat de greu esti / pentru ca daca suprafata de sprijin tinde spre a fi liniara sau punctiforma atunci presiunea este sigur suficienta pentru spargere (suprafata tinde spre zero -> presiunea tinde spre infinit).

Deci daca pare rezonabil sa nu ti se sparga unditele daca ai grija de ele... ceva similar NU POATE sa fie si in cazul rachetelor, ca nu ai cum sa vezi ce se ascunde in zapada si cat de ascutita este vreoi roca acolo.

Duminică, 13 ianuarie 2019 - 18:00

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Exista carbon si "carbon". Mi se pare inechitabil fata de unii producatori, nu as generaliza "carbonul e casant" si gata. Eu nu am reusit sa rup bete de cort de carbon, nici undite, nici ghidon nici ce mai am. Daca-s bine facute si folosite, obiectele din fibra de carbon sunt mai rezistente decat policarbonatul, fibra de sticla, sau duraluminiul. Numai sa nu te uiti la bani, doar la greutate Carpati.org

Uite un exemplu apropo de carbon izbit de pietre:
https://www.youtube.com/watch?v=VfjjiHGuHoc

Duminică, 13 ianuarie 2019 - 16:28

rovid
rovid
Caraba

xoreax faine bijuteriile dar nu imi permit.Daca as avea atatia bani as lua ceva de la MSR.Dau dreptate lui dxxx,cand am mai schimbat mtb-ul nu ma atras deloc "cartonul" Carpati.org

Duminică, 13 ianuarie 2019 - 11:12

ruxandrav
ruxandrav

Cum se descurca gonflabilele pe panta? Vad ca-s destul de late, si au doar coltari fata-spate (vad ca mai e si versiunea Alpine, in care le porti cu coltzarii tai, dar ma ingrijoreaza putin lipsa de suport de calcai)

Duminică, 13 ianuarie 2019 - 09:22

dxxx
dxxx

Da, dar ai o mare problema filozofica - fibra de carbon este casanta.

Si betele de schi din fibra de carbon sunt casante, si scheletele "extreme" de fibra de carbon pe care le au unele corturi sunt casante.

Cine a avut cort sau bete de schi din asa ceva are mari sanse sa-ti poata povesti cand si unde le-a distrus (prin spargere se distrug total, in general se fac farimitze).

Deci ceva pe care calci poate sa reziste mult timp daca substratul este moale, insa la prima piatra care pune toata presiunea exercitata de greutatea utilizatorului pe un punct sau o suprafata restransa... POC!

Sunt si alte materiale deosebite, care nu crapa, poate titaniu.

Duminică, 13 ianuarie 2019 - 01:07

xoreax
xoreax
Coarda

https://smallfoot.eu/smallfoot-universal/

Recomand cu caldura astfel de rachete pe care le detin. Extrem de usoare si rezistente, isi fac treaba mai bine decat cele de plastic care se afunda mai mult decat acestea gonflabile.
Se descurca admirabil chiar si in zapada proaspata unde o pereche de plastice nu prea exceleaza.

Daca totusi nu vrei gonflabile, ti-as sugera sa mergi pe ceva usor.
La Himalaya am vazu bijuteriile astea:

https://www.himalaya.ro/produs.php?crt=8469&cc=27

atentie, o singura racheta de carbon are 300g, cu 178g mai putin chiar decat una gonflabila de-a mea!

pretul este cu 150 euro peste o pereche de gonflabile

Eu unul prefer sa dau un ban in plus dar sa am o pereche de rachete usoare din 2 motive:

1. le pot lua tot timpul fara sa-mi pese ca am motive sa le folosesc sau nu
2. oboseala musculara apare cu atat mai repede cu cat rachetele sunt mai grele, eu unul avand personal o astfel de problema medicala

Sâmbătă, 12 ianuarie 2019 - 21:11

rovid
rovid
Caraba

Buna ziua.Doresc sa inlocuiesc vechile rachete care sunt partial distruse ,etc.cu unele noi si as avea nevoie de ceva recomandari.Greutate toatala sa fie peste 100 kg.Multumesc.

Sâmbătă, 12 ianuarie 2019 - 12:07

vestale
vestale

Ai grija la chinga de prindere pentru partea din fata a bocancului, daca trece pe sub talpa cum este in fotografii, atunci nu are viata foarte lunga, in special daca prinzi multe portiuni cu zapada inghetata(crusta) sau ceva stanci care nu sunt acoperite de zapada.

Miercuri, 20 mai 2015 - 12:08

cristi.iliescu
cristi.ilies..
Busola

Salut!

Apelez la voi pentru o părere vizavi de acest model de rachete de zăpadă: http://www.ferrino.it/en/catalog/snowshoes/83040-snowshoes-lys-castor

În cazul în care are cineva modelul aceasta sau asemănător de la același producător, rog opinii.
Altfel, apreciez alte recomandări.
Mulțumesc!

Cristi

Miercuri, 20 mai 2015 - 11:42

cibotarum
cibotarum
Coarda

TSL-uri am eu de la mormota luate toamna trecuta. Ce sa zic, sunt utile atunci cand e zapada mare si nu e inghetata. Suprafata pe care se distribuie propria greutate devine mult mai mare asa ca te afunzi mai greu in zapada. Unde innotam in zapada de 1 metru asta iarna cu rachetele pluteam la vreo 20-30 cm doar. In rest pe zapada inghetata nu prea le vad rostul (neaparat), mi s-au parut mai utili coltarii (mai ales in zone cu inclinatie). Am avut iesiri unde le-am carat in spate 80-90% din traseu, dar pe diferenta ramasa le-am folosit si m-au scutit de multa transpiratie. Sunt prevazute cu inaltator, au si niste crampoane gen coltari sa zic asa cu ajutorul caruia nu e o problema mersul in panta. Sa fii atent daca-ti iei la greutatea pe care o suporta. Iarna/vara pe langa greutatea ta trebuie sa adaugi si greutatea hainelor si a rucsacului. Pareri personale

Miercuri, 27 august 2008 - 11:03

trecarul
trecarul

Rachete Morpho de la Craimont sau TSL de la Mormota. Cere detalii pe site-urile respective.

Miercuri, 27 august 2008 - 10:19

alexus
alexus
Busola

Am folosit optiunea de cautare si nu am gasit nimic in sectiunea forum. Ca urmare, am deschis un topic nou. Sper ca am procedat corect ?
Doresc cateva pareri referitoare la rachetele de zapada. Ma intereseaza atat cele recomandate pentru trekking cat si cele pentru ture tehnice.
Multumesc.

Joi, 22 mai 2008 - 22:18

Afisari: 1,960

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0670 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org