Skin Classic Skin White Skin Black & Whilte Skin Default Adauga la Favorite (In contul carpati.org)
Cautare:

Doneaza

Calendar

Octombrie 2017
LMMJVSD
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Noiembrie 2017
LMMJVSD
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Vremea
Varful Gugu
Muntii Godeanu

Reduceri

Voluntar in Carpati - 2016

Homepage

Lista de discutii
Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un topic

Forum Echipament montan Parazapezi „impermeabile“ (6)

nucu1963
nucu1963
(admin)

http://www.alpinexpe.ro/imbracaminte/parazapezi/parazapezi-trekmates-torridon-gtr-dr-
u10737.html

Joi, 12 octombrie 2017 - 18:17

vjs
vjs

@zentai, @yo6ial, @conrad am primit cât să nu pot mesteca. Mulțumesc.

„Impermeabilul“ era, este și va rămâne între ghilimele.

Cel mai tare cu parazăpezile curente (Decathlon, hai zâmbiți vă rog) nu m-am udat pe zăpadă (neglijabil) sau ploaie (nițel), ci pe o ceață-noroasă-umedă-lăptoasă în Ciucaș. S-a depus în interior atâta apă cu ajutorul condensului, și apa asta a pătruns de pe sus în bocanci până-n vârful degetelor; mai bine mergeam fără. Ceva „mai bun“ tot o să ciupesc.

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 19:15

conrad
conrad
(admin)

Subscriu la cele spuse anterior: nu rezistenta la apa e punctul forte al unor parazapezi, ci mai degraba respirabilitatea. Parazapezile, cand sunt folosite pentru ce sunt concepute ele, adica protectie de zapada, se uda in 90% din cazuri de la transpiratie.

Atentie la modelele cu cablu metalic: unele din ele au cablul metalic prins de parazapada cu o curelusa subtire si astfel, chiar daca nu ti se uzeaza de la calcare pe zone dure, se poate rupe legatura aceea daca ti se agata in vreo creanga ascunsa pe sub zapada mare. In plus, am cunoscut persoane care au acuzat ca acel cablu metalic le roade talpa bocancului (evident, depinde si de model, eu nu stiu ce sa-ti zic ca nu am folosit cu cablu).

Eu folosesc parazapezi de la Black Diamond cu membrana Gore-Tex in 2 straturi, modelul Front Point, din 2013 si de atunci am uitat ce inseamna sa mai fie ude parazapezile de la condens sau din orice alte motive. E drept ca si eu le folosesc doar cand e zapada foarte mare, altfel pantalonii softshell au parazapada interioara asigurata cu un snur si imi sunt suficienti cand zapada nu se apropie de genunche. Conteaza si peste ce pantaloni le pui: daca le pui peste un pantalon/suprapantalon impermeabil (hard shell), sansele sa faci condens la interior, cel putin pe pantaloni, cresc. Modelul de la Black Diamond amintit de mine are si intarituri sa nu se rupa la eventuala atingere cu coltarii iar cureaua petrecuta pe sub talpa bocancului este dintr-un cauciuc trainic, de aproximativ 5 mm grosime, cusut direct si cu simt de raspundere de parazapada. Avantaj: 0 condens. Dezavanatajul acestor parazapezi este ca sunt putin cam voluminoase si cam grele. Modelul mentionat de tine in link, de la Black Diamond, are membrana Gore-tex prinsa in 3 straturi, deci implicit sunt mai usoare si mai putin voluminoase. Si au acelasi tip de curea petrecuta pe sub talpa.

Materialul Cordura este trainic si rezistent la uzura, folosit si la unele modele de rucsacuri (si nu numai), dar nu este tocmai respirabil. Deci, daca ai parazapezi din Cordura, nu te astepta sa nu faca si condens.

Pentru vara si eu recomand suprapantaloni dati peste bocanc. In parazapezi, mai ales daca e cald, ti se va incinge piciorul mai mult decat e cazul. Eu nu pot sa port parazapezi vara. Sunt concepute pentru protectia de zapada si implicit pe caldura vor pricinui neplaceri.

Eu recomand un model cu membrana Gore-Tex, ca astea au o garantie in plus a respirabilitatii (Am folosit un singur model cu aceasta mambrana, cel amintit mai sus, dar dupa toate cordurile si materialele folosite inainte, acest model de parazapezi nu s-a mai udat din niciun motiv). Dar fereste-te de cele foarte subtiri (exista si din acestea, ultra-light, am vazut la parteneri de drumetii) ca se agata si se rup foarte usor, inclusiv in pojghita de gheata ce se formeaza uneori la suprafata zapezii.

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 13:15

yo6ial
yo6ial
Coarda

Întâi de toate, zic și eu cum zice Gabi, lasă impermeabilitatea.
Majoritatea umezelii resimțite la picioare provine de la transpirație nu de la zăpadă.
Vaporii de apă vor condensa pe interiorul parazăpezilor și dacă nu îngheață rapid, tot pe tine o să te sâcâie, întorcându-se la sursă într-o formă lichidă și rece.

Parazăpezile au ca principal rol împiedicarea intrării zăpezii în bocanci.
Și unele modele... limitează sau previn daunele cauzate de "dat cu stângu-n dreptu'" când ai colțarii montați.
(Da, există jambiere cu sau integral din kevlar dar nu la magazine cu profil sportiv)
Pe ploaie, recomand supra-pantalonii, nu parazăpezile iar pentru prevenit intrarea crengilor, pietrișului, etc în bocanci, în sezonul cald, niște jambiere simple, din material permeabil.
Pe vremuri, mânecile unui pulovăr vechi și niște șireturi erau destul.

Dacă pleci în ture dificile de iarnă, caută parazăpezi din cordura cu cablu de oțel.
Dacă te plimbi lejer prin zăpadă... și cele de la Dechatlon sunt ok.

Eu nu mai port deloc așa ceva. Parazăpezile interioate supra-pantalonilor mi-au fost suficiente.
Am mai adăugat un șiret ca să nu scape de pe carâmb, când e zăpada mare sau are pojchiță subțire, atât.

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 12:24

zentai
zentai
Coarda

Salut!

Părerea mea e că nici una din cele exemplificate de tine. Chestia cu impermeabilitatea nu ar trebui să te covârșească!
Două cerințe am eu la parazăpezi:
-modelul să aibă o prelungire în față care să acopere șireturile la bocanci, cât mai aproape de vârful bocancului. Se așează bine și pe lateralele bocancului astfel de model. Nu e vorba că pe acolo ar intra zăpada, ci e faptul că protejează bocancul mai bine! Nu-s atent la vreun colț de stâncă care în loc să-mi zgârie bocancul îmi zgârie parazăpezile;
- chinga n-are viață lungă. După o tură pe ghețar/zăpadă tare/porțiuni uscate de stâncă se fac ferfeniță. Se fac modele care se prind cu un cablu de oțel.Astea țin mai mult.

Plus că parazăpezile sunt niște consumabile.Nu ar trebui să te orientezi spre modele foarte scumpe și care țin fix cât și alea ieftine, pe motivele pe care ți le-am enumerat mai sus (chingă/frecat de stânci).
Mesaj modificat de autor!

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 10:48

vjs
vjs

Bună,

Vreau să fac un upgrade la parazăpezi (de expediție și înalte) și sunt indecis (specificațiile de impermeabilitate, greutate, croială).

Majoritatea magazinelor fie „online“ fie „brick & mortar“ sunt oarecum zgârcite în detalii, iar etichetele producătorilor sunt contrazise de practica din teren.

Pe scurt: zăpadă (în care mai intră piciorul până la șold uneori), ploaie cu câini și pisici ori umezeală puternică (și asta udă bini di tăt la picioare).

Există vreun binevoitor cu experiență pe condiții (mai) serioase și recomandări de echipament/ brand?

Înclin spre:

http://www.ascent.ro/parazapezi-sea-to-summit-alpine-event.html

https://www.nootkasport.ro/imbracaminte/parazapezi--19/parazapezi-black-diamond-alpin
e-gaiter-cu-gore-tex%C2%AE--32397.htm

https://www.himalaya.ro/produs.php?crt=525

https://www.himalaya.ro/produs.php?crt=6233&cc=90

Mulțumesc.

Miercuri, 11 octombrie 2017 - 09:41

Afisari: 249

Adauga un mesaj in topic

Trebuie sa te autentifici pentru a putea adauga un mesaj

0,0551 secunde

GetaMap.org | Maps from all over the world | ro | fr | es | de | Calculator distante
ViewWeather.com - A new way to view the weather | nl.ViewWeather.com | sv.ViewWeather.com
Regulament carpati.org
© copyright (2004 - 2017) www.carpati.org