Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Iulie 2019
LMMJVSD
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

August 2019
LMMJVSD
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vremea
Varful Scara
Muntii Fagarasului

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Pelerina (18)

robert84
robert84

Salutare!

Referitor la rucsacii impermeabili cei de la Mountain Hardwear se lauda cu un asemenea produs:

https://youtu.be/E-QOaxRFy-E

L am gasit la cei de la mmsport

Zi faina!

Vineri, 19 iulie 2019 - 07:19

victoranica
victoranica
Coarda

Rucsacii nu-s, în general, impermeabili punct

Multe modele vin cu o husa impermeabila care sa le protejeze de precipitatii si de murdarie. Exista un numar relativ mic de modele impermeabile, insa majoritatea producatorilor (inclusiv cei premium - Deuter, Osprey etc.) NU produc rucsacuri impermeabile.

Sunt o groaza de discutii pe forumuri despre oameni pe care i-a prins ploaia si le-a udat sacul de dormit pentru ca apa s-a infiltrat cu usurinta in rucsac.

https://www.nootkasport.ro/alpinism/genti-pentru-coarda-si-echipament--144/rucsac-imp
ermeabil-sea-to-summit-hydraulic-dry-pack-35l--77597.htm
ar fi un exemplu de model impermeabil.

Joi, 18 iulie 2019 - 23:52

yo6ial
yo6ial
Coarda

Rucsacii nu-s, în general, impermeabili?
Chiar și primul meu rucsac de 100 de lei avea 2kg de pvc laminat pe interior.

În rucsac nu mi-a plouat, pe bretele n-am simțit că ar fi contat. Alea oricum le ud cu transpirație.
În cazurile de marș prin ploi și vânt cât îi ziulica de lată, am pus husa.
Măcar să nu car câtă apă s-ar fi înbibat în pânza rucsacului...

Hainele impermeabil-respirabile m-au ținut uscat de fiecare dată.
Uneori... arareori, mi-ar fi prins bine niște mănuși. La 5-9°C nu e chiar plăcut.

Joi, 18 iulie 2019 - 20:44

victoranica
victoranica
Coarda

Bun, si-atunci intrebarea care se pune este care e combinatia ideala pentru a fi protejat atat tu cat si rucsacul tau ?

Un poncho care sa acopere si rucsacul e o solutie, dar raman aspectele legate de agatat + vant puternic.

Joi, 18 iulie 2019 - 14:16

vestale
vestale

@victoranica protejeaza rucsacul daca ploaia e perpendiculara pe suprafata solului, dar daca ai ceva vant mai puternic, lucru acesta stim ca nu se intampla si ai sanse sa iti ude centura lombara rucsacului, care e lasata neprotejata.

Joi, 18 iulie 2019 - 10:39

naludar
naludar

Aha! Deci nu e "Jacheta SAU pelerina", ci "Jacheta SI pelerina". Inteles!

Joi, 18 iulie 2019 - 10:37

victoranica
victoranica
Coarda

Tocmai, functioneaza pe post de husa pentru rucsac mai inteligenta, pentru ca nu lasa ploaia sa se strecoare pe spatiul dintre corp si rucsac si apoi sa se scurga in pantaloni. Pentru corp folosesti o jacheta impermeabila.

Inclin spre combinatia asta : Marmot Precip + Trimm Jurry (pantaloni impermeabili) + husa rucsac .

Joi, 18 iulie 2019 - 10:32

naludar
naludar

@victoranica: eu nu prea ma prind cum functioneaza pelerina http://www.sportvirus.ro/huse-rucsacuri/3925-husa-rucsac-raincover-hoody-45-65l.html?

search_query=husa&results=78

Acopera capul, rucsacul si gatul dar...corpul?

Joi, 18 iulie 2019 - 09:59

victoranica
victoranica
Coarda

Referitor la problema ridicata de Florin Balan, cu agatatul pelerinei prin jnepeni, am gasit modelul acesta - http://www.sportvirus.ro/huse-rucsacuri/3925-husa-rucsac-raincover-hoody-45-65l.html?
search_query=husa&results=78
, care are doua avantaje:

1. E mult mai compact, fara parti care sa atarne
2. Acopera inclusiv spatiul dintre gat / spate si rucsac, pe unde apa se poate infiltra cu usurinta.

Miercuri, 17 iulie 2019 - 18:04

victoranica
victoranica
Coarda

Revenind la topic, are cineva vreo idee de pelerina asta ?

https://www.mountex.ro/produs/60106-073-0/trekmates_deluxe_poncho/co%3Averde%7Csi%3AU
ni

Pe site nu scrie greutatea, insa am cautat altundeva si am gasit ca ar cantari 387 g.

Miercuri, 17 iulie 2019 - 17:39

vestale
vestale

Alex (@YO6IAL) nu stiu ce modele de pelerina ai testat, dar pe mine nu m-a luat vantul nici pe Creasta Sudica a Craiului si nici in a cei a Rodnei sau a Fagarasului cand a fost nevoie sa folosesc pelerina si nu am transpirat excesiv. Am mers 2.5 zile in Nepal pe ploaie musonica si a fost ok. E important sa stii sa iti dozezi efortul astfel incat sa nu transpiri pentru ca nu pierzi doar apa, cat si sarurile importante.
Daca esti in "spatele" casei sau ai de coborat la masina, e simplu, dar daca mai ai de carat rucsacul ud 3 zile, nu mai este asa de placut. Pe zona umerilor la geaca de Goretex, datorita presiunii exercitate de rucsac, membrana nu isi mai face treaba. Dar fiecare cu experientele sale!

Vineri, 12 iulie 2019 - 11:23

yo6ial
yo6ial
Coarda

Eu zic să uiți de pelerine.
De la propria transpirație ai să te uzi ca și fără, sunt incomode poate chiar periculoase în vânt puternic, în general sunt fragile sau grele sau amândouă, limitează mișcarea și se pot agăța de orice.

Jachetă impermeabilă gen gore-tex sau similar, cu glugă, supra-pantaloni, bocanci impermeabili din piele și membrană și eventual o șapcă cu cozoroc care să țină gluga la locul ei.
Mai pui o pereche de mănuși subțiri impermeabile gen sealskinz și vei putea merge pe munte prin orice ploaie mocănească sau prin averse, cât te țin picioarele.

Este mai simplu să scoți o pelerină din rucasc și să o pui pe tine decât jacheta și supra-pantalonii dar confortul și siguranța oferite sunt net superioare.

Parazăpepezile pe timp de vară sunt pentru cei cărora le plac gleznele ude de transpirație.

Vineri, 12 iulie 2019 - 10:00

vestale
vestale

Daca nu mergi des pe trasee de abrupt, unde o pelerina de tip poncho te-ar putea incurca prin jnepeni si la miscari mai ample, atunci cauta una de acel tip. Husele pentru rucsac acopera rucsacul, dar nu si bretelele acestuia, iar daca ele se uda, nu se vor usca peste noapte, si nu va fi deloc comod a doua zi. Iarasi si pantalonii sunt importanti si incaltimintea, care ar trebui sa fie impermeabile. Ideal ar fi ca pelerina sa ajunga sub parazepezi.

Marți, 9 iulie 2019 - 18:09

naludar
naludar

Poti incerca si pe olx, daca nu te supara idea de a purta o jacheta care a mai fost purtata de altcineva inainte.

Mi-am luat recent foaie de goretex, Berghaus Extrem Paclite la 150 de lei, in stare impecabila (etansarea cusaturilor, velcro, tot) - e doar un exemplu, dar cu putina cautare cred ca poti sa dai de mici comori.

Luni, 8 iulie 2019 - 17:43

bogdan.t
bogdan.t
Coarda

Pana sa-mi cumpar un echipament impermeabil, am avut nevoie de cateva ori de pelerina.
Alea scurte, pana la/putin peste fund, evita-le. Nu-s bune de nimic pe ploaie zdravana (pe la inceputuri, cand nu stiam f multe despre echipament am avut o prostie din aia si am aruncat-o cat colo). Cele stil poncho sunt mai ok. Mai ales ca acopera si rucsacul, daca nu ai pelerina la el.
Un alt aspect de luat in calcul e grosimea/calitatea materialului. Sa nu fie chiar foita de hartie/sac menajer. Sa fie un pic mai zdravan, sa te protejeze si in caz de ploaie "cu bulbuci" pe creasta.

Pe langa link-ul pe care l-a pus Victor, mai poti arunca un ochi si pe aici. Se incadreaza in banutii pe care-i ai la dispozitie:
https://www.decathlon.ro/C-124571-ponchouri#product_8493300

Si cei de la Nootka au o gama variata dar majoritatea sar peste bugetul tau.

Bafta si sa faci alegerea cea mai buna!

Duminică, 7 iulie 2019 - 19:12

victoranica
victoranica
Coarda

Și, presupunând că știm când e și când nu e bună pelerina, încercăm să răspundem și pe subiect? Lăsând la o parte faptul că o geacă impermeabilă ok iese grosolan din bugetul precizat..

https://www.echipmont.ro/produse/poncho-pelerina-de-ploaie-ferrino/19/ de exemplu, nu zic că e alegerea ideală dar mai bine decât să trimiți omul la culcare

Duminică, 7 iulie 2019 - 16:52

florinbalan
florinbalan
Rucsac

Pelerina-i buna doar daca nu mergi prin jnepenis si vantoase. O jacheta impermeabila e mult mai ok.

Duminică, 7 iulie 2019 - 15:22

dpirjol
dpirjol

Buna,

Ce criterii tehnice trebuie sa respecte o pelerina pt a fi ok pt o incursiune pe munte de cateva zile. gen 6 pentru un buget de 100RON (maxim)? Daca aveti si lead uri acestea sunt bine-venite.

Multumesc mult

Duminică, 7 iulie 2019 - 14:01

Afisari: 481

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0580 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2019) www.carpati.org